Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA vanzare teren si cladire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


TVA vanzare teren si cladire


94 replies to this topic

#41 Australis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 04 January 2010 - 10:33 PM

Buna,

Am citit toate raspunsurile acestui topic, insa concret sa vedem daca am inteles bine si daca se aplica spetei mele.

Am achizitionat pe societate platitoare de tva un teren de la o persoana fizica in 2007. Nu s-a dedus tva.
Mentionez ca terenul are interdictie de construire, prin urmare nu este construibil.
Societatea doreste vanzarea acestui teren in perioada imediat urmatoare catre o persoana fizica.
Conform art. 141 aceasta vanzare este scutita de plata TVA?

Ce anume este de fapt Pro-Rata ....ajustarea ?

Multumesc pentru raspuns.



#42 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 05 February 2010 - 01:48 PM

Buna ziua,

Va rog sa sa ajutati in urmatoarea problema: In anul 2008 am construit un bloc cu mai multe apartamente pentru vanzare.Receptia blocului compus din apartamente a avut loc in noiembrie 2008.
Intrebarea mea este daca acum in anul 2010 pot sa vand cateva apartamente catre persoane fizice cu cota redusa de 5%, si cum este considerata cladirea noua sau veche? Eu consider apartamentele cladire veche si in acest sens sa vand cu TVA trebuie sa fac notificare.

Va mutumesc!




#43 Kiss Noemi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 05 February 2010 - 05:15 PM

Ti-as recomanda sa vinzi cu tva, pt.ca altfel va trebui sa faci ajustari de tva(ai dedus...nu ai colectat). Poti vinde cu tva 5% indiferent daca e cladire veche sau noua daca sunt indeplinite conditiile art.140 alin.2.1 Cod fiscal.Sa depui notificarea la finante si sa dai si cumparatorului un exemplar.



#44 ALLY_F5

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 February 2010 - 03:47 PM

va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
1. in dec2008 o firma cumpara un apartament de la persoana fizica (pretul e de 270.000lei , nu s-a aplicat tva)
2. in febr 2010 se decide vanzarea apartamentului catre o persoana fizica. se incaseaza un avans de 8.000 lei.

intrebare: care sunt inregistrarile contabile pentru avans (ce cota de tva se aplica?) si ce cota de tva se aplica la vanzarea apartamentului si la intocmirea facturii fiscale?

va multumesc si astept raspuns
o zi frumoasa



#45 judit

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 June 2010 - 09:31 AM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu 2 intrebari:
1 imobil cumparat in aug 2008 cu taxare inversa, vandut in 2010 scutit, se ajusteaza tva-ul?

2. Soc romana creditata de o soc straina (UE) prin contract in fata notarului, dobanda 8%.
- calculez grad de indatorare?
- calculez impozit pe nerezidenti, cum si cand?

Multumesc



#46 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 29 June 2010 - 08:38 PM

da, ajustezi tva
da, calculezi gr de inf=datorare, daca impr nu e de la o inst bancara sau ifn
la impozitul pe veniturile nerezid trebuie sa citesti titlul 5, s-a modificat prin og 58 si nu ti-as putea spune exact, nu am avut situatii



#47 judit

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 02 July 2010 - 09:25 AM

Vezi postarealaguna, la Jun 29 2010, 09:38 PM, a spus:

da, ajustezi tva
da, calculezi gr de inf=datorare, daca impr nu e de la o inst bancara sau ifn
la impozitul pe veniturile nerezid trebuie sa citesti titlul 5, s-a modificat prin og 58 si nu ti-as putea spune exact, nu am avut situatii



multumesc, mai are cineva o alta parere?

Daca nu am dedus tva la vremea respectiva, tot ajustez?



#48 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 July 2010 - 09:43 AM

Vezi postareajudit, la Jul 2 2010, 10:25 AM, a spus:

Vezi postarealaguna, la Jun 29 2010, 09:38 PM, a spus:

da, ajustezi tva
da, calculezi gr de inf=datorare, daca impr nu e de la o inst bancara sau ifn
la impozitul pe veniturile nerezid trebuie sa citesti titlul 5, s-a modificat prin og 58 si nu ti-as putea spune exact, nu am avut situatii



multumesc, mai are cineva o alta parere?

Daca nu am dedus tva la vremea respectiva, tot ajustez?
ai dedus tva la vremea respectiva - taxare inversa



#49 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2010 - 09:47 AM

Daca nu ai facut modernizari in ultimii 5 ani nu ajustezi tva . Vezi art. 161 codul fiscal!!! Daca ai dedus tva ( si taxere inversa) trebuie sa faci ajustarea calculand TVA-ul pe 20 ani din care scazi anii in care ai folosit imobilul.



#50 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 04 July 2010 - 09:11 AM

pentru imobilul cumparat in 2008 nu folosesti art 161 ci 149, daca nu dadeai anul achizitiei te-as fi intrebat pentru ca e important

nu te baza 100% pe informatiile de pe site, din pacate se avanseaza si raspunsuri incorecte

in afara de ajustarea valorii de intrare, la care ai dedus tva prin taxare inversa, daca ai modernizari sau transformari de cel puțin 20% din valoarea bunului imobil transformat sau modernizat, le ajustezi si pe astea



#51 dilek

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 16 July 2010 - 12:39 PM

o firma vinde catre o pers fizica o cladire pe care a achizitionat-o in 2004 tot de la o persoana fizica
factura este fara tva?



#52 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2010 - 01:36 PM

Cu TVA.



#53 dilek

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 16 July 2010 - 02:30 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Jul 16 2010, 02:36 PM, a spus:

Cu TVA.

poti sa-mi dai baza legala
Eu am gasit la art.141 CF CA FARA TVA



#54 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 July 2010 - 03:26 PM

firma e platitoare de tva? daca da, cu tva



#55 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 July 2010 - 07:03 PM

ART. 141
Scutiri pentru operațiuni din interiorul țării
.......
(2) Următoarele operațiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
.......
f) livrarea de construcții/părți de construcții și a terenurilor pe care sunt construite, precum și a oricăror altor terenuri. Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcții noi, de părți de construcții noi sau de terenuri construibile.
.......
(3) Orice persoană impozabilă poate opta pentru taxarea operațiunilor prevăzute la alin. (2) lit. e) și f), în condițiile stabilite prin norme.



Eu zic ca vanzarea e scutita daca nu vrei tu sa optezi pentru taxare.



#56 dilek

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 20 July 2010 - 12:55 PM

Vezi postareaBrigante, la Jul 19 2010, 08:03 PM, a spus:

ART. 141
Scutiri pentru operațiuni din interiorul țării
.......
(2) Următoarele operațiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
.......
f) livrarea de construcții/părți de construcții și a terenurilor pe care sunt construite, precum și a oricăror altor terenuri. Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcții noi, de părți de construcții noi sau de terenuri construibile.
.......
(3) Orice persoană impozabilă poate opta pentru taxarea operațiunilor prevăzute la alin. (2) lit. e) și f), în condițiile stabilite prin norme.



Eu zic ca vanzarea e scutita daca nu vrei tu sa optezi pentru taxare.


Multumesc asa ma gandisem si eu
Daca nu sunt si alte pareri o sa fac asa



#57 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 20 July 2010 - 07:31 PM

Vanzarea constructiei fara TVA dar vezi ca terenul aferent nu este scutit, si trebuie facute niste ajustari in functie de valoare, suprafata terenului si a constructiei, si in aceste conditii poate ar trebui sa facturezi cu TVA



#58 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 22 July 2010 - 05:18 PM

Buna ziua,
O persoana fizica a construit o cladire cu mai multe apartamente. La vanzarea apartamentelor cat va fi cota de TVA? Eu am crezut ca e 24% dar am auzit si pareri care spun ca ar fi 5%. Voi ce credeti?



#59 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 July 2010 - 11:49 PM

Citez selectiuni din lege:
(2^1) Cota redusa de 5% se aplica asupra bazei de impozitare pentru livrarea locuințelor ca parte a politicii sociale, inclusiv a terenului pe care sunt construite.
În sensul prezentului titlu, prin locuința livrata ca parte a politicii sociale se înțelege:
a) livrarea de cladiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, destinate a fi utilizate drept camine de batrâni și de pensionari;
b) livrarea de cladiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, destinate a fi utilizate drept case de copii și centre de recuperare și reabilitare pentru minori cu handicap;
c) livrarea de locuințe care au o suprafața utila de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodarești, a caror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depașește suma de 380.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adaugata, achiziționate de orice persoana necasatorita sau familie... Cota redusa se aplica numai în cazul locuințelor care în momentul vânzarii pot fi locuite ca atare și daca terenul pe care este construita locuința nu depașește suprafața de 250 mp, inclusiv amprenta la sol a locuinței, în cazul caselor de locuit individuale. În cazul imobilelor care au mai mult de doua locuințe, cota indiviza a terenului aferent fiecarei locuințe nu poate depași suprafața de 250 mp, inclusiv amprenta la sol aferenta fiecarei locuințe. Orice persoana necasatorita sau familie poate achiziționa o singura locuința cu cota redusa de 5%, respectiv:
1. în cazul persoanelor necasatorite, sa nu fi deținut și sa nu dețina nicio locuința în proprietate pe care au achiziționat-o cu cota de 5%;
2. în cazul familiilor, soțul sau soția sa nu fi deținut și sa nu dețina, fiecare sau împreuna, nicio locuința în proprietate pe care a/au achiziționat-o cu cota de 5%;
d) livrarea de cladiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, catre primarii în vederea atribuirii de catre acestea cu chirie subvenționata unor persoane sau familii a caror situație economica nu le permite accesul la o locuința în proprietate sau închirierea unei locuințe în condițiile pieței.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 22 July 2010 - 11:57 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#60 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 23 July 2010 - 03:17 PM

Multumesc de ajutor, nopris! :lnr (1):






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL