Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii firma fara activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


declaratii firma fara activitate

declaratii fiscale pe 0
185 replies to this topic

#161 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 20 April 2011 - 08:07 AM

daca in vectorul fiscal figureaza obligatii salariale da 112 cu 0
d100 si tva ,daca firma este suspendata doar 112 si d100



#162 radujit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2011 - 08:22 AM

in vectorul fiscal am bifat doar impozit pe profit...
atunci sa inteleg ca este in regula daca depun doar 100..




#163 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 April 2011 - 10:22 PM

Da Radu, depui doar D. 100 cu imp. pe profit zero, in cazul tau, daca nu esti platitor de TVA si nu ai salariati sau alte obligatii fiscale.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 April 2011 - 10:26 PM

Dana




#164 viandi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 May 2011 - 09:01 AM

Am si eu o situatie:

firma infiintata in 2009
depus declaratii in 2009 si in 2010
depus bilant pt anul 2009, si sem I 2010
Firma nu a emis nici o factura
in martie 2010 am suspendat-o
a inregistrat de la infiintare doar cheltuieli de infiintare, comisioane bancare pt contul deschis, stampila si plata expertului contabil pt bilant.
nu a emis nici o factura

acum as dori sa depun doar declaratie de inactivitate,

se poate?



#165 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 May 2011 - 09:16 AM

Nu, trebuie depuse sit. financiare anuale.

Dana




#166 viandi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 May 2011 - 09:36 AM

datorita faptului ca am depus bilant pana acum?
sau sunt si alte conditii?

care act legislativ reglementeaza acest fapt?



#167 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 May 2011 - 02:29 PM

Citeaza

Viandi : datorita faptului ca am depus bilant pana acum?
Da, daca firma nu avea activitate de la infiintare pana in prezent nu se depunea bilant, doar Decl. de inactivitate. Termenul pt. Decl. de inactivitate este de 60 de zile de la incheierea exer.financiar. A se vedea L.82/1991.

Dana




#168 Pisik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 03 November 2011 - 04:37 PM

Buna ziua, am o rugaminte la dumneavoastra, am o neclaritate in legatura cu declararea impozitului pe profit. Mai exact problema mea e urmatoarea : am un SRL care inca nu a fost acreditat (de 2 luni tot asteptam acreditarea),din aceasta cauza nu putem desfasura activitatea, asta inseamna 0 venit. Totusi cheltuieli au fost (chelt cu administrarea de cont de exemplu, etc).

Cand am inregistrat la finante SRL -ul am declarat impozit pe profit nu microintreprindere (asa mi s-a spus ca e mai bine pentru noi).
Acum problema mea e urmatoarea : din cate am inteles impozitul pe profit trebuie declarat si platit trimestrial... sunt anumite luni in care se face acest lucru sau....? Momentan noi nu avem profit, totusi sunt obligata sa declar pe 0 ? De platit platesc ceva ?
Va rog daca se poate sa imi oferti un sfat, sunt incepatoare si noua in oras, nu prea am pe cine stresa cu intrebari.... :)



#169 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 November 2011 - 08:18 PM

Chiar daca societatea nu are activitate, obligativitatea depunerii declaratiilor pentru obligatile fiscale din vectorul fiscal, ramane, adica se depun cu zero sau in cazul TVA-ului, daca este cazul, cu suma preluata din Decontul anterior.
In cazul imp. pe profit, pt. trimestrul III (iulie, august, septembrie) trebuia depusa declaratia 100 pana in 25.10.2011; termenul de depunere la trimestru este 25 a lunii urmatoare trimestrului incheiat.
Cautati totusi un profesionist care sa va indrume, informatii sunt si se dau pe Forum, dar legislatia este foarte stufoasa, fiecare firma are particularitatile ei iar amenzile la cea mai mica greseala sunt f. mari.
:smile:

Dana




#170 Pisik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 09 November 2011 - 04:35 PM

Multumesc frumos , am apelat la o contabila si am rezolvat incurcatura. Din fericire am scapat ieftin doar cu un avertisment.



#171 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 10 November 2011 - 12:23 PM

Cu placere! Bine ca ai rezolvat pisicuta :smile: !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 10 November 2011 - 12:23 PM

Dana




#172 Gabi Raco

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 May 2012 - 11:26 AM

Buna ziua. Am infiintat acum 2 luni o societate( S.A.) si momentan nu am nici o activitate. Nu am angajati, nu am facut incasari sau plati, nimic. Este doar firma pe hartie. Intrebarea mea este ce declartii fiscale trebuie sa fac si daca trebuie sa platesc o taxa, lunara, trimestriala, anuala pentru a nu avea probleme cu societatea, sa nu primesc vreo amenda. Va multumesc pentru orice informatie puteti sa-mi dati.



#173 Marinela S.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 June 2014 - 02:10 PM

Ce declarații fiscale trebuie să depun pe zero? O microintreprindere inființată în luna 07.2013 (CAEN 4120) nepltitor de TVA, fără ativitate de la înființare. Specific că nu s-a depus nimic până în prezent, când administratorul a aflat ca se poate primi amendă pentru că nu a depus declarații pe 0. Mă puteți ajuta?



#174 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 June 2014 - 10:33 PM

Declaratia 100 trimestrial, decl.094 si bilantul anual.
Anul acesta (pt.2013) ai scapat de 392 ca nu s-a mai dat pe 0.

PS: verifica totusi vectorul fiscal, sa n-ai surpriza sa fie bifate si salariile pe acolo!



#175 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2014 - 11:06 AM

daca nu ai avut activitate pana acum, poti sa NU depui bilant, ci numai declaratie ca nu ai avut activ. :smile:

in cazul in care, in vectorul fiscal, apari ca esti in evidenta si cu salariati, chiar daca inca nu ai pe nimeni angajat, va trebui sa depui si D112 (trimestrial).
de asemenea, daca esti platitoare de TVA, vei depune si decontul (D300) pe zero (tot la trimestru)



#176 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 June 2014 - 02:46 PM

Asa este, scapi si cu amenda mai mica pentru declaratia de inactivitate.
(nu este platitor de tva, macar a scapat de 300 )

Dar sa stii ca tot te alegi cu amenda, sanse sa scapi doar cu avertisment sunt cam mici acum cand ii impinge pe toti sa colecteze taxe.



#177 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2014 - 03:01 PM

Vezi postareamgabi, la 20 June 2014 - 02:46 PM, a spus:

nu este platitor de tva, macar a scapat de 300

Vezi postareamgabi, la 19 June 2014 - 10:33 PM, a spus:

Declaratia 100 trimestrial, decl.094 si bilantul anual.

daca nu este platitor de TVA, a scapat nu numai de D300, ci si de D394 !! :smile:

INSTRUCȚIUNI

de depunere şi completare a formularului (394) "Declarație informativă privind

livrările/prestările şi achizițiile efectuate pe teritoriul național", cod MFP 14.13.01.02/f

1. Declarația se completează şi se depune de către:

a) persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România conform art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare Codul fiscal, şi care sunt obligate la plata taxei conform art. 150 alin. (1) şi (7) din Codul fiscal, pentru operațiuni impozabile în România conform art. 126 alin. (1) şi taxabile cu cota prevăzută de lege. Declarația se depune pentru orice operațiune taxabilă pentru care, conform titlului VI din Codul fiscal, este emisă o factură, inclusiv pentru avansuri, precum şi pentru operațiunile la care se aplică sistemul TVA la încasare.

Declarația trebuie să conțină toate facturile care au fost emise în perioada de raportare, inclusiv cele care au înscrisă mențiunea <<taxare inversă>> sau <<TVA la încasare>>.

În declarație nu se înscriu facturile emise prin autofacturare şi bonurile fiscale care îndeplinesc condițiile unei facturi simplificate conform prevederilor art. 155 alin. (11), (12) şi (20) din Codul fiscal. Prevederea referitoare la bonurile fiscale se va aplica numai până la data de 31 decembrie 2014;

b) persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România conform art.153 din Codul fiscal, care realizează în România, de la persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, achiziții de bunuri sau servicii taxabile cu cota prevăzută de lege.Declarația trebuie să conțină toate facturile care au fost primite în perioada de raportare, inclusiv cele care au înscrisă mențiunea <<taxare inversă>> sau <<TVA la încasare>>. În declarație nu se înscriu facturile emise prin autofacturare şi bonurile fiscale care îndeplinesc condițiile unei facturi simplificate conform prevederilor art. 155 alin. (11), (12) şi (20) din Codul fiscal. Prevederea referitoare la bonurile fiscale se va aplica numai până la data de 31 decembrie 2014."



#178 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 June 2014 - 03:46 PM

Am scris eu aiurea , cred ca nu gandeam in parametrii la ora aceea. Bine ca ai sesizat.

Nu la 094 ma gandeam, ci la 392 (B-ul), pentru ca fiind infiintata in 2013, m-am gadit ca a avut ceva achizitii la infiintare, macar stampila firmei.

Daca nu exista nici achizitii pe firma, atunci dispare si 392 din lista (bine ca au modificat si nu s-a mai depus pe zero!)



#179 S.Beatrice

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 September 2014 - 08:06 AM

Buna ziua!
M-ar interesa si pe mine sa stiu daca este necesara depunerea situatiei financiare la Ministerul Finantelor, sau alt tip de declaratie, la incheierea exercitiului financiar, pentru o societate comerciala(SRL) infiintata la 01.08.2014 si care nu a avut activitate pana in prezent.
Mentionez ca societatea nu are nici un angajat, in actele firmei figureaza decat administratorul fara indemnizatie lunara.
Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de S.Beatrice: 26 September 2014 - 08:09 AM




#180 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 September 2014 - 05:15 PM

Presupun ca nu ati optat sa fiti inregistrat ca platitor de tva. Deci nu depuneti declaratia 300. Ramane sa depuneti D100 pentru trimestrul III pana pe 25 octombrie, cu impozitul pe microintreprindere pentru ca sunteti platitor de impozit pe venit. Se depune chiar si cu zero la ghiseu, pe CD si listata in doua exemplare.
Apoi in prima parte a anului viitor veti depune bilantul pentru 2014.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi


  • Google
Cometa SQL