Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

415 replies to this topic

Poll: Contabil cu part time sau expert contabil (192 membri au votat)

Este o masura buna?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#181 kos25

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 03 March 2010 - 11:26 AM

Inca o data propun sa nu mai asteptam ci sa ne organizam si sa ne cerem drepturile! nu exista niciun jurist pe forum care sa ne sfatuiasca?Haideti sa iesim in strada ,haideti sa fecem ceva...eu nu pot sa astept sa mi se ia dreptul la munca si sa mi se ofere alternativa somajului ... :pullhair
am dreptul sa tin evidente contabile cu 2 ore ,poate sa mi se limiteze numarul de contracte dar nu sa mi se ia dreptul de a le tine !Nu vreau in CECCAR! De ce nu ni s-a spus ca nu avem voie sa tinem contabilitati atuci cand am facut facultateea ??studentului nu i se spune ca trebuie sa faca facultate,master si inca 3 ani la CECCAR ca sa poata profesa!!atunci cu siguranta nu ar mai da atatia la ise,mai bine faci medicina ! Cine ma angajeaza pe mine 8 ore full-time cand firmele de abia mai supravietuiesc?cate firme isi mai permit 2 contabili? Toti vor apela la acesti experti CECCAR,ei se vor imbogatii si noi vom trai de pe o zi pe alta.....tara lui papura



#182 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2010 - 11:58 AM

nu stie nimeni daca sunt corecte calculul si sumele de plata expuse in postul 179 ??




#183 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 03 March 2010 - 11:59 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 3 2010, 01:20 PM, a spus:

altcineva zice (tot pe money.ro) despre Ceccar ca "E o institutie fantoma care capuseaza indirect firmele prin tarife impuse." si mie mi se pare o observatie f pertinenta !! Asa e : capuseaza indirect firmele prin tarifele impuse ... excelenta afacere, nu ?

:smile: modelul e fabulos : faci un organism al carui obiect de activitate sa se lipeasca de (aproape) toate firmele, iei aprobare de fct. de la stat, si - cu voia parlamentului - impui niste taxe indirecte mai tuturor firmelor, apoi te asezi bine in scaun si stai relaxat ca banutii incep sa curga fiindca, deh ... nu prea au cum sa scape sa nu-ti dea ... si daca scapa, mai vii cu o modificare la pachetul tau de legi si astfel iti aduci contribuabilii la caserie.
de dat ceva bun in schimb - nu te omori, ca oricum nu au ce sa faca decat sa latre la luna daca nu le convine ... ca cine ii aude ?? doar tot ce faci e aprobat de stat si acolo ar trebui sa te atace, ori acolo... mai greu, asa ca "pa-pa-pa" de aici cu nemultumirile !!

Ceccar e o afacere f tare, oameni buni !! Ce Patriciu, ce Vantu ?? uite aici model de afacere formidabila : o organizatie profesionala cu mare impact la firme / la o anume meserie si te-ai scos pe viata !! :thumbup:

as fi eu curioasa cati angajati sunt la Ceccar si ce salarii au ?



#184 patipatason

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 03 March 2010 - 12:25 PM

Doamne astia ne fac sa ne certam intre noi.
Eu sunt membru CECCAR. Am avut firma si acum o inchid. De ce? Pentru ca acele minunate cotizatii in loc sa scada ca e criza fratilor, cresc si cresc. Speram sa renunt de tot la CECCARsi sa lucrez ca angajata. Ce naiba fac astia cu cotizatiile noastre ca pe noi nu ne ajuta cu nimic. Uite la notari, cand se schimba ceva in legislatie vine camera noratilor si le trimite explicatii. Daca au probleme au unde sa intrebe si sa fie ajutati fara sa coste ca de aia dau cotizatii acolo. La noi dai cotizatii, dai bani la pregatiri profesionale, daca ai intrebari nu te ajuta nimeni ca nu sunt departamente pentru asa ceva (probabil contra cost s-o gasi cineva sa 'ajute'). Din profesia minunata de contabil s-au rupt in alte 3-4 camere bucati banoase: fiscalitate, audit, evaluare etc. Si atunci la ce naiba imi mai trebuie mie CECCAR? Sa fac ce acolo? De ce cotizatia pentru o persoana fizica este 0.8% cand la consultantii fiscali este 0.35%?
Sincer tare as vrea sa ne unim si sa ne ajute niste capete luminate si cu putere sa darmam conducerea CECCAR si sa devina CECCAR-ul ceea ce ar trebui sa fie, un sprijin pentru noi.



#185 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 03 March 2010 - 01:18 PM

dragilor, am citit proiectul de lege, unde chiar se propune obligativitatea apelarii la contabili/experti autorizati membri CECCAR daca nu este un compartiment distinct de contabilitate in firma(o pers. cu 8 ore sau cel putin doua cu CIM partial).
insa - nu am gasit nici oi sanctiune pentru nerespectarea acestei prevederi...

sa mai caut ca exista?

si daca nu exista? ce pot ei face in cazul in care contabilitatea este condusa de un singur om cu CIM partial????? ca doar n-o sa fie legate bazele de date ale ORC cu cele ale ITM...(ma gandesc la depunerea sit.fin. unde s-a verificat pana acum la AFP cine a semnat la intocmit...)
Bea



#186 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2010 - 01:19 PM

Otilia, multumesc de aprecieri, ramai febletea mea indiferent de "conflictele domestice" care ne mai prind pe pozitii diferite time to time.
Nu "m-am bagat" , mi s-a cerut parerea pe text si mi-am expus-o.
Logica rezultatelor poll-ului este clara, iar rezultatele pentru societati sunt "benefice".
E ultimul comentariu pe acest subiect si de aceea fac mici observatii personale:
- Este o masura binevenita, normal ca o societate mica nu va angaja un contabil 8h ci va incheia contract cu un cabinet individual autorizat sau cu o firma de contabilitate.
- Este un lucru firesc sa reglezi (reglementezi) un mecanism de acuratete a situatiilor financiare ale unei inteprinderi ce are ca utilizatori principali chiar detinatorii acesteia. Nu intram in filozofie, sistemul un stat te obliga, pentru sanatatea sistemului, sa fii aparat de un avocat autorizat, sa fii judecat de un judecator, sa fii operat de un medic etc etc si nu de administratorul unui srl.
Daca vreti, discutiile la nivel de uniune europeana (cum bine a punctat cineva pe aici) prin care se solicita ca micile inteprinderi sa aiba alt sistem de raportare contabila (cum foarte usor in Romania il au persoanele fizice autorizate ) sunt benefice dupa parerea mea si ar fi binevenita o asemenea masura.
- N-am nici un interes in CECCAR, am marile mele nemultumiri fata de acest organism, din pacate e singurul reglementat in Romania (dar si in multe alte state exista un sg organism, iar in altele mai multe). Peste tot insa, profesia este reglementata, si nu oricine poate aplica standardele in Germania si Anglia.
- M-ati innebunit cu costurile suplimentare: de ca sa va angajati cu 2h/zi, la care angajatorul va plati peste 80% taxe la buget calculate la onorariul net pe care il luati si nu activati ca si cabinet individual la care deocamdata platiti 16%+5.5%? unde economiseste bani firma in acest caz? pt 400 lei net cu contract de munca, angajatorul va plati 333 lei taxe = 733 lei cost total. pt 400 lei pe cabinet individual va plati 110 lei taxe = 510 lei cost total.
- Si asa mi se pare ca lasam foarte mult spatiu de manevra: numai la noi poti fi director economic cu "cibernetica" de 3 ani.
bateti moneda cu medicii: ei nu sunt MEDICI dupa ce termina facultatea! Vorbiti cu cei de 35-40 ani care si acum invata pe rupte pentru tot felul de specializari, definitivate etc etc, de ajung medic primar abia in prag de pensie.
profesorii: definitivate, grade, titularizari pe post etc
avocatii: am terminat si eu dreptul ... pot sa profesez in barou? nu!
aproape orice domeniu de libera practica in servicii este reglementat! pana si un inginer energetician nu poate schimba decat prize daca nu are atestat ANRE, daca nu face anual cursuri de pregatire etc.
- Dati-mi si mie un exemplu de o tara europeana unde puteti sa prestati servicii de contabilitate doar cu diploma ASE/Spiru Haret (ca doar suntem in plina lege de libera circulatie a serviciilor). Nu de alta, dar o sa-mi mut sediul fiscal acolo, si o sa pot presta astfel de servicii in toata Uniunea Europeana.
- Ma repet: nu confundati profesia contabila cu lucrurile proaste care merg in CECCAR. Alea sunt alte povesti.
HoratiuHagiudotro



#187 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 March 2010 - 01:39 PM

intrebare:
eu am srl care are caen pentru contabilitate pana la bilant, adica, fac de toate, fac bilantul dar il semneaza si stampileaza altcineva. Presupun ca pentru mine nu se schimba nimic :smile:



#188 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 03 March 2010 - 02:04 PM

Si cu este un economist mai destept daca lucreaza 8 ore si de ce este mai putin pregatit daca are CIM cu timp partial ? Nu are nicio logica ....Rog pe dl. LEXUS sa ne clarifice .



#189 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 03 March 2010 - 02:44 PM

Si , cu bunavointa d-lui LEXUS , as dori sa il mai intreb ceva : sa inteleg ca va fi modificat si Codul Muncii , iar angajatii cu timp partial nu mai au aceleasi drepturi ca angajatii cu norma intreaga ?
Un jurist ce ne raspunde la astfel de intrebare ? Un jurist salariat nu mai poate reprezenta o societate intr-un proces?Pe cand obligativitate firmelor de a avea contracte si cu avocatii ?



#190 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2010 - 03:47 PM

Vezi postareaLEXUS, la Mar 3 2010, 01:19 PM, a spus:

ramai febletea mea indiferent de "conflictele domestice" care ne mai prind pe pozitii diferite time to time.
si tu la fel, sa fii convins de asta, dragule, chiar daca ieri ti-am pus in sac ... :biggrin:

Vezi postareaLEXUS, la Mar 3 2010, 01:19 PM, a spus:

pt 400 lei net cu contract de munca, angajatorul va plati 333 lei taxe = 733 lei cost total. pt 400 lei pe cabinet individual va plati 110 lei taxe = 510 lei cost total.
uiti un lucru : cei angajati ii muncesc patronului de toti cei 733 lei si chiar mai mult[/b], ca doar banii nu ii vin din cer ci din activ. firmei, activ. pe care o desfasor si eu - contabilul ! nu sunt bani pierduti ! [b]tu ii muncesti mult mai putin decat cei 510 lei fiindca in aia intra si chelt. tale, profitul tau, nu doar munca... cred ca am mai vb noi despre asta pe forum, cum vreo 2-3 ani, nu ?

fiecare patron stie asta, chiar si tu care ai firma de conta ! la tine angajatul de cat trebuie sa munceasca ? nu de toti banii pe care ii platesti pt. el (numerar si taxe) + cota parte din costurile tale de fct. si din profit ?? si daca ia 400 lei in mana, el munceste de cel putin 1000 lei, acum sincer ... ca sa nu mai luam in calcul si dif. intre relatia patron-angajat si patron-firma de conta... sigur ca daca patronul are de dat numai 500 lei pt conta, cim-ul angajatului se ajusteaza ca sa intre in suma, dar munca tot >> 500 lei va fi, insa direct pt el, nu pt. un tert.

asa ca cine-i mai avantajos pt patron in aceeasi bani : eu-ca angajat, sau firma de conta ?

numai bine. :smile:



#191 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2010 - 03:54 PM

@Otilia
Cred ca ar fi mai bine sa deschizi (daca nu-i deschis) un subiect nou pe aceasta tema. Sa-i lasam "Cezarului" locul de injuraturi aici...
Si facem nuvele/romane acolo cat vrei.
Si nu, nu este corect calculul de la #179 :)

Aceasta postare a fost editata de LEXUS: 03 March 2010 - 04:01 PM

HoratiuHagiudotro



#192 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2010 - 04:12 PM

Vezi postareaLEXUS, la Mar 3 2010, 03:54 PM, a spus:

Si nu, nu este corect calculul de la #179 :)
dar cum e corect, daca ai timp de asa ceva ??

ideea cu noul topic nu e rea deloc, numai ca s-a mai discutat aspectul, dar ... putem sa-l reluam daca lumea considera ca e necesar.

ms frumos pt mesaj. :smile:



#193 melisch

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 March 2010 - 04:23 PM

LEXUS te rog spune-mi și mie ce să fac în situația în care am studiile necesare de a ține contabilitate și soțul meu are 2 firme, ți se pare logic să dăm bani la alții să ne ține contabilitatea, și eu ce să fac? Mă angajezi să țin contabilitatea la o firmă de expertiză pentru un salar minim pe economie sau puțin mai mult? Voi chiar nu vreți să recunoașteți că nu munca voastră este cel mai important în cadrul unei societăți dacă țineți doar contabilitatea??????? E mare lucru și greu să înregistrezi actele frumos făcute, completate de alții, contractele formulate și editate, OP-urile depuse de altcineva la bancă, etc. Totul adus dacă se poate frumos aranjat în dosar cum vă place și voi doar să operați într-un program de conta, de preferat ca registrul de casă și NIR-rile + BC să fie întocmite tot in aceeași program, ca doar să preluați la voi și nu mai trebuiască și ele înregistrate. :smile: Dacă preluați și atribuții de contabilitate primară la firme mici da mă duc la un cabinet de expertiză și sun că au intrat bani în cont și comunic la cine să întocmească OP-ul sau să mai aștept să-mi spune datele pentru a efectua eu plata, ce contract să-mi pregătească pentru după masă, ce factură solicit să fie emisă în cca. 10 minute, etc. Să fim serioși cine mi-ar face????? Nimeni! Nu credeți ca acesta este pilonul cel mai tare dintr-o activitate și trebuie să ai și cunoștințe pentru a le întocmii corect. Se pot purta discuții peste discuții cu clienții dar pana nu ai actele pregătite nu ai încheiat afacerea. Poți sa duci obiectul contractului la bun sfârșit și dacă nu ai factura nu vei incasa 1 LEU. Deci cred că este esențial ca la fiecare firmă, oricât de mică să fie să existe 1 sau 2 persoane care să se ocupe de aceste hârțoage. Iar dacă spui la cineva fără sa aibă pic de cunostințe economice să-ți emite o factură tu ca expert te vei da cu capul de pereți când vei constata ce tâmpenie a făcut, mulți nu știu să calculeze baza și TVA-ul dacă li se dă valoarea finală. La firme mari da sunt programe performante de facturare și gestiune, acestea sunt investii și te costa lor le și merită să aibă experți, auditori consultanți, etc. Deci practic această propunere legislativă va îndemna și pe mai mulți întreprinzători mici să-și închidă afacerea sau să scoate și mai mulți bani din buzunarul și așa gol. Atunci să nu vă plângeți că a crescut rata șomajului! Văd că nimeni nu este conștient de aceste aspecte, care se ascund în spatele contabilității și sunt baza lor, că pe forum doar da-ți vina pe CECCAR și vă apărați drepturile dar nimeni nu s-a gândit la munca efectivă care se ascunde în spatele oricărei activități.

Să vă fie rușine mai spuneți că astfel firmele mici au ceva de câștigat?????????????????? Din contră vor avea cheltuieli mai mari pentru aceeași activitate! A sunat cineva dintre cei care ține contabilitate să ceară bani de la clienții răi platnici? Nu, sunt convinsă, dar de unde să știe acel patron de la cine să ceară banii dacă contabilitatea este ținută la firma X și fiind mic înregistrarea pentru firma lui se fac într-o singură zi/luna și poate încă nu a ajuns la rând. La noi singurele probleme pe care-l interesează pe al meu este cui avem datorii, cât, când este scadent, cine ne este dator, când este scadent și cât avem datorie la stat. Nu ce este în balanță, cum stă cu profitul. Mă gândesc că aceste probleme de contabilitate primară sunt rezolvate și într-o oricare măsura de cei care sunt angajați cu part time dar nu și de cabinetele de expertiză! Bine că această propunere de lege a fost gândită doar dintr-un punctul de vedere a membrilor CECCAR!!!!! Vă mulțumesc din suflet că voi rămâne fără pâine, mai ales că dacă se votează și se va vota, va intra în vigoare din data publicării. Eu sunt și gravidă, deci nici să mă concediez nu are sens poate mai vine un deștept să mă amendeze că sunt director economic cu timp parțial, deși sunt înainte de concediu de maternitate. Bravo, țineți tot asa și aveți în vedere doar interesele personale sau a rudelor când propuneți o lege!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MUNCA LA NEGRU A EXISTAT ȘI VA EXISTA MEREU, asta nu este o scuză, iar la noi mereu vor fi portițe și le vom găsii :thumbup:

Otilia sper ca cineva vă va asculte și nu ne vor lua pâinea din mână!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



#194 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 March 2010 - 04:45 PM

Ptr LEXUS ! FELICITARI !!! pentru ca ati atins si tratat fiecare subiect in parte. Aveti mare dreptate dar nu prea vor sa recunoasca unii. Asa e, cand te duci la doctor te controleaza un doctor nu infirmiera, cand ai nevoie de un avocat te duci la Barou sa iti iei un avocat, numai la contabilitate problema a fost pusa altfel, ceea ce nu mai are rost sa ma mai repet.

Ptr. MELISCH nu va spune nimeni sa nu mai puteti lucra in continuare, dar in conditiile legii, inclusiv cea care va fi. Suntem constienti ca :" MUNCA LA NEGRU A EXISTAT ȘI VA EXISTA MEREU", dar pentru asta se fac legile, unii sa le aplice iar altii sa nu doarma noaptea cautand portite. Ar trebui sa mai studiati legile si sa va acoperiti portitele (cu timp partial director economic... :smile: .puteti face intradevar registrul de casa si OP-uri sa le completati !?!)

Va urez la toti o primavara excelenta si o vara si mai si :thumbup:



#195 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2010 - 04:47 PM

Vezi postareamelisch, la Mar 3 2010, 04:23 PM, a spus:

...pe forum doar da-ți vina pe CECCAR și vă apărați drepturile dar nimeni nu s-a gândit la munca efectivă care se ascunde în spatele oricărei activități.
ba cred ca s-au gandit, dar nu le e in avantaj sa o comenteze.
cei care am votat impotriva cu siguranta ne-am gandit, de aia si "injuram" Ceccar-ul : ca permanent abuzeaza intolerabil de statutul de organism profesional, actionand partinitor si extrem de costisitor pt. membrii sai.

parerea mea : Ceccar ar trebui sa fie un organism care sa apere interesele tuturor contabililor, fara discriminare ( de tip "asociatia oamenilor de afaceri" - unde nu stiu sa trebuiasca examen ca sa intri), si astfel am adera la el cu totii. [u]examenele si restul ar trebui date de Min. Fin. si sa se considere o tot calificare in plus, iar cine are nevoie de aceasta calificare in plus, e liber sa si-o obtina.
de asemenea, ce patron vrea un contabil supercalificat, sa-si angajeze unul asa - sub orice forma doreste/gaseste, acesta sa fie cu patalama data de MIN. FIN. sau al chiar al invatamantului, dar cine considera ca nu-i este necesar un contabil expert - sa poata opta pt. un economist obisnuit sau un contabil cu studii medii - insa absolvent de liceu economic, nu de cursuri intensive de 3 saptamani.



#196 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2010 - 04:57 PM

@nemrac :
nu poti face paralele intre Ceccar si barou !! baroul e altceva, el fct. pe alte baze, acolo se plateste si cota pt pensia avocatilor - ei nu platesc la stat ca noi si au CAS numai 10% din venituri - nu ca noi, deci e un organism care le asigura si alte drepturi celor care ii sunt membrii, mai pe romaneste : e alta gasca-n alta traista si daca nu ma crezi intreaba un avocat, eu am facut-o inca din prima zi a acestui topic si asa am aflat.

medicii chiar nu stiu cum fct. in asociatia lor, dar pot afla. oricum, nu se poate pune pe picior de egalitate contabilitatea cu medicina, sa fim seriosi !!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 March 2010 - 05:13 PM




#197 ciprian_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:informatii, discutii, alte pareri

Postat 03 March 2010 - 05:20 PM

Vezi postareanemrac, la Mar 3 2010, 04:45 PM, a spus:

Asa e, cand te duci la doctor te controleaza un doctor nu infirmiera, cand ai nevoie de un avocat te duci la Barou sa iti iei un avocat, numai la contabilitate problema a fost pusa altfel, ceea ce nu mai are rost sa ma mai repet.

La contabilitate problema a fost pusa altfel pentru ca un contabil face 4 ani de facultate (dupa alti 4 ani de liceu economic in cele mai multe cazuri)+ eventual un master de 2 ani (cate INFIRMIERE stii tu cu atatea studii?!?!?!? ). La ce rost sa mai faci atatea studii daca nu poti profesa dacat ca membru CECCAR - sa se scoata facultatea si sa ne pregatim doar la CECCAR- poate asa isi justifica taxele pe care le ia, macar formeaza cu adevarat contabili.

Aceasta postare a fost editata de ciprian_r: 03 March 2010 - 05:21 PM




#198 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 03 March 2010 - 05:21 PM

Draga ,,nemrac'' , esti cumva super expert contabil care a uitat de unde a plecat ? Hai fi serios si cinstit macar putin , chiar ai lucrat tot timpul 8 ore ?Nimic ,nimic peste , nimic ,, la negru'' ?
Daca nu as fi luat acte de la firme de conta , hai ca-ti dadeam dreptate cu ,, tanti din colt'' care face si ea pe contabila , crede-ma ....am luat tzepe peste tzepe , unii ca voi i-ati invatat cu sute de naravuri , cu angajati schimbati ca ,, pe ciorapi'' ,cu ,, joaca de-a concedii fara plata'' , nu platesc prin banca obligatiile , au pretentia sa ma duc la trezo , comisioanele bancare costa ...multe , multe . jurnale de TVA nelistate , balante ,, zarzavat''. Si ,, cireasa pe tort'' , la CJAS Timis mi-a spus tanti de la ghiseu care ia declaratii ca nici un dosar nu este in regula , vai de cei care se vor pensiona ....si s-a referit la firme de conta ale lui X , Y , mari CECCAR-sti . De ce nu spunem adevarul in fata ca vreti tot ?



#199 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 March 2010 - 05:34 PM

Nu vad cine m-ar opri sa-mi fac contracte de munca cu 8h cum vor d-nii deputati si pe state de plata sa fiu trecut in CFS pe zilele ce ce mi-ar depasi cele doua ore /zi cat aveam sau am ( ca inca nu e in vigoare aberatia :smile: ) pana acum timp partial .



#200 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 03 March 2010 - 05:41 PM

si mai spun , ca nu mai pot sa tac . Am ales varianta CIM-urilor la timp partial pt. ca la 8 ore au tot mintit marii patroni cu mercedesuri si vile , s-au inglodat in datorii si ma plateau avans din avans din avans , sau minteau ca nu au bani , sa mai astept ....Am tot spus ca este ,,loc sub soare'' pentru toti si hai sa lucrez asa , din putin cate putin imi fac cat de un salariu cu norma intreaga .Unii dintre cei care scriu pe aici chiar nu au contact cu lumea reala , ca astea sunt timpurile . Pot scrie un roman cu peripetii in 14 ani de munca in conta .Si nu afirm ca sunt cea mai desteapta , ca sa nu existe loc de replica . De ce nu am intrat in CECCAR vor intreba altii . Scurt : am parasit oras mic , falimentat , sa vin in altul mai mare si sa platesc chirie . De unde bani de taxele lu' Toma ?Si ca mine multi altii.....






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL