Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


examene ACCA - topic 2014

237 replies to this topic

#161 sabina vasilache

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 June 2014 - 03:07 PM

Multumesc Marcela pentru raspuns si pentru urari.

Chiar daca se spune ca F6 var UK e mai usoara, eu prefer sa dau var ROM, chiar cred ca informatiile invatate la examenul asta imi vor folosi in practica (sper sa nu ma insel). Cred ca daca ma apuc de citit de prin august, voi avea timp sa aprofundez cum trebuie informatiile. Eu m-am hotarat sa dau doar cate un examen pe sesiune, mi se pare mai abordabila varianta asta, atat din punct de vedere al timpului avut la dispozitie, cat si financiar. In ce priveste modificarile din decembrie, F6 e singurul examen din F-uri care se va modifica incepand cu 2015.

Concediu placut la toata lumea si sa ne auzim cu bine pe 8 august, cu vesti bune :).



#162 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 July 2014 - 10:12 AM

Buna tuturor,

Am o intrebare: are cineva vreun Course Notes pentru P2, cat de cat recent? Mi-ar trebui pentru o colega ... insa ma bate gandul sa ma inscriu si eu pt P2 daca iau examenul, nu mai suport momentan inca un ex de teorie... am inteles ca ST are undeva la 600 de pag, deci e destul de greu de parcurs.

@luna_plina: dupa ce ai invatat la P2?

Multumesc!




#163 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 July 2014 - 11:43 AM

@ alexandra_stanca

La ce examen de teorie te referi, cand spui ca nu mai suporti inca unul? Cumva la P3? E preferatul meu, dintre toate examenele ACCA :rolleyes: . E bazat pe analiza de business, strategii, modele. Foarte interesant, poate cele mai non-contabil examen ACCA, o gura de aer proaspat.
Pentru P2 am invatat pe baza manualului de la Kaplan (in 2012), insa e foarte detaliat, avea peste 1.000 pagini. Iar la F7 am folosit manualul de la GTG, la fel de stufos. Intr-un fel, e mai bine asa, iti prezinta mai multe exemple, studii de caz.
Oricum, am folosit intotdeauna PRK de la BPP, imi place felul in care abordeaza problemele. Iar eu am invatat intotdeauna mai mult prin parcurgerea problemelor, decat din manual.
Sper sa alegi ce e mai potrivit pentru tine (ma refer atat la examenul din decembrie, cat si la manuale).
Si, sa dea Dumnezeu sa primim vesti bune in august!



#164 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 July 2014 - 12:16 PM

Multumesc pentru raspuns, prompt ca de obicei :smile:

Nu, ma refer la P1, as vrea sa il aman un pic ... asta daca trec acum de F8. Daca nu, cred ca il voi relua, sper sa nu fie cazul...
Exact, si eu am invatat prin rezolvarea problemelor. Avem un PRK din 2014 pentru P2, dar as fi vrut sa gasesc si un Course Notes...nu stiu ce sanse am, dar incerc.

Sper sa aiba toata lumea parte de rezultate pozitive in august!



#165 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 July 2014 - 02:04 PM

@ alexandra_stanca

Daca ai manualul pentru P2, e suficient sa iti cumperi culegerea. Si tu ai fost de acord ca, cel mai mult invatam prin parcurgerea problemelor. Course Notes poti sa-ti faci tu, pe baza informatiilor "culese" din probleme. Personal, nu am folosit niciodata acest tip de material, nu il consider indispensabil. Dar, daca tu crezi ca iti este necesar, go for it.
Daca imi permiti sa repet sfatul pe care l-am mai acordat pe forum, e mult mai indicat sa sustii P1 impreuna sau (in cazul tau) imediat dupa F8, iti va fi mult mai usor. Si, cu ocazia asta poti parcurge si modulul de etica profesionala, cat ai materia proaspata in minte.
Eventual, poti incerca sa dai in decembrie P1+P2, eu asa am procedat. E chiar ok, intrucat unul e axat pe teorie, celalalt pe calcule detaliate, deci nu te plictisesti :smile:.



#166 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 July 2014 - 04:04 PM

@luna_plina : Multumesc mult pentru raspuns.

Intrebam de Course Notes pentru ca stiu de la unii colegi care au terminat deja ACCA ca e mult mai usor de parcurs (e mai succint si sintetizeaza toate informatiile necesare din ST), insa din pacate il obtin doar cei care se inscriu la cursurile organizate de BPP... in cazul meu si al colegei mele ar fi fost de folos, nu prea avem timpul necesar pentru a parcurge tot ST...

Multumesc pentru sfat, stiu ca tu esti de parere ca aceasta ar fi cea mai buna ordine pentru sustinerea examenelor. Eu ma gandeam la varianta P2 pentru ca studiaza si colega mea pentru acest examen si m-as simti mai impulsionata, plus ca daca as avea nelamuriri ne-am putea consulta. Insa nu sunt hotarata, depinde mult de rezultat, o sa tin cont si de parerea ta.

Din pacate nu am fizic timpul necesar pentru a studia 2 materii la un nivel care sa imi permita sa promovez ambele examene...cateodata mi-as dori sa pot face asta pentru a scapa mai repede de ele...dar prefer sa am o oarecare certitudine in privinta promovarii.



#167 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 July 2014 - 08:59 AM

@ alexandra_stanca

Legat de Course Notes, ma gandesc ca, ai putea sa le substitui cu Pocket Notes sau i-learn CD; sau suportul de curs de pe OT.
Stiu ca-i dificil sa dai 2 examene ACCA in aceeasi sesiune, P2 chiar e o provocare. Daca tot ai o prietena impreuna cu care poti studia, e foarte bine, ai cu cine sa te consulti, cine sa te impulsioneze sa avansezi cu studiul.
Certitudinea privind promovarea nu o are nimeni, fie ca studiaza pentru un examen sau trei...din pacate...
Spor la invatat, daca te apuci de pe acum! Si o vara cat mai frumoasa!



#168 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 July 2014 - 10:41 AM

Pana primim rezultatele examenelor ACCA, as putea sa va intreb daca ati auzit de CIA (Certified Internal Auditor)? Am studiat site-ul lor, dar Romania nu apare intre tarile unde se sustin examene.
Daca aveti informatii despre aceasta calificare, va raman recunoscatoare.
Multumesc anticipat.



#169 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 July 2014 - 11:12 AM

Buna,

Am o colega care s-a interesat de aceasta certificare. Mi-a spus ca se sustin examenele si in Romania, si ca institutul corespondent (daca pot sa ii spun asa) la noi este Asociatia Auditorilor Interni din Romania. Pe site-ul lor vad ca scrie ca se organizeaza si cursuri pentru certificari si dau si detalii despre examene:

http://www.aair.ro/i...d=32&Itemid=147

Te gandesti sa te inscrii, acum ca aproape termini cu ACCA?



#170 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 July 2014 - 06:26 PM

@alexandra_stanca

Multumesc mult de tot pentru informatii. Ma bat gandul sa-mi incerc norocul cu CIA, inca nu sunt hotarata, depinde si de rezultatele examenelor ACCA.

Apropos de ACCA: pe site-ul lor s-au publicat rezolvarile subiectelor din sesiunea iunie, ce-i drept nu pentru toate examenele (inca). Am citit raspunsurile in varianta examinatorului la P5 si mi s-a confirmat speranta ca-l trec fara probleme (adica peste 50 de puncte). Acu`, ramane de vazut, l-am mai picat o data cu 49 puncte, desi bagam mana-n foc ca-l promovez. Cum o vrea Domnul...
La P6 inca nu-s publicate rezolvarile, acolo am cele mai mari emotii.
Abia astept publicarea rezultatelor: au mai ramas 3 saptamani si jumatate :rolleyes: .

Voi ce faceti, v-ati apucat de studiu pentru decembrie sau asteptati rezultatele?
Va doresc sa aveti parte de vesti bune pe 8 august! Si o vara frumoasa!

Aceasta postare a fost editata de luna_plina: 14 July 2014 - 06:27 PM




#171 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2014 - 01:11 PM

Vezi postarealuna_plina, la 14 July 2014 - 06:26 PM, a spus:

Ma bat gandul sa-mi incerc norocul cu CIA, inca nu sunt hotarata, depinde si de rezultatele examenelor ACCA.

initial mi-a venit in minte alta CIA .... :laugh: :laugh: :laugh:



#172 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 July 2014 - 11:44 AM

Buna,

Eu nu m-am apucat de invatat...nici chef nu am si nici nu sunt hotarata ce sa dau...oricum depind de rezultat, asa ca astept publicarea notelor. Si abia apoi o sa decid cum procedez in continuare. E asa bine sa ai "doar" grija serviciului, a casei si copilului, ca prefer sa fiu in continuare linistita o perioada :))))

Adevarul e ca urmeaza o perioada aglomerata la serviciu si ma gandesc ca daca nu reusesc sa trec de F8, intr-o perioada in care am avut oarecum timp sa invat...nu stiu ce voi face in toamna :(

Mult succes tuturor!



#173 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 July 2014 - 10:52 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 15 July 2014 - 01:11 PM, a spus:

initial mi-a venit in minte alta CIA .... :laugh: :laugh: :laugh:

Ei, nu bat cu gandul pana acolo :biggrin2: , ma limitez la contabilitate...

Vezi postareaalexandra_stanca, la 16 July 2014 - 11:44 AM, a spus:

E asa bine sa ai "doar" grija serviciului, a casei si copilului, ca prefer sa fiu in continuare linistita o perioada :))))

Te inteleg foarte bine, e asa placut sa nu ai (deocamdata) grija examenelor, sa ai putin timp pentru tine si cei dragi...
Enjoy this, we only have 3 weeks left!
:rolleyes:



#174 IMAndrei21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 July 2014 - 07:23 PM

Ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi, va rog.

As dori sa ma inscriu sa dau si eu examenele de ACCA , insa nu sunt avansat la engleza. Am sanse fara sa fiu profi la engleza?

Am absolvit ASE-ul ( Management) atat facultatea cat si masterul , iar 6 luni am lucrat la PwC ca intern audit , pana in aprilie, iar din august voi lucra la BASSE.

Multumesc, astept sfaturile voastre.



#175 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 July 2014 - 05:43 PM

@ IMAndrei21

Inteleg dorinta de a obtine un raspuns direct si cat mai rapid la intrebarea ta, dar trebuie sa intelegi ca, nu intotdeauna membrii acestei sectiuni de forum sunt disponibili; eu una, abia m-am intors din concediu, asa ca iti raspund cu intarziere...

Te sfatui sa iti faci timp pentru a citi postarile anterioare legate de topicul ACCA, atat pentru 2014, cat si pentru anii anteriori. Sunt convinsa ca, vei afla raspuns la toate intrebarile tale legate de ACCA, atat pre-inscriere, cat si legat de etapele urmatoare. Cateva informatii in plus nu strica, iti vei putea forma o imagine mult mai clara legata de ceea ce reprezinta ACCA.

Totusi, pentru a-ti raspunde la intrebare: faptul ca nu ai cunostinte avansate de Business English nu este relevant, exista nivelele incepator si mediu (si, in consecinta, implicatii diferite privind modul de asimilare a materiei). Daca ai cunostinte de limba engleza la nivel mediu si multa dorinta de invatare si perfectionare, go for it !!!

Experienta in audit iti va fi foarte utila pentru promovarea examenului F8 "Audit and Assurance", insa - pentru a ajunge acolo - trebuie sa promovezi examenele F1-F4. Sau, sa obtii echivalarea acestora pe baza studiilor universitare. Intrucat ai terminat ASE, cu siguranta poti obtine cateva echivalari. Nu tocmai 9 (cum ai fi primit, daca terminai sectia de Contabilitate), dar totusi vor fi macar 2-3.

Eu iti recomand sa te inscrii (cu atat mai mult cu cat, firmele din BIG 4 te cam obliga sa obtii aceasta calificare), vei avea sansa sa evoluezi, chiar daca nu esti "profi la engleza". Tot ce nu te omoara te face mai puternic, cu siguranta! Si, mai bine pregatit dpdv profesional, in acest caz ....

Multa bafta la noul job si sper sa iei decizia de a deveni student ACCA! Te asteptam pe forum, sa impartasesti cu ceilalti studenti impresiile tale.

Si,ca tot vorbim despre "impresii": sunt neplacut impresionata ce colegii de forum care se inscriu doar pentru a obtine raspunsuri strict la intrebarile lor (fara a se deranja sa "frunzareasca" paginile anterioare), insa - dupa ce devin la randul lor studenti ACCA si sustin examene - nu se obosesc sa posteze raspunsuri la intrebarile altora, sau sa furnizeze un feedback privind examenele sustinute.

In urma cu 4-5 ani, cand am inceput sa postez pe acest forum, am sperat ca, studentii ACCA din Romania ar putea crea o comunitate online dedicata lor, cu scopul de a se ajuta si sustine reciproc
(asemanatoare cu cea de pe Opentuition). Insa, egoismul si lipsa de solidaritate (specific romanesti) se simt si aici. Nu e ok doar sa ceri, fara sa oferi nimic. Imi amintesc cat de dezorientata eram la inceputurile mele ca si student ACCA si cat de mult m-au ajutat informatiile furnizate de membrii de atunci ai acestei sectiuni de forum. Pentru ajutorul primit (atunci si acum) sunt extrem de recunoscatoare si incerc sa ajut la randul meu. Am crezut intotdeauna in puterea exemplului, daca vrei sa schimbi ceva in jurul tau, trebuie sa fii tu primul care actioneaza...

Suntem doar cativa membri (de fapt, membre :laugh: ) de forum care activeaza cu adevarat, ofera raspunsuri si le pasa mai mult decat de pielea lor. Eu le multumesc Alexandrei, Marcelei, lui Mva012, Dianei-Veronica (stiu ca urmareste in continuare forumul), doamnei Otilia pentru sustinerea pe care mi-au oferit-o cand am avut nevoie, pentru incurajari si cuvintele frumoase!

Ne auzim pe 8 august, speram cu vesti bune!



#176 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2014 - 05:42 PM

Buna ziua, dragilor!

Am revenit si eu dintr-un concediu prelungit la tara, unde am avut net doar pe telefon, cat sa mai arunc un ochi pe FB asa ca am citit repede ce ati mai scris in ultimul timp.

Eu m-am deconectat asa tare de tot ca imi e teama de ziua de vineri cand ma voi trezi la cruda realitate...nu m-am uitat pe raspunsurile de pe site ca sa nu ma apuce deprimarea.

@luna plina ai dreptate legat de nemultumirea vis-a-vis de unii membrii ai forumului care nu participa cu raspunsuri dupa inscriere, dar eu ma bucur ca suntem totusi o “mana” de suflete active. :rolleyes:

Sper ca ati avut o vara frumoasa pana acum si sa ne rugam ca ziua de vineri sa fie zi de sarbatoare pentru toti.

Am vrut doar sa va salut si sa va spun ca ne auzim mai des de acum inainte!
Numai bine va doresc si multa racoare! :laugh:



#177 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2014 - 06:18 AM

Buna dimineata,

Dupa ce am petrecut o noapte alba (tot verificandu-mi emailul la fiecare 30 de minute si sperand ca, am scapat in sfarsit de examene), la 6.30 am primit emailul cu rezultatele...
Acum rad cu un ochi (am scapat de P5 la a 2-a incercare, cu 52 de puncte) si plang cu celalalt (am picat P6 cu 38 de puncte). Sunt nitel socata, la P6 am luat 41 de puncte in sesiunea din decembrie, nu ma asteptam la 38 de puncte la a 2-a incercare....
Nu mai vreau sa aud de P6, in decembrie voi da P7 sau P4.
Sper ca, la voi vestile sunt mai bune!



#178 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2014 - 06:29 AM

Neata,

Felicitari luna_plina pentru rezultat! Asa e ca lucrurile par mai negre decat sunt de fapt imediat dupa ce se intampla? :biggrin2:
Sunt sigura ca o sa fie mai bine cu P4 :) (sau P7)

Eu nu reusesc sa vad rezultatul....trebuie sa te inscrii dupa fiecare examen ca sa primesti pe mail rezultatul? Pagina e imposibil de accesat...

Te inteleg perfect ca nu ai putut dormi...miza era atat de mare...si eu pe la 2 30 am intrat sa vad daca s-a afisat ceva...stiam ca de la 0:00 ora UK le faceau publice...cu greu am reusit sa adorm...



#179 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2014 - 06:29 AM

Buna Alexandra,

Multumesc pentru felicitari si incurajari. Ti-am raspuns la PM, cred ca emailul tau va sosi in curand, sa ne anunti vestile bune! Intre timp, poti sa mai incerci sa intri pe myACCA, poate afli mai repede.

Aceasta postare a fost editata de luna_plina: 08 August 2014 - 06:30 AM




#180 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2014 - 06:53 AM

Buna din nou,

sunt super-fericita, cred ca nu m-am mai bucurat (si nu am mai avut asa emotii) pentru niciun examen... am reusit sa il iau cu 54. Ma bucur ca timpul pe care nu l-am petrecut cu fetita mea nu a fost irosit!

Multa bafta tuturor!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL