Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ERORI CONTABILE-CORECTII! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


ERORI CONTABILE-CORECTII!


225 replies to this topic

#121 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 May 2010 - 09:16 PM

-refaci declaratia 101 si declari ce ne-ai spus si noua si decl 100 la trim III si IV
-in ctb inreg prin 1174=441 in rosu.
Totusi eu nu am inteles doua lucruri:
-te referi la anul 2008, acolo e gresit, da?!
-cand spui trim, de expl. trim III, vorbesti de cumulat pana la 30 sep sau doar in trim?! Ca nu inteleg deloc ce ai scris la trim IV...profit 7135 impozit 84 si total an pierdere....??!!



#122 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 11 May 2010 - 02:42 PM

Off!...asa e! scuzati-ma pt.promptitudinea dvs.si pt.incorectitudinea datelor...
...sint tare, tare stresat cu niste pb.familiare,..alerg toata ziua,doctori,spitale (stiu ca nu-i o scuza,..imi pare rau,chiar asteptam un raspuns ,sa stiu ce pot sa fac!)..am intirziat lucrarile mult,si le-am mai si gresit!..ma tem sa nu depasesc termenul de depunere bilant!...este 31.05.2010 DA?

Pt.trimestre profiturile sint asa cum le-am declarat(nu cumulat):
TR I=O,TR II=800,TR III=-5810,TR IV=525
CUMULAT:
TR I=O,TR II=800,TR III=-5010,TR IV=-4485

PT.decl.trimestriale 100,nu stiu daca trebuie sa le refac ?; cred ca am declarat bine:la tr.III=O si la TRIV =84...calculul impozitului pt.tr.III a fost gresit in acte doar ,in raportare nu.
Am sa va rog sa-mi spuneti daca am procedat bine!...am impresia ca tot ce fac..gresesc!!!

Asa este..greselile au fost ale anului 2008;
De corectat va trebui sa corectez in bilantul anului 2009..DA?.(1174-441=-930)....nu inteleg insa de ce trebuie sa trec in rosu(adica cu minus)...
Inreg.din 2008 am facut-o asa:...691-441=-930

Astept raspunsul dvs!...cu mii de multumiri!!!




#123 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 12 May 2010 - 12:38 PM

Va rog frumos ,poate sa-mi spuna si mie cineva cum se poate repara intocmirea gresita a urmatoarei note contabile:

691-441= - 930

Greseala a fost doar in actele de bilant,nu si in raportarea decl.100.
-Am inteles ca refac decl.101..exista termen(de la data depunerii decl.gresite) pina la care se pot face ac.rectificative?
-Modificarea in ct.1174 se face cu (+) sau cu (-)

Cu multumiri!



#124 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 May 2010 - 03:39 PM

daca e sa anulezi operatiunea atunci e cu plus, daca e vorba de o alta cifra atunci pe diferenta faci tot 1174=441 cu semnul potivit
declaratie rectificativa poti depune oricand inautrul termenului de prescrip'ie (5 ani) dar nu in timpul unui control de fond sau pentru o perioada deja contolata

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2010 - 05:20 PM

nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#125 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 12 May 2010 - 06:42 PM

Nu inteleg!

Cum adica,daca e vb.de alta cifra?

Inreg.a fost facuta gresit!
Am avut pierdere pe tr.III,si in loc sa trec Impozitul pe profit O,si ca inreg..nimic. am inreg.691-441 =-930(adica am calculat impozit la pierdere!!!)
Cum refac calculul acum?..sper ca s-a inteles!


Multumesc!



#126 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 May 2010 - 12:29 AM

Barbuta, pe total an 2008 ai pierdere, atat contabila cat si fiscala, ceea ce inseamna impozit pe profit ZERO, nu SD la ct. 4411 de 718 lei. Ai inregistrat per total an in balanta 691=4411 -718, corectezi acum : 1174=4411 718 pt. ca in trim.IV nu aveai cum sa ai imp.pe profit (din datele scrise de tine) de 84 lei, imp.pe trim.IV trebuia sa fie zero, deci si aceasta inreg.este gresita. Pt. a ajunge la zero pt.anul 2008, trebuie sa stornezi tot ceea ce ai inreg.in creditul ct. 4411, nu numai gogomania :frusty: , cum bine ai scris. Daca faci doar 1174=4411 930, ramai cu un imp.datorat de 212 lei
(-718+930=212) si nu este corect, ajungi la inversul aberatiei : din prima inreg. (6911=4411 -930) reiesea ca statul iti datoreaza imp. pt pierderea ta fiscala, iar in urma celei de-a doua rezulta ca tu datorezi impozit (212 lei) statului pt. pierderea ta fiscala.
Te rog sa verifici urm.:
1. In bilant, for.20 rd.61 ar trebui sa ai -7008 (V-C=70849-77857), iar la rd.62, imp.pe profit : 0, rd.65: -7008.
2. In D.101 ar trebui sa ai la rd.39, pierdere fiscala de rec. in anii urm.: -4175 (V-C+ch.neded.+718=70849-77857+2115+718), probabil acum ai -4893; la rd. 40.1: 0-imp.pe profit, la rd.46 : 212 (imp.declarat), rd. 49: -212.
Sper ca am scris corect cifrele si m-am facut cat de cat inteleasa.

Dana




#127 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 May 2010 - 01:53 PM

Scuze! Eu n-am vazut istoricul intrebarii si am raspuns numai la intrebarea dinaintea raspunsului meu. Credeam ca e vorba de 2009. Fiind vorba de 2008, daca nu ai depus bilant pe 2009 faci corectura in 2009 1174=441 cum zice Dana42 si depui D101 rectificativa pe 2008 (si in cazul ca ai depus bilant pe 2009, dar vei face operatiunile in 2010)
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#128 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 13 May 2010 - 02:31 PM

Multumesc mult Dana!..am inteles cum ai explicat!

Te rog frumos explica-mi insa unde gresesc?
-Daca in trIV am cumulat -4485,iar in tr III cumulat -5010..profitul pe trIV nu este 525...(-4010-(-5010)=-4010+5010 ?..sau in sit.in care pe total an sint zero nu mai calculez nici un profit la trIV?
-Si alta intrebare:,daca in trII,am avut profit 800 si am calculat si platit ,impozit pe profit =128,acum daca la sf.de an am pierdere trebuie sa stornez tot ce am inregistrat si platit in timpul anului la impozit pe profit?



#129 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 May 2010 - 06:44 PM

Barbuta, gresesti la calculul impozitului pe profit trimestrial. Iti dau un exemplu fictiv, voi lua din cifrele tale doar imp.pe profit din trim. II (de 128 lei), insa te rog sa verifici dupa acest exemplu de calcul, daca ai calculat corect pe toate trimestrele anului 2008, macar sa iasa ceva bun din atata scris :frusty: :
Imp.pe profit datorat se calculeaza trimestrial in Reg. de evidenta fiscala pe baza datelor din balanta si se inregistreaza tot trimestrial in balanta. Notam :
RCC=rez.contabil cumulat de la inceputul anului
RIC= rez.impozabil cumulat de la inceputul anului
IPC=impozit pe profit cumulat de la inceputul anului
IPT=impozitul pe profit trimestrial, pt. trimestrul pt.care se face calculul
Etape :
1. determinam rez. contabil cumulat de la inceputul anului RCC=venituri cumulate-ch.cumulate=V-C
2. determinam rez. impozabil cumulat de la incep.anului RIC=RCC+ch. nedeductibile-ven.neimpozabile-pierdere fiscala ani precedenti
3. calculam imp.pe profit datorat, cumulat de la inceputul anului pana la sf. trimestrului pt. care se face calculul IPC=RICx16 %
4. calculam imp.pe profit aferent trim. pt.care se face calculul IPT=IPC-imp.pe profit datorat cumulat la sf. trim. precedent
Subliniez ca, acest calcul este obligatoriu sa se faca si in prezent in REF, doar ca incepand cu 01.05.2009 se face comparatia intre impozitul pe care il calculezi conform acestui algoritm si imp.minim, urmand sa il datorezi si sa il platesti pe cel mai mare, deci aberatia care era in 2008 cu impozit pe profit datorat de societate cand se inreg. pierdere fiscala, nu mai este aberatie, conform guvernantilor nostri, si a fost legalizata prin OUG 34/2009 .
Ex.-Trim.III:
V : 10.000, C : 12.000, chelt.nedeductibile : 250, din care 128 lei imp.pe profit trim. II si 122 lei alte ch. neded.; in rest pp. ca nu avem nici ven. neimp., nici pierdere fiscala de rec. din anii precedenti.
1. RCC : 10.000-12.000=-2000
2. RIC : -2000+250=-1750
3. IPC : 0, deoarece avem pierdere fiscala.
4. IPT III: 0-128 (rulaj cumulat 691 trim. I-III)=-128
Inreg. in balanta din sept. 2008 : 691=4411 -128
Trim.IV-trim. in care se finalizeaza calculul pe total an, in CF se precizeaza ca PJ care nu def. situatiile financiare pana la data de 15.02. anul urmator, pt. trim.IV in D. 100 vor declara impozitul declarat in trim. III, regularizarea urmand sa se faca prin D.101 cu termen de depunere in luna aprilie, anul urmator. (vezi CF pt. date exacte) :
V: 15.000, C: 16475, ch.neded. : 122, reprezentand alte ch. nedeductibile
1. RCC : 15.000-16475=-1475
2. RIC : -1475+122=-1353
3. IPC : 0, pierdere fiscala cumulata.
4. IPT IV : 0, nu inregistrezi nimic.
Deci, impozitul pe profit pt. trim. IV NU ESTE : 16%x (-1475- (-2000)) =16%x525=84.

2. La sfasit de an, daca ai pierdere fiscala stornezi doar impozitul datorat, NU ai cum sa stornezi plata; plata ai facut-o atunci cand ai avut obligatia legala, in Fisa RON de la Finante trebuie sa apara aceasta suma platita in plus, dupa depunerea D.101, urmand ca la urmatorul termen de plata a imp. , sa platesti mai putin cu acesti 128 lei.

In prima mea postare am facut referire doar la datele tale, dupa aceste ex. vei putea sa revezi CE si in care trim. ai gresit.

Dana




#130 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 14 May 2010 - 01:44 PM

Iti multumesc din suflet!..esti un om deosebit,daca ai avut tu rabdare sa scrii atit!

Am vazut ce greseli am facut!
A fost primul an in care am avut pierdere si ..mi-am prins urechile!...
...am avut si probleme si n-am reusit sa insist sa vb.cu cineva!..mi-am dat seama ca ceva nu este in regula,dar nu realizam!

Sa-ti dea D-zeu mult noroc si sanatate!..poate am sa te pot ajuta si eu cu ceva!...bineinteles cu altceva decit contabilitate :frusty: :laugh:



#131 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 May 2010 - 02:14 PM

Urarea ta este suficienta, Barbuta ! Multumesc si multa sanatate tie si celor dragi...sper sa ti se rezolve problemele cu bine ! :frusty:

Dana




#132 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 14 May 2010 - 02:43 PM

Este vb.de tatal meu..care are 83 de ani si caruia i s-a descoperit un cancer de colon!..si ,ca si cum n-ar fi fost suficient a facut si ocluzie intestinala!
Va dati seama!!..problema si mai grava este ca mama a murit acum 2 ani,iar el este in depresie mare si refuza sa mai traiasca!..incercam si noi si doctorii sa-l tinem in viata ..dar el refuza!..in momentul in care s-a trezit din operatie si a realizat ce i se mai intimpla..a luat hotarirea sa nu mai manince nimic!
Sincer..nu cred sa se rezolve ceva in bine..dar iti multumesc si eu pt.urare!


Numai bine!



#133 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 May 2010 - 02:49 PM

Imi pare f. rau !!!!!!!!!!!!!!!! :frusty: Stii cum se zice : speranta moare ultima...
Numai bine !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 14 May 2010 - 02:50 PM

Dana




#134 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 14 May 2010 - 04:38 PM

Te rog frumos Dana,mai lamureste-ma cu un lucru!

Corectarea ac.erori,se poate face si pe datele din 2009?...chiar daca afecteaza rulajul ct.din 2009...
..pt.ca imi este groaza ca trecindu-l in 1174 sa nu mai atrag atentia aspra lui si sa ma trezesc si cu un control!Cred ca ar fii tot ce mi-ar lipsi la ora actuala!! :frusty:
Si spune-mi te rog mult (,in sit in care nu se poate face corectarea in ct.691 din 2009)..ce fac apoi cu suma din soldul lui 1174?



#135 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 14 May 2010 - 05:43 PM

Dana,ai declarat ca:pt.declaratia 101 ,
la rd.46 : 212 (imp.declarat), rd. 49: -212.
dar unde exista ac.rinduri!??

Am incercat sa folosesc decl.rectificativa 710 de la ANAF
Nu-mi da voie sa introduc perioada de corectat (ex.anul 2008),ci doar anul 2010.Imi cere pt.decl.vechi per.cind a fost incarcata.
Nu am folosit formularul de la ANAF pt.decl.mele .Folosesc SAGA ,si am folosit formularele scoase de program.Dar SAGA nu are decl.710
Stii cum se poate proceda?..nu trebuie sa-mi apara pe formular data care se corecteaza?



#136 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2010 - 07:15 PM

Mai incercati !
Daca descarcati Decl.r.710 aferenta anului dorit, reusiti !.
Este necesar sa va pozitionati pe declaraiile anului pe care doriti sa le rectificati !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2010 - 05:21 PM




#137 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 May 2010 - 09:13 PM

decl 101 este ea insasi rectificativa, 710 se foloseste pentru 100. Trebuie descarcat prg de la mfinante.ro pentru anul 2008 (sau 2009 pentru 2008) si o poti completa acolo direct, nu uita sa bifezi casuta rectificativa! Nu vine control de la fisc pentruu ca depui rectif, cel putin nu la Craiova. Oricum mi-e greu sa cred ca exista institutii unde stie stanga ce face dreapta (birou declaratii cu birou inspectii fiscale-repartizare)



#138 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 15 May 2010 - 08:49 PM

Am inteles,multumes!

..pe declaratia noua 710 din 2010,nu se poate.
Trebuie sa descarc pg. mai vechi( pt.anul 2008)

Buna ziua!

Dana,te rog frumos ajuta-ma in continuare!
Apelez din nou la tine, ..pt.ca m-ai ajutat acum citeva luni si cunosti problema.
Este vorba de aceleasi reglementari,dar nu stiu ce sa fac acum cu soldul contului 1174.
Am inteles ca sumele trecute in debitul contului 1174,corespondent 441,(adica 1174-441),asa cum este cazul meu, trebuiesc impozitate,fiindca este un surplus de impozit neinregistrat..
Eu am trecut aceste sume corectind greseala de inreg.a impozitului pe minus.(-930)
In situatia in care la sf.anului 2008,eu am si pierdere contabila,si fiscala,deci impozit pe profit anual zero...trebuie sa platesc impozit la suma trecuta in 1174??

Lamureste-ma te rog, cum procedez cu soldul ct.1174?

Va rog mult,lamuriti-ma si pe mine!

Am mai postat pe 30.07,si am rugat-o pe d-na Dana sa ma ajute,dar nu am primit nici un raspuns!..poate se indura altcineva! :frusty:
Ce se intimpla in cazul expus de mine cu soldul ct.1174? ..in situatia in care in debitul lui 1174 s-a trecut corectarea urm.erori:691-441= -930
Sper sa nu se interpreteze ca trebuie sa platesc impozit!...dat fiind ca eroarea apartine anului 2008,an terminat cu pierdere fiscala si contabila!
Cum rezolv problema?...ma poate ajuta cineva!?


Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2010 - 05:22 PM




#139 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 August 2010 - 10:49 PM

Citeaza

Barbuta :"Am inteles ca sumele trecute in debitul contului 1174,corespondent 441,(adica 1174-441),asa cum este cazul meu, trebuiesc impozitate,fiindca este un surplus de impozit neinregistrat.."
Barbuta, de unde le scoti ???
Gandeste logic ce ai inregistrat : in 2008 ai inregistrat gresit 691=4411 -930 iar in 2009 ai corectat inregistrarea aferenta anului 2008 prin ct. 1174 : 1174=4411 930, tu neavand in 2008 imp. pe profit datorat, am citit in mare ce ai scris atunci, nu mai am timp acum de "reluare". Ce sa impozitezi ???
1174 este rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile, in cazul tau pe debit ai o pierdere contabila reportata care se acopera din profitul exer. financiar, din rezerve etc. potrivit Hotararii AG a asociatilor; iar pierderea contabila reportata generata de corectarea erorilor contabile trebuie acoperita inainte de efectuarea oricarei repartizari din profit. Citeste Ordinul 3055/2009 art.249 si functiunea ct. 1174.
Concluzie : nu ai ce sa impozitezi si daca in anul 2010 vei avea profit vei putea acoperi aceasta pierdere, daca nu ai alte rezerve etc., daca nu lasi suma in 1174 pana cand o vei putea acoperi, scris pe scurt.
PS : eu nu am intrat de ceva timp pe Forum din cauza unor pb. cu calculatorul meu si in rest intru cand mai pot, deci degeaba soliciti aici sa te ajut, pot sa observ sau nu, oricine doreste iti poate raspunde, sunt colegi f. capabili, dar studiaza mai intai cat de cat...fraza citata trebuie sa recunosti ca suna aiurea rau de tot.
Numai bine !
:lnr (1):

Barbuta, inca ceva, verifica soldul contului 4411 din balanta cu Fisa RON de la Finante, m-am mai uitat acum peste postarile din mai si tare ma tem ca nu ai facut corectia asa cum trebuia, dar s-ar putea sa ma insel, verifica totusi !

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 December 2010 - 05:23 PM

Dana




#140 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 16 August 2010 - 03:33 PM

Iti multumesc mult de tot pt.raspuns!Azi am reusit sa intru pe Forum!
REF:

Citeaza

Barbuta, de unde le scoti ???
.. pot sa spun ca am citit pe forum ca: tot ce se trece in debitul ct.1174,legat de 441,adica inreg.1174-441,inseamna de fapt o corectare ref.la o neinregistrare de profit si atunci automat trebuie impozitata.
Eu nu am spus ca logic ar trebui sa platesc,ci doar ca

Citeaza

Sper sa nu se interpreteze ca trebuie sa platesc impozit
..si m-am ref.la Adm.financiara ,acolo unde se tine fisa pe platitor,si unde ma gindeam sa nu se interpreteze ca ar trebui platit impozitul!!
Am sa ma duc zilele astea sa fac reglementarile!

REF:

Citeaza

PS:eu nu am intrat de ceva timp pe Forum din cauza unor pb. cu calculatorul meu si in rest intru cand mai pot, deci degeaba soliciti aici sa te ajut, pot sa observ sau nu, oricine doreste iti poate raspunde, sunt colegi f. capabili
Am apelat la tine in primul rind pt.ca stiai problema,..si ai pierdut ceva timp studiind cazul! : :lnr (1): . Sincer,nu cred ca mai statea cineva sa citeasca ce am declarat tocmai in luna mai!
Departe de mine gindul de a dori sa jignesc/ de a ma indoi, de capacitatile intelectuale ale tuturor colegilor!..daca ar fi asa n-as mai apela la acest forum.
Am reusit (prin cit am putut pina acum sa citesc),..sa realizez ce site bun este!

Iti multumesc inca o data,mult,mult de tot si ,anticipat tuturor colegilor la care voi apela pe viitor (sint sigur :biggrin: )..si care ma vor putea ajuta! :laugh:






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL