Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tichete ( Bonuri ) de Masa si Tichete ( Bonuri ) Cadou - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


Tichete ( Bonuri ) de Masa si Tichete ( Bonuri ) Cadou


59 replies to this topic

#21 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 posts
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Posted 31 May 2007 - 01:30 PM

Da, cu conditia ca salariatul sa aiba functia de baza la tine. Normele metodologice de aplicare a L.142/1998 privind acordarea tichetelor de masa spun la art. 35, ca in cazul cumulului de functii, tichetele de masa pot fi acordate numai de angajatorii unde salariatii in cauza isi au functia de baza. Aceleasi norme spun ca se acorda cate un tichet de masa pentru fiecare zi in care salariatul a fost prezent la lucru in unitate, fara sa faca distinctia normei cu care este angajat salariatul. Asa ca eu cred ca se pot aorda tichete si celor cu 1/2 norma. Lucrurile astea se prevad fie in CCM, fie in regulamentul de ordine interiaora al societatii respective.



#22 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 posts

Posted 19 July 2007 - 03:01 PM

buna!Ma lamureste si pe mine cineva ,ce fac in cazul cand salariatul este in delegatie ,dar sta mai putin de 12 ore si nu primeste diurna.Are dreptul la tichet de masa pentru aceea zi? Multumesc




#23 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 posts
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Posted 20 July 2007 - 12:30 PM

Vezi postarealauramino, la Jul 19 2007, 04:01 PM, a spus:

buna!Ma lamureste si pe mine cineva ,ce fac in cazul cand salariatul este in delegatie ,dar sta mai putin de 12 ore si nu primeste diurna.Are dreptul la tichet de masa pentru aceea zi? Multumesc



Daca salariatul nu primeste diurna poti sa-i dai tichet de masa.



#24 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 posts

Posted 05 September 2007 - 11:58 PM

Inteles!Dar a mai aparut o problema.Patronul a hotarat sa nu dea la toti salariatii bonuri de masa ,ba mai mult sa le dea si diferentiat.De ex. 20 angajati primesc 15 bonuri,30 salariati primesc 10 bonuri si alti 15 nu primesc de loc.E legal?



#25 cata_q

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Posted 06 September 2007 - 04:15 PM

Vezi postarealauramino, la Sep 6 2007, 12:58 AM, a spus:

Inteles!Dar a mai aparut o problema.Patronul a hotarat sa nu dea la toti salariatii bonuri de masa ,ba mai mult sa le dea si diferentiat.De ex. 20 angajati primesc 15 bonuri,30 salariati primesc 10 bonuri si alti 15 nu primesc de loc.E legal?
incearca aici: http://www.legislati...?pag=a&aid=1033



#26 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 September 2007 - 11:54 AM

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie articolul din lege care prevede ca unui salariat aflat in delegatie si care primeste diurna nu i se acorda tichete de masa!
Multumesc



#27 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 posts

Posted 12 September 2007 - 12:54 AM

multumesc cata_q



#28 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 posts

Posted 21 September 2007 - 04:04 PM

Buna,

intr-adevar pentru zilele in care se acorda diurna nu se da bon de masa. Daca a fost in deplasare dar n-a primit diurna, ii dai bon de masa. Nu conteaza daca e la serviciu sau in deplasare, ideea e sa nu-i dai de 2 ori ( si diurna si bon). Nu se pot da bonuri decat pentru nr maxim de zile lucrate in luna ( asta insemnand ca daca vrei sa-i dai mai putine, de ex 10, nu te opreste nimeni). Foarte important: nu poti sa dai la unii asa si la altii altfel. E vorba de contractul colectiv de munca, prin care toti au aceleasi drepturi. Poti da tichete atata timp cat nu ai debite la bugetul de stat, n-am vazut sa scrie undeva de profit/pierdere. Poti la fel de bine sa incetezi sa le dai. Decizia de a da, de am modifica nr de tichete date sau a inceta distribuirea revine administratorului. Lunar trebuie completate anexele cu numere seriale, distribuirea lor, tichete ramase, tichete restituite.



#29 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 posts

Posted 21 September 2007 - 04:10 PM

Vezi postarealauramino, la Jul 19 2007, 04:01 PM, a spus:

buna!Ma lamureste si pe mine cineva ,ce fac in cazul cand salariatul este in delegatie ,dar sta mai putin de 12 ore si nu primeste diurna.Are dreptul la tichet de masa pentru aceea zi? Multumesc

DA



#30 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 posts
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Posted 24 September 2007 - 08:27 AM

Vezi postareacarmen2006, la May 29 2007, 06:09 PM, a spus:

nu are nici o legatura... se pot acorda atata timp cat nu ai debite de orice fel restante la buget



Spune-mi, te rog, unde scrie ca nu poti da bonuri daca ai debite restante la buget???? Eu am citit si lg 142/1998 si normele de aplicare si n-am gasit nimic referitor la asta.......Ce articol este acesta la care te referi?????



#31 cata_q

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Posted 25 September 2007 - 01:10 PM

In conformitate cu prevederile art.15 alin.(2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 79/2001 privind intarirea disciplinei economico-financiare si alte dispozitii cu caracter financiar, incepand cu luna in care inregistreaza obligatii bugetare restante sau pierd inlesnirile la plata acestora, angajatorii nu mai pot acorda tichete de masa salariatilor pe perioada in care inregistreaza obligatii bugetare restante, in conditiile legii, prevedere care se aplica incepand cu anul 2001.



#32 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 posts
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Posted 27 September 2007 - 05:16 PM

merci mult ptr raspuns...are cineva ordonanta asta??? Se poate sa o posteze cineva, va rog???



#33 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 posts
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Posted 28 September 2007 - 07:56 AM

Vezi postareacata_q, la Sep 25 2007, 02:10 PM, a spus:

In conformitate cu prevederile art.15 alin.(2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 79/2001 privind intarirea disciplinei economico-financiare si alte dispozitii cu caracter financiar, incepand cu luna in care inregistreaza obligatii bugetare restante sau pierd inlesnirile la plata acestora, angajatorii nu mai pot acorda tichete de masa salariatilor pe perioada in care inregistreaza obligatii bugetare restante, in conditiile legii, prevedere care se aplica incepand cu anul 2001.



Cred ca nu ai citit foarte atent: prevederile alin (1) si (2), care fac referire la ce ziceai tu - cu platile restante, se aplica pentru anul 2001, nu incepand cu anul 2001.....



#34 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 posts
  • Gender:Male

Posted 30 September 2007 - 12:31 PM

In ce fel se modifica contractul de munca daca acorzi tichete de masa salariatilor? Trebuie specificat in contractul individual de munca?
Pentru cei care iau diurna nu se dau bonuri de masa? Dar pentru perioadele in care sunt in concediu de odihna sau medical? Cumpot sti in momentul distribuirii acestora catre salariati, care dintre ei vor beneficia de diurna, de concediu sau vor lipsi nemotivat de la serviciu?
Care este valoarea unui bon de masa?
Acestea vin tiparite de la societatea care le distribuie cu denumirea agentului economic care beneficiaza de ele, cu denumirea angajatului? Cum pot demonstra ca salariatului Popescu i s-au inmanat 20 bonuri? Trebuie sa semneze undeva de primirea lor? In momentul distribuirii catre salariati societatea mai trebuie sa completeze ceva pe aceste bonuri?
Decizia de a da bonuri de masa salariatilor trebuie adusa la cunostinta vreunei institutii? Dar la Camera de Munca?
Am multe nelamuriri in ceea ce priveste aspectele legate de aceste bonuri (tichete) de masa.

Edited by Salsa, 30 September 2007 - 12:32 PM.




#35 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,623 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 30 September 2007 - 09:42 PM

Vezi postareacarmen2006, la May 29 2007, 05:09 PM, a spus:

nu are nici o legatura... se pot acorda atata timp cat nu ai debite de orice fel restante la buget
nici cu restantele nu mai au legatura .... tichetele de masa se acorda in limita maxima a unui tichet/zi lucratoare. Iar colega care punea intrebarea mai sus daca poate sa dea mai putine tichete decat nr de zile lucrate, raspunsul este EVIDENT.

Vezi postareaSalsa, la Sep 30 2007, 12:31 PM, a spus:

In ce fel se modifica contractul de munca daca acorzi tichete de masa salariatilor? Trebuie specificat in contractul individual de munca?Pentru cei care iau diurna nu se dau bonuri de masa? Dar pentru perioadele in care sunt in concediu de odihna sau medical? Cumpot sti in momentul distribuirii acestora catre salariati, care dintre ei vor beneficia de diurna, de concediu sau vor lipsi nemotivat de la serviciu?Care este valoarea unui bon de masa? Acestea vin tiparite de la societatea care le distribuie cu denumirea agentului economic care beneficiaza de ele, cu denumirea angajatului? Cum pot demonstra ca salariatului Popescu i s-au inmanat 20 bonuri? Trebuie sa semneze undeva de primirea lor? In momentul distribuirii catre salariati societatea mai trebuie sa completeze ceva pe aceste bonuri?Decizia de a da bonuri de masa salariatilor trebuie adusa la cunostinta vreunei institutii? Dar la Camera de Munca?Am multe nelamuriri in ceea ce priveste aspectele legate de aceste bonuri (tichete) de masa.
1. Nu trebuie specificat in ctr de munca, e posibil sa vrei sa le dai o luna si una NU. Este strict o optiune a angajatorului2. In zilele cand sal beneficiaza de diurna nu se dau tichetele, nici in CO sau concedii medicale. Din aceste motive, tichetele se distribuie cu prezenta de pe luna precedenta. Daca totusi la lichidarea unui salariat se constata ca s-au dat mai multe tichete decat avea dreptul, se retin din salariul de platit.3. Tichetele sunt pretiparite DOAR cu datele soc nu si ale salariatilor. salariatii trebuie sa semneze un tabel de primire in care trebuie specificate seriile tichetelor. La primire salariatul isi completeaza numele si CNP pe spatiul special destinat de pe tichet.4. Decizia de acordare a tichetelor NU se aduce la cunostinta nici unei institutii, spuneam mai sus, este ceva facultativ.



#36 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 posts

Posted 05 October 2007 - 12:33 PM

in legatura cu deductibilitatea tichetelor de masa in cand societatea inregistreaza plati restante la bugete, alin 3 din OU nr79 /2001 spune ca prevederile alin 1 si 2 se aplica si ptr anul 2001 ptr ca ordonanta a fost aprobata prin legea 59/16 ian 2002 ! Din ordonanta rezulta clar ca atat vreme cat se inreg plati restante( incepand din 2001) la bugete, angajatorii nu mai pot acorda tichete de masa.Situatia aceasta o am eu ptr luna sept si voi acorda tichete dar le voi inregistra la chelt nedeductibile fiscal.PS Am ordonanta doar listata.Daca am timp o sa o caut si in format electronic



#37 konnathr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 26 October 2007 - 11:38 AM

buna tuturor!
am 2 mari nelamuriri cu tichetele de masa, societatea noastra se incadreaz in ambele si anume: pierdere cumulata de la inc anului si debite restante al bug stat si bug asig soc. In aceasta sit mai avem dreptul la deductibilitatea tichetelor de masa sau nu? Si care sunt bazele legale pentru ambele conditii. va multumesc



#38 criss2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 posts

Posted 26 October 2007 - 11:45 AM

in legatura cu tichele de masa iti dau o veste ff proasta
a aparut oug 90/2007- citeste si ai sa vezi ca nu se mai acorda tichete de masa la institutiile publice fin din subventii de la buget in 2008



#39 RUSLANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 27 October 2007 - 05:42 PM

cum contabilizez tichetele de masa avand in vedere ca sunt restaurant si diversi clienti platesc cu tichete de masa?



#40 polymer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 posts

Posted 30 October 2007 - 07:00 AM

cum contabilizez tichetele CADOU primite? Sa zicem ca firma A are suficienta influenta pentru a obtine o reducere a comisionului de la furnizorii de tichete de masa, insa acestia nu le acorda ca reducere, firma A plateste comisionul intreg si o parte din comision se intoarce sub forma de tichete cadou, dar nu pe factura ci pe anexa aia a lor, si se face un proces verbal ca au fost primite. CUm le contabilizez?
462=3028
3028=767
dar cum inchid 462? ca nu le mai platesc nimic.
ALte solutii?






Similar Topics Collapse

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL