Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
depasire plafon tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


depasire plafon tva


115 replies to this topic

#61 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 08 October 2009 - 05:04 PM

Multumesc :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 October 2009 - 08:14 PM




#62 cami08

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 December 2009 - 09:59 PM

Buna seara.......sa spun ca incep viata aceasta a contabilitatii lovindu-ma de tot felul de probleme...iata una dintre ele
Am depasit plafonul de cei 35000Euro.......se ia la data aderarii??? adica de 3.3817 euro........din luna august a acetui an.....cina ma poate ajuta cu informatii ...ce trebuie sa fac in acest caz? cum rezolv problema???
Multumesc anticipat!




#63 Romina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2010 - 10:29 PM

Buna ziua!

Am un prieten care a trecut la tva de la 01.02.2009, dar totusi a emis doua facturi fara tva.

Ce se poate face? Se storneaza si se emit din nou aceste facturi? Ele sunt din 2009.
Apoi face declaratia 300? Plateste amenda pentru nedepunere?

Multumesc frumos,



#64 ndrrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 09 March 2010 - 02:23 PM

Buna ziua! Lucrez la o firma de publicitate, deci prestator de servicii. In septembrie 2009 s-a depasit plafonul de 35.000 euro, am realizat acest lucru doar in ian 2010. Am dus la finante pentru trecere pe tva, am platit si amenda.
Nu stiu ce inregistrari contabile sa fac. Nu am marfa pe stoc, am pe firma respectiva doar cateva facturi de prestari de servicii, salariile si cam atat. Imi puteti spune ce inregistrari contabile sau ce anume trebuie sa fac in continuare??
Va multumesc!



#65 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 12:55 AM

trebuie sa calculezi, declari si platesti TVA pentru facturile emise pe perioada urmatoare (octombrie 2009) Poti sa si deduci TVA( cred ca ti-au dat si CIF-ul odata cu amenda si 010, nu?). Adica refaci contabilitatea si depui declaratii retroactiv.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 11 March 2010 - 01:00 AM




#66 ndrrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 11 March 2010 - 08:50 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Mar 11 2010, 12:55 AM, a spus:

trebuie sa calculezi, declari si platesti TVA pentru facturile emise pe perioada urmatoare (octombrie 2009) Poti sa si deduci TVA( cred ca ti-au dat si CIF-ul odata cu amenda si 010, nu?). Adica refaci contabilitatea si depui declaratii retroactiv.


Deci trebuie sa refac facturile, le refac cu alt numar de factura? (eu am facturier nu le scot din program) si trebuie sa le trimit la clienti refacute? Fac apoi tva de plata si duc declaratia la finante.
Ma scuzati ca poate pun intrebari prostesti dar sunt noua si foarte mult ma ajutatati!



#67 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 March 2010 - 04:38 PM

da. Si pregateste o scrisoare frumoasa clientilor tai cu rugamintea de a accepta factura cu tva, ca urmare a inregistrarii tale ca platitor tva .Vezi si ce contracte ai cu ei, stabilirea pretului.
Apoi declari si duci la fisc.



#68 Dorado

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 25 April 2010 - 05:23 PM

AJUTOR!!!!
O societate intra ca si platitor de TVA (depasit plafonul, nedeclarat la timp, penalizari si impunere etc...)
Pana aici e ok. Problemea mea este legata de inregistrarile in contabilitate:
1. In acest moment stocul meu de marfa este de sa zicem de 119 lei format din valoare de cumparare de 109 lei si 10 lei adaosul. Avand in vedere ca de fapt acuma dupa ce devine platitor de TVA trebuie evidentiat si TVA neexigibil cum ar trebui sa inregistrez in contabilitate acest TVA neexigibil? Adica pretul de vanzare al marfii vreau sa ramana acelasi (tot 119). Deci practic eu vreau sa diminuez valoarea de intrare a marfurilor si sa fie compus din 90 (val cump fara tva) + 10 (adaos)+19(tva neexigibil). Cum sa fac sa apara si 4428? Eu ma gandeam ceva de genul asta:
607=371 19 (diminuarea valoarii de intrare a marfurilor)
4428=371 -19 (evidentierea valorii de TVA a marfurilor existente)
Este corect????? Sau daca nu cum ar trebui sa fac? Daca e pe cheltuiala, acea cheltuiala este deductibila???
2. Un contract de leasing este inregistrat deasemenea la valoarea cu tot cu TVA, deci asta ar insemna ca ar trebui sa diminuez si valoare soldului 167 cu TVA-ul. Cum fac asta?

Multumesc.



#69 Dorado

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 25 April 2010 - 05:52 PM

Revin. am incercat sa sterg/editez mesajul postat si se pare ca nu am acces. Intr-un tarziu de duminica chinuita am si aflata raspunsul: Se poate face ajustarea de TVA pentru bunurile afaltae in stoc, si bunurile de capital. Perioada de ajustare este 5 ani pentru bunurile de capital achizitionate sau fabricate si 20 de ani pentru achiztionarea unui bun imobil....
Deci in contabilitate pt stocul de marfuri inregistrarea ar trebui sa fie 4426 = 371, si ulterior 371 = 4428.



#70 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2010 - 02:32 AM

Nu te poti atinge de valoarea de intrare, daca vrei sa mentii pretul de vanzare, 4428 il faci prin diminuarea adaosului comercial.



#71 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 May 2010 - 07:26 PM

In cazul in care o persoana impozabila indeplineste conditiile pentru inregistrarea in scopuri de taxa pe valoarea adaugata, in conformitate cu art 153 din Codul fiscal, si nu a solicitat inregistrarea, organul fiscal notifica respectiva persoana in vederea inregistrarii in scopuri de TVA. In cazul in care contribuabilul nu se prezinta in urma notificarii, compartimentul de specialitate, in baza datelor detinute, intocmeste un referat prin care propune inregistrarea in scopuri de TVA a contribuabilului respectiv, iar in baza referatului aprobat de conducatorul unitatii fiscale se emite decizia privind inregistrarea, din oficiu, in scopuri de TVA.
Data inregistrarii, din oficiu, in scopuri de TVA este data de intai a lunii urmatoare comunicarii deciziei. Dupa comunicarea deciziei, compartimentul de specialitate emite certificatul de inregistrare in scopuri de TVA, pe care il comunica persoanei impozabile potrivit art. 44 din Codul de procedura fiscala.
Odata cu inregistrarea, din oficiu, in scopuri de TVA, se aplica si sanctiunile pentru nedepunerea la termenele prevazute de lege a declaratiilor de inregistrare fiscala sau de mentiuni, prevazute la art. 219 din Codul de procedura fiscala.



#72 srb_rodica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 May 2010 - 09:06 PM

Am si eu o problema-depasire plafon TVA incepand cu 1 sept 2009-28 febr 2010,de la 1 martie m-am inscris platitor tva,abia dupa ce am descoperit.Am cerut control fiscal(pt a nu plati mai tarziu panalitati mari) si mi-au calculat numai tva colectat, cica asa prevede codul fiscal.Dar CF s-a modificat la 1 ian 2010,nu inteleg de ce aplica si pt 2009.Am de plata 11900+1500 penalitati.
Va rog, daca s-a mai confruntat cineva cu aceeasi problema sa-mi spuna si mie ce a facut,sau poate exista pe aici un consultant financiar sa-mi spuna ce sa fac.Tin sa mentionez ca nu sunt contabil,ci administrator.Multumesc.



#73 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 17 May 2010 - 10:28 AM

S-a stabilit suma datorata de la 01.09.2009 de cand s-a depasit pragul de 35.000 euro si cand trebuia sa va inregistrati ca platitor de TVA. Prevederile Codului fiscal cu privire la pragul de 35.000 euro nu se aplica de la 01.01.2010, era valabil si pentru anul 2009.

Aceasta postare a fost editata de G David: 17 May 2010 - 10:35 AM




#74 nicoleta 2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 September 2010 - 08:50 AM

Cum se calculeaza plafonul la PFA, la facturile emise sau la incasari , prin chitante sau OP?



#75 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 14 September 2010 - 12:48 PM

La facturile emise, nu la incasari. E vorba de cifra de afaceri, definita conform art. 152 Cod Fiscal.
In lei, plafonul este de 119.000 lei.



#76 nicoleta 2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 September 2010 - 02:50 PM

Multumesc. PFA s-a infiintat in aprilie 2010. 119000 lei:12=9916.66 pe luna. Din aprilie pana in decembrie sunt 10 luni x 9916.66 = 99166. Daca am facturat de 100000 lei inseamna ca am depasit plafonul ? E bine cum calculez?



#77 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 September 2010 - 09:07 AM

O singura observatie: din aprilie pana in decembrie sunt noua luni.



#78 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 October 2010 - 05:00 PM

Buna ziua!

Daca o firma isi incepe activitatea in iunie, cum calculez plafonul Tva? Adica 35.000 euro, sau impart aceasta suma pe trimestru?
Multumesc!



#79 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 October 2010 - 07:25 PM

codul fiscal iti spune clar:
Art. 152

(4) O persoană impozabilă nou-înființată poate beneficia de aplicarea regimului special de scutire, dacă la momentul începerii activității economice declară o cifră de afaceri anuală estimată, conform alin. (2), sub plafonul de scutire și nu optează pentru aplicarea regimului normal de taxare, conform alin. (3).

(5) În sensul alin. (4), pentru persoana impozabilă care începe o activitate economică în decursul unui an calendaristic, plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) se determină proporțional cu perioada rămasă de la înființare și până la sfârșitul anului, fracțiunea de lună considerându-se o lună calendaristică întreagă. Norme metodologice



#80 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 October 2010 - 09:18 PM

Va multumesc mult1

Ce curs folosesc pentru euro?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL