Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum va descurcati cu zeci de companii ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


cum va descurcati cu zeci de companii ?


74 replies to this topic

#41 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 05 November 2008 - 01:48 PM

Eu am refuzat joburi full time foarte bine platite , pentru ca trebuia sa renunt la colaborari !
E mai bine sa iei bani din mai multe locuri , decat sa depinzi de un singur loc de munca !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 12:43 AM
citare mesaj anterior




#42 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 05 November 2008 - 01:58 PM

@ butelie: S-ar parea ca ai dreptate... Noi am renuntat la colaborari, si s-ar parea ca nu e foarte bine, asa ca incercam sa ne reorientam iar catre colaborari, si sa lasam "culesul bananelor pe plantatie la patron", chiar daca e bine platit.

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#43 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 05 November 2008 - 02:06 PM

Ma bucur ca din ce in ce mai multa lume incepe sa fie de acord ca am dreptate atunci cand sunt impotriva angajarii pe "plantatie " !
Esti si mai respectat daca nu esti angajat full time , pentru ca se gasesc destul de greu profesionisti care sa se si priceapa si sa accepte jumatati , sferturi de norma sau plata " in mana " ! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 12:43 AM
citare mesaj anterior




#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2008 - 05:15 PM

Vezi postareabutelie, la Nov 5 2008, 02:48 PM, a spus:

Eu am refuzat joburi full time foarte bine platite , pentru ca trebuia sa renunt la colaborari !
E mai bine sa iei bani din mai multe locuri , decat sa depinzi de un singur loc de munca !
absolut de acord :thumbup:



#45 florina contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2008 - 05:32 PM

Eu lucrez la 25 de firme din care 10 mai mari, adica cu depunere lunara de Tva si celelalte mici sau fara activitate. Mai am 2 colaboratori, unul pentru depuneri si altul pentru introducere date. Ma confrunt si eu cu probleme de genul :acte aduse cu intarziere, facturi uitate etc. Dar cel mai mult ma deranjeaza cand discuti cu clientul de nenumarate ori si degeaba. Dar sunt probleme de organizare pe care trebuie sa le rezolv.
Si acum vin cu o rugaminte, daca are cineva materiale informative pentru client, de genul ce acte trebuie sa contina dosarul lunar, care sunt principalele regului contabile care trebuie respactate ( de ex plafon casa, plati, registre obligatorii) va rog sa le postati pe forum sau sa mi le trimiteti si mie pe adresa florina_contab@yahoo.com.
De fiecare data dupa data de 25 incerc sa le fac dar oboseala se acumuleaza si nu mai am nici un chef. Daca sunteti dispusi sa impartiti din munca voastra cu altii va multumesc anticipat.



#46 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2008 - 12:45 AM

Vezi postareaflorina contab, la Nov 14 2008, 05:32 PM, a spus:

Si acum vin cu o rugaminte, daca are cineva materiale informative pentru client[...]

Florina, pentru astfel de lucruri te rog insistent sa folosesti sectiunea corespunzatoare in forum. Mai ales pentru faptul ca lucrezi in domeniu intelegi foarte bine ce inseamna ''ordine si disciplina''. Hai sa incercam sa facem la fel si pe forum, sa ''asezam'' mesajele in ''dosarul'' potrivit pentru a fi gasite usor in caz de nevoie.
Multumesc pentru intelegere.

Pentru colegii care doresc sa raspunda acestei cereri am aceeasi rugaminte. Se poate deschide un topic intr-o sectiune potrivita si puteti povesti acolo.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 12:50 AM

Madalina



#47 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 17 November 2008 - 02:04 AM

Din pacate clientii se comporta de parca ar fi firma mea nu a lor !



#48 ATEZOR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 17 November 2008 - 01:20 PM

Si eu lucrez conta de vreo 12 ani si sincer m-am cam saturat,m-as reorienta dar nu stiu clar spre ce (am terminat si dreptul).Nu de munca in sine mi s-a urat ci de atitudinea fiscului, controalelor, adica o continua bataie de joc.Plus ca orice se intampla in firma ( orice amenda luata) e din vina contabilului.Cred ca asta s-a impamantenit si din vina breaslei noastre , care s-a bagat in toate (ex.: registrul de contracte - facut tot de contabil ), iar partea de juridic a preluat-o tot contabilul . Asta uneori nu mai inteleg.Mai e putin si contabilul o sa fie ,,omul multilateral dezvoltat".
In fine, dupa niste ani simti ca te cam plictisesti de toata debandada asta, in legislatie, programe , controale. O sa ma gandesc serios la reorientare.
In rest, pentru cei foarte tineri un sfat: nu incercati sa va remarcati facand de toate intr-o firma. Fiecare are partea lui.Iar statui n-am vazut in fata vreunei firme!!!



#49 cristinac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2008 - 09:16 PM

catre moderator:
am postat ieri un mesaj pe forum, la acest topic, dar nu stiu de ce nu-l mai vad azi. a fost sters pentru ca nu aici i-e locul sau s-a intamplat altceva?
multumesc



#50 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2008 - 12:01 PM

cristinac, :thumbup:

ai postat intr-o sectiune complet gresita si de aceea mesajul ti-a fost sters !

pt. cereri angajare exista alt loc in care se poate posta, daca te uitai un pic pe pagina de start (de curiozitate, sa vezi cam ce mai e pe forumul asta) ai fi vazut link-ul respectiv (aflat sus de tot, pe linia de sub sigla conta.ro).

va reamintesc tuturor ca exista obligativitatea respectarii profilului fiecarui topic, iar incalcarea cu buna stiinta a acestei prevederi regulamentare duce la stergerea mesajelor in culpa. ati fost avertizati de acest lucru cu ceva vreme in urma, aici : http://www.conta.ro/...showtopic=31371

numai bine.



#51 lyles

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 November 2008 - 03:24 PM

Vezi postareauana.be, la Oct 21 2008, 12:08 PM, a spus:

aici trebuie sa primeasca omul dreptate ..ma refer la "mutual"...Totul depinde de productivitatea muncii pe care o prestezi...normal ca nu ai cum sa tii zeci de firme daca tu faci de la 0 totul si omul vine cu plasa de acte,,,in primul rand el e pasibil de amenda , pt ca nu are la zi si la sediul firmei o gramada de documente . In al doilea rand nici tu , ca si contabil , nu vei avea o situatie reala cu ceea ce se intampla la sediul clientului ...si la sfarsit de trimestru/semestru/an te vei trezi cu neconcordante in solduri si apoi stai si sapa sa vezi de unde sunt! Informatizarea este cheia productivitatii..normal..programele costa destul de mult , mai ales niste programe bune , daaar si beneficiile sunt mari , in sensul ca in loc sa-ti ia 3 zile un client iti ia maxim 1 , iar in restul mai poti lua alti 2 clienti! Cat despre CECCAR tre sa recunosc..sau cel putin este parerea mea...nu face mai nimic pt mine...Adica eu le platesc lor 8 mil cotizatie fixa si 1,5% din cifra de afaceri (care nu este de neglijat) si ce primesc in schimb?? Nimic! Daca CECCAR organizeaza cursuri tot trebuiesc platite..si nu-s ieftine deloc..minim 5 mil pe cap , profesia nu o apara , nu se sesizeaza ca sunt o gramada de oameni fara drept de semnatura care vizeaza bilanturi si ei habar nu au..sau nu vor ..si da..o gramada de functionari publici care tin contabilitati cand le este interzis...Si atunci eu ce primesc in schimbul acestor zeci de milioane pe care le platesc cotizatie??

de acord cu:"Informatizarea este cheia productivitatii"
matusa mea a gasit o solutie foarte buna pentru firma ei de contabilitate, a cumparat un program de arhivare electronica (asta dupa ce a studiat piata.... a cautat cea mai buna oferta......)
cum se desfasoara acum lucrurile:fiecare firma isi scaneaza documentele si le baga in acest program care poate fi accesat de contabil sau orice alta persoana prin intermediul unui link cu ajutorul unui utilizator si a unei parole. documentele pot fi vazute imediat ce au fost bagate( ii este foarte usor acum sa tina contabilitatea firmelor pe care le are in valcea si a celor pe care le are in pitesti
programul este aranjat pe firme,administratorul este cel care vede toate firmele, iar ceilalti in functie de drepturile pe care le au vad doar firma la care baga ei actele, foarte interesant nu pot sa zic si a costat-o si putin avand in vedere de cate lucruri a scapat-o. acum isi face foarte repede actele. programul are si un motor de cautare si astfel ii este foarte usor sa le gaseasca pe cele dorite
nu cred ca e bine sa ne chinuim cand ne poate ajuta asa de mult net-ul

................................................................................
.........................................................
mesaj editat pt. eliminare reclama specifica (denumire) soft

v-am rugat de zeci de ori sa nu mai faceti reclama neautorizata, chiar vreti sa ramaneti fara mesaje ???
fratilor, vb romaneste, ce-i asa greu de inteles ??

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 November 2008 - 07:56 PM




#52 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 November 2008 - 04:08 PM

tare faza cu scanatul... de multe ori as vrea sa mai revad un act pentru a intelege o situatie dar ar fi nevoie de o munca de "furnica" (citez pe cineva de mai sus) :thumbup:
felicitari matusii tale!



#53 lyles

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 November 2008 - 09:28 AM

Vezi postareacontasoft, la Nov 20 2008, 06:08 PM, a spus:

tare faza cu scanatul... de multe ori as vrea sa mai revad un act pentru a intelege o situatie dar ar fi nevoie de o munca de "furnica" (citez pe cineva de mai sus) :thumbup:
felicitari matusii tale!

da....
vad ca lucrurile au fost interpretate gresit.......nu fac reclama nimanui, ceea ce vroiam sa spun este ca foarte multi contabili se chinuie cand ar putea sa rezolve problema altfel
mult succes tuturor :frusty:



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2008 - 12:24 PM

lucrurile nu au fost interpretate gresit, chiar deloc, altfel ramaneai fara mesaj din prima (cum au patit-o altii) si fara nici un comentariu din partea mea.
valoarea postului tau a fost clar recunoscuta de catre mine si asta este motivul pt care postul ti-a ramas la locul lui - doar denumirea softului a fost stearsa, cu avertizarea de rigoare.
asa ca ... pardon ! :thumbup:



#55 Matteo08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 April 2009 - 10:11 AM

Salut tuturor,
Am inceput sa tin contabilitate "cap-coada" inca din ultimul an de facultate (prin 200) ajungand in 2007 sa am 5-6 firme mici si medii - dupa orele de serviciu.
Totul a fost ok, in familie, unul introduce altul verifica (controlul incrucisat) am reusit chiar sa-mi educ patronii sa aduca actele aranjate cronologic, deconturi intocmite, extrase la zi in data de 3 ale lunii pentru luna incheiata.
Curand timpul acordat contabilitatii tinute acasa s-a redus si in cele din urma am renuntat la toate la 31.12.2007 cu bilanturi depuse si salutari cordiale partenerilor mei...eu si soata ne pregateam de un bebelus care acum ne ocupa tot timpul..

Cu stima
Matteo



#56 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 April 2009 - 11:36 AM

Felicitari pt.bebelus si sa fiti sanatosi ! Dar tot nu am inteles: ce doreai sa ne impartasesti din experienta ta legat de acest topic ?

Dana




#57 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 29 April 2009 - 12:38 PM

Probabil ca voia sa spuna ca se poate, dar nu merita! Dupa ce lucrezi minim 8 ore la jobul de baza, sa vii acasa si sa te apuci de al doilea job, merge 1 an, doi, 9, dar dupa aia ajungi la Balaceanca! Asa ca a mai scazut si el turatia, ca e mai importanta familia.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#58 Matteo08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 April 2009 - 01:09 PM

are dreptate eugen, si la o medie de 300-350 ron/firma mica nu renteaza toate deplasarile la fisc, ITM, consumabilele, si up-date continuu la x sau y declaratie. da` daca as dedica exclusiv timp pentru astfel de job si as renunta la jobul de baza sigur ar renta dar de la 15-20 firme in sus si cu siguranta in momentul de fata spatiul nu mi-ar permite.



#59 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 April 2009 - 01:53 PM

Asa este Matteo, nu este nici rentabil, nici sanatos. Si evidenta a 15-20 firme sau mai multe nu o poate face o persoana, nici macar doua si atunci intervin complicatiile cu sediul, 1 sau 2 angajati, verificarea lor etc. Important este ca ai un servici si te poti descurca si fara bataie de cap in plus.
Numai bine !

Dana




#60 Matteo08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 April 2009 - 02:24 PM

m-ar fi tentat si ma tenteaza in continuare sa incep un business in domeniu. investitia initiala ma va costa ceva, economia este inca instabila si "tratamentul" aplicat contabililor de mare parte dintre "patronii" romani lasa de dorit cu toate ca pe cei cu care am lucrat am reusit sa-i educ si sa-i fac sa constientizeze importanta muncii "cu actele".
am vazut postat mai devreme cazuri de acte in sacosa, cu urme de cafea si talpi de pantofi. inadmisibil. am renuntat imediat la o societate in momentul in care am cerut majorare de tarif punand cu creionul pe hartie costurile lunare. am primit un ok pe suma propusa de mine cu conditia sa-i aduc facturi cu toate achizitiile personale "sa se scada in casa".






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL