Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


vanzare auto


207 replies to this topic

#81 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 07 May 2008 - 11:06 PM

Nu stiu ce sa zic de JV pentru ca la mine apare in JV si folosesc ct.461.
Pentru plata faci : 5311=461 sau 5121=461
Daca e complet amortizata, descarcarea va fi :
2813 =2133 val. intrare
:thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 10:05 PM




#82 alexandrudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 15 May 2008 - 01:15 PM

buna
am si eu o intrebare
daca vand masina unei persoane fizice ( in spata chiar asociatul unic - asta daca am voie - ) inregistrarile sunt identice nu?
multumesc




#83 Bosket

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi
  • Interests:Have a nice day! :)

Postat 28 May 2008 - 12:30 PM

buna
am un autoturism dauna totata si asigurarea-mi da 75% din valoarea masinii si-mi lasa si masina.Am gasit sa vand masina asa avariata cum este ea,dar nu stiu cand sa o scot din evidenta contabila(cand iau banii de la asigurare,sau cand o sa-i tai factura clientului pe masina----chiar trebuie sa-i tai factura pe masina nu?).venitul de la asigurare cum o sa-l inregistrez?nu o sa colectez tva la el nu? :thumbup:
Have a nice day!



#84 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 10:15 PM

De masina va descarcati cand o vindeti ( legat de asigurare nu stiu ca nu mam lovit de asa ceva ).
Da , trebuie sa faceti factura pentru vanzarea masinii.



#85 liliana_militaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 July 2008 - 05:13 PM

Societatea a achizitionat un autoturism din Germania dupa 2 saptamani la facu praf . Autoturismul are val 18000 eur . O firma de asigurari ia virat 42000 leisa-si repare masina fara sa-i ceara facturi de reparatii piese etc . A cumparat ceva piese in val de 15000 lei dupa care sa gandit sa-l vanda cu 1500 euro va rog sa ma ajutati daca va-ti mai intalnit cu astfel de situatii cat datorez eu statului si ce inregistrari contabile fac trebuie sa merg la un evaluator cum rezolv situatia multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 02:20 PM




#86 luminita_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 August 2008 - 10:58 AM

Buna ziua la toti,
Firma mea a achizitionat un imobil in 2004, pe care vrea sa-l vand acum unei persoane fizice. Din cate stiu eu, poate fi considerata cladire veche, deci vanzarea ar fi scutita de TVA? Daca da, unde gasesc aceasta reglemntare?
Multumesc.



#87 silviu1996

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 August 2008 - 12:36 PM

buna ziua, am o situatie cu care nu m-am intanlit si vreau si alte pareri, patronul vrea sa achite un leasing operational integral dupa ce a platit cateva rate apoi sa cumpere masina de pe firma, nu stiu sigur cum se procedeaza, mai trebuie sa intregistrez masina la mijloece fixe, la ce valoare pot sa o vand, in ctr. valoarea reziduala este inclusa in rate.
multumesc anticipat, am neoie urgent de ajutor



#88 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 03:32 PM

Da o inregistrati la mijloace fixe, iar vanzarea e vanzare mijloc fix



#89 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 03:36 PM

Vanzarea se poate face la cel putin valoarea ramasa neamortizata.
lilly



#90 silviu1996

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 August 2008 - 10:34 AM

problema este ca nu se amortizeaza deloc, se cumpara si in aceiasi luna se vinde, daca val. reziduala a masinii este inclusa in rate de chirie la ce valoare o inregistrez in contabilitate?



#91 mihaelaltn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 02 September 2008 - 10:32 AM

Seful meu a avut accident cu masina firmei. Masina este partieal amortizata, asigurarile o sa-i dea 75% din valoare de asigurare, si "rabla" o vinde la cineva cu factura. Cum pot sa scot masina din evidenta contabila? Factura de vanzare o inregistrez ca si venit . Banuiesc ca si banii de la asigurari tot asa , dar venitul adta este imozabil? Dauna de pe procesul verbal de asigurari o pot trece pe cheltuieli. AJUTOR VA ROG FRUMOS.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 02:14 PM




#92 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2008 - 01:29 PM

Este corect sa te inregistrezi pe venituri cu ceea ce incasezi ( orice venit este impozabil!!), si pe cheltuieli cu dauna.
Dupa ce ai contabilizat veniturile trebuie sa vezi daca acestea iti acopera valoarea ramasa neamortizata a masinii. Daca iti acopera este ok, pt ca un mijloc fix trebuie vandut la cel putin valoarea ramasa neamortizata, iar daca nu , diferenta trebuie inregistrata pe cheltuieli . Pentru aceasta diferenta trebuie calculat si impozit de 16 %.
lilly



#93 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 September 2008 - 01:43 PM

In cazul vanzarii, valoarea neamortizata e cheltuiala nedeductibila. Daca "rabla" nu mai merge, e mai bine sa o casezi, caz in care valoarea neamortizata e cheltuiala deductibila. In Procesul-verbal de casare se precizeaza ca rezulta un deseu valorificabil sau unele piese de schimb, pe care le vindeti ulterior cu factura.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#94 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2008 - 01:55 PM

Prin valoarea fiscala ramasa neamortizata, în cazul mijloacelor fixe amortizabile vândute, se întelege diferenta dintre valoarea de intrare fiscala si valoarea amortizarii fiscale, din care se scad sumele rezultate în urma valorificarii acestora.

prin urmare,
* daca vanzarea se face la un pret > val. neamortizata , se obtine un venit impozabil.
* daca pretul < val. neamortizata, dif. este o chelt. nedeductibila, ideea fiind descurajarea vanzarii cu preturi sub val. ramasa neamortizata, in vederea inreg. unui venit < chelt. cu amortiz. pt a eluda plata impoz. pe profit.

deci, poti deduce cheltuiala pt partea acoperita de venit

CF, art. 24, alin 15 :
(15) Pentru mijloacele fixe amortizabile, deducerile de amortizare se determină fără a lua în calcul amortizarea contabilă. Câștigurile sau pierderile rezultate din vânzarea ori din scoaterea din funcțiune a acestor mijloace fixe se calculează pe baza valorii fiscale a acestora, care reprezintă valoarea fiscală de intrare a mijloacelor fixe, diminuată cu amortizarea fiscală. Pentru mijloacele fixe cu valoarea contabilă evidențiată în sold la data de 31 decembrie 2003 amortizarea se calculează în baza valorii rămase neamortizate, pe durata normală de utilizare rămasă, folosindu-se metodele de amortizare aplicate până la această dată.

nopris are dreptate cu casarea, valoarea neamortizata a unui mijloc fix casat inainte de expirarea perioadei normale de functionare este deductibila la calculul profitului impozabil.
in plus, datorita faptului ca incepand cu anul 2007 a fost eliminata prevederea restrictiva referitoare la valorificarea mijloacelor fixe (CF, art. 24, alin 15 dat mai sus nu mai cuprinde ultima fraza cu unit. specializate, fraza ce era in CF/2006 dar nu mai e din CF/2007), cheltuielile cu valoarea ramasa neamortizata sunt deductibile la calculul profitului impozabil.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 September 2008 - 02:28 PM




#95 Maria_C

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 03 October 2008 - 03:27 PM

Problema este urmatoarea:
In August 2006 s-a achizitionat un autoturism Ford Focus in valoare de 29.000lei fara TVA (firma de la care s-a cumparat intocmind factura fara TVA), deci s-a facut inregistrarea :
2133=404 / 29.000 lei
Amortizarea lunara sa calculate si inregistrat :
6811 = 2813/ 604.16lei/luna

In iulie 2008 masina este implicate intr-un accident, si in urma verificarilor se considera ca este paguba totala, firma de asigurarea organizand licitatie vinde masina unei personae fizice, comunicand firmei urmatoarele date:
- Valoare polita casco 36.084.,03ron
- Val epava vanduta prin licitatie 5770,56 ron(catre pers fizica)
- Tractare 168,8ron
- Val despagubire acordata 30.144,67ron
In Septembrie cand am primit instiintarea de la asigurator am inregistrat in contabilitate urmatoarele cu aceasta data
2813=2133/14.500,04ron
6583=2133/14.499.96ron
628 = 462/ 168,8ron
De asemenea s-a luat legatura cu cumparatorul si s-a emis factura cu acceiasi data:
461=7583/4.849,21ron
461=4427/ 921,35ron

Cand Asiguratorul a virat banii am facut urmatoarea inregistrare:
5121=7588/30.313,47ron
462=5121/ 168,8ron


Intrebari
1.Sunt corecte inregistrarile?
2.Mai trebuiau facute si alte inregistrari?
3.Cheltuiala cu valoarea ramasa neamortizata este deductibila, si daca nu ce inregistrare tre sa fac sa continui inregistrarea amortizarii lunare?

Nemailuand in calcul si alte cheltuieli si venituri la ce suma ar trebui sa calculez impozit pe profit?
7588(30.313.47)-6811(4833.28pt anul2008)-6583(14.499.96)-628(168.8)=10.811.43*16%= 1729.83



#96 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 05 October 2008 - 12:50 PM

am si eu o intrebare vis-a-vis de vanzarea mijloacelor fixe.

Unul din departamentele de vanzari din firma in care lucrez, se desprinde de noi, si se creaza o noua societate. Toate mijloacele fixe folosite de acest departament se vor transfera in noua companie.

Din compania veche se vand la SRL nou (nu este inregistrat ca platitor de TVA).

venitul va fi impozabil in compania veche.
Acum vine si nelamurirea. Eu le vand cu valoarea neamortizata contabil, nu fiscal si nu stiu exact cum sa gandesc tot sirul de inregistrari.

ex: auto 1 , valoarea neamortizata contabil 20000 RON, valoare neamortizata fiscal 39000 RON.
venit vanzare = 20000 RON = valoarea neamortizata contabil
din ce a scris Otilia Alupei in 3 sept, inteleg ca nu trebuie sa tin cont de diferenta si ca e deductibila. Mentionez ca la calculul imp prof sf de septembrie, am tinut cont de diferenta dintre amor contabila si cea fiscala, si s-a platit impozit. Platesc doar impozitul pe venit?

"in plus, datorita faptului ca incepand cu anul 2007 a fost eliminata prevederea restrictiva referitoare la valorificarea mijloacelor fixe (CF, art. 24, alin 15 dat mai sus nu mai cuprinde ultima fraza cu unit. specializate, fraza ce era in CF/2006 dar nu mai e din CF/2007), cheltuielile cu valoarea ramasa neamortizata sunt deductibile la calculul profitului impozabil."

In compania noua, se considera ca am cumparat un auto second hand, valoare 20000 RON. La amortizarea fiscala, este corect sa consider perioada de viata egala cu perioada ramasa neamortizata fiscal in compania 1? Sau consider perioada de viata 4 ani - automobil, si zic ca suma de 20000 RON, se amortizeaza fiscal in 4 ani?



#97 OANA20

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 October 2008 - 11:49 AM

IN CAZUL VANZARII DE ACTIVE IMOBILIZATE (MIJLOACE DE TRANSPORT) DE CATRE UN CONTRIBUABIL- PERSOANA JURIDICA INREGISTRATA IN SCOPURI DE TVA, VALOAREA NEAMORTIZATA ESTE CHELTUIALA DEDUCTIBILA FISCAL?
SE MAI CALCULEAZA SI ALTE IMPOZITE SAU TAXE IN ACEASTA SITUATIE?

Aceasta postare a fost editata de OANA20: 23 October 2008 - 11:50 AM




#98 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 October 2008 - 06:19 PM

Ai incalcat regulamentul forumului(scriere cu majuscule).Crezi ca faci parte dintr-o categorie privilegiata ?Da repede o cautare si gasesti raspuns la intrebarea ta.

Aceasta postare a fost editata de lilianarodica: 23 October 2008 - 06:20 PM




#99 OANA20

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 October 2008 - 09:41 AM

Imi cer scuze, nu am fost destul de atenta la regulament, dar nu a fost cu intentie. Te rog mult daca poti sa ma ajuti, nu prea ma pricep la cautari in site. Am mai multe intrebari de adresat.
Printre nelamuririle mele sunt :
1. daca valoarea ramasa neamortizata este cheltuiala deductibila
2. daca la o achizitie intracomunitara (mijloc de transport) de la o persoana fizica din Germania, firma cumparatoare din Romania inregistreaza tva
3. cum se factureaza vanzarea unei cladiri, de catre o firma platitoare de tva, unei persoane juridice rezidente in Franta, cu taxare inversa sau tva 19%?
Multumec si scuze inca o data!!



#100 Adam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 December 2008 - 06:59 PM

Am si eu o nelamurire: ca firma platitoare de TVA se achizitioneaza o masina SH de la o persoana fizica, deci fara TVA. Se face contract de V-C care tine loc de chitanta.
1) Ce inregistrari se fac pentru aceasta operatiune?
2) Se ia situatia de a revinde aceasta masina SH dupa o perioada catre o alta persoana fizica / juridica. Se vinde cu factura cu TVA sau fara TVA ("TVA inclusa si nedeductibila")? Ce inregistrari se fac in acest caz?

Aici se spune ca "Se poate vinde masina minim cu valoarea contabila, adica valoarea de achizitie minus amortizarea..daca a trecut o luna sau mai putin de la achizitionare nu se poate vinde cu mai putin decat val de achizitie". Ce lege specifica acest lucru? Pai si ce facem in cazul actualei crize cand valoarea masinilor a luat-o la vale? Tinem la pret si nu le mai dam deloc?

Multumesc pentru ajutor.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL