Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


deplasare externa


255 replies to this topic

#101 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2008 - 11:02 AM

Totusi, de ce ziceti ca diurna pt administratori nu este deductibila?Hot 1579/28.12.2007 scrie ca se modifica art 27 lit. e din Norme si cheltuielile de transport si cazare in tara si in strainatate efectuate de catre salariati si administratori precum si alte persoane fizice asimilate acestora sunt deductibile



#102 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 June 2008 - 12:06 PM

Vezi postareanilufera, la Jun 5 2008, 11:02 AM, a spus:

Totusi, de ce ziceti ca diurna pt administratori nu este deductibila?...
Diurna (indemnizatia de deplasare) nu este o cheltuiala propriu-zisa a firmei, nici pentru transport, nici pentru cazare. Se da angajatului ca un fel de despagubire pentru deranj. Dar se da doar angajatilor. Daca administratorul nu e angajat nu are dreptul la diurna, dar cheltuielile cu cazarea si transportul sunt deductibile (daca sunt in interesul afacerii).

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#103 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2008 - 12:35 PM

Repet..punctul e s-a modificat si sunt considerate ch deductibile cheltuielile de transport si cazare in tara si in strainatate efectuate de catre salariati SI administratori iar in norme scrie si de persoane fizice asimilate acestora, deci e deductibila.



#104 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2008 - 12:47 PM

nilufera, de ce te pui tu contra...aici este vorba de diurna. Transportul si cazarea se justifica in baza unor documente - facturi, chitante...este alta poveste.
Madalina



#105 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 June 2008 - 12:58 PM

Vezi postareanilufera, la Jun 5 2008, 12:02 PM, a spus:

Totusi, de ce ziceti ca diurna pt administratori nu este deductibila?Hot 1579/28.12.2007 scrie ca se modifica art 27 lit. e din Norme si cheltuielile de transport si cazare in tara si in strainatate efectuate de catre salariati si administratori precum si alte persoane fizice asimilate acestora sunt deductibile
Conform art. 21 din Codul fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile de transport si cazare in tara si in strainatate efectuate pentru salariati si administratori si cheltuielile cu diurna pentru salariati (nu si pentru administratori) pentru deplasari in tara si in strainatate, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice.

Art. 21.
(2) Sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri si:
e) cheltuielile de transport si de cazare in tara si in strainatate, efectuate pentru salariati si administratori, precum si pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;
(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
b) suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari in Romania si in strainatate, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice.



#106 margiana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 06 June 2008 - 03:16 PM

Buna ziua,

Am si eu o problema si v-as ruga sa-mi dati un sfat: In aceste zile un coleg este plecat in Italia la un congres impreuna cu cativa clienti. Pentru acestia firma noastra suporta cheltuielile legate de cazare si transport, iar colegului i s-a dat un avans de 1500 euro pentru diferitele cheltuieli ce se pot ivi la fata locului (gen unul din clienti s-a deplasat cu taxiul, au mers la restaurant, s-au dus la un muzeu etc). Ni s- a spus acum de la contabilitate ca de fapt el nu poate deconta protocol in afara tarii ca nu e voie si chiar daca aduce facturi si chitante nu i se vor putea deconta din punct de vedere legal si ca banii i-a primit asa doar in cazul in care apar probleme grave :thumbup: El deja a fost cu clientii la un restaurant de unde are si factura si bon si ar insemna sa le plateasca din buzunarul lui. De asemenea ni s-a spus ca nu se pot deconta aceste facturi pentru ca au pe le TVA si ca in interiorul UE nu ar trebui sa ni sa emita facturi cu TVA :pullhair: ..... Pe mine una m-au pierdut, iar colegul meu e de-a dreptul disperat ca nu stie ce sa faca: sa ii mai duca pe clienti la masa sau sa le cumpere niste covrigi :sad:
Daca ati putrea sa ma ajutati cu aceasta problema v-as fi recunoscatoare. :smile:
Multumesc



#107 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2008 - 06:07 PM

conf. Codului fiscal si normelor de aplicare sunt deductibile:
”e) cheltuielile de transport şi cazare în ţară şi în străinătate, efectuate de către salariaţi şi administratori, precum şi pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme; [...]”
Norme metodologice: „27. Calitatea de administrator rezultă din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare/mandat. În sensul art. 21 alin.(2) lit. e) din Codul fiscal, persoanele fizice asimilate salariaţilor cuprind şi: a) directorii care îşi desfăşoară activitatea în baza contractului de mandat, potrivit legii; b) persoanele fizice rezidente şi/sau nerezidente detaşate, potrivit legii, în situaţia în care contribuabilul suportă drepturile legale cuvenite acestora.”
Iar indemnizatia de deplasare - diurna - se acorda doar salariatilor, in limitele cunoscute.
Deci, doar documentele care justifica aceste tipuri de cheltuieli vor putea fi considerate doc. justificative pt deducerea chelt. Celelalte cheltuieli, cu mancarea - de exemplu, se pot inregistra ca si protocol - in cel mai bun caz - sau nedeductibile...cel mai simplu - nu se inreg. Dar se restituie banii care nu se justifica cu documente. Daca societatea nu accepta inregistrarea unor astfel de cheltuieli, colegul d-voastra nu prea are ce sa faca si va fi nevoit sa restituie banii. Totusi, ar fi trebuit sa fie foarte clar acest aspect inca de la plecarea in aceasta deplasare...ce anume are voie si ce nu.
Madalina



#108 margiana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 09 June 2008 - 08:47 AM

Multumesc mult pentru raspuns.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:08 PM




#109 Katia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 June 2008 - 03:01 PM

Buna!
Rog sa ma ajutati si pe mine.
M-am angajat la o companie si am deplasari in Ucraina. Diurna pe care mi-o plateste firma este de 38 USD. Este ok? Care este cuantumul diurnei pe Ucraina?

Va multzumesc anticipat!



#110 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 15 June 2008 - 05:48 PM

" Diurna pe care mi-o plateste firma este de 38 USD. Este ok? Care este cuantumul diurnei pe Ucraina? "

Diurna deductibila acordata poate oscila intre 38 USD si 2,5x38 USD=95 USD, dupa cum vor ei.Nivelul de baza este de 38 USD.

Aceasta postare a fost editata de studenta IV: 15 June 2008 - 05:50 PM




#111 Katia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 June 2008 - 07:15 PM

Iti multzumesc mult!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:08 PM




#112 liviu-sebastian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 June 2008 - 03:44 PM

Buna ziua,
Am o foarte mare rugaminte la dumneavoastra:

Lucrez intr-o agentie de turism mai micuta si recent m-au trimis intr-un infotrip in Croatia organizat de o alta agentie tour-operatoare, care ne-au asigurat transportul, cazarea si 2 mese/zi. Excursiile optionale le-am achitat personal.
Vreau sa stiu daca trebuia sa mi se dea o diurna in conditiile mentionate mai sus.
Va multumesc.
e-mail: liviu_sbn@yahoo.com



#113 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 24 June 2008 - 05:24 PM

Art. 43. - Delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.

(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.



#114 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2008 - 05:43 PM

In mod normal daca ti se asigura mesele cat timp esti plecat nu mai ai nevoie de diurna-diurna pt asta este- dar daca se poate ascunde faptul ca ai beneficiat de ele se poate da-depinde ce scrie pe factura furnizorului.



#115 liviu-sebastian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 June 2008 - 09:03 PM

da, dar am avut doar 2 mese / zi, nu 3 cum ar fi fost normal, iar tuturor celorlalti participanti li s-a dat diurna de catre firmele de turism care i-a delegat...
firma care m-a trimis pe mine nu a platit absolut nimic, totul a fost oferit de firma tour-operatoare...repet: 2 mese / zi, nu 3!!
eu nu vreau sa ascund dwe nimeni nimic, vreau doar sa stiu cum e corect.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:08 PM




#116 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 25 June 2008 - 11:54 AM

Am un decont in valuta al unui salariat ce a efectuat o deplasare in exterior.La plecare nu a luat avans, deci a cheltuit din banii lui.Este ok daca fac transformare in lei si ii platesc decontul in lei si nu in valuta?El doreste acest lucru.

Multumesc



#117 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 25 June 2008 - 02:13 PM

Sigur,urmaresti cursul euro bnr din ziua respectiva,faci transformarile si decontezi omul



#118 alis240

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 28 June 2008 - 05:00 PM

Ma intereseaza si pe mine acest subiect.
Daca se poate acorda diurna externa in lei?
Contabila firmei spune ca nu se poate acorda diurna in lei ci doar in valuta?
Am vazut ca mai sus se spunea ca se poate face decontul in lei.



#119 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 08 July 2008 - 11:08 AM

Eu nu am facut decontul in lei. Am facut decont in valuta.Precizez ca persoana cand a plecat in deplasare nu a avut avans, cheltuielile le-a efectuat din banii lui personali. La intoarcere din deplasre am inreg decontul in valuta iar la mom in care i-am platit am transformat soldul din valuta in lei si i-am achitat contravaloarea decontului in lei. La mine a fost un caz exceptional.Nici macar nu am inregistrat decontul in 542 ci in 4281 tocmai pentru ca nu a avut avans in spate. In mod normal cand se pleaca in deplasare in strainatate persoana trebuie sa aiba un avans (banii de diurna si eventuale alte cheltuieli).Acest avans nu poti sa i-l dai in lei pentru ca nu are ce sa faca cu ei in deplasare in afara ci ii dai in valuta. Parerea mea este ca a avut dreptate contabila de la tine.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:08 PM




#120 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 09 July 2008 - 10:17 AM

- Se face decontul in valuta.
- Se calculeaza diurna externa in valuta.
- La soldul contului 542 sau 4281, va aparea in contul analitic valoarea in lei (la Saga si in valuta)
- daca ai 2 analitice de ex. 4281.001-"Pop Ion-lei" si 4281.002-"Pop Ion-valuta" e si mai cool.
Va avea loc urmatoarea inreg. contabila, in fctie de cursul de schimb, BNR:

581 = 4281.001
4281.001 = 581
- Si astfel se poate acorda diurna externa in lei.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:09 PM

irina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL