Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006

200 replies to this topic

#141 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2006 - 03:23 PM

Atasez un fisier in care am incercat sa scriu baza de calcul a fiecarei contributii. In speranta ca nu am scapat ceva, va rog sa ma corectati daca am gresit. Daca nu, sper sa fie un instrument util si pentru altii.
Bineinteles, nu am pretentia ca am cuprins toate spetele dar cel putin pentru venituri din salarii si indemnizatii sper ca este tot.

Fisiere atasate





#142 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 12 December 2006 - 12:09 AM

Cornelia, unde gasesc in lege ca CAS uniate 19.75% se aplica la: "fondul total de salarii brute lunare realizate (care nu poate fi mai mare decât produsul dintre numărul mediu al asiguraților din luna pentru care se calculează contribuția și valoarea corespunzătoare a 5 salarii medii brute lunare pe economie). "
Ma refer la aceasta plafonare de care zici tu.

Iar pt FNUASS: "Baza de calcul este plafonata la nr. angajati * 12 salarii minime brut pe tara garantat in plata"
Eu intelesesm ca baza de calcul pt concediile medicale este plafonata, si nu baza de calcul a indemnizatiei lunare de 0.75%.

Aceasta postare a fost editata de Cris Raicu: 12 December 2006 - 12:12 AM

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#143 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2006 - 01:34 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Dec 12 2006, 12:09 AM, a spus:

Cornelia, unde gasesc in lege ca CAS uniate 19.75% se aplica la: "fondul total de salarii brute lunare realizate (care nu poate fi mai mare decât produsul dintre numărul mediu al asiguraților din luna pentru care se calculează contribuția și valoarea corespunzătoare a 5 salarii medii brute lunare pe economie). "
Ma refer la aceasta plafonare de care zici tu.

Iar pt FNUASS: "Baza de calcul este plafonata la nr. angajati * 12 salarii minime brut pe tara garantat in plata"
Eu intelesesm ca baza de calcul pt concediile medicale este plafonata, si nu baza de calcul a indemnizatiei lunare de 0.75%.
Text extras din: Lege nr. 19/2000 - privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale@

Art. 24. - (1) Baza lunară de calcul, la care angajatorul datorează contribuția de asigurări sociale, o constituie fondul total de salarii brute lunare realizate de asigurații prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. I și II.
(2) Baza lunară de calcul, la care persoana juridică din România datorează contribuția de asigurări sociale pentru personalul român trimis în misiune permanentă în străinătate, o constituie fondul total de salarii rezultat din însumarea salariilor brute individuale la care s-a calculat contribuția de asigurări sociale, conform prevederilor art. 23 alin. (2).
(3) Baza de calcul prevăzută la alin. (1) și (2) nu poate fi mai mare decât produsul dintre numărul mediu al asiguraților din luna pentru care se calculează contribuția și valoarea corespunzătoare a 5 salarii medii brute. (4) Prevederile alin. (3) se aplică și în cazul bugetului Fondului pentru plata ajutorului de șomaj.
(5) În situația depășirii plafonului prevăzut la alin. (3), în cazul angajatorilor care datorează contribuție asupra unui fond total de salarii realizat în condiții diferite de muncă, baza de calcul la care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzătoare fiecărei condiții de muncă, se stabilește proporțional cu ponderea, în fondul total de salarii, a drepturilor salariale realizate în fiecare dintre condițiile de muncă.
___________
Alineatele (1) și (3) au fost modificate prin art. I pct. 8 din O.U.G. nr. 9/2003.

SI

Text extras din: Ordonanță de urgență nr. 158/2005 - privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate@

Art.. 6 alin. (8) Baza lunară de calcul a contribuției pentru concedii și indemnizații pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) nu poate fi mai mare decât produsul dintre numărul asiguraților din luna pentru care se calculează contribuția și valoarea corespunzătoare a 12 salarii minime brute pe țară.

textul din OUG 158 este cel actualizat cu legea 399 si Og 91



#144 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 12 December 2006 - 01:43 PM

care sunt cotele contributiilor angajatului si ale angajatirului?



#145 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 12 December 2006 - 01:57 PM

Mercic Cornelia, uitasem complet de plafonarea de la CAS unitate, o foloseam doar pe cea de la cas asigurat (oricum nu am avut cazuri de fond de salarii atat de mare).
Referitor la baza de calcul a indemnizatiei / contributiei...circula atatea variante ca nu mai stiu ce sa cred.
Unii zic ca se plafoneaza indemnizatia de concediu medical (adica suma rezultata dupa adunarea veniturilor din cele 6 luni / nr zile lucratoare) altii ca se plafoneaza baza de caclul a contributiei lunare de 0.75% pentru concediile medicale. :thumbup:
Am cautat in programul de legislatie OUg 158/2005 cu modificarile la zi si mi-a rezultat asta:

Art. 6:
(8) Baza lunară de calcul a contribuției pentru concedii și indemnizații pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) nu poate fi mai mare decât produsul dintre numărul asiguraților din luna pentru care se calculează contribuția și valoarea corespunzătoare a 12 salarii minime brute pe țară.

Art.10:
Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizațiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția pentru concedii și indemnizații

De aici, eu trag o concluzie: si baza de calcul lunara a contributiei cat si indemnizatia acordata pt concediile medicale sunt plafonate.
Pareri pro si contra?

P.S.: daca e vreo problema ca se discuta despre concedii medicale pe topicul acesta, rog un moderator sa ne mute undeva la cald si soare
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#146 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2006 - 02:01 PM

Cu placere Cris.
Parerea mea (la care nu am indoieli): este plafonata baza de calcul atat pentru contributie cat si pentru indemnizatie. Este similar cu CAS-ul dar alta plafonare ca sa nu ne plictisim.



#147 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 12 December 2006 - 02:26 PM

Bun, suntem in consens. :thumbup:

P.s.: Multumiri multe pt fisierul atasat !
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#148 phpalpha

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 December 2006 - 07:45 PM

Indemnizatia pt concediile medicale a ramas 0.75% in Decembrie?
Merci.



#149 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 27 December 2006 - 08:30 PM

In decembrie, da.



#150 angelica_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 28 December 2006 - 09:03 AM

Sper ca n-am facut prostioare la calculul certificatelor de concediu medical. Eu tot nu sunt lamurita cu un aspect....se limiteaza baza de calcul a indemnizatiei de concediu medical la 12 salarii minime brute pe tara??? Adica nu pot calcula medicale decat la un brut de 3960???? Va rog sa ma lamuriti ca daca e asa am incurcato ca n-am tinut cont de plafonul acesta.



#151 angelica_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 28 December 2006 - 09:34 AM

Vezi postareaangelica_b, la Dec 28 2006, 09:03 AM, a spus:

Sper ca n-am facut prostioare la calculul certificatelor de concediu medical. Eu tot nu sunt lamurita cu un aspect....se limiteaza baza de calcul a indemnizatiei de concediu medical la 12 salarii minime brute pe tara??? Adica nu pot calcula medicale decat la un brut de 3960???? Va rog sa ma lamuriti ca daca e asa am incurcato ca n-am tinut cont de plafonul acesta.
Vin cu o precizare, intre timp m-am luminat, zic eu, si cred ca am calculat bine. Daca gresesc va rog sa ma corectati. Am crezut initial ca media lunilor sa fie mai mica de 3960, ceea ce mi se pare o aberatie(adica sa avem pe luna 330 :)) brutul), sper ca nu rad a paguba. Acum am inteles ca pe luna nu trebuie sa iau la calcul mai mult de 3960 (12*330), brut cam greu de atins la o unitate bugetara. (sper ca nu imposibil de la anul) LA MULTI ANI! tuturor chinuitilor de legislatia neastamparata



#152 angelica_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 28 December 2006 - 09:52 AM

anexez si raspunsul gasit pe site-ul casei:
Baza de calcul pe 6 luni = max 330*12*6 = 23760 ron
Media lunara = max 12*330 = 3960 ron
Relatii se pot obtine de la CASMB la tel : 0316.901.015
0316.901.016
0316.901.017



#153 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 04 January 2007 - 04:29 PM

La multi ani tuturor!

As vrea sa supun discutiei un aspect din OUG 158 modificata. Poate ca v-ati lamurit, eu inca nu am reusit.

Stagiu minim de cotizare e de o luna din 12 anterioare...
Iar Baza de Calcul a indemnizatiilor se determina ca medie a veniturilor DIN ULTIMELE 6 LUNi anterioare...

Cum facem media zilnica daca omul are de exemplu 3 luni stagiu de cotizare? Care din cele 2 variante?

a) (V1+V2+V3+0+0+0) / (Z1+Z2+Z3+0+0+0)
sau
b) (V1+V2+V3+V4+V5+V6) / (Z1+Z2+Z3+Z4+Z5+Z6)


unde:
- Vi sunt veniturile lunii "i";
-Zi sunt zile luna "i";


MULTUMESC.



#154 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 05 January 2007 - 09:54 AM

deci somajul pt unitate este 2,5 %?
ce este cu aceasta cota de accidente.
daca un angajat a lucrat 5 zile intr.o luna se mai aplica deduceri?



#155 angelica_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 January 2007 - 11:52 AM

Eu merg pe prima varianta

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 08 January 2007 - 07:51 PM




#156 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2007 - 12:16 PM

In cazul tau cele 2 variante sunt identice. Daca are doar 3 luni stagiu de cotizare este normal ca V4, V5, V6 si Z4, Z5, Z6 sunt egale cu zero. Nu este nici o dif intre cele 2 variante. Ambele sunt corecte

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 08 January 2007 - 07:51 PM

Cu respect,
Alinutza



#157 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 08 January 2007 - 01:53 PM

Va multumesc.
La varianta a 2-a de fapt am vrut sa spun:
(V1+V2+V3+0+0+0) / Z1+Z2+Z3+Z4+Z5+Z6), si interpretam ca in cazul in care omul are stagiu mai mic de 6 luni, media zilnica va fi mult mai mica.



#158 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2007 - 01:00 AM

De unde luam noile tarife pt asig de accidente?
S-au publicat undeva? Daca le are cineva va rog postati-le si pt noi.



#159 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 12 January 2007 - 10:56 AM

Sunt valabile cele vechi.



#160 cipri20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 12 January 2007 - 11:08 AM

as dori noile contributii pt 2007 pt conditii normale, se poate? :) angajat si angajator.. mersi






Similar Topics Collapse

8 useri citesc topicul

0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL