Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Despre subiectele date la examen CECCAR 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


Despre subiectele date la examen CECCAR 2008


189 replies to this topic

#161 deiutza8022

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 27 October 2008 - 07:13 AM

Vezi postareateofilia, la Oct 26 2008, 03:32 PM, a spus:

si eu am avut varianta 11. am scris la audit o ora si jumatate iar al doilea subiect nu era propus in carte. domeniile sistemele si conturile semnificative, aiurea. La deontologie am scris putin ca am mai avut 15 minute si nici nu erau din cele din carte. rolul social al profesionistului contabil era din cod? amenintari la adresa independentei?
Cine a mai avut varianta 11, ce ati scris la deontologie?
Si eu am avut ca tine, varianta 11, mi s=au parut f grele subiectele la audit si deontologie, pe langa faptul ca am intrat in criza de timp, pentru ca la audit mi-a luat mai mult de 1 ora sa tratez subiectele, in speranta ca va fi suficient pentru o punctare peste 6, iar la deontologie am mai avut exact jumatate de ora pentru rezolvare asa ca am tratat foarte pe scurt fiecare subiect in parte. La rolul social al profesionistului contabil, m-am legat tot de principiile deontologice si de aici am incercat sa scot in evidenta care este rolul in general al profesionistului si am mai scris despre beneficiarii serviciilor profesionistului contabil. La clasificarea serviciilor profesionale le-am enumerat pe cele de audit, fiscalitate cum erau in raspunsuri.Nu stiu sincer sper sa trec, nu ma asteptam sa fie atat de dificil si pe langa asta timpul a fost foarte scurt pentru cele 4 materii.Mult succes pe viitor!



#162 alexa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 October 2008 - 08:50 AM

Am si eu o nelamurire in legatura cu problema 26 de la evaluare.
Am inteles ca a fost la aproape toate variantele, CARE ESTE REZULTATUL CORECT? :thumbup:




#163 gabitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 27 October 2008 - 09:36 AM

Comisia la noi a fost formata din 4 persoane in ambele zile, un reprezentant din bucuresti, un reprez finante, 2 ceccar. Asa ca liniste la partea de copiat.
Ieri subiectele au fost aiurea. Erai obligat din start sa lucrezi direct pe lucrare , fara ciorne , si tot nu a ajuns timpul.
Subiectul 2 Audit
1 Opinia nefavorabila
2Ce sunt domeniile , sistemele si conturile semnificative
3Planul de audit , programul de lucru
4Ce sunt elementele probante si ce conditii de caliate trebuie sa indeplineasca
5Rolul raportului de audit
6Definitai auditului financiar si identificati elementele fundamentale.

Evaluare.
1 Rolul bilantului contabil in ev. unui activ
2Care este rolul diagnostucului in evaluarea intreprinderii
3.De ce este obligatorie eval. in cazul privatizarii
4Definiti capacitatea beneficiara si prezentato formele de exprimare a acesteia
5.Problema AMC
6Ce sunt elementele intangibile si care sunt acestea.

Expertiza
1 CE este expertiza contabila
2.Care sunt partile componente si elemente de baza ale unui raport de expertiza judiciara
3.Cum se clasifica expertizele
4.Ce ttebuie sa cuprinda Incheierea de sedinta
5.Care este contunutukl dosarului expertului privind documentarea expertizei contabile
6.Care este continutul cap II al rap expertiza
7Care sunt principiile deontologice in efectuarea expertizelor contabile.

Deontologie
1 Servicii contabile
2.Ce intelegeti prin interes public
3.Ce este si care sunt atributiile Conferintei nationale
4.Care sunt atributiile CECCar
5.Caracteristicile esentiale ale unei profesii contabile


Nu am reusit sa-mi amintesc in totalitate si exact formularea lor.

Oricum timp putin pentru cat era de scris si depinde f. mult de cum se vor corecta si daca comentariile noastre se vor puncta sau trebuia sa scrii conform legii si manualelor nu sa-ti spui parerea.
gabi



#164 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 October 2008 - 11:17 AM

Ca sa nu mai vorbim ca noi dam examen de acces pentru EXPERT CONTABIL ....nu?
nu suntem inca EXPERTI ca sa NI se dea asemenea grad de complexitate. NOI NE BAZAM ca in acesti 3 ani de stagiu ne vom forma ca EXPERTI.
Pai daca problemele de acum sunt identice cu cele de final de ce nu ni se da direct diploma de EXPERT si tb. sa mai asteptam inca 3 ani?
ce spuneti?



#165 deiutza8022

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 27 October 2008 - 11:55 AM

Ironia sortii e alta, dupa cei 3 ani dam examen de aptitudini care va consta si intr-o proba orala si una scrisa, asta daca nu modifica intre timp. si vor fii vreo 6 materii asemanatoare dar la fel de complexe si cu teorie suficienta ca sa nu iti ajunga sa termini in timpul acordat. Si ca sa-ti raspund de ce nu ne da direct diploma?pentru ca trebuie sa parcurgem examene, pentru care platim taxe de inscriere. Chiar era o intrebare din ce provin veniturile CECCAR?Si raspunsul il stim cu toti.
Nu vreau sa supar pe nimeni cu comentariul meu de mai sus, dar concluzia mea este ca: examenul de pe 26 a fost dificil tocmai pentru ca timpul era insuficient sa tratezi toate subiectele asa cum trebuie si poate multi dintre noi consideram ca am scris ce trebuia, nu stim in schimb daca vom fii punctati suficient pentru raspunsul dat...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 05:25 PM
citare mesaj anterior




#166 mihasu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 October 2008 - 01:45 PM

buna,
nu se recupereaza



#167 deiutza8022

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 27 October 2008 - 02:02 PM

Am si o intrebare daca ma puteti lamuri: era o conditie de a raspunde la subiecte in ordinea lor, adica 1,2,3,4,5...etc.?treaba cu ordinea materiilor am inteles-o, dar in schimb cea cu ordinea raspunsurilor la intrebari nu prea...Am citit in pagina 2 al acestui subiect, comentarii ale persoanelor care au dat in 2007 si sincer sunt uimita ca s-a tinut cont, din ce afirma ei, si de felul in care am scris caligrafic sau nu...Nu stiu cum a fost la altii, dar unde am sustinut eu examenul, iti pica mana de frig, de caligrafie nici nu puteai vorbi...Totusi speranta moare ultima!



#168 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 27 October 2008 - 02:10 PM

Este foarte interesant sa constat faptul ca au fost foarte multi candidati pentru sustinerea acestui examen din cei inscrisi pe site-ul conta.ro si acum isi expun tot felul de pareri contra, plangeri de toate felurile, dureri si scuipaturi, injurii sau nemultumiri, etc. Daaaaaar, unde ati fost fratilor atunci cand trebuia sa muncim?!!! Daca fiecare raspundea la 2-3 intrebari cu simt de raspundere, SINTETIZAND raspunsul, reuseam sa facem un material din care sa invatam si bineinteles sa putem da raspunsuri la toate intrebarile, succint si la obiect. Oare aici nu va gasiti nici o vina?!
Ar fi culmea culmilor, ca cei care corecteaza sa nu-si dea seama ca nu se putea raspunde elaborat la 24 de intrebari, in doar 3 ore. Stiti, am auzit o vorba inteleapta la un profesor care concluziona faptul ca o lucrare in care studentul reda cuvant cu cuvant raspunsul din carte se cheama ,,incapaciatate de sinteza ’’ si egal student fara gandire analitica!
Aici o putem lua si altfel si anume in anii trecuti, timpul de examen era acelasi dar jumatate sau chiar toate subiectele erau grila, nu? Deci cum am fi putut sa raspundem
ad literam? IMPOSIBIL!
Ioana 85 a postat un material sintetizat la expertiza, pe 25 octombrie, ce-i drept, tarziu! Muuuult prea tarziu, pentru altii care doar asteptau fara sa posteze macar un cuvintel care sa le fie de ajutor si colegilor, dar asa trebuiau sa arate raspunsurile in capul nostru ca sa le putem pune in opera la examen si nu ca raspunsul postat de Jaina cu interesul public si pentru care ti-ar trebui minim 15min sa-l scrii x 24 = 360min=> examen de 6ore ??!!!
Deci oameni buni!...sa asteptam rezultatele cu mai putina incrancenare si cu mai mult calm si incredere in cei care corecteaza pentru ca sunt oameni cu experienta in domeniu si pot intelege cam cate cuvinte poti scrie in 3 ore, ca om nu ca robot!
Aaa! Ce putem reprosa? Faptul ca s-a publicat tarziu bibliografia si cartea cu intrebari si studii de caz, faptul ca studiile de caz au fost doar pentru contabilitate si au lipsit in cazul celorlalte discipline. Ar trebui sa se stabileasca o data anuala fixa pentru acest examen iar cerintele la inceputul fiecarui an, astfel incat sa nu mai trebuiasca sa ,,ingrasam porcul in ajun’’ si sa-i dam pe deasupra si otrava. Va urez sa aveti ganduri bune, macar pana la rezultate :biggrin: si multa bafta tuturor! Eu ma rog sa fie bine pentru toti! :good:
%%%




***



#169 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 27 October 2008 - 02:44 PM

multumim pentru incurajari. Sper sa fim declarati cu totii admisi si sa muncim mai bine in grup pe forum in perioada de stagiu. Multi au inteles acum ce inseamna munca in echipa. Multumim Denisa

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 05:25 PM
citare mesaj anterior




#170 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 October 2008 - 02:54 PM

foarte frumos ar fi sa luam cu totii.
sa luam toti asta imi doresc.
toti am muncit



#171 k_cont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 October 2008 - 10:15 AM

Vezi postareateofilia, la Oct 26 2008, 05:32 PM, a spus:

si eu am avut varianta 11. am scris la audit o ora si jumatate iar al doilea subiect nu era propus in carte. domeniile sistemele si conturile semnificative, aiurea. La deontologie am scris putin ca am mai avut 15 minute si nici nu erau din cele din carte. rolul social al profesionistului contabil era din cod? amenintari la adresa independentei?
Cine a mai avut varianta 11, ce ati scris la deontologie?


La rolul social al profesionistului contabil - eu am avut o culegere de deontologie din anul 2001, care este modificat la unele capitole, dar la rolul social am citit, că munca corectă și punctuală, conform legislațiilor fiscale ce se așteaptă de la profesioniștii contabili, pe baza cărora se întocmesc situațiile financiare sunt la baza stabilirii politicii fiscale a țării, pe baza lor se calculează cotele de impozitare, formele de impozitare și contribuie la planificarea bugetară. În scurt cam așa ceva am scris.



#172 Eugenia24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 28 October 2008 - 11:54 AM

Buna tuturor. Deci asa cum am promis revin cu subiectele pe care le-am avut.
VARIANTA 7

Audit
1. Opinia cu rezerve.
2. Ce relatie exista intre auditul statutar si auditul financiar.
3. Confirmarea directa.
4. Rolul raportului de audit intr-o misiune de audit statutar.
5. Alte lucrari necesare inchiderii unei misiuni de audit statutar
6. Prezentati 5 diferente fundamentale intre auditul intern si auditul statutar.

Evaluare
1. Care sunt tehnicile de actualizare
2. Problema de calcul ANC nr 26
3. Cum se determina costul capitalului propriu al unei inteprinderi.
4. Definiti capacitatea beneficiara a unei intreprinderi si prezentati formele ei de exprimare.
5. Cum se evalueaza stocurile in cadrul unei intreprinderi in vederea stabilirii valorii unei intreprinderi.
6. Necesitatea evaluarii

Expertiza
1. Cine poate efectua o expertiza contabila
2. Comentati necesitatea calitatii unei expertize contabile in cazurile juridice.
3. Dati definitia principiului calitatii unei expertize contabile.
4. Care sunt faptele care se sactioneaza cu interdictia/retragerea dreptului de exercitare a profesiei contabile.
5. Baza jurididica a expertizei contabile
6. Prezentati incompatibilitatile expertului contabil in demersul efectuarii unei misiuni de expertiza contabila
7. ???

Doctrina si deontologie profesiei contabile
1. Ce relatie exista intre profesia contabila si serviciile fiscale.
2. Ce este tabloul Corpului si ce rol are?
3. Ce intelegeti prin confidentialitate in profesia contabila
4. Cum se clasifica serviciile profesionale.
5. Care sunt atributiile Adunarii Generale a unei Filiale a Corpului?

Daca a avut cineva varianta 7, va rog poate stiti subiectul lipsa de la expertiza. Ma tot chinui sa mi-l amintesc...

Bafta multa tuturor si sa auzim numai de bine!



#173 degetel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 October 2008 - 01:49 PM

salut!
Si eu am avut tot varianta 7. Nu am rasp la ultima intrebare de la Audit, si la deontologie am cam ametit-o pe cea cu Tabloul Corpului si rolul sau...
CA toata lumea materiile cu probleme au fost auditul si deontologia...aici am cam ametit raspunsurile...sper insa sa puncteze tot cdeea ce am scris sau macar sa fie mai indulgenti in corectarea raspunsurilor la aceste materii caci altfel procentul celor admisi va fi cred mai mic decat anul trecut cand au promovat sub 30 %!!!!!!!!!!!!!!!!



#174 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 October 2008 - 02:31 PM

exact.
dupa tot ce aud la cologii nostri............parerea mea este ca o sa fie jale.
e trist dar asta e.
haideti sa Fim sinceri .
a fost foarte mult de scris pentru 3 ore.
sunt multi care nici nu a apucat sa atace deontologia.
FOARTE TRIST.

Aceasta postare a fost editata de sory.anghel: 28 October 2008 - 02:32 PM




#175 carmenszlwa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 October 2008 - 03:28 PM

Dragilor, de ce va mai plangeti si va mai vaicariti atata????? "Nici sa copiati" in cele 3 ore n-ati fost in stare???? Pe mine m-au invatat parintii ca lauda de sine miroase a ..... . Este adevarat ca ce-i care au postat rezolvari sunt foarte putini iar ceilalti plangareti o gramada, dar sa fim seriosi. NE MERITAM SOARTA. Poate sunt colegi de-ai nostri care au dat acest examen pentru prima data, dar sunt unii dintre noi care dau de vreo 4 sau 5 ani consecutiv si nu reusesc sa-l treaca. De ce oareeeeee???? Pentru ca s-a copiat, pentru ca n-au fost suficient pregatiti sau pentru alte motive...? Un lucru e sigur: cei care vor pica acest examen, sa nu-l mai trateze cu superficialitate si sa nu mai posteze porcarii pe site pentru a murdari si imaginea celorlalti. Cei de la CECCAR au studiat tot ce era postat; noua ni s-a spus in sala de examen de catre supraveghetori, ca au fost indignati de cata nesimtire sufera unii. Si cand te gandesti ca mai erau si interesati de aranjamente... auzi... pentru 500 euro!!!!!! FRATILOR, TREZITI-VA LA REALITATE!!!!!!!! Competita este acerba. Bafta tuturor dar stiti cum e " Multi chemati, putini alesi". Cu respect

P.S. Eu am avut varianta 14. A auzit cineva de examenul analitic? Poate ma ajuta si pe mine, nu de alta dar in viitor poate ma voi mai lovi de acest lucru.



#176 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 October 2008 - 03:30 PM

bravo.
asa este pana la urma

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 05:26 PM
citare mesaj anterior




#177 dalila1ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 107 Postari:

Postat 28 October 2008 - 06:25 PM

Vezi postareacarmenszlwa, la Oct 28 2008, 03:28 PM, a spus:

P.S. Eu am avut varianta 14. A auzit cineva de examenul analitic? Poate ma ajuta si pe mine, nu de alta dar in viitor poate ma voi mai lovi de acest lucru.
de examen analitic n-am auzit
Poate se refera la proceduri analitice care sunt o tehnica de obt.a elementelor probante alaturi de sondaj si inspectie
Sau poate era vorba de examen limitat-misiune conexa de audit(asigurare negativa)



#178 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 28 October 2008 - 08:24 PM

Vezi postareacarmenszlwa, la Oct 28 2008, 04:28 PM, a spus:

P.S. Eu am avut varianta 14. A auzit cineva de examenul analitic? Poate ma ajuta si pe mine, nu de alta dar in viitor poate ma voi mai lovi de acest lucru.
examenul analitic = analiza critică a unor cifre și indicatori, static și dinamic, prin raportarea la exerciții precedente, analize bugetare etc
%%%




***



#179 elena13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 28 October 2008 - 09:33 PM

Vezi postareaileana nistor, la Oct 19 2008, 08:46 PM, a spus:

Buna seara !!!! varianta 12 a avut-o cineva ?
la conta au fost probleme destul de grele , dintre problemele nerezolvate de la 398 incolo... :thumbup:
da am avut v12 si sincer eu nu am prea am invatat, dar pt cat de mult am invatat mi s-au parut usoare.
La fiscalitate a fost usor iar la drept nu imi amintesc mare lucru deoarece dreptul a fost veriga slaba.



#180 SupremeOn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 28 October 2008 - 10:41 PM

Dragilor, toata lumea se plange. Problema este ca nimeni nu are tupeul sa actioneze. Acest gen de examene este specific profesorilor din tara noastra, depasiti dpdv didactic. Stiu, caci am avut parte si de asemenea specimene in cei 6 ani de facultate, ca si in liceu etc.
1. problema nu a fost nici timpul, nici copiatul sau necopiatul, ci subiectele si modalitatea de pregatire, mai precis, lipsa de pregatire, dar nu a noastra, ci a organizatorilor.
2. trebuie ca cineva sa le expuna clar celor de la ceccar care sunt deficientele, caci, probabil, ei nu le-au constatat...
3. am vazut ca se discuta pe aici despre necesitatea examenului si a celor 3 ani de stagiu, etc. Dragilor, examenele sunt necesare, caci absolventii de facultati sunt paraleli (din vina exclusiva a profesorlor, evident; in facultate mereu am criticat profii care nu imi spuneu tot ce trebuie sa stiu, sau nu explicau, pentru ca eu am o sete de cunoastere)! Macar asa poate mai invata cate ceva absolventii nostri, dar si contabilii care au absolvit "de mult", si fie "au uitat", fie "lucrurile s-au schimbat"; si consider o greseala faptul ca s-a scos vechimea minima necesara... Desigur, examenele nu trebuie sa arate cum a fost acesta...

permiteti-mi sa enumar cateva aspecte, SI VA ROG NU STERGETI POSTAREA MEA, caci este critica, dar este constructiva, nu cu rea vointa:

1. pregatirea examenului trebuie sa se faca dandu-le cursantilor drept bibliografie cate o singura carte din fiecare materie, si numai din ele sa se dea examenul. Pentru ca autori diferiti au opinii diferite, iar la examen nu stii ce sa scrii, caci nu stii pe placul cui sa fii, si pentru ca nu ai timp sa "inveti" totul. Cartile respective trebuie cititie, intelese si discutate la "cursul de pregatire" (nu sa vina un oarecare de la finante si sa inceapa sa ne dicteze din codul fiscal, sau un auditor increzut care vorbeste mai mult despre el, sau o tipa care la cusul de ifrs ne preda ias-uri - caci nu aveam curs de ias-uri... si, standardul de raportare, despre care chiar eram curios, a ramas nediscutat), acoperind toate aspectele, k sa nu te trezesti in timpul examenului ca, desi cauti in 2 carti de audit (glumesc mai, sper ca intelegeti), nu gasesti nicaieri ce este "examenul analitic", si te apuci sa aberezi, evident, pe langa subiect. Procedand in acest fel, nici nu ar mai fi nevoie de carte cu probleme (propuse sau efective), si se asigura si scopul "moral" de a se invata efectiv materia respectiva, prin parcurgerea unei carti complete (si numai una) despre ea. Iar la cusul "de pregatire" trebuie sa se rezolve si probleme. Cati dintre voi, candidatilor, ati facut macar odata in viata cu mana voastra fiecare sectiune dintr-un plan minimal de audit, de exemplu? Ce sa mai zic de un plan complet, pe o misiune intreaga? Sau ati calculat niste praguri si niste riscuri, pe un caz real? DACA EU GRESESC PRIN 2-3 CUVINTE DEFINITIA PRAGULUI DE SEMNIFICATIE, inseamna ca nu stiu ce este sau cum se calculeaza? Iata de ce se intampla ceea ce se intampla: PENTRU CA ESTE NEVOIE DE RASPUNSURI "CA LA CARTE, CU TOT CU VIRGULA", altfel lasam impresia ca nu stim...

2. subiectele de la examen trebuie sa fie precise, concise si punctuale, intocmai precum intrebarile unui judecator care cere o expertiza contabila. Este de neinchipuit sa se formuleze subiecte din 2 cuvinte, de genul "opinia contrara" sau "examenul analitic". Stai si te intrebi: adica ce vor astia sa scriu? daca presupun ca ei vor sa zica "scrieti tot ce stiti despre opinia contrara", si ma apuc si scriu ca prostul, si explic bine, si deodata ma uit la ceas? Nu, caci nu as avea timp sa scriu totul. Incerc sa ma rezum, si mereu ma intreb daca uit vreo idee, pe care un oarecare corector ar fi considerat-o "esentiala". NU ASA SE FACE! Subiectele trebuie sa fie de genul "denumiti (sau enumerati fara detaliere sau explicatii) cele 3 clasificari ale evaluarilor, dupa criteriul xxx. Sau "dupa criteriul yyy, expertizele contabile se clasifica in doua categorii. Numiti care sunt acestea." Iar, cand se cere sa scriem din imaginatie, pentru a ne vedea capacitatea de sinteza, trebuie sa ni se ceara cam asa "expuneti in maxim jumatate de pagina modalitatea de numire a unui expert contabil intr-un dosar penal". Sau "redactati o opinie de maxim o pagina asupra diferentelor dintre audit si controlul intern, referindu-va la aspecte precum sfera de cuprindere, independenta, xxx, yyy, zzz". Adica da, ti se pun la dispozitie mici linii directoare, si ti se spune la cat sa te limitezi, K SA STII CAT DE MULT DEZVOLTI FIECARE IDEE, caci despre "categoriile de specialisti contabili" as putea scrie si 20 de pagini, fir-ar ei sa fie de loseri care au conceput subiectele de duminica...
Consider ca fiecare varianta a examenului din 26 octombrie trebuia sa cuprinda 1 subiect de teorie si o "problema" micutza, sau, unde nu se pot da probleme, 1 subiect de teorie "scurt", si unul "de dezvoltare". total, 8 puncte, arhisuficiente pentru 3 ore.

3. este imoral sa se tina cont la corectare de modul in care am scris, cand CAIETELE DISTRIBUITE DE CECCAR SUNT DE F. PROASTA CALITATE (ca ma si enervasem in timpul examenului datorita faptului ca nu reusesc sa scriu frumos)! De ce zic asta? simplu, pentru ca sunt capsate la mijloc, deci se ridica foaia in sus, se misca etc. Totodata, timpul presant te face sa scrii repede si urat, mai ales cei care au terminat facultatea de ceva timp si s-au dezobisnuit sa scrie mult si repede (si frumos pedeasupra). Am dat examenul intr-un liceu cu banci foarte proaste si mici, de parca eram in scoala generala. Abia incapeam in ele. Era o pozitie f. incomoda pentru scris: prea joase mesele (abia imi incapeau picioarele intre scaun si masa). Ar trebui sa putem scrie pe foi, si sa le capsam la final, in acest fel nemaiavand probleme cu faptul ca foile stau curbate (mai ales cei care scriu cu gel)... sau, alte solutii, nu stiu...

4. in schimb, la corectare trebuie sa se tina cont de un "barem". La problema 6 a enumerat (denumit, fara explicatii) cele x componente minimale ale raportului de audit? Daca da, punctaj maxim. Daca a uitat 1, punctaj xxx, daca a uitat 2, punctaj yyy. Si tot asa. Eu cred ca astia nu au barem de corectare, ci corecteaza dupa ureche, k la facultate, si, deci, chiar daca cineva a enumerat toata clasificarea dupa toate criteriile, poate nu ia punctajul maxim pentru ca altcineva a mai si scris cate ceva despre fiecare mod de clasificare. Sau, poate am scris prea urat si se preface ca nu poate citi :) eu m-am bucurat cand am auzit ca anul trecut a fost grila, si m-am intristat pentru ca anul acesta nu a mai fost... parerea mea este ca grijla are multe avantaje (stii sigur ca un raspuns e corect; nu conteaza daca ai timp sa scrii, conteaza ce stii si doar bifezi, nu conteaza ca scrii urat etc). Spun ca nu au barem de corectare pentru ca, daca ar avea, l-ar fi publicat pe net, sa il vedem si noi :) ....

5. ambele examene au pus accent pe "toceala", nu pe verificarea competentelor. Ar fi trebuit date probleme la fiecare materie care suporta, dar nu probleme grele, sau cu "chichite", ci pur si simplu de aplicare a algoritmilor de calcul, k sa se vada daca stim cand trebuie sa facem taxare inversa, daca stim sa calculam o limita de deductibilitate pentru o anume cheltuiala, sau o acciza, un impozit pe cladiri, etc. In loc de asa ceva, la conta, de exemplu, din 7 subiecte, 4 au fost de "conta de gestiune", dar s-au cerut lucruri de care in 6 ani de facultate nu am auzit, noroc cu rezolvarile voastre (oare exista macar o firma in tara asta care sa calculeze levierul operational sau alte ciudatenii). Apoi s-au dat 2 probleme de ias, de genul "tratarilor pentru omogenizare", si, in sfarsit, o singura problema de conta pura: achizitie de actiuni proprii, anularea unei parti din ele, revanzarea altei parti, etc.... UN EXAMEN DE ACCES TREBUIE SA VERIFICE DACA AI CUNOSTINTELE MINIME NECESARE (cele din facultate) CA SA POTI ASIMILA CEEA CE URMEAZA SA INVETI PE PARCURSUL CELOR 3 ANI DE STAGIU. Nu pui retratari pentru omogenizare in examenul de acces, ci in cel de aptitudini!

6. Oameni buni, daca lucrurile ar fi putin altfel, nu ar incerca nimeni sa copieze, caci nu ar merita riscul, dar, cand nu ai ce face... dar oricum, ceea ce s-a scris initial au fost niste exagerari grosolane, pe care poate unii din ceccar le-au crezut... la noi s-au confiscat materiale cu tonele, nu ne-au lasat sa avem lucruri pe masa sau sub masa (doar la marginea mesei), au umblat printre noi tot timpul, deci comisia de supraveghere si-a facut datoria... Un profesor pe care il stimez spunea ca "subiectele care le dai la examen sunt cea mai buna modalitate de a impiedica copiatul". Si avea dreptate, caci pana si un politist calificat nu ar reusi...

Are cineva curajul sa adauge la aceste pareri altele d'ale lui (eventual sa sterga din exagerarile mele), si apoi sa le trimita la ceccar?

Va rog, nu imi stergeti postarea aceasta, si va multumesc mult pentru lectura...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL