Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
administrator firma, diverse aspecte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


administrator firma, diverse aspecte


137 replies to this topic

#21 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 31 March 2008 - 03:41 PM

Vezi postareakris-sabin, la Mar 18 2008, 07:39 PM, a spus:

Am fost angajata director economic la o firma, momentan sunt in CIC. Daca sunt asociat si administrator la o alta firma pot face contracte cu alte firme pentru contabilitate? Mentionez ca firma nu are angajati si nu este firma de contabilitate, dar are in obiectul de activitate la alte activitati. De asemenea, colaboreaza cu o firma de experti contabili pentru certificare bilanturi.
Dca esti in CIC la o firma nu stiu daca poti lucra la alta; presupun ca da.
In principiu poti fi angajata la mai multe firme si sa raspunzi de contabilitatea mai multor firme. Daca esti angajata cu CIM director economic sau contabil sef la mai multe firme poti chiar sa semnezi bilanturile acelor firme; nu mai e nevoie de apelarea la experti contabili. Daca ai doar un contract de prestari servicii cu unele firme, pentru semnarea bilanturilor acestora e nevoie de un expert contabil sau de o firma de contabilitate autorizata CECCAR.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#22 kris-sabin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 31 March 2008 - 09:24 PM

Buna nopris,
Nu cred ca m-am exprimat bine. Am firma mea la care sunt asociata impreuna cu sotul meu, si administrator eu.Firma nu are angajati.Intrebarea e pot sa inchei contracte cu firme pentru contabilitate daca firma nu are angajati, eu fiind in CIC nu vreau sa ma angajez, dar in calitate de asociat si adm pot executa aceste lucrari in numele firmei?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:19 PM




#23 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 03 April 2008 - 03:24 PM

La o firma care nu are angajati (sau nu are angajati economisti), bilantul va fi semnat de administrator, iar la intocmit va semna un expert contabil sau o firma de contabilitate autorizata CECCAR. Pentru aceasta se va face un contract de prestari servicii cu acesta/aceasta, iar ei vor semna bilantul (la intocmit) si vor face si un raport scris de certificare a bilantului.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:19 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#24 menumorut

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 April 2008 - 06:36 PM

Buna ziua,

Sunt interesat sa aflu raspunsul unei persoane avizate la urmatoarea intrebare :

dc am o firma (firma are 2 asociati) fiecare din ei avand si functia de administrator, eu mai pot deveni administrator si la alta firma cu alti asociati?

Astept raspunsul dv.

Multumesc.



#25 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 April 2008 - 07:28 PM

iti spun ca in practica exista asa ceva, si nu am intalnit nici un text de lege care sa interzica. Problema e cand esti asociat unic la 2 firme, asta interzice legea.



#26 menumorut

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 April 2008 - 07:34 PM

Nu sunt asociat unic la nici una din ele (fiecare mai are cel putin un asociat). Sunt doar adminstrator la una si probabil si la a doua.

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de menumorut: 09 April 2008 - 07:35 PM




#27 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 11 April 2008 - 02:00 PM

Vezi postareamenumorut, la Apr 9 2008, 07:36 PM, a spus:

dc am o firma (firma are 2 asociati) fiecare din ei avand si functia de administrator, eu mai pot deveni administrator si la alta firma cu alti asociati?

stai putin ca ma zapacesti.....cand spui "eu mai pot deveni administrator si la alta firma cu alti asociati?", tu te referi de fapt ca vrei sa fii asociat la acea firma, sau numai administrator (din cate stiu eu, administratorul, este de fapt, conducatorul unitatii si nu e obligatoriu sa fie unul dintre asociati)

in ceea ce priveste daca poti sa fii asociat la mai multe societati, raspunsul e DA. La o singura societate poti fi asociat unic....in rest, poti sa fii asociat la mai multe societati.



#28 menumorut

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 April 2008 - 01:57 PM

Deci la firma A sunt asociat si administrator cu inca cineva.
La firma B care se va infiinta voi fi asociat cu alte persoane dar este posibil sa trebuiasca sa fiu si administrator.

Din cate am inteles de la este posibil sa fiu administrator la 2 firme diferite in acelasi timp. Voi avea la 2 firme calitatea de administrator si de asociat (2 X Administrator, 2 X Asociat). este mai clar acum? Merci.



#29 Sorina T.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BISTRITA

Postat 14 April 2008 - 10:02 AM

Vezi postarearamona_banica, la Apr 9 2008, 08:28 PM, a spus:

iti spun ca in practica exista asa ceva, si nu am intalnit nici un text de lege care sa interzica. Problema e cand esti asociat unic la 2 firme, asta interzice legea.


Imi puteti spune va rog, unde este prevazut ca este interzis sa fii asociat unic la 2 firme ???? :pullhair:



#30 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 14 April 2008 - 11:05 AM

Vezi postareaSorina T., la Apr 14 2008, 11:02 AM, a spus:

Imi puteti spune va rog, unde este prevazut ca este interzis sa fii asociat unic la 2 firme ???? :pullhair:

nu am gasit un extras de lege care sa interzica expres sa fii asociat unic la doua sau mai multe societati, dar, in Legea sociatatilor comerciale nr. 31/1990 actuzlizata este stipulat:
Art. 17
(1) La autentificarea actului constitutiv in cazurile prevazute la art. 5 sau, dupa caz, la darea de data certa a acestuia, se va prezenta dovada eliberata de oficiul registrului comertului privind disponibilitatea firmei si declaratia pe propria raspundere privind detinerea calitatii de asociat unic intr-o singura societate cu raspundere limitata.


din cate vad eu, nu se interzice expres, dar nici nu se permite infiintarea unei alte societati daca nu poti dovedi calitatea de asociat unic intr-o singura societate



#31 menumorut

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 April 2008 - 07:29 AM

Pai stai putin, din ce zici tu nu poti sa ai doua firme decat dc esti asociat unic la ele? Eu intelesesem invers.

Merci.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:19 PM




#32 Optty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Comanesti, Bacau

Postat 15 April 2008 - 09:10 AM

Vezi postareamenumorut, la Apr 15 2008, 08:29 AM, a spus:

Pai stai putin, din ce zici tu nu poti sa ai doua firme decat dc esti asociat unic la ele? Eu intelesesem invers.

cred ca era mai corect sa trec si art. 14 pentru a se intelege mai bine:

Art. 14. - (1) O persoana fizica sau o persoana juridica nu poate fi asociat unic decat intr-o singura societate cu
raspundere limitata.
(2) O societate cu raspundere limitata nu poate avea ca asociat unic o alta societate cu raspundere limitata,
alcatuita dintr-o singura persoana.
(3) In caz de incalcare a prevederilor alin. (1) si (2), statul, prin Ministerul Finantelor Publice, precum si orice
persoana interesata poate cere dizolvarea pe cale judecatoreasca a unei societati astfel constituita.
(4) Pe baza hotararii de dizolvare, lichidarea se va face in conditiile prevazute de prezenta lege pentru societatile
cu raspundere limitata.

Art. 17. - (1) La autentificarea actului constitutiv in cazurile prevazute la art. 5 sau, dupa caz, la darea de data
certa a acestuia, se va prezenta dovada eliberata de oficiul registrului comertului privind disponibilitatea firmei si
declaratia pe propria raspundere privind detinerea calitatii de asociat unic intr-o singura societate cu raspundere
limitata.


Din punctul meu de vedere, aceasta declaratie pe propria raspundere o dai in cazul in care vrei sa constitui o societate ca asociat unic in care sa specifici ca nu mai detii aceasta calitate. Nu este interzis, sau cel putin nu am gasit eu nicaieri in lege unde se prevede ca nu poti fi asociat la mai multe societati fara a fi asociat unic macar la una din ele.



#33 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2008 - 12:09 PM

Multumesc anticipat celor ce vior incerca sa ma ajute prin raspunsurile lor.
Am un SRL persoana juridica romana cu asociat 100% persoana juridica din Germania. Prin hotarare AGA este numit administrator cu remuneratie o persoana din Germania dar care de 2.5 ani este in Romania (deci indeplineste criteriul mai mult de 183 zile in Romania) si are si o casa cumparata aici si declarata domiciliu. Are CNP si certificat de inregistrare eliberat de APS (Agentia pentru straini).
Ce anume ar mai trebui facut ca sa fie sigur ca este in deplina legalitate ? Ma refer aici la vreo anume declaratie conform Codului de procedura fiscala, obtinere de NIF, etc. Din ceea ce am studiat eu, nu cred ca mai trebuie facut ceva si este considerat ca orice cetatean roman, avand rezidenta si fiscala si de domiciliu in Romania, dar am nevoie si de parerea voastra.
La remuneratia pe care o va primi, ce trebuie sa platesc in afara de impozit venit, sanatate firma si persoana ?
Ce trebuie sa fac dupa ce va implini 3 ani conform Codului fiscal art.40 alin 2 ? (stiu ca mai are venituri si in Germania)
Va rog pe cei care stiti sau chiar aveti spete similare sa-mi dati o mana de ajutor.



#34 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2008 - 11:13 AM

Revin cu rugamintea daca este cineva care stie.....



#35 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 06 May 2008 - 11:19 AM

contractul de administrator este asimilat unui contract de munca si trebuie sa-i platesti toate darile la stat si in consecinta toate declaratiile aferente.
elma



#36 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2008 - 01:34 PM

Multumesc dar ai putea sa-mi spui si care este baza pentru asta? Ma refer ca este asimilat unui contract de munca. In plus de asta, el nu are un contract de administrator ci este numit prin decizie AGA.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:20 PM




#37 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 06 May 2008 - 01:59 PM

Chiar daca nu am avut personal problema postata de tine, imi permit sa-ti sugerez sa accesezi aceste sit-uri:
http://www.contabilul.ro/a/2223/Indemnizat...ala-romana.html
http://www.contabilu...?pag=a&aid=2206
Si daca te ajuta:
TRATAMENTUL FISCAL AL INDEMNIZATIEI DE ADMINISTRATOR NEREZIDENT
Sursa: www.contabilul.ro

Veniturile obtinute de un nerezident ce are calitatea de administrator, fondator sau membru al Consiliului de Administratie, al unei persoane fizice romane, intra sub incidenta art.115 din Codul Fiscal si se taxeaza cu o cota de impozit de 16% asupra venitului brut obtinut pe teritoriul Romaniei.
Daca persoana nerezidenta este rezident al unei tari cu care Romania are incheiata o conventie pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit si pe capital, se va aplica cota de impozit din legislatia cea mai favorabila.


Nota: Pentru a putea aplica prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri, nerezidentul este obligat sa prezinte platitorului de venit certificatul de rezidenta fiscala, valabil, obtinut din statul de rezidenta.
Acest impozit este un impozit final, cu retinere la sursa, si se declara lunar pana pe 25 ale lunii urmatoare celei pt care s-a obtinut venitul prin Declaratia 100 -“Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat” si anual prin Declaratia 205 – “Declaratie informative privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursã, pe beneficiari de venit” pana la 28/29 februarie a anului urmator celui pentru care s-a platit impozit.
Impozitul platit in Romania de catre persoana nerezidenta ce are calitatea de dministrator este deductibil la calculul impozitul final in tara de rezidenta.
Precizare: Conform art.69 Codul de procedura fiscala, orice persoana care este subiect intr-un raport juridic se va inregistra fiscal si va primi un numar de identificare fiscala (NIF) eliberat de catre organul fiscal competent din subordinea ANAF.
In vederea atribuirii NIF persoana fizica straina are obligatia de depunere a declaratiei de inregistrare fiscala in termen de 30 de zile de la data obtinerii primului venit pe teritoriul Romaniei.
Cadrul legislativ:

- art.7 alin 1 pct 23; art.115 alin1 lit.j; art.116; art.118; art.119 - Codul fiscal al Romaniei.
- art.69 Codul de Procedura Fiscala
• - Legea societatilor comerciale 31/1990



#38 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2008 - 02:29 PM

Multumesc, am vazut articolul si eu. Din pacate este referitor la administrator nerezident iar al meu este rezident.
Referitor la link-uri, si pe acelea le stiu si se refera la societatile pe actiuni si e oricum o alta speta. De altfel, inainte de a intreba pe forum am cautat peste tot.



#39 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 06 May 2008 - 04:18 PM

art.55 lit j cod fiscal,legea 19/2000 a asigurarilor sociale ,legea asigurarilor de sanatate etc
elma



#40 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2008 - 05:17 PM

Vezi postareaelmam, la May 6 2008, 05:18 PM, a spus:

art.55 lit j cod fiscal,legea 19/2000 a asigurarilor sociale ,legea asigurarilor de sanatate etc
Nu vreau sa creez nicio disputa dar totusi trebuie sa-ti raspund ca nu ai dreptate. Art. 55 alin 2 lit j din CF se refera la faptul ca indemnizatiile sunt asimilate salariilor in vederea impunerii si nu la faptul ca acest contract (care de altfel nici nu exista) se asimileaza contractului de munca. Diferentele sunt majore. Nu mai stau sa caut ca sa iti exemplific si din celelalte legi insirate de tine dar si acolo daca citesti cu atentie ai sa vezi care sunt expresiile si nu exista niciuna care sa faca similitudine cu contractul de munca.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL