Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Despre subiectele date la examen CECCAR 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Despre subiectele date la examen CECCAR 2008


189 replies to this topic

#141 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 October 2008 - 02:10 PM

Si-au batut joc de noi. La asa subiecte sa dea numai 3 ore e inadmisibil.
Si ne-au mai pus sa cumparam si cartea aia degeaba. :thumbup:



#142 Eugenia24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 26 October 2008 - 02:43 PM

Impresii dupa al doilea examen:

Mi s-a parut mai greu decat primul. Logic mi-ar fi parut sa fie mai greu la conta si fiscalitate, dar asta mi s-a parut mai greu din cauza ca a fost foarte multa teorie si greu de bagat la cap atata. Numarul subiectelor de abordat in 3 ore mi s-a parut mare. Puteai sa le rezolvi numai daca stiai raspunsul si raspundeai strict la subiect. Dar eu cum nu stiam exact raspunsurile am inceput sa dezvolt mai mult decat trebuie temele pe care le stiam in detrimentul celorlalte.Asta e. Oricum le-am facut din capul meu si sper sa nu puncteze numai raspunsurile exacte ca in carti si legi ci important sa fie ideea principala, logica rezolvarii. Am emotii din punctul asta de vedere. Eu am vrut mai intai sa scriu ce stiu eu si apoi daca mai am timp sa revin cu completari din ce ma mai puteam inspira. Dar nu am avut timp sa ma uit pe altceva. Am mai vazut colegi care cautau disperati rezolvarile pe copiute dar sincer nu cred ca au avut timp suficient. Eu de-abia am avut timp sa scriu, cu ele in marea majoritate invatate pe de rost.

Oricum, asta e, am trecut si peste examenul asta si acum nu ne ramane decat sa asteptam. 2 saptamani mi se pare enorm...

Sa auzim numai de bine!

Cand o sa ma mai linistesc promit ca o sa revin cu subiectele care le-am avut. Unele au fost noi, nu erau toate din carte.




#143 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 October 2008 - 02:50 PM

Era imposibil in 3 ore sa fac ceea ce au cerut. As vrea sa stiu daca ei erau in stare in 3 ore sa rezolve subiectele alea. Bataie de joc. Eu asa cred. :thumbup:



#144 vmvvv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 October 2008 - 03:02 PM

Mda..a trecut si ziua de azi ..in primul rand doresc sa multumesc celor care au ajutat la rezolvarea intrebarilor .
Versiunea 9
Audit:
subiect 1 = 6
subiect 2 = 51 (nu problema integrala si extras din ea)
subiect 3 = 18
subiect 4 = 50
subiect 5 = 31
subiect 6 = 51 (concret definite si elemententele auditului financiar)

Evaluare:
subiect 1 = 2
subiect 2 =5
subiect 3=26
subiect 4=24
subiect 5=28
subiect 6=44

Expertiza:
subiect 1=13
subiect 2=29
subiect 3=46
subiect 4=57
subiect 5=51
subiect 6=27
subiect 7=16

DOCTRINA:
subiect 1= nu em gasit in carte dar era o chestie cu 4 principii de care ar tebuii sa tina cont prof.contab.pt intereseul public
subiect 2=10
subiect 3=28
subiect 4=4
subiect 5=20

Cel mai aiurea a fost la audit si la doctrina hmm...multa bafta tuturor



#145 k_cont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 October 2008 - 03:09 PM

Eu am avut varianta 11. La doctrină și deontologie nu m-am descurcat super, și la audit am avut probleme care nu erau introduse în carte. Să sperăm, că ceea ce am scris, o să fie de ajuns măcar pentru nota de trecere.



#146 liliana axinte

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 October 2008 - 03:31 PM

Vezi postareasory.anghel, la Oct 26 2008, 03:52 PM, a spus:

intr adevar eu la test 5 am avut la doctrina 1 singur subiect din carte.
in rest nimik
nu a fost timp suficient pentru tratarea subiectelor.
nu mi se pare corect
4 materii ............3 ore( la cat de complexe au fost subiectele)

la varianta 5 mai tii minte celelalte intrebari
1. interesul public
2.organe de conducere
3.pincipiul independentei sau integritatii

4.ce poate sa faca un expert contabil(ce lucrari )
5..... nu mai stiu
ma ajuti?



#147 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 26 October 2008 - 03:32 PM

si eu am avut varianta 11. am scris la audit o ora si jumatate iar al doilea subiect nu era propus in carte. domeniile sistemele si conturile semnificative, aiurea. La deontologie am scris putin ca am mai avut 15 minute si nici nu erau din cele din carte. rolul social al profesionistului contabil era din cod? amenintari la adresa independentei?
Cine a mai avut varianta 11, ce ati scris la deontologie?



#148 vmvvv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 October 2008 - 03:44 PM

la varianta 9 DOCTRINA ..mi-am amintit intrebarea ...si rsaspunsul dat de mine ..am inteles ca in multe variante a fost intrebarea asta..hmm.. sunt curioasa ce raspunsuri ati dat voi, deci:

doctrina
1. Explicati rolul profesiei contabile pentru interesul public:
RASPUNS
Codul recunoaște ca obiectivele profesiunii contabile sunt stabilite sa îndeplinească cele mai înalte standarde de profesionalism, sa atingă cele mai înalte nivele de performanta și sa răspundă cerințelor interesului public. Realizarea acestor obiective presupune satisfacerea a patru cerințe de baza:
- Credibilitatea. În întreaga societate exista nevoia de credibilitate în informație și în sistemele de informații.
- Profesionalism. Exista o necesitate pentru clienți, patroni și alte părți interesate de a putea fi clar identificate persoanele profesioniste în domeniul contabil.
- Calitate a serviciilor. Este nevoie de asigurarea ca toate serviciile obținute din partea profesionistului contabil, sunt executate la standardul cel mai ridicat de performanta.
- Încredere. Utilizatorii serviciilor profesioniștilor contabili trebuie sa se poată simți încredințați ca exista un cadru al eticii profesionale care guvernează prestarea acestor servicii.

Sper sa fie corect.



#149 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 October 2008 - 05:13 PM

referitor la doctrina
1. Explicati rolul profesiei contabile pentru interesul public:

Eu am alta parere:
Raspuns:
Un semn distinctiv al profesiei contabile îl constituie asumarea responsabilității de a acționa în interes public.
Publicul profesiunii contabile este format din clienți, donatori de credite, guvernanți, angajatori, angajați, investitori, comunitatea oamenilor de afaceri, a finanțatorilor și alte persoane care se bazează pe obiectivitatea și integritatea profesioniștilor contabili pentru a menține funcționarea corespunzătoare a economiei.
Aceasta încredere impune profesiunii contabile o răspundere publica. Interesul public este definit drept bunăstarea colectiva a comunității și a instituțiilor deservite de profesionistul contabil.
Standardele profesiei contabile sunt puternic determinate de interesul public, de exemplu;
- auditorii financiari independenți ajuta la menținerea integrității și eficientei situațiilor financiare prezentate instituțiilor financiare ca suport parțial pentru împrumuturi și acționarilor pentru a obține capital;
- directorii financiari au atribuții în diverse domenii de management financiar și contribuie la utilizarea eficienta și efectiva a resurselor entității economice sau publice;
- auditorii interni furnizează asigurarea în privința existentei unui sistem de control intern corect, care sporește încrederea în informațiile financiare externe ale entității;
- experții în impozite ajuta la stabilirea încrederii și eficientei, precum și la aplicarea corecta a sistemului de impozitare;
- consultanții manageriali au o responsabilitate fata de interesul public în susținerea luării unor decizii manageriale corecte.
Profesioniștii contabili au un rol important în societate. Investitorii, creditorii, patronii și alte sectoare ale comunității financiare, inclusiv guvernul și publicul contează pe profesioniștii contabili pentru o contabilitate financiara și raportări corecte, pentru un management financiar eficient și sfaturi competente referitoare la o varietate de aspecte legate de afaceri și impozite.
Atitudinea și comportamentul profesioniștilor contabili atunci când prestează astfel de servicii au un impact asupra bunăstării economice a comunității și tarii lor.
Profesioniștii contabili pot rămâne în aceasta poziție avantajoasa numai continuând sa ofere publicului aceste servicii unice la un nivel care sa demonstreze ca încrederea publicului este bine fundamentata.
Este în interesul profesiunii contabile din România de a face cunoscut utilizatorilor serviciilor oferite de profesioniștii contabili ca ele sunt executate la cel mai înalt nivel de performanta și în conformitate cu cerințele etice asociate acestor servicii.



#150 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 October 2008 - 05:18 PM

La audit cine nu a citit cartea nu a stiu sa faca subiectele ..eu am citit 50% si de atata am facut
la doctrina am avut din codul etic.......la fel am citit 50% si tot de atata am facut
daca nu citesti si nu inveti ,nu promovezi examenul. :tongue: :thumbup:
varianta 15 am avut

Aceasta postare a fost editata de iozsef39: 26 October 2008 - 05:22 PM




#151 ileana nistor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 October 2008 - 05:21 PM

Si eu am avut varianta 10..intr-adevar foarte urita , 2 intrebari din 5, la doctrina nu au fost in carte...si o intrebare la audit . Sper sa le fie mila de noi si sa ne treaca . Ar fi pacat ca din cauza ultimei discipline sa ne pice , dupa ce am scris 11 pagini . MULT SUCCES la rezultate !



#152 mia76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 October 2008 - 05:33 PM

Eu am avut varianta 15, la doctrina a fost cel mai nasol. Daca a mai avut cineva, cum a raspus la intrebarea: Explicati rolul social al profesionistului contabil?



#153 vmvvv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 October 2008 - 06:55 PM

Vezi postareajaina, la Oct 26 2008, 05:13 PM, a spus:

referitor la doctrina
1. Explicati rolul profesiei contabile pentru interesul public:

Eu am alta parere:
Raspuns:
Un semn distinctiv al profesiei contabile îl constituie asumarea responsabilității de a acționa în interes public.
Publicul profesiunii contabile este format din clienți, donatori de credite, guvernanți, angajatori, angajați, investitori, comunitatea oamenilor de afaceri, a finanțatorilor și alte persoane care se bazează pe obiectivitatea și integritatea profesioniștilor contabili pentru a menține funcționarea corespunzătoare a economiei.
Aceasta încredere impune profesiunii contabile o răspundere publica. Interesul public este definit drept bunăstarea colectiva a comunității și a instituțiilor deservite de profesionistul contabil.
Standardele profesiei contabile sunt puternic determinate de interesul public, de exemplu;
- auditorii financiari independenți ajuta la menținerea integrității și eficientei situațiilor financiare prezentate instituțiilor financiare ca suport parțial pentru împrumuturi și acționarilor pentru a obține capital;
- directorii financiari au atribuții în diverse domenii de management financiar și contribuie la utilizarea eficienta și efectiva a resurselor entității economice sau publice;
- auditorii interni furnizează asigurarea în privința existentei unui sistem de control intern corect, care sporește încrederea în informațiile financiare externe ale entității;
- experții în impozite ajuta la stabilirea încrederii și eficientei, precum și la aplicarea corecta a sistemului de impozitare;
- consultanții manageriali au o responsabilitate fata de interesul public în susținerea luării unor decizii manageriale corecte.
Profesioniștii contabili au un rol important în societate. Investitorii, creditorii, patronii și alte sectoare ale comunității financiare, inclusiv guvernul și publicul contează pe profesioniștii contabili pentru o contabilitate financiara și raportări corecte, pentru un management financiar eficient și sfaturi competente referitoare la o varietate de aspecte legate de afaceri și impozite.
Atitudinea și comportamentul profesioniștilor contabili atunci când prestează astfel de servicii au un impact asupra bunăstării economice a comunității și tarii lor.
Profesioniștii contabili pot rămâne în aceasta poziție avantajoasa numai continuând sa ofere publicului aceste servicii unice la un nivel care sa demonstreze ca încrederea publicului este bine fundamentata.
Este în interesul profesiunii contabile din România de a face cunoscut utilizatorilor serviciilor oferite de profesioniștii contabili ca ele sunt executate la cel mai înalt nivel de performanta și în conformitate cu cerințele etice asociate acestor servicii.


Mda ..se pare ca raspunsul tau este mai elaborat ..si mai la obiect ,.ce pot spune..hmm..se pare ca ai fost mai inspirata ..nu pot decat sa sper ca raspunsul meu sa fie punctat macar partial..multa bafta..ai avut acelasi subiect ca mine? ..(adica versiunea 9)..daca da la celelalte discipline ce parere ai de raspuns?



#154 alexa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 October 2008 - 07:10 PM

Totusi cand ai avut timp sa scrii atat de mult la o singura intrebare?
Ai raspuns la toate intrebarile? Au fost numai 24!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 October 2008 - 05:24 PM
citare mesaj anterior




#155 cristina chirica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 October 2008 - 08:26 PM

varianta 9
audit
1.independenta in audit:concept
2.ce relatie exista intre auditul financiar si auditul statuar
3.opinia fara rezerve
4.norme de referinta in auditul statuar
5.ce sunt elementele probante si ce conditii de calitate trbuie sa indeplineasca
6.definiti auditul financiar si identificati elementele fundamentale ale definitiei

evaluare
1.rolul bilantului contabil in evaluare
2rolul diagnosticului in evaluare
3problema sa se det activuli net corijat cu cheltuieli de constituire, cheltuieli in avans si venituri in avans; rezultat 910000
4.metoda aditiva de calcul a activului net corijat
5.tehnici de actualizare
6.metoda fluxurilor de disponibilitati actualizate

expertiza
1.prevederi legale privind expertiza judiciare si extrajudiciara
2.procedurile depunerii raportului de expertiza contabile
3.modalitati si proceduri privind plata expertilor contabili
4fixarea obiectivelor
5.fapte care se pedepsesc cu interdictia/suspendarea dreptului de exercitare a profesiei
6detaliati elementele cuprinse in capitolul desfasurarea expertizei contabile
7care sunt principiile deontologice aplicate in expertiza contabila

doctrina
1.rolul profesiei contabile pentru apararea interesului public
2.atributiile CECCAR
3.respectul fata de normelor tehnice si profesionale
4.care sunt organele si structurile Corpului cu atributii de investigare, judecare si tragere la raspundere.
5.surse de finantare CECCAR



#156 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 October 2008 - 09:49 PM

La varianta 15 una din intrebari la doctrina era
-cum se clasifica serviciile profesionale-sigur era asa :thumbup:
ce raspunsuri aveti ptr:
-care sunt componentele independentei? de asta nu sunt sigur .
si la :
-care este rolul social al profesionistului si
-care sunt criteriile de recunoastere a unui organism profesional ?

Aceasta postare a fost editata de iozsef39: 26 October 2008 - 09:58 PM




#157 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 October 2008 - 10:05 PM

Acum le-am gasit :thumbup:
Cum se explică rolul social al profesioniștilor contabili? RĂSPUNS:
Profesioniștii contabili joacă un rol social important; atitudinea și comportamentul acestora în legătură cu serviciile prestate au repercursiuni asupra prosperității economice a colectivității și a întregii țări.
Investitorii, donatorii de fonduri, angajatori și alte sectoare din lumea afacerilor, cât și guvernul și publicul, în sens larg, trebuie să aibă încredere în capacitatea acestora de a pune în funcțiune sisteme riguroase de gestiune și informare, capabile să asigure o gestiune financiară eficientă și de a oferi sfaturi avizate asupra unui mare număr de probleme, asupra gestiunii afacerilor, sau de ordin fiscal.
Pentru înțelegerea rolului social, se poate admite că bilanțuri parazitate la profiturile ce trebuie fiscalizate, ca urmare a unor servicii contabile necorespunzătoare, pot conduce Adminstrația la concluzia stabilirii unor noi impozite și taxe în sarcina contribuabililor.



#158 tiffany

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 October 2008 - 10:24 PM

mdaa.. un examen care nu mi-a lasat altceva decat un gust f amar..
era efectiv imposibil sa reusesti sa te incadrezi in cele 3 ore si sa acoperi toate cele 24-25-26-27 de subiecte.. majoritatea necesitau un raspuns extrem de amplu, de jumatate de pag sau chiar o pag..
cei care au facut cele 15 variante de subiecte nu s-au gandit sa le faca echilibrate, cat de cat, astfel incat overall sa aiba un grad de dificultate mediu sau cel putin egal cu cel din restul variantelor.

eu personal am nimerit varianta 13.. stupida, zic eu.. atat la audit, cat si la deontologie subiecte pe langa carte.. de exemplu - la audit, 2 subiecte care tratau auditul statutar.. la deontologie - interesul public, etc...

a fost un examen al nervilor, in primul rand.. nu aveai timp efectiv sa scrii..

a mai nimerit cineva varianta 13?



#159 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 October 2008 - 12:11 AM

Vezi postareaalexa1, la Oct 26 2008, 07:10 PM, a spus:

Totusi cand ai avut timp sa scrii atat de mult la o singura intrebare?
Ai raspuns la toate intrebarile? Au fost numai 24!!!

eu doar mi-am dat parerea referitor la aceasta intrebare.
eu am avut varianta 5.
si...da asa este....timp nu a fost ca sa elaborezi nici un subiect. mai ales ca au fost multe intrebari care nu s-au regasit in carte si , da, intr-adevar, ne lua ceva timp pentru a putea gasi varianta cea mai buna de raspuns.

eu nu stiu cum a fost in anii anteriori, dar cred ca au confundat examenul de anul asta cu celelalte, in care se dadeau subiecte grile.
pai, hai sa calculam:
cate subiecte au fost? sa zicem 24, iar timpul 3 ore * 60 min = 180 min.,
revin 7 minute si ceva pentru rezolvarea unui subiect, asta insemnand:
- citirea intrebarii
- conceperea raspunsului in minte
- scrierea lui
- revizuirea lui.
nu mai iau in calcul timpii morti de la inceput, cand pierzi timp trecand prin toate subiectele si ti se blocheaza mintea, crezand ca nu stii sa raspunzi la toate intrebarile , etc.

doar pentru intrebarile grila, timpul ar fi fost suficient deoarece atentia ar fi fost intreptata doar la cateva variante de raspuns, iar scrierea raspunsului ar fi insemnat doar o simpla bifa. asa da, era altceva!



#160 roxanatudosie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 October 2008 - 05:57 AM

Mda.... ce sa zic....... un gust amar total....... mult stres si multi nervi consumati........ si cate pachete de tigari nu mai zic........ cat despre ziua de ieri.......... fratilor eu am iesit asa fericita din sala ( si nu pentru ca facusem cine stie ce in examen, ci pentru simplu fapt ca am scapat de stres ). In 4 ani de facultate si intr-un an jumate de master nu am avfut niciodata un examen care sa imi lase asa un gust amar ( si au fost destule examene grele si urate ). E mult prea multa materie pentru un examen de 6 ore ( cele doua sesiuni) , iar subiectele au fost foarte grele , una sau doua intrebari maxim pe materie mi s-au parut mai normale restul........... si unde pui ca din atata materie ei fac niste subiecte ...... la conta am avut numai din IAS...... la audit numai din auditul statutar...... la dentologie numai din cod..... etc. Cat despre inspiratie exterioara........ la noi a fost imposibil..... am avut 2 profesoare in clasa ( si una a stat jumatate de examen cu mine in banca pentru ca colege mea..... nu a mai binevoit sa vina ....... ). Iar ideea de a rezolva pe foaia de examen exact in ordinea in care ti se da...... o idiotenie... n-am mai auzit asa ceva....... trebuia sa fie mai usor de corectat? sau mai usor pentru noi care dam examenul..........Nu stiu ce sa zic..... atata greata mi-au provocat incat daca nu intru anul asta voi sta foarte bine sa ma gandesc daca mai merita sa incerc la anul.......
Bafta multa in aflarea notelor........... desi pana pe 10 noiembrie ...............






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL