Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
infiintare societate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 15

Salt la continut


- - - - -

infiintare societate

aprobari acte necesare taxe autorizatie infiintare salarii
334 replies to this topic

#281 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2009 - 10:45 PM

Ca sa deschideti o firma nu aveti nevoie de diplome in domeniu, poate doar daca dumneavoastra veti si presta in cadrul salonului.



#282 kr13t14n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Petroșani

Postat 17 November 2009 - 01:41 PM

Firma pe care vreu sa o infiintez se va ocupa de distributia de consumabile (role pt. casele de marcat, plase, pungi, etichete, preturi, benzi adezive etc). Produsele le voi achizitiona in cantitati mari, le depozitez intr-un garaj, apoi vor fii distribuite pe baza comenzilor primite la sediul clientilor.Care e codul CAEN pentru o astfel de activitate? M-am gandit la 4799- Comertul cu amanuntul altfel efectuat in afara magazinelor, standurilor, chiscurilor si pietelor. Asta o fii? Mai este problema punctului de lucru. Trebuie sa-mi declar punctul de lucru in garajul respectiv? Problema aici e ca nu se poate face contract pt garajul in cauza (nu exista nr. alocat). Sediul social se afla intr-un apartament, proprietatea mea, dar care in momentul de fata este gol. Il pot folosi, la nevoie, ca si spatiu de depozitare, doar ca mi-e cam incomod (et. 2). ce parere aveti? Ce ar trebui sa fac?




#283 GH2105

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 December 2009 - 10:57 AM

Trebuie de modificat statutul intreprinderii pe adresa noua in cazul schimbarii adresei juridice? Si daca nu a fost modificat care sint urmarile?



#284 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 08 December 2009 - 02:30 PM

Adresa sediului social se specifica in Certificatul de inregistrare de la Registrul Comertului.
Daca nu ati facut demersurile la Registrul Comertului nu este valabil noul sediu.
De regula statutul este necesar la prezentarea actelor la Registrul Comertului pentru schimbarea sediului social.



#285 supervisor6679

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 January 2010 - 12:31 PM

salut,am o intrebare pt cei care ma pot ajuta,sunt in somaj si vreau sa-mi fac o societate care momentan nu va functiona. mai am dreptul la somaj????

chiar nimeni?



#286 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 January 2010 - 02:26 PM

Se pare ca da, daca nu te angajezi la firma si daca nu realizezi alte venituri > 500 lei lunar. Citez din Legea 76/2002:
ART. 44
Încetarea plății indemnizațiilor de șomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării in munca, conform legii, pentru o perioada mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activități autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referință, în vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizației de funcționare pentru a desfășura activități independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacă realizează venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referință, în vigoare [=500 lei];
...
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#287 flori_0604

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 March 2010 - 10:59 PM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare pentru cei experti in domeniu: Ce varsta trebuie sa ai ca sa iti faci o firma? Am auzit ca trebuie sa fii implinit 25 ani, ca sa devii persoana juridica, si sincer nu cred acest lucru insa nu sunt sigura.

Astept raspunsul dvs.

Multumesc anticipat celui/celei care se va deranja sa imi raspunda :biggrin:



#288 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 11:06 PM

18



#289 irina farmazon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 March 2010 - 11:56 AM

Buna

am in curs de infiintare o societate, cu obiect de activitate secundar 7111 "Activitate de inchiriere si leasing cu autoturisme si autovehicule usoare"....problema este urmatoarea: in momentul in care am depus dosarul la ONRC mi s-a spus ca la acest cod caen capitalul social pe care il am (200 RON) nu corespunde cu activitatea de leasing (ar trebui sa ai 200.000 EUR capital social) si sa modific codul caen "Activitate de inchiriere cu autoturisme si autovehicule usoare"....m-am conformat si am facut modificarea.....in momentul in care dosarul a fost "judecat" mi s-a spus ca textul este diferit de codul caen si sa trec "precizarea ca desfasoara doar activitati de inchiriere se va trece in parenteza"....acum nu stiu ce sa zic 2 lucratori ONRC mi-au spus 2 lucruri diferite....fac si modificarea asta dar daca dosarul ajunge la alt lucrator si considera altceva....voi ati intampinat o asemenea situatie?

O zi buna



#290 flori_0604

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 March 2010 - 03:34 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 12 2010, 01:06 AM, a spus:

18


Multumesc frumos!



#291 joe17

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 May 2010 - 08:43 AM

Buna ziua! Am citit si am tot citit prin forumuri si am gasit o multime de variante despre costurile infiintarii unei firme (postate in diferite perioade).. Am simtit totusi nevoia, avand in vedere ca intentionez sa-mi deschid un magazin si sa infiintez un SRL cu obiect de activitate - comertul cu haine , sa vin sa va cer ajutorul si asteptam o varianta actuala, corecta a acestui demers.. Asa ca am urmatoarele nedumeriri:
1. Cat costa si cat dureaza infiintarea unui SRL cu acest obiect de activitate ?
2. Care sunt pasii necesari ce trebuie parcursi? (de la registrul comertului pana la ANAF..etc)
3. Care sunt actele necesare (o lista actualizata pt anul de gratie 2010, in care ne aflam) ce-mi trebuie ? (am auzit de act constitutiv, autorizatie de mediu, pompieri etc..astept varianta corecta)
4. Mai este necesara o autentificare la notariat, avocat pt aceste acte, sau le pot pune si eu la punct si depune personal la ONRC (filialal de judet)??
5. Daca SRL-ul il infiintez inainte de a inchiria spatiul comercial, ce pot folosi ca dovada de spatiu? Merge actul imobilului unde locuiesc? Se poate modifica ulterior acest detaliu si daca da, este dificila aceasta modificare?

Totodata, mai am niste nelamuriri : odata deschis SRL-ul , chiar daca nu am nici un angajat, nici macar pe mine, trebuie sa platesc cei 5,5 % la CAS obligatoriu? Dar la pensie, sau somaj?
Iar in cazul in care angajez personal, trebuie sa platesc 5,2% pt mine, ca angajator si 5,5% pt angajat? Mai trebuie platite si alte taxe pe an (in afara de astea si impozit)?

Si inca ceva : in momentul in care achizitionez marfa de peste granita, un stat UE, unde si cand platesc TVA-ul? Si cand si cum se recupereaza TVA-ul respectiv?

Si foarte important : daca spre ex. modific pretul de la o zi la alta, trebuie declarat acest fapt undeva? (primarie, fisc, sau e de ajuns ca se vede in contabilitate)? Exista un plafon al adaosului per produs in Romania?


Va multumesc anticipat, pentru ajutor si astept opinia voastra!

O zi placuta!



#292 joe17

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 May 2010 - 01:35 PM

Nici o opinie??

Vezi postareajoe17, la May 20 2010, 09:43 AM, a spus:

Buna ziua! Am citit si am tot citit prin forumuri si am gasit o multime de variante despre costurile infiintarii unei firme (postate in diferite perioade).. Am simtit totusi nevoia, avand in vedere ca intentionez sa-mi deschid un magazin si sa infiintez un SRL cu obiect de activitate - comertul cu haine , sa vin sa va cer ajutorul si asteptam o varianta actuala, corecta a acestui demers.. Asa ca am urmatoarele nedumeriri:
1. Cat costa si cat dureaza infiintarea unui SRL cu acest obiect de activitate ?
2. Care sunt pasii necesari ce trebuie parcursi? (de la registrul comertului pana la ANAF..etc)
3. Care sunt actele necesare (o lista actualizata pt anul de gratie 2010, in care ne aflam) ce-mi trebuie ? (am auzit de act constitutiv, autorizatie de mediu, pompieri etc..astept varianta corecta)
4. Mai este necesara o autentificare la notariat, avocat pt aceste acte, sau le pot pune si eu la punct si depune personal la ONRC (filialal de judet)??
5. Daca SRL-ul il infiintez inainte de a inchiria spatiul comercial, ce pot folosi ca dovada de spatiu? Merge actul imobilului unde locuiesc? Se poate modifica ulterior acest detaliu si daca da, este dificila aceasta modificare?

Totodata, mai am niste nelamuriri : odata deschis SRL-ul , chiar daca nu am nici un angajat, nici macar pe mine, trebuie sa platesc cei 5,5 % la CAS obligatoriu? Dar la pensie, sau somaj?
Iar in cazul in care angajez personal, trebuie sa platesc 5,2% pt mine, ca angajator si 5,5% pt angajat? Mai trebuie platite si alte taxe pe an (in afara de astea si impozit)?

Si inca ceva : in momentul in care achizitionez marfa de peste granita, un stat UE, unde si cand platesc TVA-ul? Si cand si cum se recupereaza TVA-ul respectiv?

Si foarte important : daca spre ex. modific pretul de la o zi la alta, trebuie declarat acest fapt undeva? (primarie, fisc, sau e de ajuns ca se vede in contabilitate)? Exista un plafon al adaosului per produs in Romania?


Va multumesc anticipat, pentru ajutor si astept opinia voastra!

O zi placuta!

Aceasta postare a fost editata de joe17: 21 May 2010 - 01:36 PM




#293 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 May 2010 - 04:21 PM

Cam prea multe intrebari o data. Daca mai cauti pe forum gasesti destule informatii.
1. Costul cred ca e in jur de 800-1100 lei daca faci totul singur.
2. Pasii necesari nu-i stiu pe dinafara dar in acstia intra si:
- rezervare nume firma
- dovada spatiului pentru sediu;
- obtinerea acordului vecinilor
- de facut actul constitutiv, statutul, ROI;
- de dus la ONRC apoi completat/corectat decl.010 de la Admin.fiscala locala.
3. Posibil sa trebuiasca si unele autorizatii, dar se pot obtine ulterior infiintarii.
4. Incearca mai intai fara o autentificare la notariat, vezi daca tine.
5. Dovada spatiului pentru sediu este necesara la infiintare (Contract de inchiriere sau comodat), care se poate face pe locuita, daca-ti dau acordul vecinii limitrofi (sus-jos-satanga-dreapta). Ulterior infiintarii se poate schimba sediul cu vreo 300-400 lei. Se pot infiinta ulterior si puncte de lucru iar la sediul social sa nu faci nici o activitate. Mai mult timp pierdut decat bani deoarece ONRC nu vrea sa afiseze intructiuni clare privind pasii, documentele necesare, forma si continutul lor, restrictii necesare. O sa faci cateva drumuri pana le pui la punct dar totul se poate face in 1-2 saptamani.

Daca firma nu are angajati nu va plati contributii de CAS, sanatate, somaj. Atentie sa declari de la inceput ca firma nu va are angajati da data infiintarii. Cand aveti angajati plateste angajatorul (firma) pentru angajati si angajatul (din brutul lui) contributiile si impozitul. Administratorul, daca nu e angajat, isi va face singur contract cu Casa de sanatate, Casa de pensii etc. Mai sunt si alte taxe mai mici (FAM, ITM), mai trebuie contract cu gunoierii, cu cineva care sa faca protectia muncii, cu teste de medicina muncii, cu sisteme de siguranta ale magazinului, cu contabilitatea etc.

TVA la achizitii din UE nu se plateste in anumite situatii destul de complicate: daca ambele firme sunt platitoare de TVA si daca se face dovada transportului. S-ar putea ca legea sa se schimbe curand si sa se plateasca TVA in vama, cu deducerea lui din TVA-ul de la vanzare.

Nu exista un plafon al % de adaos comercial, dar el trebuie declarat la Admin.fiscala (la vanzarea cu amanuntul). Daca sunteti vanzator cu ridicata puteti pune orice pret la vanzare dar mai mare decat cel de la cumparare. La vanzarea cu amanuntul trebuie casa de marcat si e mai dificil de modificat pretul: se reface NIR-ul etc.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#294 joe17

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 May 2010 - 11:19 PM

Seara buna! Merci mult pentru raspuns si pt toate informatiile. In legatura cu adaosul comercial, acesta trebuie declarat pentru fiecare produs, sau trebuie declarata o limita superioara, spre ex 50% pentru toate produsele? In cazul in care magazinul meu va avea ca obiect vanzarea de imbracaminte si as dori sa ofer promotii, trebuie sa schimb si pretul. Este dificil de realizat o astfel de modificare?

Merci frumos inca o data!



#295 joe17

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 May 2010 - 06:54 PM

Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns la intrebarile din ultimul post?



#296 eutuelea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 03 June 2010 - 11:34 AM

buna ziua!
as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva intr o problema. o societate infiintata in ianuarie, anul acesta, si care nu are activitate, are nevoie de contabil angajat sau de o firma de contabilitate pentru a i intocmi declaratiile 100 si 300 trimestriale si a depune declaratia pe proprie raspundere ca nu are activitate? pentru ca m a rugat un amic care are firma asta sa ma ocup eu de aceste aspecte si ma intreb daca pot sa o fac fara a fi trecut pe nicaieri. poate semna el declaratiile?
si in afara de a i cumpara RUC, REF, RJ, RI si daca e transmis de la ONRC vectorul fiscal, depunerea trimestriala pentru 100 si 300, si bianuala a declaratiei pe proprie raspundere ca nu are activitate ce ar mai trebui facut?
va multumesc
daca ai vointa muti si muntii din loc, daca ai minte ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.



#297 t.cristina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 June 2010 - 07:28 PM

Buna... Ma poate ajuta cineva cu informatii privind infiintarea unei societati de transport marfa (materiale de constructii mai exact), importate din Serbia. Ma intereseaza cam care sunt obligatiile mele ca societate fata de Stat, avand in vedere faptul ca Serbia (Iugoslavia) nu face parte din U.E. Cu ce este diferita o astfel de activitate fata de una normala (impozite, TVA, obligatii etc).... Multumesc anticipat ! :frusty:



#298 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2010 - 06:30 PM

Vezi postareajoe17, la May 22 2010, 12:19 AM, a spus:

Seara buna! Merci mult pentru raspuns si pt toate informatiile. In legatura cu adaosul comercial, acesta trebuie declarat pentru fiecare produs, sau trebuie declarata o limita superioara, spre ex 50% pentru toate produsele? In cazul in care magazinul meu va avea ca obiect vanzarea de imbracaminte si as dori sa ofer promotii, trebuie sa schimb si pretul. Este dificil de realizat o astfel de modificare?

Merci frumos inca o data!
Nu mai este obligatorie declararea adaosului comercial !.



#299 Maiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 July 2010 - 12:10 AM

Buna seara,

Sunt pe cale sa imi deschid un SRL (magazin de rochii), dar mai am cateva nelamuriri. Am gasit un spatiu comercial unde voi incepe activitatea in august, dar nu stiu exact ce trebuie sa fac cu contractul de inchriere/comodat. Mentionez ca locuiesc cu parintii si ca firma va avea doar 2 angajati.

1. Am nevoie de contract de comodat? Eu am o foaie cu actele necesare pentru SRL pe care scrie "contract de comodat/inchiriere" si nu imi dau seama daca e vorba de ambele sau de unul din ele la alegere.
2. Ar trebui sa fac un contract de comodat intre mine si parinti si un contract de inchiriere intre mine si proprietarul spatiului comercial?
3. Contractul de inchriere sa il fac pe numele meu sau pe SRL cand e gata?

Multumesc.



#300 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2010 - 12:13 PM

in primul rand, citeste regulamentul acestui forum fiindca deja l-ai incalcat prin neutilizarea functiei de cautare. tema contractului de comodat/inchiriere s-a discutat mult.
ai avertisment public !! la urmatoarea abatere iti vei pierde mesajul si iti vom limita accesul la forum fiindca este obligatoriu sa-i respecti regulamentul pt a-l putea folosi.
..............................................................................

o sa-ti raspund la intrebari (chiar daca te-am "certat") fiindca vad ca ai mare nevoie :
1. ctr. de comodat e un contract de inchiriere fara plata (adica pe gratis), de aceea nu se depune la administratia financiara, de regula el nu se autentifica la notar, ci se face doar intre cele 2 parti contractante. atat prin ctr de comodat cat si prin cel de inchiriere se cedeaza dreptul de folosinta a obiectului contractului, diferenta e ca la comodat e pe gratis, iar la inchiriere e pe bani, cu toate cele ce decurg de aici privind declararea, avizarea.

banuiesc ca pt sediu vrei sa faci ctr. de comodat cu parintii, nu ai mentionat clar aspectul asta.
daca am banuit bine, atunci ctr. de comodat pt sediu trebuie sa arate cam asa :

Contract de comodat – pentru sediu firma
CONTRACT DE COMODAT

Între părțile:

_______________, de cetățenie română, domiciliat în București, Str._________nr.____, bl._____, sc._______, et._____, ap.______, sector____, identificat cu C.I. seria____nr.______, emisă de _______la data de_____, CNP:________, în calitate de comodant, și

S.C._______________S.R.L., persoană juridică română în curs de constituire cu sediul în București, Str._______, nr._____, bl._____, sc.______, et._____, ap._____, sector____, reprezentată de Administrator______, de cetățenie română, domiciliat în București, Str._________nr.____, bl._____, sc._______, et._____, ap.______, sector____, identificat cu C.I. seria____nr.______, emisă de _______la data de_____, CNP:________, în calitate de comodatar,

a intervenit prezentul CONTRACT DE COMODAT în următoarele condițiuni:

Eu,____________(proprietar al imobilului), dau cu titlu de folosință, 1 cameră și accesul la dependințele comune din imobilul situat în București, Str.________, nr.______, bl._____, sc._____, et._______, sector_______, pentru a fi utilizat de comodatar în vederea desfășurării activității unui birou.

Comodatarul, va putea utiliza în temeiul prezentului contract de comodat apartamentul împrumutat pentru desfășurarea activității.

Comodatarul, declară că primește cu titlu de împrumut gratuit o cameră din imobilul descris mai sus și se obligă să se îngrijească de acesta ca un bun proprietar în condițiile art. 1564 și urm. din Codul civil sub condiția respectării clauzei contractuale de amenajare a spațiului folosit.

Imprumutul se face în condițiile prevăzute de art. 1561 și 1575 din Codul civil, fiind esențialmente gratuit, fără nici o plată din partea comodatarului pentru comodanți, sub condiția amenajării integrale a spațiului din apartament, ce face obiectul prezentului contract.

Împrumutul de folosință se face pe o perioadă de _____ ani.

OBLIGAȚIILE COMODATARULUI:

conservarea spațiului împrumutat în bune condițiuni pentru a putea fi înapoiat într-o stare de folosință acceptabilă de comodant;
folosirea spațiului în scopul stipulat în prezentul contract;
suportarea cheltuielilor de folosință și întreținere necesare utilizării apartamentului, reprezentând: întreținere, apă, gaze, curent electric, telefon, impozitul aferent apartamentului,
Comodatarul se obligă să aducă imobilului toate imbunătățirile necesare pentru desfășurarea activității (zugrăveli, compartimentare, amenajări birouri, parchetare, gresie, faianță, instalații sanitare, amenajări băi, balcon, schimbarea ferestrelor termopan și a ușilor, instalații apă, încălzire, gaze)
suportarea taxelor și impozitelor legate de cota împrumutată din apartamentul în cauza.
Redactat în 4 exemplare, astazi ______, la Bucuresti.

COMODANT, COMODATAR,

S.C. _____________ S.R.L.,

reprezentată de

2. pt spatiul comercial vei face ctr de inchiriere (deci cu plata, fiindca banuiesc ca nu ti-l da proprietarul pe gratis), asta e bine sa fie facut de un avocat ca sa nu aibe cine stie ce clauze pe care sa nu le intelegi si sa te trezesti cu vreo problema mai serioasa, sa fii atent aici fiindca nu-i de gluma !! acest ctr. il poti face pe numele firmei direct, imediat dupa ce-ti ies actele de infiintare.
daca nu-ti permiti un avocat, revino aici si incercam sa te ajutam, dar pe raspunderea ta - noi nu suntem avocati, dar am tot lucrat cu contracte fel de fel, ceva tot mai stim si noi :biggrin:

gasesti pe forum modele contracte de inchiriere, daca vrei sa te informezi, ele se afla mai ales la capitolul de modele, evident, dar nu numai, foloseste functia de cautare.
de asemenea, cu o cautare google, o sa gasesti cam toate tipurile de contracte pe care le vrei.

numai bine. :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 July 2010 - 09:37 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL