Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diurna urgent!!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


diurna urgent!!!!!

76 replies to this topic

#61 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2007 - 03:39 PM

Buna tuturor,
Cu cat citesc mai multe ,..cu atat inteleg mai putin..
Intrebare....sincer..nu mai sunt sigura de ceea ce stiu dupa ce am citit de aceea va intreb:
pentru ca eu ii dau diurna angajatului el trebuie sa mi aduca documente pe care eu nu le inregistrez in contabilitate dar prin care eu pot vedea ca si a cheltuit diurna pe mancare..etc?Pe scurt:diurna se justifica de catre angajat???
Chiar nu mai inteleg nik..
Inca o mica nelamurire:Daca la plecare eu ii dau diurna+ un avans spre decontare,documentele pe care le aduce pentru a justifica avansul le consider nedeductibile?
Pai daca se considera acel avans k fiind nedeductibil nu mai bine fac un decont separat pe un angajat care nu pleaca si zic k el a facut acele cheltuieli?
Multumesc mult si astept raspunsuri :pullhair:



#62 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 30 March 2007 - 04:25 PM

-diurna este o suma fixa zilnica pentru care nu aduce documente
- pentru transport , cazare ,etc aduce documente

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#63 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2007 - 04:49 PM

Si ce depaseste este nedeductibil?
adica daca i am dat un avans spre decontare in plus fata de diurna pe care va trebui sa mi l justifice ,acest avans este nedeductibil?
Multumesc de raspuns :pullhair:



#64 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 30 March 2007 - 08:01 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Mar 30 2007, 05:49 PM, a spus:

Si ce depaseste este nedeductibil?
adica daca i am dat un avans spre decontare in plus fata de diurna pe care va trebui sa mi l justifice ,acest avans este nedeductibil?
Multumesc de raspuns :pullhair:
nope. de unde le tot scoti nicoleto_c!! din ce strafunduri? Vad ca mosul de 63 de ani chiar iti schimba ritmul ca la ....dansez pt tine! hi hi hi :biggrin:
avansul e avans, decontul e decont. daca nu te convingi, uite aici:
CAZ I
- avans la plecare in delegatie:
542=5311 900 lei
- vine dupa 4 zile si justifica avansul:
% = 542 900
401 - cazare 270 (in jurnal de cump 4426+625=401 270 - deductibil)
401 - diverse materiale 500 (in jurnal de cump 4426+301=401 500 si 601=301 500 ded)
625 - diurna 13*2.5*4 zile = 130 (deductibila)
CAZ II
- avans la plecare in delegatie:
542=5311 900 lei
- vine dupa 4 zile si justifica avansul:
% = 542 900
625 - bonuri de masa 130 (aceasta suma o consideram diurna deductibila- asta e si scopul)
625.neded - bonuri de masa 70 (aceasta suma pt masa, e nedeductibila pt ca e peste limita maxim-admisibila)
401 - furnizori cumparari 700 (in jurnal de cump 4426+301=401 700 si 601=301 700 ded)

cam asa vad eu deductibilitatea si nedeductibilitatea la problema pusa de tine
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#65 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2007 - 11:57 PM

Multumesc din toata inima,ca de obicei un adevarat prieten! :pullhair:
Scuze de Off -topic : Eu procedez ca si in cazul nr 1,dar d-nul colaborator sef procedeaza dupa legi proprii.."prin care sa nu sfideze statul"-un principiu al sau si sa inregistrez tot avansul,mai putin diurna ca fiind nedeductibil.
Multumesc inca o data de ajutor! :pullhair:



#66 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 31 March 2007 - 12:15 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Mar 31 2007, 12:57 AM, a spus:

Multumesc din toata inima,ca de obicei un adevarat prieten! :pullhair:
Scuze de Off -topic : Eu procedez ca si in cazul nr 1,dar d-nul colaborator sef procedeaza dupa legi proprii.."prin care sa nu sfideze statul"-un principiu al sau si sa inregistrez tot avansul,mai putin diurna ca fiind nedeductibil.
Multumesc inca o data de ajutor! :pullhair:
hai sa-ti spun ceva: atrage-l intr-o discutie pe teme de cod fiscal (acolo unde tu stii ca ai dreptate si ai puterea sa-ti sustii pct de vedere - de ex. chelt deductibile si nedeductibile) cu codul pus pe masa; si atunci vezi ce-ti aduce ca baza legala; poarta discutia in asa fel incat sa auda si patronul; si atrage-l si pe el; dupa asta s-ar putea sa vezi niste rezultate la care nu te asteptai; sunt convins ca vei fi astfel mai apreciata pentru atitudinea ta si pentru sustinerea ideilor tale. Ai grija si succes! Gandeste-te!
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#67 carman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Interests:toate

Postat 01 April 2007 - 06:08 PM

daca cand ii fac plata diurnei ,ii scad impozitul pt. diferenta si omul primeste netul ce trebuie sa mai fac ?
ma puteti ajuta cu un raspuns. Multumesc.
masina



#68 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2007 - 12:44 PM

Buna tuturor,
bonurile aduse de catre delegat peste diurna deductibila,..se considera diurna nedeductibila,clar..intrebarea mea este acum..se si inregistreaza in contabilitate??adica :
625.nedeductibil = 542 - si nu opresc bonurile sau
625.nedeductibil = 401 si 401= 542 ?

sau mai pe scurt...ptr diurna nedeductibila,delegatul trebuie sa aduca bonuri justificative??
m am zapacit de tot,ma iertati ..

Aceasta postare a fost editata de nicoleta_c: 05 April 2007 - 12:45 PM




#69 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 05 April 2007 - 02:36 PM

Vezi postareanicoleta_c, la Apr 5 2007, 01:44 PM, a spus:

sau mai pe scurt...ptr diurna nedeductibila,delegatul trebuie sa aduca bonuri justificative??
m am zapacit de tot,ma iertati ..
in acest caz sunt necesare bonurile, pentru a justifica aceasta cheltuiala a unitatii, chiar si nedeductibila.
altfel, situatia (diferenta peste maximul admisibil) ar putea fi interpretata ca fiind de natura salariala si deci impozitata ca atare (la alte venituri de natura salariala), si ai doua situatii:
- fie ii scazi banii la salariu
- fie patronul accepta cheltuita suma, si ii majorezi netul (cum stii tu: de la net la brut)
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#70 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2007 - 02:50 PM

Mercic mult,
programul in care lucrez,imi inregistreaza diurna cum vrea el..adica daca inregistrez ca am dat diurna nedeductibila..el nu ma mai lasa sa inregistrez si bonurile aferente..o sa fac inregistrarile "prin spate"..mercic mult :pullhair:



#71 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 April 2007 - 06:39 PM

Am gasit postat de ana sim urmatoarele:"da, s-a modificat incepand cu 01.01.2007. limita maxima 2,5 este doar pt institutiile publice "
Lucrez intr-o universitate, am citi noile reglementari la diurna si acesta este 13 lei /zi sau pentru 12 ore deplasare, dar nici cum 13*2,5.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 05 April 2007 - 06:39 PM




#72 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 05 April 2007 - 08:00 PM

Vezi postareaBIBI, la Apr 5 2007, 07:39 PM, a spus:

, dar nici cum 13*2,5.
"dar nici cum..." raportat la ce ? personal nu inteleg ce vrei sa sugerezi
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#73 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 05 April 2007 - 10:20 PM

Conform HG functionarii institutiilor publice au dreptul la diurna de 13 lei / zi, pentru deplasarile efectuate la mai mult de 5km de locul de munca. O zi de diurna se considera 12 ore / deplasare. Eu unul cred ca universitatile se incadreaza la institutii publice. Dreptul la diurna de 13lei * 2,5ori se considera cheltuiala deductibila, la calcularea profitului impozabil, la societatile comerciale. Ceea ce depaseste 32,50lei se considera cheltuiala nedeductibila. Subliniez la societatile comerciale!!!!



#74 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 06 April 2007 - 07:39 PM

Universitatea unde lucrez este institutie publica, fiind finantata de ministerul invatamantului;la institutiile publice diurna este 13 lei/zi si nu ai voie sa depasesti ce este prevazut in creditele bugetare de la inceputul exercitiului.Iaro are dreptate, la deductibilitatea cheltuielii cu diurna m-am referit.



#75 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 April 2007 - 11:32 AM

Vezi postareaankiss20, la Mar 29 2007, 04:03 PM, a spus:

am si eu o dilema
se da diurna si pt zilele de sambata si duminica????

Se poate da diurna pentru sambata si duminica, insa asta inseamna ca zilele acestea sunt lucratoare si trebuie platite si cu salariu (si cum sunt ore suplimentare esti obligat sa platesti cu x% in plus fata de o zi normala de lucru).



#76 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 14 April 2007 - 07:57 PM

Eu cred ca nu am nevoie sa ii consider ore lucrate simbata si duminica, desi ii dau diurna. orele lucrate sunt cele in care desfasoara activitate in interesul societatii. dar in cazul deplasarii, desi are timp liber de care dispune cum doreste, poate fi plecat departe de localitatea in care se afla societatea (de ex in strainatate!) si nu pot sa il aduc in tara in week-end ca asa vreau eu, pt ca poate nu imi permit. sau poate timpul pierdut pe drum ar depasi mult zilele de week-end. deci ii dau diurna, pt ca trebuie sa manince, dar nu ii dau salariu, pt ca nu lucreaza pt mine, ci se odihneste bine-merci la hotel pe banii mei!

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 14 April 2007 - 07:58 PM




#77 mada_1232002

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 03 May 2007 - 03:41 PM

Am si eu o nelamurire. In cazul in care se acorda diurna salariatilor trebuie stipulat in contractul individual de munca, respectiv facute acte aditionale la contracte?art.2 hotare nr.1860 si aceste drepturi se negociaza?Va multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL