Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Vanzare marfuri sub pret de achizitie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Vanzare marfuri sub pret de achizitie


59 replies to this topic

#21 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 July 2008 - 02:26 PM

Nu s-a inteles aluzia mea...cunoastem foarte bine aceste practici comerciale pe care tu ai fost amabil /a si ni le-ai reamintit, dar ele nu iti permit sa vinzi sub pretul de achizitie (vz.promotionale), lichidarile se fac doar daca firma se desfiinteaza sau isi schimba structura de vanzare, soldarea se refera la marfuri sezoniere..etc.
Eu ma refeream la faptul ca, de ex. cumperi materiale de constructii de la magazin si pe bon primesti un produs la pretul de 0.01 lei. Cu siguranta acel produs nu s-a fabricat cu 0 lei. Sau iti cumperi 10 telefoane si primesti inca unul cu 1 leu.In aceste cazuri nu se aplica cu siguranta nici una dintre practicile enumerate mai sus de nilufera.



#22 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 October 2008 - 11:11 AM

Buna ziua,

Conform Ordonantei 99 /2000 privind comercializarea produselor si a serviciilor pe piata, vanzarile de soldare trebuie notificate primariilor din raza careia isi desfasoara firma activitatea.
"Art. 29.- Vanzarile efectuate in structuri denumite magazin de fabrica sau depozit de fabrica sunt vanzarile din productia proprie, efectuate direct consumatorilor de catre producatori, acestia indeplinind obligatiile ce revin oricarui comerciant care desfasoara comert cu amanuntul. Vanzarile cu pret redus prin magazin sau depozit de fabrica nu sunt supuse notificarii"
Noi suntem producatorii produselor vandute prin magazinele proprii de prezentare si am facut cum era firesc reduceri de pret la sfarsitul sezonului de vara pentru produsele proprii. Din art.29 citat mai sus eu inteleg ca nu trebuie facuta notificare, dar la primarie mi s-a zis ca e obligatoriu sa facem, asa ca ne-am supus intocmai. Dar tot nu sunt lamurita de ce, daca suntem firma de productie si vindem produsele proprii prin magazine de prezentare direct consumatorilor nu ne incadram la acest articol.
Daca este cineva care s-a confruntat cu aceasta situatie il rog sa imi dea si mie lamuriri sau macar sa comenteze cele spuse de mine.

Va multumesc.

O zi buna!




#23 RMD_82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 October 2008 - 12:05 PM

Am marfa care urmeaza a fi vanduta sub pretul de achizitie, ce documente trebuie sa intocmesc in acest sens? si cum va arata nota de descarcare de gestiune?

Multumesc
mio



#24 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 07 October 2008 - 01:11 PM

Din cate stiu eu, cf art.17 al OG 99/2000, nu poti vinde sub pretul de achizitie... Vezi si topicul:

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...+pret+achizitie
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#25 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 07 October 2008 - 01:21 PM

Eu stiam ca ai voie sa vinzi sub pretul de achizitie, doar in cazul in care ai lichidare de stoc, ca urmare a deciziei inchiderii magazinului. Dar trebuie sa declari la primarie cu vreo 2-3 saptamani mai devreme, sa nu ai probleme mai apoi in caz de control. Trebuie sa mentionez ca nu sustin aceasta idee cu vreo baza legislativa. Am fost in situatia asta acum 2 ani la o firma, dar nu s-a mai ajuns pana la avinde sub pret pana la urma, si nu m-am interesat pana la capat ce trebuie facut.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#26 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 October 2008 - 09:39 AM

Vezi postareaAndreea`, la Jul 15 2008, 12:00 PM, a spus:

Conform Ordonantei 99 /29.08.2008 republicata
CAP. V Practici comerciale
ART. 16
Prin vânzări cu preţ redus, în sensul prezentei ordonanţe, se înţelege:
f) vânzări ale produselor care într-o perioadă de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vândute;
ART. 17
Este interzis oricărui comerciant să ofere sau să vândă produse în pierdere, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 16 lit. a) -c), e)-i), precum şi în cazul produselor aflate în pachete de servicii. Prin vânzare în pierdere, în sensul prezentei ordonanţe, se înţelege orice vânzare la un preţ egal sau inferior costului de achiziţie, astfel cum acesta este definit în reglementările legale în vigoare.
Daca te incadrezi la art 16 litera f nu este necesar sa corectezi factura.

Mare atentie!!! In Normele de aplicare ale Ordonantei 99, scrie clar, ca lit.f a articolului 16 se refera la produse alimentare... Cei care comercializeaza altfel de produse, n-au alta varianta, decat sa dea pe chelt. nedeductibila ... Parerea mea ! :thumbup:



#27 RMD_82

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 October 2008 - 12:32 AM

Vezi postareaeugen ursache, la Oct 7 2008, 02:11 PM, a spus:

Din cate stiu eu, cf art.17 al OG 99/2000, nu poti vinde sub pretul de achizitie... Vezi si topicul:

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...+pret+achizitie

ok, ok, dar eu ce fac? marfa nu se vinde... furnizorul nu accepta stornarea ei, banii raman blocati in acea marfa, iar eu nu pot recupera nici macar o mica parte din investitia nereusita??!! totusi mi se pare absurd... :thumbup:

Multumesc pt link, se pare ca nu am folosit functia de cautare corect!
:biggrin:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 February 2009 - 03:44 PM

mio



#28 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 09 October 2008 - 09:31 AM

De ar fi asta singura absurditate din Absurdistan.... :thumbup:
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2008 - 10:43 AM

Vezi postareaeugen ursache, la Oct 7 2008, 02:11 PM, a spus:

Din cate stiu eu, cf art.17 al OG 99/2000, nu poti vinde sub pretul de achizitie... Vezi si topicul:

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...+pret+achizitie
adresa topic devenita invalida = topice unite aici ! :biggrin:



#30 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 October 2008 - 07:25 AM

Ordonanta 99/2000 zice la art.17

"Este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vanda produse in pierdere, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 16 lit. a) -c), e)-i), precum si in cazul produselor aflate in pachete de servicii. Prin vanzare in pierdere, in sensul prezentei ordonante, se intelege orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, astfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare"

art.16:

"Practici comerciale

ART. 16
Prin vanzari cu pret redus, in sensul prezentei ordonante, se intelege:
a) vanzari de lichidare;
b) vanzari de soldare;

c) vanzari efectuate in structuri de vanzare denumite magazin de fabrica sau depozit de fabrica;
d) vanzari promotionale;
e) vanzari ale produselor destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale ale consumatorului, dupa ce evenimentul a trecut si este evident ca produsele respective nu mai pot fi vandute in conditii comerciale normale;
f) vanzari ale produselor care intr-o perioada de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vandute;
g) vanzari accelerate ale produselor susceptibile de o deteriorare rapida sau a caror conservare nu mai poate fi asigurata pana la limita termenului de valabilitate;
h) vanzarea unui produs la un pret aliniat la cel legal practicat de ceilalti comercianti din aceeasi zona comerciala, pentru acelasi produs, determinat de mediul concurential;
i) vanzarea produselor cu caracteristici identice, ale caror preturi de reaprovizionare s-au diminuat"


Vanzarea de soldare si vanzarea de lichidare se supun notificarii la primarie cu cel putin 15 zile inainte de inceperea operatiunilor.

"ART. 29
Vanzarile efectuate in structuri denumite magazin de fabrica sau depozit de fabrica sunt vanzarile din productia proprie, efectuate direct consumatorilor de catre producatori, acestia indeplinind obligatiile ce revin oricarui comerciant care desfasoara comert cu amanuntul. Vanzarile cu pret redus prin magazin sau depozit de fabrica nu sunt supuse notificarii

Intrebarea mea era: de ce daca suntem producatori si vindem prin magazine proprii de prezentare propriile produse la preturi mai mici trebuie sa facem notificare la primarie?



#31 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 October 2008 - 01:48 PM

Parerea mea esta sa cereti, in scris, un raspuns oficial din partea Primariei, cu temei legal, cu termenul in care doriti sa vi se raspunda... etc.



#32 alinanicola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:Tg. Jiu

Postat 16 October 2008 - 04:47 PM

Va supun atentiei urmatoarea situatie: Am deja un contract cu beneficiarul unde s-a stabilit un pret ferm al marfii vandute. Din pacate nu am acelasi lucru cu furnizorul. Sunt in sitiatai in care pretul de achizitie e mai mare decat cel de vanzare - stabilit ferm prin contract. Pentru a onora contractul cu beneficiarul trebui sa-i vand marfa sub pretul de achizitie. Fiind vorba doar de cateva produse din contract eu prefer sa suport pierderea pentru ca o voi recupera ulterior din adaosul celorlalte produse. O vand asa pentru a respecta un contract si pentru ca furnizorul este singurul importator si nu pot negocia cu el alt pret mai mic. Asta inseamna vanzare sub pret de achizitie ? Nu ma incadrez deloc in art. 16. Ce sa fac ?



#33 Katryna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 31 October 2008 - 11:50 AM

In speranta ca cineva ma poate lamuri cu o situatie care mi-a fost impusa ieri de catre ministerul sanatatii si casa de asigurari de sanatate, ma adresez expunandu-va urmatoarea situatie: am achizitionat medicamente la un anumit pret si le-am eliberat conform normelor in vigoare, impuse de institutiile in drept. in cursul diminetii de azi toate farmaciile au fost instiintate de noile preturi ale anumitor medicamente, preturi pe care ne obliga sa le practicam, desi in unele cazuri sunt si cu 50%mai mici decat pretul la care le-am achizitionat. De exemplu, am achizitionat Augmentin cpr 1 g, 100 de cutii, cu un pret de 42,16 lei, pretul de vanzare impus de minister pana azi fiind de aprox. 45 de lei. De azi inainte sunt obligata sa il dau pacientilor la pretul de 24.73 lei. O evaluare superficiala a stocului de medicamente mi-a afisat o paguba financiara enorma. Intrucat nu sunt in domeniu si nu am regasit situatia aceasta in art. 16 al acelei legi pe care o mentionati anterior, va rog sa ma ajutati cu o informatie asupra legalitatii acestei obligatii impuse farmaciilor. Mentionez ca si pana acum farmaciile sunt obligate sa suporte la retetele pentru diabet diferenta de bani intre pretul real al medicamentului si cel admis de casa de asigurari. O reteta cu Glibomet pe 3 luni de zile obliga farmacia la o pierdere de aproximativ 10 lei. Cei care tin contabilitati farmaciilor cunosc problema. Deci, in ce masura se incalca sau nu legislatia?



#34 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 31 October 2008 - 10:12 PM

Am gasit un material mai bine structurat in legatura cu Ord.99/2000, pe ca il atasez.

Fisiere atasate


%%%




***



#35 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 06 November 2008 - 12:54 PM

stiu ca aici se discuta despre vanzarea de catre comercianti sub pretul de achizitie dar as avea si eu o intrebare ce se intampla in cazul unei firme producatoare care vinde sub costul de productie? daca exista deja un topic pe tema aceasta ma scuzati dar nu l-am gasit si va rog spuneti-mi si mie titlul lui.
multumesc!



#36 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 06 November 2008 - 02:45 PM

De ce crezi tu ca producatorul ar avea motz? Estetot comerciant si el!
Ordonanta 99/2000 zice la art.17

"Este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vanda produse in pierdere, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 16 lit. a) -c), e)-i), precum si in cazul produselor aflate in pachete de servicii. Prin vanzare in pierdere, in sensul prezentei ordonante, se intelege orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, astfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare"

comerciant - persoana fizica sau juridica autorizata sa desfasoare activitati de comercializare a produselor si serviciilor de piata;
OMF1.752 zice ca evaluarea la intrare se face dupa: cost achizitie-pt bunuri procurate cu titlul oneros sau cost de productie-pt.bunuri produse de entitate etc.
Dar totusi mai calculeaza odata costul de productie.
Si detalii pt. lit. c) art16
Ord99/2000
Art. 31. - Vanzarile efectuate in structuri denumite magazin de fabrica sau depozit de fabrica sunt vanzarile din productia proprie, efectuate direct consumatorilor de catre producatori, acestia indeplinind obligatiile ce revin oricarui comerciant care desfasoara comert cu amanuntul. Vanzarile cu pret redus prin magazin sau depozit de fabrica nu sunt supuse notificarii.
Art. 32. - In cadrul vanzarilor definite la art. 31, cu exceptia produselor alimentare, producatorii pot practica vanzari cu pret redus pentru acea parte din productia lor care indeplineste urmatoarele conditii asupra carora consumatorii au fost informati:
a) nu a fost anterior oferita spre vanzare din cauza defectelor de fabricatie;
b) face obiectul retururilor din reteaua comerciala;
c) reprezinta stocul din productia sezonului anterior ramas nevandut.
norme
27. Vanzarile sub denumirea "magazin de fabrica" sau "depozit de fabrica" se refera la vanzarile realizate de producatorii industriali pentru produsele care nu sunt oferite spre vanzare prin reteaua comerciala.
Vanzarile efectuate sub una dintre aceste denumiri sunt realizate de producatori care desfac produsele lor direct catre consumatori, in absenta unui intermediar. Produsele vizate sunt cele care nu au fost anterior oferite spre vanzare din cauza defectelor de fabricatie, cele care fac obiectul retururilor din reteaua comerciala, precum si stocul din productia sezonului anterior ramas nevandut.
28. Daca vanzarile sunt efectuate in magazinele de prezentare si desfacere ale producatorului, deschise publicului, stocul de marfuri vandut sub aceste denumiri trebuie sa fie bine individualizat, produsele respective fiind comercializate in raioane/spatii special amenajate, separat de celelalte produse oferite consumatorilor. In acest caz producatorul trebuie sa indeplineasca obligatiile care ii revin oricarui comerciant cu amanuntul.
Producatorii pot organiza astfel de vanzari si in depozitele sau spatiile special amenajate in acest scop din cadrul unitatilor de productie, cu conditia ca acestea sa fie deschise publicului, in masura in care vanzarile nu sunt organizate numai pentru angajatii producatorului.
In ambele cazuri consumatorii trebuie sa fie informati in limba romana, corect, complet si fara echivoc despre natura produselor oferite spre vanzare, respectiv in ce categorie se incadreaza acestea in conformitate cu prevederile lit. a)-c) ale art. 32 din ordonanta.
%%%




***



#37 bubuvict

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 06 November 2008 - 03:13 PM

multumesc! este destul de ambiguu totul, cel putin pentru mine! oricum in speranta ca nu prea exista control pe cost de productie (nu de alta dar cand aud de 711 oamenii statului se cam iau de cap!) vom incerca sa evitam pe viitor diferentele in minus. multumesc!



#38 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 26 November 2008 - 04:46 PM

va rog sa ma lamuriti si pe mine. spuneti ca in casa de marcat ne scadem cu noile preturi.ce note contabile se fac in cazul acestor reduceri?
sa presupunem pret vechi 100 ron, pret nou 80 ron
e corect : 371 = 378 -20 (diferenta dintre pretul initial si pretul redus)
pentru ca marfa sa apara in cont 371 la pretul la care va fi vanduta?
iar apoi, la vanzare, inregistrarea normala 411 = 707 80 ron
si descarcarea de gestiune % = 371 80 ron
378 adaos, sa zicem, 20
607 60
va multumesc anticipat



#39 a_curta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:alba iulia

Postat 27 January 2009 - 11:44 AM

Eu am inchis un magazin de haine, am ramas cu marfa nevanduta, si acum nu stiu ce sa ma fac cu ea! Am si imprumutat firma cu o suma de bani. As putea sa-mi iau haine din stoc in valoare egala cu suma imprumutata firmei? Va rog sa ma ajutati si pe mine in aceasta dilema. Multumesc!



#40 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 27 January 2009 - 01:28 PM

eu cred ca da, puteti lua haine in valoarea datoriei firme catre Dvs., sa nu uitati de formalitati!
Bea






Similar Topics Collapse

11 useri citesc topicul

0 membri, 11 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL