Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii firma fara activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


declaratii firma fara activitate

declaratii fiscale pe 0
185 replies to this topic

#121 vladulescumihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 10 February 2010 - 04:37 PM

Buna ziua,
Firma infiintata in 2005, fara activitate de la deschidere pana in prezent, am depus pana in prezent la ANAF decl.100 trimestrial, 101 anual si decl de inactivitate semestrial, platesc imp minim la timp si il declar. La reg com trebuia sa depun decl de inactivitate, dar fiindca am omis acest lucru, s-a dispus dizolvarea firmei. Problema e ca de vreo 8 luni astept sa-mi radieze fima din oficiu, dar vad ca nu am nici o sansa. Am decis sa nu mai depun decl de inactivitate la reg com deloc, poate poate mi-or inchide odata firma, cu anaf-ul nu ma joc k ei dau amenzi. Ce consecinte ar putea avea aceasta nedepunere a decl de inactivitate la reg com?mai nou, vad ca exista un proiect de lege neaprobat inca cum ca sit fin anuale nu se mai depun la ANAF, doar la Reg Com, cum ma afecteaza acest lucru?



#122 Conban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 February 2010 - 08:29 PM

cer sfat pentru urmatoarea situatie...
deci... in decembrie am cumparat o firma de exploatare forestiera care avea inchisa activitatea din 2005..
cand am facut actele pe mine cei de la registru comertului i-au deschis activitatea...
firma nu are nici un fel de venituri sau angajati...
ce acte trebui sa depun acum pt sfarsitul de an...?
multumesc anticipat




#123 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2010 - 08:31 PM

Conban, de la data incetarii inactivitatii xx dec.2009 intri sub incidenta prevederilor art.18 alin 2 din CF , corespunzator cu perioada din an ramasa, adica va trebui sa calculezi impozitul minim pt.perioada xx dec-31.12.2009. Banuiesc ca nu ai depus Declaratia 100 pana in 25.01.2009, daca este asa, va trebui sa depui situatiile financiare anuale pana la data de 25.02.2010 la Oficiul Reg. Com. si D.101 privind impozitul pe profit la Adm. Fin. tot pana la 25.02.2010. Plata imp. se face tot pana in 25.01.2010.

Nu ai precizat daca soc.este platitoare de TVA (in acest caz trebuia depus Decontul de TVA pana in 25.01.2010 pt.trim. IV 2009) si daca este pl.de impozit pe profit sau a fost microintreprindere, eu am presupus ca este pl.de imp.pe profit.

Dana




#124 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 February 2010 - 11:02 AM

Vezi postareaDana42, la Feb 18 2010, 08:31 PM, a spus:

Banuiesc ca nu ai depus Declaratia 100 pana in 25.01.2009, daca este asa, va trebui sa depui situatiile financiare anuale pana la data de 25.02.2010 la Oficiul Reg. Com. si D.101 privind impozitul pe profit la Adm. Fin. tot pana la 25.02.2010. Plata imp. se face tot pana in 25.01.2010.
Daca se depune D101 pana la 25 feb , tot pana atunci se depune si bilantul la Reg . Com? :smile:
Plata imp. se face pana in 25.02.2010.



#125 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 February 2010 - 12:33 PM

nu, bilantul se depune in 15 zile de la data adoptarii hotararii de aprobare Adunarii generale a actionarilor si asoc.



#126 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 February 2010 - 12:51 PM

Corect ! Rectific : in loc de ''va trebui sa depui sit. financiare"- a se citi : "va trebui sa definitivezi sit.financiare". Am mai scris cred ca de zeci de ori acest lucru corect, scuze pt.inducerea de aceasta data in eroare !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 26 February 2010 - 12:52 PM

Dana




#127 maria_89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 October 2010 - 05:36 PM

Buna seara!
La inceputul anului in ianuarie am deschis un SRL s-a desfasurat activitatea pana in 20 august, dupa care am suspendat-o. Am facut dosar pt regim derogatoriu la Adm Financiara. Am depus declaratia 100 trimestrial, insa acum dupa regimul derogatoriu nu stiu ce mai trebuie depus exact si care sunt datele limita. Va rog sa ma ajutati ca sa fac totul cum trebuie k am mai platit o amenda pt intarziere.
Multumesc anticipat! :)



#128 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 October 2010 - 10:09 PM

mai depui bilant si 101 in anul urmator

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 06 October 2010 - 10:09 PM




#129 maria_89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 October 2010 - 10:06 AM

in ce consta bilantul asta?
si care ar fii datele de depunere?
mi s-a spus k trebuie bilant semestrial si anual...
101 trebuie depusa anul urmator in ianuarie sa fie un an de la deschiderea firmei?
habar n-am cum se procedeaza :D
Multumesc anticipat!



#130 maria_89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 October 2010 - 02:12 PM

NUmai imi raspunde si mie nimeni? :| k acum se termina anul si nush cum trebuie sa procedez.. :(



#131 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 20 October 2010 - 04:27 PM

bilantul este acum un formatul unui pdf inteligent si se completeaza conform balantei din decembrie 2010
bilantul anual se depune de regula in termen de 150 zile de la incheierea exercitiului financiar
cel semestrial are termen limita undeva pe la mijlocul lunii august
iar 101 pe 25 februarie sau 25 aprilie
The art of knowing is knowing what to ignore.



#132 maria_89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 October 2010 - 09:01 PM

Multumesc frumos!

Mai am o intrebare... am mai citit pe net si am vazut k unele chestii se depun la ONRC si altele la Adm Financiara. Eu dak am firma suspendata ce trebuie sa depun si unde? :D



#133 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 October 2010 - 12:15 AM

1. Sit. financiare anuale se depun la ONRC, daca se va schimba ceva pana la termenul de predare (15 zile de la data HG a asoc., nu mai tarziu de 150 de zile de la incheierea exer.financiar) cu siguranta vei afla pe Forum sau din alte surse. Va sfatuiesc sa apelati pentru intocmirea sit. financiare la o persoana autorizata, conform legii contabilitatii.
2. La semestru bilantul se depune la Adm. Financiara.
3. D.101 pentru 2010 se depune la Adm. Financiara cnf CF :
" ART. 35
(1)Contribuabilii au obligația să depună o declarație anuală de impozit pe profit până la data de 25 aprilie inclusiv a anului următor, cu excepția contribuabililor prevăzuți la art. 34 alin. (4), (5), (11), care depun declarația anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.
...................
Art.34
………….
(11) Contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit. b), care definitivează până la data de 25 februarie închiderea exercițiului financiar anterior, depun declarația anuală de impozit pe profit și plătesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor. "

4. Alte decl. informative (392, 394, decl.privind CA etc. )
Eu stiu ca pentru fractiunea din sem II 2010 (iulie-20.08.2010) daca soc. a fost platitoare de TVA se depune si Decl.394, dar poate ma corecteaza/completeaza colegii sau intrebati si la Adm. Fin. avand in vedere si Ordinul 1786/2010 .
Pt. declaratii vedeti site-ul www.mfinante.ro, cu explicitarea declaratiilor si a termenelor de depunere .
5. Postez un extras din Ordinul 1221/2009.
" Ordin 1221/2009 privind Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu
.....................
C. Depunerea declarațiilor fiscale
1. Sfera de aplicare a regimului de declarare derogatoriu
1.1. Sunt supuse regimului de declarare derogatoriu următoarele declarații fiscale:
a) formularul 100 "Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat", cod 14.13.01.99/bs;
b) formularul 101 "Declarație privind impozitul pe profit", cod 14.13.01.04;
c) formularul 102 "Declarație privind obligațiile de plată la bugetul asigurărilor sociale și fondurilor speciale", cod 14.13.01.40;
d) formularul 103 "Declarație privind accizele", cod 14.13.01.03/a;
e) formularul 104 "Declarație privind distribuirea între asociați a veniturilor și cheltuielilor", cod 14.13.01.01/dv;
f) formularul 120 "Decont privind accizele", cod 14.13.01.03;
g) formularul 130 "Decont privind impozitul la țițeiul din producția internă", cod 14.13.01.05;
h) formularul 300 "Decont de taxă pe valoarea adăugată", cod 14.13.01.02.
1.2. Regimul de declarare derogatoriu se solicită pentru toate obligațiile de declarare cuprinse în formularele de la pct. 1.1 și înscrise în vectorul fiscal al contribuabilului.
2. Termene de depunere:
2.1. Pe perioada aplicării regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii nu au obligația depunerii declarațiilor prevăzute la pct. 1, cu excepția situației prevăzute la pct. 2.2.
2.2. Pentru fracțiunea de an fiscal aflată în afara perioadei de aplicare a regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii au obligația depunerii declarațiilor prevăzute la pct. 1.1 lit. b), f) și g) la termenele prevăzute de lege."

Dana




#134 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 October 2010 - 12:47 PM

Scuze, revin cu o corectie la punctul 1., s-a modificat L. 31/1990 si s-a revenit la depunerea situatiile financiare anuale la Adm Fin. teritoriale.
"ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 90 din 29 septembrie 2010pentru modificarea și completarea Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale
ART. I
Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.066 din 17 noiembrie 2004, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:
1. Articolul 185 se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 185. - (1) În condițiile prevăzute de Legea contabilității nr. 82/1991, republicată, consiliul de administrație, respectiv directoratul, este obligat să depună la unitățile teritoriale ale Ministerului Finanțelor Publice, în format hârtie și în format electronic sau numai în formă electronică, având atașată o semnătură electronică extinsă, situațiile financiare anuale, raportul lor, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, după caz.
(2) Consiliul de administrație, respectiv directoratul societății-mamă, definită astfel de reglementările contabile aplicabile, este obligat să depună la unitățile teritoriale ale Ministerului Finanțelor Publice copii ale situațiilor financiare anuale consolidate, prevederile alin. (1) urmând a fi aplicate în mod corespunzător.
(3) În vederea efectuării publicității legale, Ministerul Finanțelor Publice transmite, electronic, la Oficiul Național al Registrului Comerțului copii de pe următoarele acte, în formă electronică: situațiile financiare anuale și, după caz, situațiile financiare anuale consolidate, raportul și, după caz, raportul consolidat al consiliului de administrație, respectiv al directoratului, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum și indicatorii economico-financiari necesari efectuării publicității legale. Publicitatea legală se realizează prin menționarea în registrul comerțului a depunerii situațiilor financiare anuale, însoțite de raportul consiliului de administrație, respectiv al directoratului, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum și prin publicarea indicatorilor economico-financiari extrași din acestea.
(4) Societățile comerciale care au o cifră anuală de afaceri de peste 10 milioane lei au obligația de a publica în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, un anunț prin care se confirmă depunerea actelor prevăzute la alin. (1).
(5) Pentru societățile comerciale a căror cifră anuală de afaceri nu depășește 10 milioane lei, anunțul prevăzut la alin. (4) va fi publicat, pentru acces gratuit, pe pagina de internet a Oficiului Național al Registrului Comerțului.
(6) Ministerul Finanțelor Publice și Oficiul Național al Registrului Comerțului vor încheia un protocol de colaborare, în vederea transmiterii, în format electronic, a copiilor și informațiilor prevăzute la alin. (3) și (5)."

Dana




#135 firmafara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 October 2010 - 07:22 PM

Buna seara,

Am o firma pe care am facut o singura achizitie, nicio vanzare, infiintata in iulie 2010. Nu am depus nicio declaratie pana acum.

Se poate sa imi spuneti daca, in cazul in care am facut o achizitie, dar nu am vandut, depun doar 100 si 300? Trebuie sa mai depun declaratie pe proprie raspundere? Daca am intarziat cu depunerea primesc amenda?
Pentru 394 cand e data limita de depunere?
(firma e platitoare de TVA)

Multumesc anticipat!



#136 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 October 2010 - 07:32 PM

trebuie sa depuneti declaratiile chiar si cu zero, daca nu aveti nimic de declarat.
pentru 100, 300 termenul a fost 25 oct -mergeti repede sa depuneti cu avertisment sau cu putin ajutor
pentru 394 termenul e 25 ian 2011
-info pe site la mfinante.ro



#137 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 26 October 2010 - 07:37 PM

-factura de achizitie este cu tva? daca da, tb sa declarati TVA in D300 si eventual sa platiti tva ( din ceea ce spuneti e singura achizitie si nicio vanzare). Chiar daca nu aveti activitate D100 si D300 tb depuse cu 0. In anul infiintarii impozitul minim nu se plateste dar aveti obligatia de a calcula si plati impozitul pe profit (in cazul in care aveti profit)
- spuneti ca firma a fost infiintata in iulie 2010, atunci D394 pt S2/2010 se depune in 2011 pana la 25 ianuarie

ups.. m-am suprapus cu mihaela_cva :wink:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 26 October 2010 - 07:39 PM




#138 maria_89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 October 2010 - 08:07 PM

ma poate ajuta si pe mine cinva sa copletez declaratia 101 si bilantul contabil?
stiti cumva...dupa cei 3 ani de suspendare dak nu se reia activitatea se inchide firma automat?

Aceasta postare a fost editata de maria_89: 27 October 2010 - 08:08 PM




#139 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 October 2010 - 08:17 PM

-incercam sa va ajutam, spuneti ce aveti
-nu se inchide automat, se reactiveaza



#140 maria_89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 02 November 2010 - 09:38 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Oct 27 2010, 09:17 PM, a spus:

-incercam sa va ajutam, spuneti ce aveti
-nu se inchide automat, se reactiveaza

paaaii...stiu decat k trebuie sa depun bilantul anual 2010 si nu stiu cum se completeaza si din cate stiu trebuie autorizat de un expert contabil nu?
pur si simplu vreau sa il fac pentru a-l depune...
trebuie luate date din registrele de evidenta fiscala?
heeelp






Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL