Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ERORI CONTABILE-CORECTII! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


ERORI CONTABILE-CORECTII!


225 replies to this topic

#81 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 05 November 2009 - 04:27 PM

Problema:

Daca am descoperit la 2008 ca nu s-a inregistrat o descarcare de gestiune cu o suma mare, inventarul anual nu s-a facut si s-a platit un impozit pe profit gras, cum pot sa-mi recuperez acest impozit platit in plus?
Fac rectificativa la 101 si se regleaza in 2009?Sa ma astept la un control de la ei in urma depunerii rectif 101?
Ca stiti cum sunt ei, nu pleaca fara amenzi...
Cat este amenda pentru neefectuarea inventarului?



#82 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 05 November 2009 - 10:11 PM

Vezi postareaioanaelena, la Nov 5 2009, 03:09 PM, a spus:

........ la depunerea bilantului iunie 2009, in balanta contul 581 avea sold debitor, respectiv 542 sold debitor negativ....
Interesant, dar cum a iesit bilantul?

pt. magda2000

Daca am descoperit la 2008 ca nu s-a inregistrat o descarcare de gestiune cu o suma mare, -o suma mare influienteaza semnificativ rezultatul exercitiului, deci trebuie sa faci corectia;
inventarul anual nu s-a facut si s-a platit un impozit pe profit gras, -taxa pentru indolenta
cum pot sa-mi recuperez acest impozit platit in plus? prin datoriile viitoare
Fac rectificativa la 101 si se regleaza in 2009? - da, ai fi putut
Sa ma astept la un control de la ei in urma depunerii rectif 101? nu neaparat
Ca stiti cum sunt ei, nu pleaca fara amenzi...
Cat este amenda pentru neefectuarea inventarului?- eu stiu, poate pt. ca nu ai completat registrul-inventar, pt. neinregistrarea corecta a cheltuielilor si veniturilor in exercitiile financiare la care se refera etc ( cate o amenda de la 300 lei la 4.000 lei)- cam asa ceva.

%%%




***



#83 ioanaelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 November 2009 - 08:13 AM

Ma confrunt cu urmatoarea problema: din preluare in contul 581 exista sold debitor, iar in 542 sold debitor negativ. Asa exista balanta la depunerea bilantului iunie 2009. Care pot fi consecintele in cazul unui control sau se poate corecta?
Multumesc.

Bilantul a fost intocmit de o firma de specialitate contabila pe baza balantei, trebuie doar sa vad unde au introdus sumele. Problema este cu balanta. Intrebarea mea este daca problema este grava si daca se poate corecta.

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 January 2010 - 04:33 PM




#84 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 06 November 2009 - 09:23 AM

Draga mea Denisa,

Eu am preluat firma aceasta de o luna, deci ororile nu-mi apartin.Multumesc pentru raspunsurile postate(putin acide, dar asa suntem noi contabilii...).
Intreb iarasi si din nou,pana cand pot depune rectif la 101 pentru anul 2008?Daca a patit cineva acelasi lucru sa-mi spuna cum a facut si ce a urmat.
Multumesc mult.



#85 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 November 2009 - 12:50 PM

decl 101 se poate depune oricand, din proprie initiativa, atunci cand se constata. Este interzisa depunerea in timpul controlului fiscal (ilogic dupa mine).
Daca suma era prescrisa, se intrerupe prescriptia.

Am preluat si eu o ctb varza si am refacut 101 pe ultimii 5 ani. Am recompletat Reg evid fiscala si am facut un raport complet cu "ororile constatate" si modificate de mine. Am depus 101 pentru toti 5 anii.
Mie mi s-a parut anormal sa nu fac asta, dupa ce am acceptat clientul-din lipsa- pentru ca la mine probl. erau mult mai grave: total sume debit difereau cu total sume credit etc. Am verificat cum a putut face bilantul si am constatat ca unde nu "batea" suma o modifica din pix pana cand a aparut bilant fara erori. Incredibil dar adevarat. Nu inventar, nu solduri furnizori, clienti, nu bateau TVA-urile la vanzare, nu listari din ctb. Opt luni de munca-printre picaturi.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 06 November 2009 - 12:55 PM




#86 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 06 November 2009 - 05:17 PM

Multumesc mult, Mihaela.

Sper sa nu-mi para rau ca fac rectificativa la 101, in sensul ca nu vreau sa ma trezesc cu vreun control...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 January 2010 - 04:33 PM




#87 Traian Dumitru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 November 2009 - 05:06 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Oct 28 2009, 05:56 PM, a spus:

Vezi postareaSeptimiu, la Oct 28 2009, 01:11 PM, a spus:

da-o contabilului si iti va spune

daca nu stie, schimba-l
"contabilul" e mama lui, nu cred c-o schimba :biggrin:

Vezi postareaTraian Dumitru, la Oct 27 2009, 08:47 PM, a spus:

Nu sunt contabil (mama mea este) ...
Traian, se poate introduce factura folosind ct 117 ... s-a mai discutat de cateva ori despre tema asta, fol. fct de cautare daca vrei neaparat sa te "luminezi", insa cred ca-ti va fi destul de greu sa intelegi nefiind contabil.

ia uite ce zice regulamentul acestui forum :
extras regulament :

Puteti gasi usor informatii si topice folosind functia : cautare.
Inainte de a deschide un topic nou, este OBLIGATORIU sa verificati daca acest subiect nu a mai fost discutat.
Daca exista, scrieti in acel topic. Daca nu exista, cautati cel mai potrivit forum pentru mesajele dumneavostra.
Dati un titlu cat mai clar si sugestiv pentru topicul deschis!
Este interzisa deschiderea de noi topicuri/postarea de noi mesaje cu intrebari pe teme deja discutate si care nu ating aspecte noi ale temelor respective. Astfel de topicuri/mesaje vor fi sterse fara preaviz iar autorii lor sanctionati conform regulamentului.

deci, (re)citeste regulamentul si respecta-l fiindca, altfel, ramai fara mesaje.


inca ceva : septimiu are mare dreptate !! crede-l !!
Salutare! Sunt un "forumist" destul de experimentat si stiam de aceasta regula, insa nu am aplicat-o pentru ca nu stiam exact ce sa caut si sunt convins ca nu as fi reusit sa ma descurc printre termenii de specialitate!
Mama este de profesie "subinginer chimist", dar acum lucreaza ca si contabila la firma tatalui, pana acum nu am avut probleme, deci cursurile de reprofilare pe care le-a urmat au fost folositoare. Fiind o situatie noua nu a gasit o solutie, deci tind sa remarc o exprimarea rautacioasa a lui "septimiu".
Nu am nevoie decat de un link catre o lege, Ordonanta de urgenta, etc. cu ajutorul careia sa-mi pot rezolva problema. Va rog mult nu mai scrieti cu prescurtari pentru ca nu inteleg la ce va referiti. Exemplu: 1174, ct 117 (totusi am remarcat ca primele 3 cifre coincid), curente!
Multumesc!



#88 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 11 November 2009 - 08:58 PM

Din pacate ai intrat pe un forum contabil, de aceea nu intelegi mare lucru. Contul 117 este radacina, din el rezultand 1174, ( rezultatul reportat din corectarea erorilor contabile) in care se inregistreaza acea factura. Incearca sa iei legatura cu un contabil si el te va lamuri. :pullhair:



#89 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 27 November 2009 - 09:31 AM

La rectificarea decl 101 se poate constitui si partea de rezerva legala omisa din profitul brut pe 2008?



#90 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 November 2009 - 07:05 PM

crearea rezervei e decizia actionarului, el ce a decis atunci cand a aprobat bilantul?
Din punct de vedere strict al decl, da



#91 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 30 November 2009 - 09:21 AM

Rezultatul brut al ex 2008 a ramas profit nerepartizat potrivit AGA/ 30.04.2009.Rezerva legala trebuia constit din acest rez brut. Pot sa mai "organizez" o AGA ptr rez legala?Si in ce data sa apara sedinta?
Multumesc, Mihaela.



#92 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 November 2009 - 04:41 PM

Corectarea erorilor contabile din 2010 cuprinse in Ordinul 3055 din 29 octombrie 2009 aplicabil de la 01.01.2010 se face asfel:
- corectarea erorilor aferente exercitiului financiar curent se efectueaza pe seama contului de profit si pierdere.
- corectarea erorilor semnificative aferente exercitiilor financiare precedente se efectueaza pe seama rezultatului reportat.
- corectarea erorilor nesemnificative aferente exercitiilor financiare precedente se efectueaza pe seama rezultatului reportat sau se pot efectua pe seama contului de profit si pierdere.

Erorile nesemnificative sunt cele de natura sa nu influenteze informatiile financiar-contabile.
Se considera ca o eroare este semnificativa daca aceasta ar putea influenta deciziile economice ale utilizatorilor, luate pe baza situatiilor financiare anuale. Analizarea daca o eroare este semnificativa sau nu se efectueaza in context, avand in vedere natura sau valoarea individuala sau cumulata a elementelor.



#93 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 11 January 2010 - 08:53 PM

Buna seara! Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.Am o factura de la un furnizor de imobilizari care trebuie anulata deoarece contractul s-a inchis in 2007 iar acea factura reprezenta o rata de achitat. Contractul s-a inchis in urma unui accident si furnizorul nu mi-a mai cerut s-ao achit iar cand am cerut fisa contului ca sa ma lamuresc daca este de plata nu mi-a trimis nimic. Eu cred ca trebuie anulata dar cum? Folosind contul 1174? Eventual, 404=1174 cu toata valoarea? Factura are si tva adica % = 404
167
4426
In cazul asta 1174 devine nedeductibil? Fac nota 1174=441? Va multumesc pentru orice sugestie. Succes in munca!



#94 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2010 - 09:02 PM

Cand sa emis acea factura ?
S-a inregistrat in contabilitatea acea factura ?



#95 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 11 January 2010 - 09:12 PM

s-a emis in februarie 2007 iar in martie s-a inchiat contractul. s-a inregistrat in contabilitate si acum am sold de plata in 404 dar 167 s-a inchis prin hotararea furnizorului



#96 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2010 - 09:21 PM

Magda2000 fa aga cat mai curand ,adica sa fie intr-o luna cand poti face inregistrarea contabila



#97 liavio

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 11 February 2010 - 10:51 AM

Poate s-a mai confruntat cineva cu o situatie la fel sa-mi spuna cum sa fac sa scap de vreun control sau amenda.Am gasit o factura de la un furnizor din trim 2 2009 neinregistrata la timp.Problema este ca am depus decl 300 si 394 inclusiv dec 2009,iar 100 am declarat 0 ptr ca urmeaza sa depun luna aceasta 101 si bilantul.Ca sa nu mai fac rectif la iunie,e legal sa o inregistrez in ianuarie,si reglez in 101,bilant?S-a omis inreg ca avem compensari multe si mi-a scapat.
Va multumesc anticipat ptr sfaturi.



#98 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 February 2010 - 06:38 PM

In anul 2008 s-a vandut un mijloc fix si dintr-o eroare am scos din evidenta un alt mijloc fix de acelasi fel dar avand o valoare de intrare mai mare. Am facut calculele pentru reglari si a rezultat o cheltuiala cu minus care are ca urmare cresterea profitului si implicit a impozitului pe profit, deci decl.101 rectificativa.
Pentru a regla situatia in contabilitate trebuie sa regularizez inregistrari contabile din 2008 si din 2009.

Intrebarea mea este urmatoarea :
Avand in vedere ca am depus 101 rectificativa pt 2008 in 09.02.2010 (si am platit ce era de plata) cand pot face inregistrarile de reglare in contabilitate?

Cele pentru 2009 mi se pare logic sa le fac in 2009 pentru ca nu am finalizat decl 101 si bilant. Dar cele pentru 2008 oare le pot face tot la 31.12.2009 ? (asta pentru a avea soldurile corecte in balanta si bilant) .

Va multumesc anticipat



#99 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 February 2010 - 06:54 PM

OMFP 3055/2009

Corectarea erorilor contabile
59. - (1) Erorile constatate în contabilitate se pot referi fie la exercițiul financiar
curent, fie la exercițiile financiare precedente.
(2) Corectarea erorilor se efectuează la data constatării lor.



#100 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 14 February 2010 - 07:27 PM

Citeaza

camiT....

pai din feb 2009 puteai face inregistrarile prin 1174 ptr ca nu iti generau chelt/venit. dar le poti prinde la dec 2009, faci si reglarile la 2009 si in bilant explici 1174 in note.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2010 - 01:15 PM







Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL