Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin nr. 702 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Ordin nr. 702

375 replies to this topic

#141 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 June 2007 - 02:35 PM

cum ne verificam ca nu am omis nici o factura?
tva-ul nu pot sa-l compar cu conta pt ca de pe unele facturi n-am dedus tva si in 394 trebe sa le trecem asa cum apar pe factura si in plus nu exista rubrica de data macar sa verific dupa data.



#142 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 13 June 2007 - 02:55 PM

Subscriu, pentru a ajuta la eliminarea unor speculatii :

Instructiunile sunt FOARTE CLARE:

1. depun persoanele impozabile inreg. in scopuri de tva cf art.153 si care sunt obligate la plata tva cf. art.150, alin.1, lit.a - pentru OPERATIUNI taxabile cu 19% si 9% (facturi emise)

2. depun persoanele impozabile inreg. in scopuri de tva cf art.153 care PRIMESC facturi de la persoane aidoma celor de mai sus - pt ACHIZITII de bunuri sau servicii cu 19% sau 9% (facturi de "achizitii")

3. 394 nu se depune pt autofacturari si taxare inversa

4. 394 se refera numai la tranzactii de pe teritoriul Romaniei: prestatori/beneficiari autohtoni sau reprezentanti fiscali - daca sunt obligati la plata tva, ATENTIE !!! - ai persoanelor impozabile straine (beneficiari directi ai bunurilor sau prestarilor)

5. 394 nu are legatura formala cu decontul 300 si nici cu jurnalele semestriale. DECLARATIA 394 E INFORMATIVA: daca dupa depunerea declaratiei 394, se constata omisiuni in declarare sau sunt aduse facturi aferente semestrului incheiat, se va face o noua declaratie corecta in care se informeaza si aceste facturi. Aceasta declaratie o inlocuieste pe cea corectata (initiala).

6. se depune in format electronic (http://anaf.mfinante.ro), suport electronic (discheta) si insotita de suportul de hartie

7. se trec rulajele furnizorilor /clientilor pe cumulat din balantele analitice pe furnizori si clienti; nu se detaliaza fiecare factura in parte

8. "Ce facem cu facturile de cazare etc. unde avem si scutite ( taxa statiune = fara tva )?"
se trec (aduna la rulaje) doar randurile (operatiunile) unde apare taxa si atat

9. personal, cred ca 394 are mai mult valoare statistica decat declarativa cu implicatii penalizatoare

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 13 June 2007 - 02:57 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#143 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 June 2007 - 03:26 PM

buna
cum declar: am factura de la electrica 1000 lei+tva, eu facturez chiriasilor 400 lei + tva, eu inregistrez in contabilitate 600 lei+tva(deduc doar acest tva). cum trec in aceasta declaratie?
multumesc



#144 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 13 June 2007 - 04:40 PM

Vezi postarearobertantal, la Jun 13 2007, 03:55 PM, a spus:

Subscriu, pentru a ajuta la eliminarea unor speculatii :
Instructiunile sunt FOARTE CLARE:
1. depun persoanele impozabile inreg. in scopuri de tva cf art.153 si care sunt obligate la plata tva cf. art.150, alin.1, lit.a - pentru OPERATIUNI taxabile cu 19% si 9% (facturi emise)

...deci,in concluzie,facturile care nu apar in rulajele contabile ,emise din cand in cand la cererea unor clienti pers.juridice in magazine -cu amanuntul- la care sumele aferente operatiunilor taxabile si TVA sunt cele evidentiate in centralizatoarele bonurilor fiscale (Z),
se cuprind sau nu in listele din d.394 ? Ce ai (ati) face in aceasta situatie?
Daca presupunem ca declaratia are mai mult valoare statistica(desi eu cred ,adica si eu ,ca pe langa initiativa de a pune la punt o baza nationala de date,este vorba de mai mult de atat si se incearca sa se depisteze sumele nedeclarate sau declarate "in plus" la TVA deductibila,care prin verificari incrucisate vor incepe sa se contureze ) ,atunci nu ar conta faptul ca s-ar dubla baza impozabila si TVA la unele pozitii fata de contab.,deconturi si TVA colectata declarata ,dar....



#145 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 13 June 2007 - 09:17 PM

Vezi postareaCristina M.Z., la Jun 13 2007, 05:40 PM, a spus:

...deci,in concluzie,facturile care nu apar in rulajele contabile ,emise din cand in cand la cererea unor clienti pers.juridice in magazine -cu amanuntul- la care sumele aferente operatiunilor taxabile si TVA sunt cele evidentiate in centralizatoarele bonurilor fiscale (Z), se cuprind sau nu in listele din d.394 ? Ce ai (ati) face in aceasta situatie?
repet, ceea ce se factureaza se trece, restul nu. Cat despre Raportul Z, acesta nu se depune lunar la registratura Ad. Fin Publ.? Ce mai vreti sa declarati?

Citeaza

Daca presupunem ca declaratia are mai mult valoare statistica(desi eu cred ,adica si eu ,ca pe langa initiativa de a pune la punt o baza nationala de date,este vorba de mai mult de atat si se incearca sa se depisteze sumele nedeclarate sau declarate "in plus" la TVA deductibila,care prin verificari incrucisate vor incepe sa se contureze ) ,atunci nu ar conta faptul ca s-ar dubla baza impozabila si TVA la unele pozitii fata de contab.,deconturi si TVA colectata declarata ,dar....
aici, fi te rog mai explicita si concisa

p.s. pentru cei ce doresc sa afle pct oficial al autoritatilor, le recomand sa faca o nota scrisa sau sa sune la metodologie. succes

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 13 June 2007 - 09:19 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#146 sheila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 June 2007 - 09:55 PM

parerile mele:

1.aceasta declaratie se depune pt a-i depista pe cei care cumpara de la "firme fictive" sau care-si "intocmesc" singuri facturi pt diverse cheltuieli, tinind cont ca de la 01.01.2007 nu mai este necesara semnarea si stampilarea facturilor;

2.probabil vor intra in controale incrucisate doar daca exista neconcordante mari (furnizorul X declara o suma pt beneficiarul Y, iar beneficiarul Y nu declara nici o suma de la furnizorul X sau daca apar diferente furnizor=beneficiar foarte mari); eu nu cred ca se complica daca la un furnizor apare 5 lei iar la beneficiar 3 lei, tinind cont ca astfel de diferente mici vor fi foarte multe, iar ei nici nu-si pot permite sa merga in control la toata lumea sau sa ceara de la toata lumea note explicative pt ca s-ar umple de hirtii care oricum nu ar avea cine si cind sa le prelucreze sau sa le verifice, mai ales ca dupa 6 luni vor veni alte situatii;

3.aceasta declaratie poate fi privita si dpdv "statistic", in sensul ca dupa 3-4 semestre, daca persisti cu o "greseala" grava la acelasi furnizor=beneficiar, abia atunci vin in control.



#147 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 June 2007 - 09:59 PM

cristina m.z. ...tu ma intelegi....ca nu mai stiu ce sa fac...
Daca ne puteti ajuta, problema noastra este urmatoarea: care este drumul parcurs de o factura emisa de un service auto ????????? si foarte important : in contabilitatea carei societati se inreg aceasta factura: soc de leasing, asigurator sau utilizatorul leasingului?????????
sau??????
Pe numele carei societati(din cele 3) este cel mai corect sa se emita o factura de la un service auto????????????



#148 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 13 June 2007 - 10:35 PM

facturile emise catre orice client platitor de TVA se declara, indiferent de modul de incasare al acestora, in afara de facturile emise cu taxare inversa si autofacturile. Deci si facturile emise anumitor clienti la cererea acestora, achitate pe baza de bonuri fiscale, iar daca nu sunteti siguri ca respectivul client este sau nu platitor de TVA sau nu a fost si intre timp a devenit platitor de TVA, ce facturi ati emis, va rog sa verificati pe net valabilitatea codului de identificare in scopurii de TVA, si pe pagina Min. De Finante, la date persoane juridice, data de la care a fost luat in evidente ca fiind platitor de TVA. Pot exista situatii ca un anumit client sa fi cumparat marfuri in doua date diferite; prima data sa fi cumparat in momentul in care era inregistrat ca neplatitor de TVA, iar a doua oara dupa ce acesta s-a inregistrat ca platitor, bineinteles in S1 din 2007. Eu am un astfel de caz si am verificat validitatea CIF in scopuri de TVA, iar apoi pe mfinante.ro, am observat ca intre momentul emiterii primei facturi si pana a venit sa ii emit o a doua factura, a trecut de la neplatitor la platitor de TVA. Deci, atentie mare! :smile:



#149 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 13 June 2007 - 10:39 PM

Pe numele firmei care este proprietar al autoturismului. Deci, daca e in leasing luat de tine, proprietar al autoturismului, pana la achitarea ultimei rate de leasing este societatea de leasing. Vezi ca ti-am scris si pe PM!



#150 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 13 June 2007 - 11:06 PM

Vezi postareaIaro, la Jun 13 2007, 11:35 PM, a spus:

....iar daca nu sunteti siguri ca respectivul client este sau nu platitor de TVA sau nu a fost si intre timp a devenit platitor de TVA, ce facturi ati emis, va rog sa verificati pe net valabilitatea codului de identificare in scopurii de TVA, si pe pagina Min....
SPECULATII !!!
ce legatura are faptul ca eu sunt platitor de tva (inregistrat cf. art.153) si facturez unui neplatitor de tva ? eu fac factura cu tva si deci o declar. Respectivul, NU. Simplu.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#151 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 June 2007 - 11:21 PM

Multumesc inca o data!
Somn usor!



#152 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 14 June 2007 - 07:15 AM

Lasa-ma sa te contrazic robertantal! In opinia mea, conditia ca o factura sa fie declarata, e ca ambii parteneri sa fie platitori de tva.

"3. Verificarea formalã a declaraþiei
3.1. Dupã primirea declaratiei, organul fiscal competent va verifica:
a) corectitudinea codului de înregistrare în scopuri de TVA al persoanei impozabile, precum si corectitudinea codurilor de înregistrare în scopuri de TVA ale persoanelor impozabile menþionate în "Lista livrãrilor de bunuri/prestãrilor de servicii efectuate pe teritoriul naþional" si în "Lista achizitiilor de bunuri si servicii efectuate pe teritoriul national", din punctul de vedere al structurii acestora;"

Daca declari o factura emisa de tine catre un neplatitor de tva, te poti trezi cu adresa de la finante ca ai gresit codul de inregistrare al partenerilor tai. Plus ca ideea de baza este ca datele sa se verifice incrucisat.

Apoi repet, eu daca mi-as fi fabricat facturi pentru deducere tva, pur si simplu nu mi le declar in 394. Care-i problema, cum ma prind?



#153 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 14 June 2007 - 07:41 AM

Vezi postareacitrom05, la Jun 14 2007, 08:15 AM, a spus:

Apoi repet, eu daca mi-as fi fabricat facturi pentru deducere tva, pur si simplu nu mi le declar in 394. Care-i problema, cum ma prind?

Simplu. Daca ai "nesansa" sa vina in control si sa dea peste acea factura, si vede ca nu ai declarat-o in 394 si mai departe cauta furnizorul si vede ca la el in contabilitate nu exista factura atunci chiar ai pus-o. Asta nu prea e recomandat pentru cei care vor sa doarma linistiti noaptea.
ADITA



#154 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 14 June 2007 - 08:28 AM

Corect, daca vine in control si te prinde....Ideea pe care voiam sa o subliniez e ca tot nu te descopera cu ajutorul declaratiei 394, deci ce rost are declaratia asta, pana la urma?



#155 stanciu ana simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 14 June 2007 - 09:49 AM

Si de unde trebuie dedus TVA-ul pentru cei de la Finante, pana la urma ? Firma are contracte cu asociatii, fundatii si cu institutii de stat carora le-am facturat cu TVA.Ce fac eu in situatia asta, cum trebuie evidentiat TVA in aceasta declaratie ?



#156 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 14 June 2007 - 10:12 AM

de valoare statistica......pana la proba contrara.
mie mi se pare ca pe aci' unii se cam joaca cu nervii multora :smile:
:wink:
pentru restul, TINETI-VA TREJI !
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#157 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 June 2007 - 10:12 AM

DA, de pe 11 incoace, up-date-urile la prg de conta au constat in adaugarea decl 394 si in adaugarea decl de TVA (300) in mai multe module: tip 2006, tip 2007 pana la 01.05 si tip 2007 dupa 01.05. Destepti baieti, pupa-i-ar mama....stiam ca nu ma las la greu. :smile:



#158 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 14 June 2007 - 10:21 AM

Vezi postareacitrom05, la Jun 14 2007, 08:15 AM, a spus:

Lasa-ma sa te contrazic robertantal! In opinia mea, conditia ca o factura sa fie declarata, e ca ambii parteneri sa fie platitori de tva.
"3. Verificarea formalã a declaraþiei
3.1. Dupã primirea declaratiei, organul fiscal competent va verifica:
a) corectitudinea codului de înregistrare în scopuri de TVA al persoanei impozabile, precum si corectitudinea codurilor de înregistrare în scopuri de TVA ale persoanelor impozabile menþionate în "Lista livrãrilor de bunuri/prestãrilor de servicii efectuate pe teritoriul naþional" si în "Lista achizitiilor de bunuri si servicii efectuate pe teritoriul national", din punctul de vedere al structurii acestora;"
Daca declari o factura emisa de tine catre un neplatitor de tva, te poti trezi cu adresa de la finante ca ai gresit codul de inregistrare al partenerilor tai. Plus ca ideea de baza este ca datele sa se verifice incrucisat.
Apoi repet, eu daca mi-as fi fabricat facturi pentru deducere tva, pur si simplu nu mi le declar in 394. Care-i problema, cum ma prind?

Romania e o tara libera, deci ai dreptul la opinie. E problema ta ce declari sau nu in 394, insa nici pe departe rationamentul tau nu are legatura cu realitatea. Pai cum poti sa spui ca daca eu SERVICII SRL avand codul RO 987654 (deci platitor de tva 100%) facturez lui IMPEX SRL care are codul -1234567 (fara tva) si trec datele din factura, sa vina fiscul si sa zica: "bre nepoate! vezi ca ai gresit codul ca e corect da' nu trebuia pus ca nici IMPEX SRL nu a declarat". Ce rationament e acesta? Eu nu-l inteleg. Poate detaliezi mai mult, te rog. Merci.

In ideea ca ai gandit numa' ca ti-ai fabrica facturi pt deducere tva si nu le treci in 394, iarta-ma ca iti repet, dar arata vadit ca esti pusa pe "rele" si prin urmare nici rationamentul corect nu-l poti stapani pentru a evita greselile. Macar nu mai face public asa ceva. Stim cu totii cu ce se mananca contabilitatea (pentru cei care cred ca vreau sa sugerez altceva decat spun sau ca denaturez ideea). Important e sa o intelegem pe'ndelete. No offence pls. :smile:

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 14 June 2007 - 10:24 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#159 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 14 June 2007 - 11:12 AM

Vezi postareasheila, la Jun 13 2007, 10:55 PM, a spus:

parerile mele:

1.aceasta declaratie se depune pt a-i depista pe cei care cumpara de la "firme fictive" sau care-si "intocmesc" singuri facturi pt diverse cheltuieli, tinind cont ca de la 01.01.2007 nu mai este necesara semnarea si stampilarea facturilor;

2.probabil vor intra in controale incrucisate doar daca exista neconcordante mari (furnizorul X declara o suma pt beneficiarul Y, iar beneficiarul Y nu declara nici o suma de la furnizorul X sau daca apar diferente furnizor=beneficiar foarte mari); eu nu cred ca se complica daca la un furnizor apare 5 lei iar la beneficiar 3 lei, tinind cont ca astfel de diferente mici vor fi foarte multe, iar ei nici nu-si pot permite sa merga in control la toata lumea sau sa ceara de la toata lumea note explicative pt ca s-ar umple de hirtii care oricum nu ar avea cine si cind sa le prelucreze sau sa le verifice, mai ales ca dupa 6 luni vor veni alte situatii;

3.aceasta declaratie poate fi privita si dpdv "statistic", in sensul ca dupa 3-4 semestre, daca persisti cu o "greseala" grava la acelasi furnizor=beneficiar, abia atunci vin in control.
am mai auzit faza cu " de la 01.01.2007 nu mai este necesara semnarea si stampilarea facturilor;"
mi se pare aiurea.care lege/ordin reglementeaza acest fapt?



#160 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 June 2007 - 11:17 AM

Vezi postarearobertantal, la Jun 13 2007, 10:17 PM, a spus:

]...repet, ceea ce se factureaza se trece, restul nu. Cat despre Raportul Z, acesta nu se depune lunar la registratura Ad. Fin Publ.? Ce mai vreti sa declarati?

Citeaza

Daca presupunem ca declaratia are mai mult valoare statistica(desi eu cred ,adica si eu ,ca pe langa initiativa de a pune la punt o baza nationala de date,este vorba de mai mult de atat si se incearca sa se depisteze sumele nedeclarate sau declarate "in plus" la TVA deductibila,care prin verificari incrucisate vor incepe sa se contureze ) ,atunci nu ar conta faptul ca s-ar dubla baza impozabila si TVA la unele pozitii fata de contab.,deconturi si TVA colectata declarata ,dar....


Intr-o faza a' incrucisarii',sumele declarate de o SC la achizitii de la un partener nu se potrivesc cu cele declarate la livrari de catre acel partener:inafara variantei omisiunilor-erorilor de completare a decl.394 ,poate ..vanzatorul nu si-a inregistrat in contabilitate facturi,deci nu si-a declarat veniturile si TVA in totalitatete,sau,cumparatorul si-a fabricat facturi pentru a-si deduce mai multe cheltuieli si TVA si in virtutea inertiei ,le si raporteaza pe listele de achizitii in 394.
Pana la urma,in cursul clarificarilor se ajunge la un eventual control in cursul caruia la confruntarea listelor cu datele din contabilitate,jurnal si declaratii-deconturi fiscale ,toate in mod normal ar trebui sa "puste".
Si acum,in cazul meu:de exemplu,daca declar in 394 si acele facturi care nu exista in contabilitatea mea distinct pe analitice cum sunt cele emise la cererea unor clienti care cumpara ceva din magazinul meu cu amanuntul ,sume pe care le am deja- cu TVA colectata aferenta-, cuprinse in centralizatorul Z de vanzari zilnice in numerar, si in jurnalele de livrari ,si in decont TVA,si in raportul memoriei fiscale depuse lunar la finante.... ,deci daca le trec si pe acestea pe listele de livrari in 394,sumele acestor facturi vor fi in plus fata de toate evidentele mele contabile(balante analitice-rulaje conturi vanzari,clienti,TVA,jurnale...)si fiscale (declaratii,deconturi si efectiv suma TVA colectata datorata bugetului).Pentru ca aceste facturi NU se inregistreaza in contabilitate distinct pe filiera client=factura (cum este in cazul in cazul comertului en gros cu NC:4111=707/4427 si 5311=4111),, sumele corespunzatoare acestor facturi sunt deja incluse in totalul vanzarilor cu amanuntul in numerar -global-
,pe baza acelui Z al bonurilor fiscale emis zilnic ,cu nota contabila zilnica :5311=707/4427 si deci cuprinse si in jurnale,decont si suma TVA colectata.Intelegi?Cu totul altceva se intampla in cazul livrarilor/prestarilor pentru care emit facturi si pe care le inregistrez in contab. (pe clienti) cu NC:4111=707/4427 iar incasarea facturilor
cu bon fiscal o inregistrez ca o simpla incasare de creanta/client cu NC.5311=4111,in care caz bonul fiscal respectiv nu imi afecteaza fiscalitatea,nu-mi dubleaza unele sume aferente veniturilor si a taxei colectate,in acest caz fiind doar document de casa.Nu stiu cat de explicita am fost ca sa pot fi si inteleasa...in marea mea graba si in incercarea de a nu ma intinde prea mult si de a nu incalci si mai mult lianele acestei jungle in care ,deocamdata ,ma simt putin pierduta.Dar nu pentru mult timp,sper.Orice inceput e greu,spunea un "mare invatat"!Problema ca e la noi,in cazul meu in special aceste inceputuri sunt cam dese .O fi cheia marilor succese?..
in ceea ce priveste
p.s. pentru cei ce doresc sa afle pct oficial al autoritatilor, le recomand sa faca o nota scrisa sau sa sune la metodologie. succes

Sunt cu totul de acord! Dar de obicei apelam la aceste surse directe-oficiale- de informatii dupa ce am epuizat celelalte surse si resurseee..






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL