Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical - topic 2007-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


concediu medical - topic 2007-2010

200 replies to this topic

#181 ronna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 June 2010 - 09:13 PM

Buna seara,

Am o nedumerire si nu stiu sa o rezolv. Poate dvs. stiti. Pe luna mai 2010 am avut 3 zile CO si de pe 19 - 31 am avut concediu medical ( 8 zile)
Mentionez ca am salariul brut 1200 lei. Cum se calculeaza CM aferent lunii mai ( cele 8 zile) si ce suma ar trebui sa iau pe acele 8 zile. Seful meu nu are bani sa-mi plateasca tot salariul si a spus ca-mi plateste doar medicalul. Care este suma? Va multumesc si astept raspuns

Aceasta postare a fost editata de ronna: 09 June 2010 - 09:15 PM




#182 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 10 June 2010 - 10:00 AM

Sunt cateva probleme in ceea ce ati scris. In primul rand pe forum sunt multe postari care explica cum se calculeza atat CO cat si CM vedeti la Cautare.
Dar, pe scurt CO se calculeza ca media zilnica pe ultimele 3 luni a veniturilor cu caracter permanet inmultit cu nr. de zile de CO, iar CM ca media zilnica a veniturilor lunare din ultimele 6 luni inmultita cu nr.de zile CM si cu un coeficient care difera in functie de tipul CM (normal - 75%, urgenta 100%, ....).
Iar "nu are bani sa-mi plateasca", legal nu prea se poate. Noi am avut probleme cu ITM deorece am redus intr-o luna salariile cu 80% datorita nerealizarilor, si am avut si acceptul sindicatului si a angajatilor pentru aceasta.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 15 June 2010 - 11:00 AM




#183 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 10 June 2010 - 12:59 PM

Cred ca in situatia de fata se face confuzie intre Codul indemnizatiei si Codul afectiunii (Cod diagnstic de pe certificatul de CM)
Urgenta medico-chirurgicala , cod indemnizatie 06- 100% poate fi urmat de un certificat in continuare cu Cod indemnizatie 01 -75% Boala obisnuita,
cele doua medicale fiind considerate in continuare daca nu exista nicio zi de intrerupere intre ele SI codul de diagnistic de pe certificate este acelasi.
in aceasta situatie , medicalul cu boala obisnuita va fi suportat in intregime din FNUASS.



#184 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 June 2010 - 03:40 PM

Da acord: codul afectiunii (diagnostic) trebuie sa fie acelasi pentru a fi CM in continuare. Nu conteaza codul tipului de urgenta (urgenta sau normal).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#185 ennya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 17 June 2010 - 10:42 AM

Vezi postareanopris, la Jun 10 2010, 04:40 PM, a spus:

Da acord: codul afectiunii (diagnostic) trebuie sa fie acelasi pentru a fi CM in continuare. Nu conteaza codul tipului de urgenta (urgenta sau normal).


Ok , am tinut cont de codul indemnizatiei si nu de cod diagnostic ... din greseli invata omul



#186 vasilemirabela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 June 2010 - 04:42 PM

Buna ziua am si eu o nelamurire in privinta cuantumului concediului medical si al celui pre si postnatal , am lucrat ca secretara la o firma unde am avut salariu brut de 750 de ron , precizez ca am avut un salariu fix , in luna lui septembrie 2009 am ramas insarcinata si din ianuarie 2010 am avut probleme cu sarcina si mi-am luat concediu medical de 75% pana in aprilie luna in care am intrat in prenatal , contabila firmei mi-a calculat pe lunile cu 75% un cuantum de 491 ron , si la cel de 85% unul de 560 ron , as vrea sa stiu care este in realitate suma de banii pe care ar fi trebuit sa o primesc pe CM cu 75% respectiv 85% . As fi recunascatoare daca as primi un raspuns cat mai repede



#187 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2010 - 11:42 PM

jan.2010-cm risc (75%) - 456lei
feb.2010-cm risc - 456lei
mar.2010-cm risc - 534lei

apr.2010 - cmsl(85%) - 483lei
mai 2010 - cmsl - 457lei
iunie 2010 - cmsl - 509lei
iulie 2010 - cmsl - 509lei
august 2010(3zile lucratoare) cmsl - 69lei

Indemnizatia de concediu medical nu este egala luna de luna. Se calculeaza in functie de numarul zilelor lucratoare din luna respectiva si a mediei zilnice rezultate.
Te rog cauta si vei gasi fisere cu exemple de calcul, asta daca vrei si modul de calcul cu ajutorul caruia vei ajunge la rezultatele de mai sus.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#188 vasilemirabela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 June 2010 - 06:46 PM

mersi mult beatrice :lnr (1):



#189 catalingavrilas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 August 2010 - 12:14 PM

Vezi postarearonna, la Jun 9 2010, 10:13 PM, a spus:

Buna seara,

Am o nedumerire si nu stiu sa o rezolv. Poate dvs. stiti. Pe luna mai 2010 am avut 3 zile CO si de pe 19 - 31 am avut concediu medical ( 8 zile)
Mentionez ca am salariul brut 1200 lei. Cum se calculeaza CM aferent lunii mai ( cele 8 zile) si ce suma ar trebui sa iau pe acele 8 zile. Seful meu nu are bani sa-mi plateasca tot salariul si a spus ca-mi plateste doar medicalul. Care este suma? Va multumesc si astept raspuns

Desi nu am toate informatiile necesare incerc sa dau un raspuns lamuritor.

Presupunand ca ai lucrat in cele 6 luni de dinaintea lunii mai avem urmatorul calcul:

brut zile

aprilie 2010: 1200 21
martie 2010: 1200 23
februarie 2010: 1200 20
ianuarie 2010: 1200 20
decembrie 2009: 1200 21
noiembrie 2009: 1200 21
________________________

7600 126

baza de calcul zilnica: 7600/126=60,3174
suma bruta a concediului medical este de 8*60,3174=483 lei daca este urgenta (codul de pe verso al certificatului 05,06,12,14).
Daca este boala obisnuita suma bruta va fi 483*0,75=362 lei

Din acest brut se opreste cas(pensie) 8/20*600*10,5%=25 lei
somaj 1200*0,5%=6 lei
si impozit, in functie de deducere aproximativ [483(sau362) -25-6-250(deducerea personala, daca nu ai persoane in intretinere)]*16%=32 lei

netul te las pe tine sa-l calculezi :)
-----------------------------------------------------



#190 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 26 August 2010 - 07:48 AM

Salariata intra in concediu medical, dar s-a intors din CCC de doar 4 luni.I se cere sa aduca de la fortele de munca o adeverinta cu veniturile BRUTE pe care le-a avut cat a fost in CCC, tinand cont ca medicalul se calculaeza ca o medie intre vebiturile pe ultimele 6 luni.De la fortele de munca i se spune ca nu poate fi dat BRUTUL pentru ca ei in calculul CCC au utilizat NETUL dat de unitate.Cu toate ca in urma informatiilor NETE date de unitate s-a calculat CCC care era 85% la momentul respectiv.Cum e de procedat?



#191 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 26 August 2010 - 07:52 AM

se va folosi suma de pe adeverinta - numita neta de unii sau bruta de altii...daca citim legea cu atentie, acolo exista un articol special pt aceasta situatie - baza de calcul = venitul incasat de mamica (in traducere libera...)

succes! :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 September 2010 - 03:40 PM




#192 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 08 September 2010 - 02:49 PM

Buna ziua. Am un salariat care in august a fost in concediu medical 5 zile. Stiu ca baza de calcul o constituie media pe ultimele 6 luni (din februarie pana in iulie) impartit la zilele lucrate. El in iulie a fost in concediu fara salariu. In acest caz cum se calculeaza baza: se ia in considerare iulie cu salariul 0 si zile 0 sau se mai adauga si lun aianuarie cu ziele lucrate?



#193 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 13 September 2010 - 02:24 PM

concediu medical cu cod indemnizatie 09 din ce fond se suporta cat fond salarii si cat FNUASS? Multumesc ptr. raspuns.



#194 polo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 22 September 2010 - 06:39 PM

o problemuta va rog am!
O tipa este salariata la o societatecu contract de munca
Cu o lata societate a avut in martie si aprilie un contr de prestari servicii.
din iulie a intrat in conced medical ...este insarcinata pt ca duce greu sarcina.
in septembrie a primit banii pe contr acela de prestyari pt ca soceitatea resp nu avut bani atunci .
in ianuarie naste.
intrebarea e ca acel venit luat pe stat de plata cu imp platit la stat,dar luat in sept cand tipa era in medical,poate fi luat in calcul la indem crestere copil?
se ingrijoreaza pt ca atata timp cat esti in medical nu poti presta o activ..logic esti in incapacitate de munca
dar tu treaba ai facut_o in martie- april.
Contr este facut in baza codului civil..ceva secretariat cred...deci nu per fiz autorizata...si se intreaba tipa care era obligatia angajatorului referitor la contr de prestari.Pe unde trebuia depus si in cat timp.
cam imbarligata treaba dar poate stiti ceva>>.!



#195 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 23 September 2010 - 09:59 AM

Vezi postareacr1st1na, la Sep 13 2010, 03:24 PM, a spus:

concediu medical cu cod indemnizatie 09 din ce fond se suporta cat fond salarii si cat FNUASS? Multumesc ptr. raspuns.


OUG 158/2005

CAP. 5
Concediul si indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav

ART. 26
(1) Asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatie pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani, iar in cazul copilului cu handicap, pentru afectiunile intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani.
(2) Indemnizatia prevazuta la alin. (1) se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.



#196 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 September 2010 - 05:05 PM

Vezi postareapolo, la Sep 22 2010, 07:39 PM, a spus:

o problemuta va rog am!
O tipa este salariata la o societatecu contract de munca
Cu o lata societate a avut in martie si aprilie un contr de prestari servicii.
din iulie a intrat in conced medical ...este insarcinata pt ca duce greu sarcina.
in septembrie a primit banii pe contr acela de prestyari pt ca soceitatea resp nu avut bani atunci .
in ianuarie naste.
intrebarea e ca acel venit luat pe stat de plata cu imp platit la stat,dar luat in sept cand tipa era in medical,poate fi luat in calcul la indem crestere copil?
se ingrijoreaza pt ca atata timp cat esti in medical nu poti presta o activ..logic esti in incapacitate de munca
dar tu treaba ai facut_o in martie- april.
Contr este facut in baza codului civil..ceva secretariat cred...deci nu per fiz autorizata...si se intreaba tipa care era obligatia angajatorului referitor la contr de prestari.Pe unde trebuia depus si in cat timp.
cam imbarligata treaba dar poate stiti ceva>>.!
Dupa mine poti sa fii in concediu medical (nu concediu pentri ingrijire copil pana la 2 ani) si sa incasezi venituri impozabile in acelasi timp.
Nu exista nicaieri in lege o precizare ca daca esti in concediu medical nu poti sa incasezi venituri impozabile , spre deosebire de oug148/2005 unde scrie clar ca aceste cazuri sunt incompatibile.
TotalSal - un program complet de salarii!



#197 gabytza76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 September 2010 - 02:20 PM

concediu fara plata poate fi intrerupt de un concediu medical ?

Lucrez la o primarie : un angajat incepind cu data de 20.09.2010 a depus o cerere pt. concediu fara plata incepind cu data de 20.09.2010. Dar pe 30.09.2010 a adus un certificat medical pe perioada 22.09.2010-30.09.2010.
Intreb este corect , ca un concediu fara plata sa fie intrerupt de un concediu medical ?



#198 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 08 October 2010 - 01:00 PM

buna ziua

as avea si eu nevoie de putin ajutor
in luna sept am 2 conecdii medicale

CM in continuare 8 zile, este ok l-am calculat.
CM initial 14 zile, ok calculat doar cu o mica problema.
la indemnizatia suportata de angajator 5 (zile lucratoare) = brut calculat pe CM initial/22 zile lucratoare sau 14 zile lucratoare(cat are CM)???

multumesc mult de tot
:lnr (1):



#199 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 11 October 2010 - 10:49 AM

Vezi postareagabriela berciu, la Oct 8 2010, 02:00 PM, a spus:

buna ziua

as avea si eu nevoie de putin ajutor
in luna sept am 2 conecdii medicale

CM in continuare 8 zile, este ok l-am calculat.
CM initial 14 zile, ok calculat doar cu o mica problema.
la indemnizatia suportata de angajator 5 (zile lucratoare) = brut calculat pe CM initial/22 zile lucratoare sau 14 zile lucratoare(cat are CM)???

multumesc mult de tot
:lnr (1):


da, multumesc
intre timp am aflat si raspunsul.
o zi buna sa aveti



#200 ivanka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 November 2010 - 03:11 PM

Buna ziua. Sunt insarcinata in 7 luni si am 2 locuri de munca: unul cu program de 8 ore si celalalt in cumul pe perioada determinata de 1 an cu 4 ore. Am primit concediu medical cod 01 si vreau sa stiu daca sunt obligata sa-l depun la ambele locuri de munca. Originalul stiu ca trebuie depus la norma de baza, iar la cel cu 4 ore trebuie copii conform cu originalul parafate de medicul de familie? Ce se intampla daca nu-l depun si la al doilea loc de munca? Imi va afecta acest lucru calculul indemnizatiei de crestere a copilului, tinand cont ca voi lua adeverinte cu stagiul de cotizare de la ambele locuri de munca, insa voi figura cu concediu medical doar la unul dintre ele? Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de ivanka: 30 November 2010 - 03:12 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL