Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii CAS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


declaratii CAS

69 replies to this topic

#61 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 07 August 2009 - 04:11 PM

Salariatii care sunt in somaj tehnic o luna intreaga , avand contract de munca cu timp partial de 4 ore, cum se trec in declaratia de cas aferenta somajului tehnic din pct de vedere al zilelor, cu n zile lucratoare ale lunii sau n/2 ? deoarece nu mai exista posibilitatea selectarii tipului de contract...
Multumesc



#62 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 August 2009 - 11:59 AM

Pt. Anda : Cu numarul de zile lucratoare ale lunii.

Dana




#63 mari_mol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:baia mare

Postat 02 November 2009 - 08:24 PM

salariatii cu timp partial aflati in concediu medical cum se trec in declaratie? Am un salariat cu 4 ore si dupa ce am trecut nr. de zile de concediu medical in declaratia CAS, imi calculeaza CAS la norma intreaga (la minim pe economie) Oare ce nu am facut bine? Poate sa ma ajute si pe mine cineva?



#64 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2009 - 09:00 PM

Asa se calculeaza, la salariul minim.



#65 koala2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 04 January 2010 - 09:25 PM

Salutare si La Multi Ani tuturor!

Am un salariat care pana pe data de 15 dec 2009 a fost salariat cu norma de 2 h iar de pe data de 15 dec 2009 este salariat cu norma intreaga de 8 h. Cum voi completa declaratia la CAS la norma de lucru si la orele lucrate? Va multumesc! :pullhair:



#66 cristina_095

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 January 2010 - 09:37 PM

Cred ca vei avea salariatul cu 2 pozitii in declaratie - una pentru perioada 1-15 decembrie cu timp partial, 2 ore/zi si cealata pentru 16-31 decembrie cu norma intreaga de 8 ore/zi

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 05 January 2010 - 01:30 PM




#67 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 05 January 2010 - 10:15 AM

nr de ore a devenit dpdv al stagiului pt pensie o informatie secundara (ca sa nu zicem inutila) - adica de ex cine lucreaza timp de 1 luna cu 2 ore/zi are 1 luna stagiu de cotizare ca si cel care are contract full 8 ore/zi.



#68 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2010 - 11:07 AM

Vezi postareageorge_v, la Jan 5 2010, 12:15 PM, a spus:

nr de ore a devenit dpdv al stagiului pt pensie o informatie secundara (ca sa nu zicem inutila) - adica de ex cine lucreaza timp de 1 luna cu 2 ore/zi are 1 luna stagiu de cotizare ca si cel care are contract full 8 ore/zi.
Puteti sa ne dati baza legala?
e o noutate pentru mine
Multumesc



#69 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2010 - 12:13 PM

Asa stiu si eu, ca nu mai conteaza norma cu care lucrezi, important este sa contribui, am gasit si un link pe tema asta, care explica ceva mai clar.
http://www.legislatiamuncii.ro/a/1721/stag...t-cumulard.html

Art. 37. - (1) În sistemul public stagiul de cotizare se constituie din însumarea perioadelor pentru care s-a datorat contribuția la bugetul asigurărilor sociale de stat de către angajator și asigurat sau, după caz, s-a datorat și plătit de către asigurații prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. IV și V și alin. (2).
Legea 19
Dragos



#70 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2010 - 12:30 PM

multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL