Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva prestari servicii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


tva prestari servicii intracomunitare


183 replies to this topic

#121 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 23 October 2011 - 11:12 PM

De ce zici ca-i trebuie un cod valabil de TVA al partenerului, de vreme ce locul prestarii de servicii nu are legatura cu calitatea acestuia ci cu amplasarea imobilului?



#122 miraj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:suceava
  • Interests:hmz.......

Postat 24 October 2011 - 05:52 AM

vin cu precizarea magazinele sunt pe teritoriul Romaniei , materialul ptr confectionarea rafturilor nu il cumpar eu , societatea mea numai presteaza serviciu de a le ansambla si monta in magazine
contractul de prestari servicii este incheiat cu firma din UE
si deci cum tai factura:
prestarea pentru magazinele de pe teritoriul Romaniei cu tva sau fara




#123 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 October 2011 - 07:35 AM

o "tai" ( ca sa zic asa) cu TVA , esti pe exceptia de la art 133 alin (4) lit a . :smile:

Nu declari in 390 .

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 24 October 2011 - 07:36 AM




#124 miraj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:suceava
  • Interests:hmz.......

Postat 24 October 2011 - 11:47 AM

multumesc

cu toate ca sunt diferite pareri

am trimis o adresa la finante Bts si mi/a raspuns ca factura se taie fara tva

am trimis o adresa la finabte Sv si mi/a raspuns ca factura se taie cu tva

societatea mea este pe Sv

nu mai stiu cum sa fac cred ca o iau de buna cea de pe Sv

o zi buna



#125 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 October 2011 - 02:52 PM

Sa-mi aduc si eu aportul la elucidarea cazului. In opinia mea serviciul prestat nu are legatura cu imobilul respectiv, in sensul ca nu se presteaza o lucrare asupra imobilului- bunurile mobile confectionate nu devin bunuri imobile prin destinatia lor cf. Normelor, ci se amenajeaza spatiul din imobil - o montare de mobilier, rafturi, mese, dulapuri, etc., deci incadrarea privind locul prestarii de servicii este art. 133 alin. (2). Factura se intocmeste fara TVA cu mentiunea “neimpozabil in Romania”, se declara in D390 .



#126 elmacountoffice

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 October 2011 - 11:11 AM

Buna ziua, am nevoie de ajutor in urmatoarea problema: sunt inregistrat in registrul operatorilor intracomunitari, si facturez la o firma in polonia servicii de consultanta facute pe teritorul romaniei.
intrebare: factura o fac cu taxare inversa sau cu tva? si daca da trebuie sa inregistrez firma la tva lunar? eu fiind la tva trimestrial acum.



#127 Dusila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 October 2011 - 11:34 AM

Salutare,

Am un scenariu mai complicat dpdv contabil si am nevoie de un sfat. Firma inregistrata in Romania in scopuri TVA inclusiv ROI. Firma vinde online in toata Comunitatea Europeana. In unele cazuri firma din RO nu are in stoc toate produsele pe care le vinde. Aici intervine firma mama din USA. Clientul vine pe site si cumpara de la firma din RO. Plateste produsul cu TVA 24% aferent Romaniei. Eu neavand produsul pe stoc il trimit din USA. Clientul cand intra in posesie TVA-ul e deja preplatit la UPS de catre cei din USA, pentru a nu pune clientul in situatia de a plati de 2 ori TVA. Se creaza un triunghi. Clientul plateste la mine, eu la USA si USA livreaza direct la client. Cum se procedeaza dpdv contabil in acest caz?



#128 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 26 October 2011 - 12:53 PM

Vezi postareaelmacountoffice, la 25 October 2011 - 11:11 AM, a spus:

Buna ziua, am nevoie de ajutor in urmatoarea problema: sunt inregistrat in registrul operatorilor intracomunitari, si facturez la o firma in polonia servicii de consultanta facute pe teritorul romaniei.
intrebare: factura o fac cu taxare inversa sau cu tva? si daca da trebuie sa inregistrez firma la tva lunar? eu fiind la tva trimestrial acum.

daca firma din PL va da un cod valid de TVA , facturati serviciile fara TVA ( neimpozabil in RO) pt ca locul prestarii serviciului dpdv al TVA este condiderat in PL ( vezi art 133 alin 2 CF ) si le declarati in 390. Regimul de TVA nu se modifica in urma prestarii serviciului intracomunitar .

Daca nu va da cod valid TVA , locul prestarii e in RO si facturati cu TVA de 24% , serviciul nu va fi declarat in 390.



#129 anita.t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 27 October 2011 - 11:27 AM

buna ziua,
am urmatorea speta: firma din romania inregistrata in ROI achizitioneaza licenta antivirus din Olanda cod valid de tva , factura in lei fara tva.
Se declara in 390 la achizitii servicii? sau cum ar fi corect?



#130 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 October 2011 - 01:12 PM

Vezi postareaanita.t, la 27 October 2011 - 11:27 AM, a spus:

buna ziua,
am urmatorea speta: firma din romania inregistrata in ROI achizitioneaza licenta antivirus din Olanda cod valid de tva , factura in lei fara tva.
Se declara in 390 la achizitii servicii? sau cum ar fi corect?


achizitii servicii si declarare in 390 .( aplicati aici taxarea inversa ).



#131 anita.t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 27 October 2011 - 02:14 PM

multumesc frumos gramaco



#132 viorel_georgescu53

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:calatoriile

Postat 02 November 2011 - 10:03 AM

buna ziua, va rog am o nelamutire : soc cu sediul in romania, platitoare de tva presteza serv. de zugraveli in Italia la o soc. inregistrata ca paltitoare de tva si cu cod valabil vies.pt serviciile prestate se factureaza fara tva,Esta corecta factura fara tva?? se declara aceasta factura in 390 ?? multumesc frumos



#133 adriana 123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 02 November 2011 - 07:17 PM

da,este corecta factura fara tva deoarece in spatiul intracomunitar nu se plateste tva si da, se declara in 390 la pozitia P(prestari servicii intracomunitare) si in aceasta situatie nu se modifica perio
ada depunerii decontului de tva el ramanand tot la trim in situatia ca declara trimestrial.



#134 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 03 November 2011 - 10:18 PM

Factura este fara TVA (existand necesitatea unor documente suplimentare care sa ateste ca bunul zugravit este un imobil, ca situatii de lucrari contract, comenzi etc).
Operatiunea nu se declara in 390.



#135 viorel_georgescu53

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:calatoriile

Postat 04 November 2011 - 11:24 AM

ce sa mai inteleg???unul imi spune ca se depune, altul ca nu se depune??..asta-i legislatia romaneasca...neclara cu interpretari...nici nu stiu ce s fac :angry2: oricum multumesc celor care au raspuns..



#136 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 04 November 2011 - 03:02 PM

Unii stiu, altii nu, asta e diferenta, saraca legislatie nu are nimic neclar in privinta asta.



#137 ojjl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 November 2011 - 11:07 AM

Salut,
Am nevoie de o lamurile. Am o firma care are care presteaza servicii catre alte firme una din uniune si una din afara uniuni.Serviciul este videochat . Factura ctre firma din Uniune o fac cu TVA sau fara. Trebuie sa obtin un cod valid de TVA de la firma din UE banuiesc. Factura catre firma din afara uniuni o fac cu TVA?



#138 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 24 November 2011 - 02:53 PM

Am un caz pe care nu stiu cum sa-l tratez....

Societate din Romania platitoare de TVA dar NU este intregistrata in registrul operatorilor intracomunitari.
Se defecteaza o masina in Ungaria. Se opreste la service si se repara. Service-ul din Ungaria factureaza piese si manopera fara TVA, data facturii 28.10.2011. Service-ul are cod valid TVA (verificat VIES).
Autoturismul era plecat cu alte scopuri in afara tarii, nu pentru relatii comerciale in UE.

Cum se trateaza dpdv TVA? Dar 300, 390?

Multumesc pentru ajutor



#139 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 24 November 2011 - 03:24 PM

Imi cer scuze dar nu stiu sa editez postarea anteriorara.


Intre timp am gasit asta:
"Circulara cu privire la Registrul operatorilor intracomunitari"
http://www.mfinante....?pagina=infotva

Eu inteleg ca ar trebui sa prind factura normal in 300 (rd.7,7.1,7.1.1, respectiv 19, 19.1,19.1.1) si sa fac 390.
Ce se intimpla totusi cu TVA-ul? E eroarea firmei din Ungaria si trebuie sa-si rezolve ei problema pt ca nu au verificat valabilitatea codului TVA?



#140 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 25 November 2011 - 08:42 PM

Vezi postareacristib, la 24 November 2011 - 03:24 PM, a spus:

Imi cer scuze dar nu stiu sa editez postarea anteriorara.


Intre timp am gasit asta:
"Circulara cu privire la Registrul operatorilor intracomunitari"
http://www.mfinante....?pagina=infotva

Eu inteleg ca ar trebui sa prind factura normal in 300 (rd.7,7.1,7.1.1, respectiv 19, 19.1,19.1.1) si sa fac 390.
Ce se intimpla totusi cu TVA-ul? E eroarea firmei din Ungaria si trebuie sa-si rezolve ei problema pt ca nu au verificat valabilitatea codului TVA?







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL