Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical - topic 2007-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


concediu medical - topic 2007-2010

200 replies to this topic

#141 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 17 October 2009 - 07:47 PM

Multumesc pentru raspuns, din pacate nu se poate duce la medic sa-l modifice, asa ca il voi considera ca initial.Tot asa ma gandisem si eu, dar am vrut sa mai cer o parere profesionista.



#142 ursu8128

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 October 2009 - 08:00 PM

Salut. Cred ca o iau razna. Am dat zeci de telefoane si bineinteleles am primit zeci de raspusuri diferite. LUcrez de 7 luni a o firma .. primele 2 luni am fost de proba cu 800 ron brut dupa care pana in mom de fata am 1600 brut . Am intrat in concediu medical pt o operatie pe data de 22 sept. 22 si 23 sept am stat in spital , deci din cate mi-a spus doctorul pe aceste 2 zile am 100%. Bun , acum dupa 24 pana in 30 sept am avut 75 %. Firma
vireaza de 2 ori pe luna banii , salariu, Eh eu am luat pe data de 15 oct, 600 Ron. VA rog mult lamuriti-ma si pe mine ca am dat zeci de telefoane si nimeni nu a reusit :))
Este corect cum au calculat ei??? Eu luam normal pe data de 15 - 720 ron




#143 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 23 October 2009 - 09:22 AM

Exact nu-ti putem spune pt ca n-ai dat suficiente date.

Insa o firma care plateste avans si lichidare e rara avis si indeobste stie sa calculeze corect salariile.

La fler, probabil ca-i corect.
En gross, o sapt cu 75& raportat la toata luna inseamna mai putin cu aprox 6%. Apoi suma scade si mai mult pt ca in baza de calcul ai 2 luni cu brutul pe jumatate, deci inca 16% pt 1 saptamana, deci 4% raportat la intreaga luna. In total la brut iasa 10% mai putin, pt net urmeaza retinerile pt bugete care mai indulcesc o tzara paguba (cas-ul mai mic, sanatatea zero pt suma din CM).



#144 dani14

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 October 2009 - 06:01 PM

Buna seara,am si eu o problema,sunt angajata incepind cu data de 01-08-2009.Din data de 08.10 pana in data de 21.10 am concediu medical cod 06 si in continuare 21.10-01.11 cod 01. Firma la care lucrez refuza plata concediilor medicale pe motiv ca nu am 6 luni lucrate ,mentionez ca inainte de 01.08 nu am mai lucrat anul acesta undeva.Este corect refuzul de plata?
Va multumesc anticipat!



#145 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 October 2009 - 07:17 PM

Pt. dani14: nu este corect refuzul la plata.
OUG 158/2005:
ART. 2
(1) Concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, la care au dreptul asiguratii, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, sunt:
a) concedii medicale si indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii; b) concedii medicale si indemnizatii pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, exclusiv pentru situatiile rezultate ca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale;
c) concedii medicale si indemnizatii pentru maternitate;
d) concedii medicale si indemnizatii pentru ingrijirea copilului bolnav;
e) concedii medicale si indemnizatii de risc maternal.
(2) Concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate prevazute la alin. (1) sunt denumite in continuare concedii si indemnizatii.
................................
ART. 7
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.
.................................
ART. 9
Asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, fara conditii de stagiu de cotizare, in cazul urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA. Lista cuprinzand urgentele medico-chirurgicale, precum si bolile infectocontagioase din grupa A este stabilita prin hotarare a Guvernului."

Dana




#146 polo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 28 October 2009 - 07:17 PM

Vezi postareanegocont, la May 26 2009, 03:32 PM, a spus:

Angajatorul suporta ambele contributii.

Art. 23. - (1) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale în cazul asiguraților o constituie:
a) venitul brut realizat lunar, în situația asiguraților prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. I și II;
b) venitul lunar asigurat, înscris în declarația sau în contractul de asigurare socială, în cazul asiguraților prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. IV și V și alin. (2);
c) salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, în cazul indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepția cazurilor de accident de muncă sau boală profesională.
(2) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale pentru personalul român trimis în misiune permanentă în străinătate de către persoanele juridice din România este salariul brut lunar în lei, corespunzător funcției în care persoana respectivă este încadrată în țară, inclusiv sporurile și celelalte adaosuri care se acordă potrivit legii.
(3) Abrogat.
(4) Salariul mediu brut este cel prevăzut la art. 5 alin. (3).
Legea 19/2000 actualizata.
buna ziua! In institutia in care lucrez exista o situatie pe care nu stiu cum sa o rezolv si as dori daca poti sa-mi dai un sfat!
Un angajat a luat conced med incepand cu 1 oct. Se stie ca baza de calcul in acest caz se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
In aceste 6 luni s-a platit o suma frumusica angajatului in urma castigarii unor drepturi.Se stie si ca nu ai voie sa depasesti lunar 7200 lei.
PROBLEMA ESTE ca nu s-a luat in calcul acel venit luat in una din aceste 6 luni pe motiv ca nu a fost realizat in acest interval.Nu inteleg cum strebuie interpretat.I s-a spus ca in L.346/2002,O.G. 107/2003, ordinul 450/2006,scrie ca se ia in calcul; venitul realizat.
Insa in O.G.158/2005 si Ord. 60/32 din 27 ianuarie 2006 nu exista expresia venit realizat.Si daca ar fi asa cum se interpreteaza acel venit realizat.Nu e realizat cand e luat?Chiar daca dreptul banesc era pe anii din urma,impozitele s-au calculat la vremea de azi.Cand este real;izat venitul respectiv.Daca se poate si mai citeste cineva,as dori si argumente legale. :pullhair:



#147 Delia Ionescu Vlad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 02 November 2009 - 02:05 PM

Nu sunt contabil, deci va rog sa imi scuzati ignoranta.

Cat completez o fisa de lichidare, la capitolul Venituri brute pt calculul concediului medical. acestea difera in statul de plata in lunile cu concediu medical (am Efectiv lucrat si Total drepturi).
Ce venit trebuie sa trec eu ? Cel mai mare sau cel mai mic ?

Multumesc.



#148 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2009 - 04:14 PM

Total drepturi.
Trebuie sa trecu venitul brut, deci inclusiv veniturile din CM.
Dragos



#149 Delia Ionescu Vlad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 03 November 2009 - 04:50 PM

Vezi postareanegocont, la Nov 2 2009, 05:14 PM, a spus:

Total drepturi.
Trebuie sa trecu venitul brut, deci inclusiv veniturile din CM.


Multumesc din nou.



#150 polo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 03 November 2009 - 04:58 PM

Vezi postareapolo, la Oct 28 2009, 08:17 PM, a spus:

Vezi postareanegocont, la May 26 2009, 03:32 PM, a spus:

Angajatorul suporta ambele contributii.

Art. 23. - (1) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale în cazul asiguraților o constituie:
a) venitul brut realizat lunar, în situația asiguraților prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. I și II;
b) venitul lunar asigurat, înscris în declarația sau în contractul de asigurare socială, în cazul asiguraților prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. IV și V și alin. (2);
c) salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, în cazul indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepția cazurilor de accident de muncă sau boală profesională.
(2) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale pentru personalul român trimis în misiune permanentă în străinătate de către persoanele juridice din România este salariul brut lunar în lei, corespunzător funcției în care persoana respectivă este încadrată în țară, inclusiv sporurile și celelalte adaosuri care se acordă potrivit legii.
(3) Abrogat.
(4) Salariul mediu brut este cel prevăzut la art. 5 alin. (3).
Legea 19/2000 actualizata.
buna ziua! In institutia in care lucrez exista o situatie pe care nu stiu cum sa o rezolv si as dori daca poti sa-mi dai un sfat!
Un angajat a luat conced med incepand cu 1 oct. Se stie ca baza de calcul in acest caz se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
In aceste 6 luni s-a platit o suma frumusica angajatului in urma castigarii unor drepturi.Se stie si ca nu ai voie sa depasesti lunar 7200 lei.
PROBLEMA ESTE ca nu s-a luat in calcul acel venit luat in una din aceste 6 luni pe motiv ca nu a fost realizat in acest interval.Nu inteleg cum strebuie interpretat.I s-a spus ca in L.346/2002,O.G. 107/2003, ordinul 450/2006,scrie ca se ia in calcul; venitul realizat.
Insa in O.G.158/2005 si Ord. 60/32 din 27 ianuarie 2006 nu exista expresia venit realizat.Si daca ar fi asa cum se interpreteaza acel venit realizat.Nu e realizat cand e luat?Chiar daca dreptul banesc era pe anii din urma,impozitele s-au calculat la vremea de azi.Cand este real;izat venitul respectiv.Daca se poate si mai citeste cineva,as dori si argumente legale. :pullhair:


nu stie nimeni....please!



#151 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 November 2009 - 05:49 PM

"Chiar daca dreptul banesc era pe anii din urma,impozitele s-au calculat la vremea de azi.Cand este realizat venitul respectiv."
Inteleg ca este vorba de drepturi salariale aferente anilor anteriori. Trebuie in mod corect sa faci rectificativa la fiecare din declaratiile anilor anteriori.
Venitul respectiv il primeste azi (venit net) dar dreptul salarial apartine perioadei din urma, cand nu i s-a acordat.
In privinta impozitelor sunt prevederi speciale care spun ca se aplica impozitul pe salarii in luna in care se ia dreptul, la somaj, pensie sanatate-vezi in lege.
Pentru calculul concediului medical iei in calcul veniturile pe ultimele 6 luni, neafectate de drepturile salariale restante.
Mai jos iti dau cateva spicuri din legi:

Normă din 04/05/2001 de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare
A. Contribuția de asigurări sociale
I. Dispoziții generale (capitolul I din lege)
Pentru situațiile în care au intervenit modificări cu privire la veniturile înscrise în declarația nominală, prin acordarea retroactivă a unor drepturi bănești asupra cărora se datorează contribuție, nu se depune declarație rectificativă. Aceste venituri se includ în baza de calcul a lunii în care aceste drepturi se achită. Fac excepție situațiile în care drepturile bănești în cauză au fost acordate în baza unor hotărâri judecătorești definitive și irevocabile, precum și situațiile în care prin astfel de hotărâri se dispune reîncadrarea în muncă a unor persoane, cazuri pentru care se întocmesc declarații rectificative corespunzătoare fiecărei luni. La depunerea la casa teritorială de pensii a declarațiilor rectificative, acestea vor fi însoțite de o notă justificativă întocmită de angajator, semnată de conducătorul unității, prin care se motivează necesitatea efectuării rectificărilor, și de copia documentului legal care stă la baza acestora.

18. Baza lunară de calcul al contribuției individuale de asigurări sociale o constituie venitul brut realizat lunar de către asigurații care se regăsesc în situațiile de la art. 5 alin. (1) pct. I și II din lege. Constituie bază lunară de calcul al contribuției individuale de asigurări sociale și veniturile brute realizate de persoanele care nu se mai regăsesc în aceste situații, dar încasează venituri ca urmare a faptului că au deținut una din calitățile de la art. 5 alin. (1) pct. I și II din lege.


"Art. 27. - (1) Angajatorii au obligația de a reține și de a vira lunar contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj, a cărei cotă se aplică asupra bazei lunare de calcul, reprezentată de venitul brut realizat lunar, în situația persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19."

(3) Baza de calcul prevăzută la alin. (1) și (2) nu poate depăși plafonul a de 3 ori salariul mediu brut lunar pe economie. Abrogat 01.10.2007 og 91
(3) Baza de calcul prevăzută la alin. (1) și (2) nu poate depăși plafonul a de 5 ori salariul mediu brut.

(21) În cazul veniturilor din salarii și/sau al diferențelor de venituri din salarii stabilite pentru perioade anterioare, conform legii, impozitul se calculează și se reține la data efectuării plății, în conformitate cu reglementările legale în vigoare privind veniturile realizate în afara funcției de bază la data plății, și se virează până la data de 25 a lunii următoare celei în care s-au plătit. (- Alineatul (21) a fost introdus prin art. I pct. 35 din Legea nr. 343/2006. )

"Art. 27. - (1) Angajatorii au obligația de a reține și de a vira lunar contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj, a cărei cotă se aplică asupra bazei lunare de calcul, reprezentată de venitul brut realizat lunar, în situația persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19."

"Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații.
................................................................................
.....................................
(4) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situațiile prevăzute la art. 9 și 31, baza de calcul a indemnizațiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuția, cu respectarea prevederilor alin. (2)."
2. Alineatul (4) al articolului 45 va avea următorul cuprins:
"(4) Calculul și plata contribuției de asigurări sociale se efectuează lunar de către plătitorii prevăzuți la art. 36 alin. (3). Contribuția de asigurări sociale se virează până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se efectuează plata drepturilor salariale și/sau a veniturilor de natură salarială."

Lamurit?



#152 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2010 - 08:14 PM

Va supun atentiei speta de mai jos. Initial, rationamentul meu a fost cel cu litere ingrosate.

Un angajat concediu medical astfel:

In luna ianuarie:
- 04.01.2010-17.01.1010-COD Indemnizatie05 – Initial – Cod diagnostic 56
Baza este formata din veniturile lunilor iulie-dec.2009
- 18.01.2010-25.01.2010 - COD Indemnizatie 05 – Continuare – Cod diagnostic 56
Se pastreaza baza care este formata din veniturile lunilor iulie-dec.2009
- 26.01.2010-31.01.2010 - COD Indemnizatie 01 – Continuare – Cod diagnostic 56
Se schimba baza dar CM fiind in aceeasi luna baza ramane formata din veniturile lunilor iulie-dec.2009-se trateaza ca initial

In luna februarie:
- 01.02.2010-15.02.2010 COD Indemnizatie 01-Continuare – Cod diagnostic 56
Se pastreaza baza formata din veniturile lunilor iulie-dec.2009
- 16.02.2010-22.02.2010 COD Indemnizatie 05 –Continuare – Cod diagnostic 56
Se schimba baza care va fi formata din veniturile lunilor aug 2009-ian.2010, se trateaza ca initial
- 23.02.2010-26.02.2010 COD Indemnizatie 01 – Continuare – Cod diagnostic 56
Se schimba baza care va fi formata din veniturile lunilor aug 2009-ian.2010, se trateaza ca initial

Citind mai atent articolele de mai jos:

ART. 35 –OUG 158/2005
(1) Pentru plata indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca, aferente concediilor medicale acordate cu intrerupere intre ele, acestea se iau in considerare separat, durata lor nu se cumuleaza, iar plata se suporta conform art. 12.
(2) In situatia in care unui asigurat i se acorda in aceeasi luna doua sau mai multe concedii medicale pentru afectiuni diferite, fara intrerupere intre ele, indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se calculeaza si se plateste separat, iar plata se suporta conform art. 12.

ART. 37 din Ordinul 60/2006
(1) In situatia in care unui asigurat i se acorda in aceeasi luna doua sau mai multe concedii medicale pentru afectiuni diferite, fara intrerupere intre ele, indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se calculeaza și se plateste separat, iar plata se suporta conform art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005.
(2) In situatia in care unui asigurat i se acorda doua sau mai multe concedii medicale pentru aceeasi afectiune, fara intrerupere intre ele, durata lor se cumuleaza, iar plata se suporta conform art. 12 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005. In aceasta situație, la calculul indemnizatiilor pentru certificatele de concediu medical in continuare se menține baza de calcul determinata pentru certificatul de concediu medical initial.

ART. 13 din Ordin 233/2006
Inițial/In continuare: se va indica de catre medicul care elibereaza certificatul de concediu medical daca acesta este "Initial" sau "In continuare", bifandu-se cu "X" casuta corespunzatoare, după caz. Prin certificat de concediu medical initial se intelege orice certificat de concediu medical care nu prelungeste un concediu medical anterior sau orice certificat de concediu medical care prelungeste un concediu medical anterior neintrerupt pentru afectiuni diferite.
Prin certificat de concediu medical in continuare se intelege orice certificat care prelungeste un concediu medical anterior neintrerupt pentru aceeasi afectiune

ART. 15 din Ordin 233/2006

Cod indemnizatie: pentru codul de diagnostic care a determinat eliberarea certificatului de concediu medical se va inscrie codul corespunzator al indemnizației de asigurari sociale de sanatate (1-15), în cifre si litere, conform specificatiilor de pe verso-ul certificatului de concediu medical.

ART. 26 din Ordin 233/2006
Cod diagnostic: se va inscrie codul bolii care a determinat incapacitatea temporara de munca, recuperarea capacitatii de munca, sarcina și lauzia sau necesitatea ingrijirii copilului bolnav.
Pentru inscrierea codului de diagnostic se va utiliza clasificația internatională a maladiilor CIM, revizia a 10-a OMS (CIM - 10) - Lista cu 999 coduri de boala, in caractere numerice. La inscrierea codului de boala se va trece forma clinică a bolii: acut, subacut, cronic.
In cazul prelungirii unui certificat de concediu medical pentru acelasi cod de diagnostic, in luna in curs sau in luna urmatoare, pe noul certificat de concediu medical acordat in continuare se va mentine codul de diagnostic inscris în certificatul de concediu medical initial.


trag urmatoarele concluzii:
- codul de diagnostic ne arata care este afectiunea de care sufera respectivul;
- codul indemnizatiei este un cod care ne arata mai degraba modul (procentul) in care va fi platit concediul medical respectiv, 75%-85%-100%; acesta nu da detalii despre tipul afectiunii;


In lumina acestor interpretari, art.37 acum il inteleg asa:
- Concediu medical - in continuare - cod diagnostic diferit – se trateaza ca si un concediu medical initial- baza diferita, se schimba media zilnica –
- Concediu medical – in continuare – acelasi cod de diagnostic – se mentine baza de calcul, media zilnica este aceeasi
- Codul indemnizatiei nu conteaza decat pentru a stabili procentul in care se plateste concediul medical;


In primul rationament, eu nu tinusem seama de codul de diagnostic. Considerasem afectiunea ca fiind data de codul indemnizatiei astfel:
- Concediu medical - in continuare - cod indemnizatie diferit - se trateaza ca si un concediu medical initial- baza diferita, se schimba media zilnica –
- Concediu medical – in continuare – acelasi cod indemnizatie – se mentine baza, media zilnica este aceeasi


Va rog sa-mi spuneti parerea voastra. Cum este corect in opinia voastra? Mi-a mai scapat vreun articol? Care rationament este corect? Exista si o alta varianta? Uff :smile:

Multumesc frumos
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#153 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 12:22 AM

se ia in considerare cod diagnostic.



#154 laura_clara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 March 2010 - 07:09 PM

Buna,

Imi pare rau daca s-a mai postat un caz asemanator insa as avea nevoie de un raspuns cat mai urgent si de aceea aleg varianta unui nou subiect.

Recent (de aproape doua luni) mi-am schimbat resedinta in alt judet unde lucrez cu contract de munca. Nu am facut deocamdata formalitatile pentru schimbarea medicului de familie pentru ca sederea mea in noua localitate nu va dura mai mult de 4 luni. Din cauza unei raceli destul de severe a trebuit sa stau doua zile acasa. Acum, nu a fost cazul sa ma duc chiar la urgenta (avand febra de aproape 39 grade C, caz destul de normal in situatia unei raceli) dar nici nu era indicat sa merg la serviciu. Intrebarea mea este urmatoarea: cum fac rost de o adeverinta de concediu medical pentru acele doua zile daca medicul meu de familie este in judetul natal (la aprox 400 de km) in conditiile in care eu oricum imi platesc "darile" la casa de asigurari de sanatate?

Intreb asta pentru ca sincer nu prea mi-ar conveni sa mi se retina din salar doua zile de munca, mai ales ca nu la distractie am fost...

Seara faina tuturor :)



#155 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 07:20 PM

nu cred ca vei obtine. Sorry. Bafta!



#156 jenifer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 23 March 2010 - 11:25 AM

Am un concediu medical in care este bifata casuta de urgenta medico-chirurgicala cu 169 dar la cod indemnizatie e trecut 13,adica boala cardiovasculara 75%.E gresit certificatul?
Cum se calculeaza in acest caz concediu, 100% fiind urgenta sau 75%?



#157 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2010 - 12:53 PM

Este gresit, poti cere sa-l rectifice medicul care l-a emis.
Dragos



#158 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 15 April 2010 - 09:58 AM

Am urmatoarea situatie:
In luna febr.2010 am avut un c.medical cu cod indemnizatie 06(urgenta chirurgicala).
In luna martie am 2 concedii medicale pt.acelasi salariat dar ambele sunt in continuare iar la cod indemnizatie este 01(boala obisnuita).
Intrebare:
Cum se calculeaza aceste 2 c.medicale in continuare din luna martie?
Se face din nou calculul mediei sau se mentine media calculata pt.luna febr.2010?
Ce se suporta de societate si ce din FNUASS?
Va rog mult un raspuns daca se poate urgent.
Mii de multumiri.



#159 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2010 - 11:01 AM

Daca inteleg bine, concediul din februarie este initial iar cele doua din martie in continuare. Asa e?
Spune-mi te rog, ce cod de diagnostic ai pt. cele 3 concedii medicale?
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#160 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 15 April 2010 - 11:11 AM

Concediu februarie 2010-INITIAL COD DIAGNOSTIC 06
Concedii martie - 2 formulare de concediu - ambele IN CONTINUARE COD DIAGNOSTIC 01

Multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 13 May 2010 - 08:07 AM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL