Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ou47/31.08.2007-declaratiile fiscale anuale -trebuiesc certificate de catre consultantul fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ou47/31.08.2007-declaratiile fiscale anuale -trebuiesc certificate de catre consultantul fiscal

126 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2007 - 05:45 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Sep 7 2007, 04:35 PM, a spus:

Fiind ultimul meu post o sa raspund scurt: Intreaba-l pe Septimiu....e un replay in spiritul lui oricum!
Noi oricum stim si nu ne intereseaza subiectul :smile:
nu-ti sterg postul (ultimul, zici ca e ?) ca sa vada toata lumea ce-ti poate pielea !!

bravo tie, minunat mesaj ... plin de maturitate, cf. celor aprox. 40 de ani ai tai ... :laugh:

p.s. : sa nu uit... AVERTISMENT PUBLIC :

daca nu te potolesti si te mai iei IAR de vreun moderator (mai ales de Septimiu, "preferatul" tau), TOT "IAR" mai furi un :pullhair: :angry: , de data asta mai mare sau definitiv !!
abia ai iesit din bannarea de 15 zile luata pt. atac la persoana REPETAT :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 07 September 2007 - 06:56 PM




#22 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 07 September 2007 - 07:02 PM

''in conditiile legii''scrie si la OG 65 cind se refera la activitatea de audit si consultanta fiscala.....de aceea avem acum 3 categorii de contabili:
1 experti contabili si contabili autorizati cu studii medii
2 auditori financiari
3 consultanti fiscali
deci fiecare cu bucatica lui.......




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2007 - 12:48 PM

AVRAM :notworthy:, iti multumesc pt. raspuns, sa inteleg din " deci fiecare cu bucatica lui....... " ca la intrebarea mea :
" daca iti tine conta un expert contabil sau o firma de conta (evident autorizata CECCAR), tot mai e nevoie de aceasta certificare ?? dar daca ai personal calificat angajat (adica un economist cu carte de munca) ??"
rasp. tau e DA ?



#24 bentam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 08 September 2007 - 05:36 PM

Buna ziua,
Dupa parerea mea, o societatea de contabilitate membra CECCAR sau un expert contabil mebru CECCAR nu poate certifica declaratiile anuale daca nu este si consultant activ inscris in tabloul consultantilor fiscali activi.
Se naste si intrebarea reciproca, un consultant fiscal activ, care nu este expert contabil sau societate de expertiza contabila membra a CECCAR in cadrul aceleiasi legislatii poate tine contabilitatea ?... (nu vorbim de cazul economistului angajat cu contract individual de munca).
In ce priveste declaratiile anuale in afara de 101 eu consider ca se va certifica si 205, chiar daca este o declaratie informativa, si ma astept la acest fapt deoarece acum 2 ani am primit amenda de la Adm Financiara pentru ca nu am depus o asemeanea declaratie.
Alte declaratii anuale ar mai fii cele pentru activitati agricole.
Este interesanta si declaratia pentru bugetul local....


Daca autoritatea fiscala va mai introduce noi declaratii anuale.....nu cred, dar orice este posibil.
Eu consider ca introducerea vizarii declaratiilor anuale este un pas intemediar, de obisnuire a agentilor economici cu certificarea declaratiilor, urmad ca in 2-3 ani sa se impuna vizarea tuturor declaratiilor depuse de agentii economici la bugetul de stat.

Eu unul am dat la examenul de consultant, exclusiv din teama (de altfel acum pe deplin justificata) ca se va ajunde la situatia in care contabilii vor duce greul si munca iar altii vor incasa onorarii pentru tusul stampilei de certificare.

In rest ce sa mai spun, vom trai si vom vedea.

Oricum succes fiecaruia in munca pe care o face.



#25 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 08 September 2007 - 05:51 PM

Oare nu exista incompatibilitate intre calitatea de expert contabil activ si consultant fiscal activ?



#26 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 09 September 2007 - 10:44 AM

Vezi postareavioricapop, la Sep 8 2007, 06:51 PM, a spus:

Oare nu exista incompatibilitate intre calitatea de expert contabil activ si consultant fiscal activ?

nu
in nici un caz

CECCAR-ul spune ca expertul contabil poate fi consultant fiscal cu respectarea conditiilor de la Camera consultantilor fiscali , si viceversa
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#27 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 September 2007 - 12:03 PM

Vezi postareanaiman_a, la Sep 9 2007, 11:44 AM, a spus:

CECCAR-ul spune ca expertul contabil poate fi consultant fiscal cu respectarea conditiilor de la Camera consultantilor fiscali , si viceversa
Nu cred ca si viceversa. La testele grila pt.exameul de acces la expert contabil la intrabarile privind relatia dintre consulultant fiscal si expert contabil si la relatia dintre auditor si expert contabil la ambele raspunsul corect era:
este o relatie ca de la parte la intreg [adica expertul contabil poate fi si auditor sau consultant fiscal, nu si invers].
Poate de curand s-a mai modificat ceva prin legislatie, dar raman la parerea ca expertul contabil poate face orice are dreptul sa faca un consilier fiscal.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#28 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 September 2007 - 12:12 PM

"expertul contabil poate face orice are dreptul sa faca un consilier fiscal" cu conditia sa aiba luat competenta de consultant fiscal altfel nu .A se vedea modificarile aduse de og 17 .



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2007 - 02:50 PM

dragilor, va multumesc mult pt. mesaje !! :biggrin:

eu zic ca vom avea o mare problema daca acest articol va ramane in picioare si ma refer aici la momentul inceputului de an 2008 fiindca, numeric, vor fi f putini consilieri fiscali care sa acopere numarul f. mare de firme din tara asta.

ce vreau sa spun e ca, din cele 4 examene de pana acum au rezultat cateva mii de consultanti fiscali IN TOATA TARA, iar firme cu decl. de certificat sunt, dupa mine, peste milion avand in vedere ca numai in Bucuresti sunt vreo 250.000 (daca nu ma insel, nu sunt sigura de cifra asta, sa nu fie chiar mai multe) din care platitoare de impozit pe profit sunt macar juma'te.
o sa dam cu tunu' dupa un consultant fiscal, mai ales ca acesta, pt. a certifica decl. 101 de ex., va trebui sa ia la mana toata contabilitatea firmei resp., sa vada ce chelt. s-au trecut, daca sunt deductibile sau nu ... mai putin de 2 zile nu cred ca se poate verifica asa ceva la o firma cu activitate cat de cat.
cand inchizi anul, cand prinzi un consultant fiscal sa-ti certifice decl ... cat despre tarifele ce vor fi practicate, nici nu vreau sa ma gandesc ...

obligativitatea asta cu certificarea mi se pare una din cele mai mari porcarii facute de Min. Fin. in ultimul timp la adresa firmelor, mai ales a IMM-urilor ... cum, dracului, ani si ani de zile pana acum cei care tineam conta (experti sau simpli economisti) am fost buni sa calculam si sa ne asumam rasp. pt calculul ORICAROR taxe si impozite, dar din 2008 nu mai suntem ... UITE ASA, pur si simplu cica nu mai suntem in stare si avem nevoie OBLIGATORIU de un consultat fiscal.
dragilor, celor care tinem conta ne vor scadea salariile / tarifele ca sa faca "loc" tarifelor pt. consultantul fiscal !!!

inca ceva : voi cum credeti ca se va "comite" certificarea asta efectiv ?? asa cum am zis eu mai sus sau vine consultantul (vb cu tot respectul, zau ! ), se uita grosso-modo prin decl. si asta-i tot ?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 09 September 2007 - 03:16 PM




#30 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 09 September 2007 - 03:26 PM

Ptr Otilia..
eu inteleg ca daca tine contabilitatea un expert sau o firma autorizata CECCAR, nu pot sa vizeze declaratiile fiscale daca nu sunt si consultanti fiscali ,membri in CCF, nu pot sa faca audit daca nu sunt auditori , membri activi in CAFR.
IN ceea ce priveste angajatul cu contract de munca cu studii superioare de specialitate ..poate sa tina contabilitatea, sa intocmeasca si sa semneze situatiile financiare (bilanturi),



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2007 - 03:39 PM

... si cu asta cam basta !!!

chestia e ca nu prea poate sa semneze bilantul (nici sa-l faca) fara consultantul fiscal care sa ii certifice impoz. pe profit !!

fratilor, tre' sa mergem la examen !!



#32 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 09 September 2007 - 03:40 PM

Avind in vedere ca au intervenit atitea modificari la HG 65, eu cred ca singura rezolvare este sa dati examenul de consultanti fiscali.......pentru a nu va lua altii painea de la gura.Dupa cum observati felia de cozonac de la CECCAR se micsoreaza de la o zi alta, asa ca sfatul meu este sa nu ratati acest atestat.....spun asta ptr ca si eu mi-am dat seama de necesitatea lui si dupa o incercare ratata (cea din noiembrie 2006), in iunie a.c. am reusit...a trebuit sa mai pun burta pe carte cam 2 saptamini zi de zi, niste bani cheltuiti (aproape 20 milioane).......asa ca daca nu va ambitionati sa dati si acest examen o sa va rugati de mine sa va dau viza.........glumesc, insa vreau sa va ambitionez ptr ca stiu ca sunteti copii destepti...nu asteptati pina se hotarasc si cei de la CCF sa faca stagiu de 3 ani ca la experti si auditori.



#33 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 September 2007 - 03:41 PM

Cel mai ilar in toata nebunia asta e faptul ca ii obliga sa certifice, dar ei nu au vreo raspundere. In plus, chiar trebuie sa specifice in scris (sa nu-si faca nimeni iluzii) faptul ca activitatea lor e doar o "consultanta" si nu este la adapost de eventuale erori, etc ... (ceva de genul asta, nu-mi amintesc acum exact si mi-e cam sila sa mai caut acum legea ca am citit prea multe prostii in ultima vreme).

Oricum, nici afara persoanele cu profesie corespondenta consultantului nostru fiscal nu se ocupa de firme. Firmele au contabili si aceia se ocupa de tot. Ei se ocupa mai mult de persoane fizice, declaratiile lor de impunere (pe avere, pe proprietati, pe venituri, le atrage atentia ce-si pot deduce si ii sfatuieste cum, se mai ocupa de straini, etc .. dar nu de firme). Si nici aceia nu-s obligati sa mearga la consultant. Oricum ei isi semneaza declaratiile si si le asuma, nu consultantul. Se duc la el daca nu stiu sa si le intocmeasca sau ca sa-si salveze niste bani.

Cred ca la noi inca nu se stie sigur ce ar trebui sa faca acest consultant, care e locul si rolul lui si inca se mai bajbaie in a-i legifera atributiile, in a-i da un obiect al muncii. Se vor lamuri toate pana la urma pentru ca eu personal refuz sa accept gandul ca un expert contabil, contabil sef sau director economic sa fie nevoit sa dea fuga-fuguta la consultant pentru o stampila si si aceea fara nici o incarcatura de responsabilitate.

Pentru firme ei ar putea prelua de pilda, partea de consultanta pe care o desfasoara acum ministerul de finante. Cand ai vreun dubiu, nu mai intrebi finantele ci pe ei. Iar finantele vor mai raspunde doar la intebarile puse de consultanti, acolo unde nici ei nu se descurca in interpretarea unor aspecte.

Cam asa vad eu locul si rolul consultantului si asa sper sa fie dupa tot sirul asta de bajbaieli si semilegiferari.
Oricum, vom trai si vom vedea ce va mai fi.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#34 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 09 September 2007 - 04:15 PM

Vezi postareaAVRAM, la Sep 9 2007, 04:40 PM, a spus:

, insa vreau sa va ambitionez ptr ca stiu ca sunteti copii destepti...nu asteptati pina se hotarasc si cei de la CCF sa faca stagiu de 3 ani ca la experti si auditori.

Pai nu se zice la legislatie (iunie 2007) ca trebuiesc 5 ani de zile de la dobindirea licentei si nu de experienta in domeniu de 5 ani ?!
Iata ca au pus deja o piedica..



#35 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2007 - 04:51 PM

In vederea inscrierii la examen cadidații persoane fizice sunt obligate să indeplinească cumulativ urmatoarele condiții:
a) să fie licențiați ai unei facultăți cu profil economic;
b) să aibă o experiență de minimum 5 ani dupa obținerea licenței în una dintre următoarele activități:
- elaborarea,avizarea,aprobarea sau aplicarea legislației fiscale,
- servicii de administrare a legislatiei fiscale,
- elaborarea și aplicarea reglementărilor contabile
- activitatea financiar-contabilă;
c) să nu aibă antecedente penale;
d) să aibă capacitate deplină de exercițiu;



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2007 - 07:08 PM

cum dovedesti acesti 5 ani de experienta in domeniul financiar-contabil daca in cartea ta de munca scrie doar economist fiindca nu exista in COR economist contabil ? ce fel de dovezi se cer ?? copii dupa bilanturi semnate, adeverinte de la angajatori .... ?



#37 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 September 2007 - 07:40 PM

o declaratie pe propria raspundere din partea firmei , ca respectiva/respectivul s-a ocupat de activitatea financiar-contabila pe perioada respectiva .



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2007 - 07:49 PM

deci, pe baza de "adeverinte" ...

multumesc mult pt. mesaje, dragilor :notworthy:



#39 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 10 September 2007 - 12:46 AM

nu aveti idee daca au/vor modifica cei 5 ani in domeniile .... de la obtinerea licentei?
mi se pare o discriminare; pentru ca la examenele anterioare nu s-a cerut asa ceva
asta inseamna ca deja si-au atins (unii dintre ei) scopul si atunci au inchis portita :notworthy:
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#40 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 10 September 2007 - 11:28 AM

Eu privesc problema in felul urmator:
- in primul rand este o lege care nu poate fi aplicata si credeti-ma, se va schimba. Pai cum vor putea cele cateva mii de consultanti fiscali din toata tara sa asigure certificarea a sute de mii de firme sau poate in jur de 1mil ?? Cum vor face naveta acestia? Cu siguranta ca nu vor renunta la CIM-urile lor numai pt a cutreiera tara pt o certificare de declaratie, in conditiile in care raspunderea pt certificarea acesteia in va revenii in totalitate!? Prin ce mijloace asigura statul roman, posibilitatea cunoasterii de catre acestia a atator firme de certificat, in situatia in care multe din ele sunt cu probleme sau mai rau sunt evazioniste si implicate in cazuri penale !? Se va face oare un fel de licitatie publica pe categorii de marime? Si inca ceva, cati din consultantii actuali (fara a-i jignii pe unii dintre ei) sunt toba de carte si ne garanteaza ca prin certificare nu creeaza sau adancesc prejudiciul material daca nu si moral al acestor firme ??? Sunt multe intrebari la care nu poate fi dat un raspuns.

Mie imi pare ca asa cum se doarme in parlament, aceasta modificare le-a scapat printre "gene" la un clipit care a insemnat "votat in unanimitate".

Am spus si ma repet: cum va putea (si in spiritul carei baze legale) ca referentul de la ghiseul administratiei financiare sa-mi refuze declaratia fiscala anuala pe motivul ca nu are certificare pe spate?? Adica statul creaza consultanti fiscali iar pe amaratii de la ghisee, nici macar nu-i instruieste in spiritul cunoasterii legii ca atunci cand da nas in nas cu un practicant al meseriei, sa stie in cunostiinta de cauza cum sa-l indrume si ce si cum sa faca? Pai asta-i democtratia? DA, ASTA-I DEMOCRATIA !!! PLINA DE BUBE SI MUCEGAI SI DE ANIMALE PE DOUA PICIOARE CARE MAI DE CARE DEPERSONALIZATE SI BLAZATE !!
Nu e prima si nici ultima oara cand iubitii nostrii guvernanti isi bat joc de noi, de poporul asta care munceste pana la ultima suflare, ca asa stie el mai bine sa o faca!

Pana una alta, eu n-am sa tin cont de aceasta lege, ci am sa tin cont de lucrurile firesti si cu putinta de aplicat si gestionat !!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 10 September 2007 - 11:31 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL