Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
infiintare societate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 13

Salt la continut


- - - - -

infiintare societate

aprobari acte necesare taxe autorizatie infiintare salarii
334 replies to this topic

#241 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 June 2009 - 11:27 PM

depinde de numarul de salariati.



#242 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2009 - 12:41 PM

Ca si regula generala toate declaratiile se depun la administratia unde societatea are sediul social. Exceptia de la regula generala o constituie D100 cu impozitul pe salarii aferent punctului de lucru, numai in situatia in care sunt mai mult de 5 angajati la respectivul punct de lucru.




#243 Mirceagab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 June 2009 - 08:26 PM

Salutari,

Impreuna cu 2 amici am decis ca avem destula experienta in domeniu si ne-am decis sa deschidem un studio de editare audio/video/foto tot tacamul.Nu avem nici unu calificare pentru PFA si nici bani pentru un SRL.

Avem nevoie de o forma legala prin care sa ne vindem munca.Eu unul am inteles ca PFA II ( Intreprindere individuala ) ar fi o alegere corecta dar nu stiu in ce consta.Trebuie sa strang semnaturile de acord a vecinilor de pe scara?care sunt avantajele si dezavantajele.

Am citit ceva pe forum insa nu m-am lamurit,este prima oara cand ma lovesc de domeniul asta.

Multumesc anticipat



#244 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 June 2009 - 08:29 PM

nici pe site la onrc nu este nimic?



#245 ella3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 June 2009 - 04:36 AM

Vezi postareaMirceagab, la Jun 17 2009, 09:26 PM, a spus:

Salutari,

Impreuna cu 2 amici am decis ca avem destula experienta in domeniu si ne-am decis sa deschidem un studio de editare audio/video/foto tot tacamul.Nu avem nici unu calificare pentru PFA si nici bani pentru un SRL.

Avem nevoie de o forma legala prin care sa ne vindem munca.Eu unul am inteles ca PFA II ( Intreprindere individuala ) ar fi o alegere corecta dar nu stiu in ce consta.Trebuie sa strang semnaturile de acord a vecinilor de pe scara?care sunt avantajele si dezavantajele.

Am citit ceva pe forum insa nu m-am lamurit,este prima oara cand ma lovesc de domeniul asta.

Multumesc anticipat


Buna, Mircea!

Legea care reglementeaza inregistrarea si functionarea PFA este: Ordonanţă de urgenţă nr. 44 din 16/04/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 328 din 25/04/2008.

Cateva observatii:

1. Activitatea de editare audio/video/foto nu este supusa unui regim special si nici considerata ca facand parte dintre profesiunile liberale. Prin urmare, conform ordonantei de mai sus, nu este nevoie de dovada unei calificari in domeniu. In prezent inregistrea PFA pe aceasta lege nu se mai face la primarie prin prezentarea unui certificat de calificare, ci direct la Registrul comertului. In anexa ordonantei sunt precizate si actele necesare pentru Registrul comertului.

2. Principalele diferente dintre PFA si intreprinderea individuala sunt:
- ca PFA nu poti fi angajator, dar daca functionezi ca intreprindere individuala poti avea angajati cu contract de munca
- in cazul decesului, activitatea PFA nu poate fi preluata de catre mostenitori; in cazul intreprinderii individuale aceasta poate continua cu mostenitorii.

3. Unul dintre lucrurile trecute cu vederea si mai putin uzitate in practica pana acum este constituirea patrimoniului de afectatiune. Daca incepi o activitate ca PFA sau intreprindere individuala, ar fi util sa treci pe la un notar si sa intrebi despre asta. Constituirea unui patrimoniu de afectatiune este avantajoasa fiindca permite sa-ti protejezi complet sau pe o perioada indelungata bunurile cele mai importante (locuinta, terenuri, masina etc).

Mult succes!



#246 lunarul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 25 June 2009 - 07:31 PM

Am infiintat un SRL cu doi asociati, microintreprindere. Au iesit actele de la registrul comertului, dar nu stiu ce trebuie sa fac mai departe. Am auzit ca trebuie sa merg la administratia financiara, dar nu stiu de ce anume.
As dori sa stiu:
- 1 - care sunt urmatoarele etape obligatorii de parcurs?
- 2 - ce acte/declaratii/etc. va trebui sa depun lunar/trimestrial/anual si unde?
- 3 - care sunt procedurile ca sa ma angajez la firma? si care este salariul minim pe care pot sa mi-l dau? (am inteles ca ar fi pt 2 ore/zi la sal. min. pe economie)

Am cautat prin forum intrebari similare, dar in general se vorbeste doar in numere (treburi gen "...faci 789 si 1234=1235...") si termeni contabili din care nu inteleg nimic.

Va multumesc mult daca puteti sa ma ajutati.



#247 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 25 June 2009 - 07:45 PM

Daca sunteti platitor de tva, depuneti si la finante cererea de luare in evidenta ca platitor de tva. De la Adm.Fin luati si registrele obligatorii-RUC si REF (daca platiti impozit profit), in baza foii de varsamant (FV) pentru Trezorerie.
Contracte individuale de munca gasiti la tipizate-xerox, la ITM va mai trebuie si o copie din actele firmei-indosariate. Salariul minim pentru necalificat este 600 lei lunar, program 8ore/zi. Puteti sa va angajati si cu o ora pe zi sau pe luna sau deloc.
Deblocati contul bancar si faceti-va cont curent.
Pentru toate celelalte si avand in vedere lipsa de experienta, luati-va un contabil. Sunt prea multe si nu le veti face fata.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 25 June 2009 - 07:50 PM




#248 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 25 June 2009 - 08:07 PM

ai nevoie de contabil leg 82/1991:

art10 (2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.

sau

(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

apoi contabilul se ocupa de restul ... declaratii , angajari, salarii .... dar intai mergi la administratia financiara.

la salarii minim pe economie 600 (in prezent ) si inmultit cu coeficientul de calificare (nu mai retin exact dar caut in contractul colectiv de munca si revin .....) la studii sup 2 , la muncitori calificati 1,2 , .... si tot asa apoi proportionat cu norma.





#249 lunarul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 June 2009 - 01:14 PM

Multumesc pt raspunsuri.

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 25 2009, 08:45 PM, a spus:

Daca sunteti platitor de tva, depuneti si la finante cererea de luare in evidenta ca platitor de tva. De la Adm.Fin luati si registrele obligatorii-RUC si REF (daca platiti impozit profit), in baza foii de varsamant (FV) pentru Trezorerie.
Nu sunt platitor de TVA si platim impozit pe venit (microintreprindere). Ce trebuie luat de la administratia financiara in aceasta situatie? FV la Trezorerie inseamna ca trebuie platit ceva acolo, nu? Pot sa ma duc intai la trezorerie, sau trebuie sa merg intai la adm.fin. sa-mi spuna ce am de platit?



#250 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 June 2009 - 07:20 PM

Doar RUC, Registrul unic de control pe care trebuie sa il platiti (cca 20 lei, nu am mai luat demult).
Pentru a-l achizitiona aveti nevoie de copie CUI, BI/CI, extras cont, delegatie, si banii pe care ii platiti cu foaie varsamant la Adm.Fin.Publice. FV o puteti face la un birou din apropierea cladirii fisc-ului sau descarcand programul lor de pe site mfinante.ro/programe utile/op-fv. Nu stiu contul IBAN.
Pana in 25 iulie depuneti declaratia 100 (in zero daca nu aveti venituri sau 3%pentru veniturile aferente trim II-nu platiti forfetar ca sunteti nou-infiintat)
Pana pe 10 august depuneti declaratie ca nu ati avut activitate sau bilant.

Angajati-va contabil!
Nu o spunem pentru a avea noi job-uri, ci pentru ca nu puteti face fata singur.



#251 lunarul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 27 June 2009 - 11:13 PM

Multumesc din nou.

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 26 2009, 08:20 PM, a spus:

Angajati-va contabil!
Nu o spunem pentru a avea noi job-uri, ci pentru ca nu puteti face fata singur.
Avem de gand sa gasim si o firma de contabilitate, dar pana una alta voiam sa fiu informat.



#252 sandracamelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 June 2009 - 07:17 PM

doresc sa-mi deschid un pet-shop si cabinet veterinar, ce documente si mai ales ce autorizatie imi treubuie pt cabinetul veterinar si de unde pot face rost de ea.
as dori un rsp cat mai urgent daca ma poate ajuta cineva.
multumesc



#253 bmona_lisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 July 2009 - 08:44 PM

Buna ziua
Am nevoie de putin ajutor. Firma la care lucrez comercializeaza diverse produse. Seful meu mi-a pus o intrebare si nu stiu ce sa ii raspund.
In cazul in care firma X a depus actele la ORC de inregistrare dar mentiunea va iesi doar pe 15 iulie , poate aceasta firma sa achizitioneze produse de la firma noastra? Imi este cam greu pentru ca sunt la inceput, dar din punctul meu de vedere nu este pe cine sa se emita factura ca si firma, deci nu prea se poate. Am dreptate?
Din banii aflati in contul bancar (aport capital social) se pot cumpara bunuri daca inca nu a iesit mentiunea de inregistrare a firmei de la ORC?
Ar fi sa zicem sanse ca unul dintre actionari firmei X sa cumpere aceste bunuri de la noi si apoi in momentul eliberarii cui-iului sa se treaca aceste produse pe firma x? Adica mai clar se poate face un contract gen... actionarul Georgescu , imprumuta firma in curs de infiintare cu suma de pentru achizitie de bunuri..urmand ca la iesirea cui-ului firma X sa restituie imprumutul?
Sper ca se intelege ce doresc sa intreb
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Aceasta postare a fost editata de bmona_lisa: 01 July 2009 - 08:45 PM




#254 Darius Rus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 July 2009 - 09:36 AM

Buna ziua,

As avea nevoie de niste informatii/indrumari in legatura cu forma de lucru in cazul unui S.R.L.
Mentionez ca S.R.L.-ul inca nu e infiintat dar as vrea sa stiu care ar fi costurile in legatura cu angajatii si care ar fi cea mai "ieftina" solutie pentru angajator si in acelasi timp convenabila pentru angajat. (firma va avea nu numar mic de angajati)

Am auzit ca unele firme prefera sa lucreze PFA in loc sa angajeze efectiv personal. Care ar fi avantajele/dezavantajele firmei in acest caz si care ar fi avantajele/dezavantajele PFA-ului?
De asemenea m-ar interesa care sunt cheltuielile (in plus) in cazul in care firma efectueza servici(software) pentru firme din afara UE, sunt costuri in plus fata de lucrul cu firme din UE/RO?

Multumesc anticipat,
Darius



#255 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 July 2009 - 11:24 AM

Cam multe intrebari. Sa incerc sa raspund la unele.
Deoarece din mai 2009 s-a introdus impozitul for4fetar, firma va plati (din al doilea an de functionare) un impozit care depinde de cifra de afaceri a anului anterior, indiferent daca in anul curent are pierdere sau profit mic. De aceea la firmele mici, cu profit mic, se recomanda sa mearga deocamdata pe varianta PFA (sau intrepr.individ., intrepr.familiala) deoarece nu platesc impozitul forfetar ci un impozit fix sau un impozit proportional cu profitul. Un alt avantajul e ca faci o contabilitate mai simpla si poti sa nu angajezi un contabil care te costa cateva sute de lei pe luna. Dezavantaj: se poate doar daca e un singur asociat (sau o familie) si nu are angajati.
Infiintarea unui SRL te costa in jur de 800-1000 lei. Trebuie niste acte premergatoare: dovada de sediu, act constitutiv, varsare capital social, rezervare nume firma, acordul vecinilor (in caz de sediu in spatiu cu locuinte) etc.
Pentru firme cu angajati, salariul minim obligatoriu este de 600 lei brut/luna pentru necalificati, plus contributii salariati si contributii societate inca vreo 400 lei. Daca angajatul e calificat salariul minim e 720 lei. Daca e cu liceu sau cu facultate salariul minim obligatoriu poate creste pana la 1200 lei, iar pentru anumite ramuri chiar mai mult. Exista posibilitatea ca omul sa fie angajat cu 1,2,...7 ore pe zi si atunci salariul minim scade corespunzator.
Un SRL cu 1-9 angajati poate fi platitor de impozit pe venitul microintreprinderilor, 3% din venit. Sau poate fi platitor de impozit pe profit, 16% din profit.
Firma poate fi declarata platitoare de TVA sau neplatitoare de TVA. Pentru vanzari catre persoane fizice sau pentru export e mai bine sa te declari neplatitor de TVA. Daca nu platesti TVA nu vad diferenta intre vanzarea unei firme din UE si vanzarea unei firme din afara UE.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#256 seerkan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 July 2009 - 03:10 PM

Va salut ,

M-am hotarat sa-mi infiintez si eu o societate comerciala , si din cate am inteles primul pas este sa ma duc la Registrul Comertului pentru denumire , asta am in plan sa fac maine.In continuare care sunt pasii care trebuie urmati ?
Firma se va ocupa cu realizarea de site-uri si m-am gandit si la personalizat diverse obiecte ( tricouri , sepci ..etc ) + in vreo 2 luni sper un birou pentru intocmit acte auto adica contract vanzare-cumparare , fisa inmatriculare..etc.Care ar fi codurile CAEN pentru asta ?
Sediul social va fi acasa , apartamentul fiind al parintilor , trebuie sa fac un contract de inchiriere intre firma si proprietar ? Si alta intrebare , daca trec acasa sediul social cand vine un control imi vine acasa ? Deocamdata doar atat va intreb , ma mai gandesc pe parcurs ce nelamuriri as mai avea.

Sper ca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri .



#257 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2009 - 12:23 AM

Legat de infiintare va duceti la registrul comertului si acolo va spun ce aveti de facut ( daca nu aveti timp de pierdut as recomanda sa apelati la un jurist sau avocat ( deoarece se rezolva mai rapid)).
Va spun cei de la registrul comertului ce caen va trebuie sau dati o cautare pe google dupa caen.
Daca faceti sediul social acasa ar fi de preferabil contract de comodat nu de inchiriere ( asta daca nu au cumva parinti pretentie la chirie )
Da, controalele vin la sediul social sau la punctele de lucru.



#258 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 13 July 2009 - 09:31 AM

Poti consulta tabelul si te gandesti la obiectul principal de activitate , dupa care poti completa cu obiecte secundare, Succes

Fisiere atasate





#259 seerkan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 July 2009 - 02:12 PM

Pentru web-design m-am gandit la : 6201 Activitati de realizare a soft-ului la comanda(software orientat client) sau 6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe

Pentru personalizat textile merge : 4641 Comert cu ridicata al produselor textile ? , iar pentru birou de intocmit acte : 8219 Activitati de fotocopiere, de pregatire a documentelor si alte activitati specializate de secretariat , e bine ce ziceti ?



#260 ioana405

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 July 2009 - 09:11 AM

Buna ziua,
Am terminat facultatea de contabilitate si informatica de gestiune, de ceva timp nu mai lucrez, am lucrat la o firma ca si sef contabil, intrebarea mea este daca as putea sa-mi deschid o firma de contabilitate sa tin contabilitate acasa si sa imi mearga in continuare si cartea de munca pt ca as vrea ca in viitor sa am si un copil si sa pot beneficia de indemnizatie. Va rog sa-mi spuneti care sunt primii pasi, cum trebuie sa procedez ca sa fiu in legalitate? Va multumesc






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL