Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen 29-30 martie 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


examen 29-30 martie 2008


472 replies to this topic

#1 briana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Posted 27 February 2008 - 11:20 PM

Fac parte dintre cei care au picat cu brio examenul din decembrie Si pentru ca am asa o tentatida de a contribui si la strangerea de fonduri pentru primele de Paste....am intrat pe situl lor. Cum ma asteptam...sesiune inainte de Paste....
Am injurat.Cum?NU pot posta aici.
Ma apuc de scos bibliografia si de facut pronostihuri....vor afisa subiectele ca in iunie sau nu?
Sincera sa fiu...am dubii in a ma prezenta la examen daca nu fac rost de subiecte.In decembrie am ras cu lacrimi cand am vazut cati au luat.
Ce ziceti?Va bagati la discutii?



#2 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 28 February 2008 - 08:10 AM

si eu am dat in decembrie si am picat. recunosc faptul ca nu prea invatasem. cred ca ma inscriu si io la examen in martie. poate ne fac ei un cadou de sarbatori si ne dau examenul :tongue: . din cate am auzit pe la cunoscuti nu o sa se inscrie multi dupa ce si-au luat clapa in iarna. cred ca nu vor o clapa pe anotimp.




#3 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 posts

Posted 28 February 2008 - 08:24 AM

Si eu am picat in decembrie si cred ca o sa ma inscriu si in martie, dar ar trebui sa intrebam ca documente trebuie sa depunem, deoarece cazierul judiciar are termen de valabilitate 6 luni, macar scapam de o alergatura. Ce ziceti?
Iar de subiecte afisate sincer, nu cred ca vor afisa. Macar sa fie asa.



#4 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 28 February 2008 - 09:47 AM

Vezi postareasasha, la Feb 28 2008, 08:24 AM, a spus:

Si eu am picat in decembrie si cred ca o sa ma inscriu si in martie, dar ar trebui sa intrebam ca documente trebuie sa depunem, deoarece cazierul judiciar are termen de valabilitate 6 luni, macar scapam de o alergatura. Ce ziceti?
Iar de subiecte afisate sincer, nu cred ca vor afisa. Macar sa fie asa.

eu am fost si mi-am luat dosarul inapoi de la ccf. mai tb luat cazierul fiscal, adev de la serv si adev de la medic. aaaaaaaaaaa si taxa. restul sunt valabile :biggrin:



#5 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 posts
  • Location:BUCURESTI

Posted 28 February 2008 - 09:50 AM

Si eu am dat in decembrie. Am fost la camera consultantilor si mi-am luat dosarul. Pentru a ma inscrie mai imi trebuie o poza, cazier fiscal, adeverinta de la medic si o cerere noua.
oare unde o sa ajungem?



#6 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 28 February 2008 - 09:59 AM

da, de poza si de cerere uitasem :wink:



#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,623 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 February 2008 - 02:03 PM

Vezi postareamaneadn, la Feb 28 2008, 09:47 AM, a spus:

Vezi postareasasha, la Feb 28 2008, 08:24 AM, a spus:

Si eu am picat in decembrie si cred ca o sa ma inscriu si in martie, dar ar trebui sa intrebam ca documente trebuie sa depunem, deoarece cazierul judiciar are termen de valabilitate 6 luni, macar scapam de o alergatura. Ce ziceti?
Iar de subiecte afisate sincer, nu cred ca vor afisa. Macar sa fie asa.

eu am fost si mi-am luat dosarul inapoi de la ccf. mai tb luat cazierul fiscal, adev de la serv si adev de la medic. aaaaaaaaaaa si taxa. restul sunt valabile :biggrin:
da' vechea adeverinta de la servici ce are ???? de ce numai e buna ? ca daca ai indeplinit conditiile de inscriere in dec in mod absolut sigur vei indeplini si acum conditiile ...

in plus, parerea mea personala este ca si in aceasta sesiune vor fi multi inscrisi .... nu stiu de ce am eu aceasta impresie .... lumea e speriata cu certificarea declaratiei 101 .....



#8 netfeli

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 15 posts

Posted 28 February 2008 - 02:10 PM

Cartelul Consultantilor - amanat pentru 2010
Chiar daca stampila consultantilor fiscali este necesara, potrivit actualei legislatii, introducerea ei ar fi amanata printr-o OUG pentru 2010

Stampila consultantilor fiscali pe formularul 101 este necesara pentru orice firma, insa nu pentru mult timp, deoarece guvernantii pregatesc o ordonanta de urgenta prin care avizarea situatiilor financiare de catre consultanti sa fie suspendata pâna in 2010. Necesitatea stampilarii rezulta din faptul ca in prezent se aplica OUG-ul prin care prevederea s-a introdus, si nu legea de aprobare a OUG-ului (din care parlamentarii au eliminat obligativitatea), care nu a intrunit voturile necesare in Camera Deputatilor.
Firmele nu trebuie sa se grabeasca insa sa semneze contracte cu consultantii fiscali pentru ca obligativitatea certificarii situatiilor financiare anuale ale firmelor de catre consultantii fiscali ar putea fi suspendata pâna in 2010, potrivit unei ordonante de urgenta pentru modificarea Codului de procedura fiscala. Proiectul stabileste ca aplicarea prevederilor articolului conform caruia „declaratiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de catre un consultant fiscal, in conditiile legii, cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea“ se suspenda pâna in 2010.

Legea nu a fost votata, in vigoare e OUG
Obligativitatea stampilei consultantilor fiscali a fost introdusa la finele lunii august a anului trecut, printr-o ordonanta care modifica, printre altele, Codul de procedura fiscala. Senatul, cu acordul sefului ANAF, Daniel Chitoiu, a eliminat prevederea, iar legea de aprobare a OUG a ajuns in Camera fara obligativitatea stampilarii. Comisia de buget a Camerei a fost de acord cu decizia Senatului, iar proiectul a fost trimis la vot in plen. Deputatii insa nu au reusit sa stranga numarul necesar de voturi, si proiectul de lege prin care se elimina obligativitatea stampilei consultantilor a fost amanat pentru sesiunea urmatoare. Numai ca pana pe 15 aprilie declaratia 101 trebuie depusa de toate firmele, asa ca acestea au ramas in ceata, pentru ca in vigoare este ordonanta care solicita stampila.

Chitoiu: Declaratii fara stampila
Imediat, seful ANAF a anuntat ca firmele pot sa depuna situatiile financiare anuale aferente anului trecut la autoritatile fiscale fara ca acestea sa fie avizate de consultantii fiscali. „Obligativitatea avizarii declaratiilor fiscale de catre consultantii fiscali nu a fost modificata de Parlament. Exista obligativitatea avizarii de catre un consultant a acestor declaratii, potrivit legii. Având in vedere ca propunerea de eliminare nu a fost aprobata de Camera Deputatilor, am transmis in teritoriu o circulara ca aceste declaratii sa fie primite fara viza consultantului fiscal“, a declarat Chitoiu intr-o conferinta de presa. Daca plenul Camerei voteaza pentru mentinerea obligativitatii vizei consultantilor pe situatiile financiare, firmele care au depus formularele neavizate trebuie sa revina cu documentele aprobate de consultanti.



#9 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 28 February 2008 - 02:57 PM

În baza prevederilor art. 10 din Ordonanþa Guvernului nr. 71/2001 privind organizarea ºi exercitarea activitãþii de consultanþã fiscalã, aprobatã cu modificãri prin Legea nr. 198/2002, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare,


Consiliul superior al Camerei Consultanþilor Fiscali, întrunit în ºedinþa din 19 februarie 2008, h o t ã r ã º t e:


Art. 1. -
(1) Examenul de atribuire a calitãþii de consultant fiscal va avea loc în municipiul Bucureºti, în zilele de 29-30 martie 2008.
(2) Locul de desfãºurare a examenului se va publica pe site-ul Camerei Consultanþilor Fiscali pânã la data de 24 martie 2008.
Art. 2. - Examenul va fi susþinut din tematica ºi bibliografia pentru examen prevãzute în anexa care face parte integrantã din prezenta hotãrâre ºi va consta într-o probã scrisã sub formã de test-grilã.
Art. 3. - Înscrierile la examen se fac în perioada 3-12 martie 2008 pe site-ul www.ccfiscali.ro ºi dosarele se transmit prin servicii poºtale cu confirmare de primire pe adresa str. Lucreþiu Pãtrãºcanu nr. 10, sectorul 3, Bucureºti (ªcoala de Finanþe Publice ºi Vamã).
Art. 4. - Colectivul pentru organizarea ºi desfãºurarea examenului de atribuire a calitãþii de consultant fiscal ºi comisiile de examinare ºi de soluþionare a contestaþiilor vor duce la îndeplinire prevederile prezentei hotãrâri.
Art. 5. - Prezenta hotãrâre va fi publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I.


Preºedintele Camerei Consultanþilor Fiscali,
Daniel Chiþoiu


Bucureºti, 19 februarie 2008.
Nr. 11.


ANEXÃ

TEMATICA DE EXAMEN
martie 2008


1. Noþiuni de drept comercial:
-faptele de comerþ;
-comercianþi;
-constituirea ºi funcþionarea societãþilor comerciale;
-reorganizãri, fuziuni, divizãri ºi lichidãri.
2. Noþiuni generale privind finanþele publice ºi principiile directivelor europene:
-cadrul general ºi procedurile privind formarea, administrarea, angajarea ºi utilizarea fondurilor publice, precum ºi responsabilitãþile instituþiilor publice implicate în procesul bugetar;
-principiile fiscalitãþii.
3. Impozitul pe profit:
-contribuabili ºi sfera de cuprindere;
-contribuabili scutiþi de la plata impozitului pe profit;
-determinarea profitului impozabil pentru organizaþiile nonprofit;
-determinarea bazei de calcul a impozitului (venituri supuse impozitãrii, venituri neimpozabile, cheltuieli aferente veniturilor realizate, cheltuieli care se deduc limitat, cheltuieli nedeductibile, amortizare fiscalã);
-rezerve ºi provizioane fiscale;
-reguli fiscale privind reorganizãrile juridice (fuziuni, divizãri, divizãri parþiale, schimburi de titluri de participare), în context transfrontalier;
-reguli fiscale aplicabile dividendelor distribuite de filiale din state membre ale Uniunii Europene persoanelor juridice române, societãþi-mamã, respectiv sediilor permanente din România ale persoanelor juridice strãine din state membre ale Uniunii Europene, societãþi-mamã;
-termene de platã ºi de declarare a impozitului;
-facilitãþi fiscale;
-aspecte fiscale internaþionale (sediul permanent);
-reguli speciale de determinare a profitului impozabil;
-impunerea persoanelor juridice strãine care realizeazã venituri din sau în legãturã cu proprietãþi imobiliare situate în România sau din vânzarea/cesionarea titlurilor de participare deþinute la o persoanã juridicã românã.
4. Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor:
-definiþia microîntreprinderii;
-condiþiile pe care trebuie sã le întruneascã o microîntreprindere ºi procedura de formulare a opþiunii pentru acest sistem de impunere;
-cota de impozitare;
-determinarea bazei impozabile (veniturile care se scad din baza impozabilã);
-termenul de platã;
-impunerea asocierilor cu persoanele fizice.
5. Impozitul pe venit:
-contribuabili ºi sfera de cuprindere;
-categorii de venituri impozabile;
-venituri neimpozabile;
-cote de impozit;
-determinarea bazei de calcul a impozitului pe categorii de venit;
-plãþi anticipate în contul impozitului pe venit;
-obligaþiile plãtitorilor de venituri ºi ale contribuabililor;
-venitul net anual impozabil;
-venituri supuse impozitului final cu reþinere la sursã;
-termene de platã;
-aspecte fiscale internaþionale;
-reguli privind asociaþiile fãrã personalitate juridicã.
6. Impozitul pe veniturile obþinute din România de nerezidenþi ºi impozitul pe reprezentanþele firmelor strãine înfiinþate în România:
-contribuabili;
-sfera de cuprindere a impozitului;
-venituri impozabile obþinute din România;
-scutiri;
-coroborarea prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, cu cele ale convenþiilor de evitare a dublei impuneri;
-certificatele de atestare a impozitului plãtit de nerezidenþi;
-impozitul pe reprezentanþe (cuantum, termen de platã ºi depunerea declaraþiei fiscale);
-principiile privind impunerea veniturilor din economii obþinute din România de persoanele fizice rezidente în alte state membre ale Uniunii Europene; definiþia beneficiarului efectiv; definiþia agentului plãtitor, definiþia plãþii dobânzilor, eliminarea dublei impuneri în cazul plãþilor din dobânzi primite de la rezidenþi români din Austria, Luxemburg ºi Belgia, care au perioadã de tranziþie în ceea ce priveºte aplicarea schimbului automat de informaþii;
-principiile prevãzute în aplicarea reþinerii la sursã a impozitelor asupra redevenþelor ºi dobânzilor primite/plãtite între întreprinderi asociate rezidente în state membre ale Uniunii Europene; definiþia dobânzilor ºi redevenþelor, definiþia întreprinderilor asociate, reguli tranzitorii în aplicarea prevederilor legate de impunerea redevenþelor ºi dobânzilor la întreprinderile asociate.
7. Impozitul pe proprietate ºi taxele locale:
-baza de impozitare;
-contribuabili;
-mod de calcul;
-termene de platã;
-facilitãþi fiscale acordate;
-modul de declarare a proprietãþilor.
8. Taxa pe valoarea adãugatã:
-sfera de aplicare;
-persoane impozabile;
-operaþiuni cuprinse în sfera de aplicare a taxei pe valoarea adãugatã;
-locul operaþiunilor cuprinse în sfera de aplicare a taxei pe valoarea adãugatã;
-faptul generator ºi exigibilitatea taxei pe valoarea adãugatã;
-baza de impozitare;
-cote de taxã pe valoarea adãugatã;
-operaþiuni scutite;
-regimul deducerilor;
-persoanele obligate la plata taxei pe valoarea adãugatã;
-obligaþii;
-regimuri speciale pentru: întreprinderi mici, agenþii de turism, bunuri second-hand, opere de artã, obiecte de colecþie ºi antichitãþi; aurul de investiþii; persoanele impozabile nestabilite în Comunitatea Europeanã, care presteazã servicii electronice persoanelor neimpozabile;
-mãsuri de simplificare;
-rãspunderea pentru plata taxei pe valoarea adãugatã;
-dispoziþii tranzitorii.
9. Accize:
a) Accize armonizate:
-sfera de aplicare, fapt generator, eliberare pentru consum, exigibilitate, calculul accizelor;
-regimul de antrepozitare:
▪ reguli generale;
▪ autorizarea ca antrepozite fiscale;
▪ condiþii de autorizare;
▪ obligaþiile antrepozitarilor autorizaþi;
▪ anularea, revocarea, suspendarea autorizaþiei;
-operatori înregistraþi, operatori neînregistraþi, reprezentant fiscal;
-deplasarea ºi primirea produselor aflate în regim suspensiv;
-deplasarea intracomunitarã a produselor cu accize plãtite;
-vânzarea la distanþã;
-scutiri de la plata accizelor;
-restituiri;
-sistemul de marcare.
b) Accize nearmonizate:
-sfera de aplicare;
-calculul accizelor;
-plãtitori;
-scutiri.
10. Taxele vamale:
-tariful vamal ºi clasificarea tarifarã a mãrfurilor;
-originea mãrfurilor (originea nepreferenþialã ºi originea preferenþialã);
-regimuri suspensive ºi regimuri vamale economice (tranzit, antrepozitare vamalã, perfecþionare activã, transformare sub control vamal, admitere temporarã, perfecþionare pasivã);
-datoria vamalã (garantarea cuantumului datoriei vamale, naºterea datoriei vamale, stingerea datoriei vamale, rambursarea ºi remiterea drepturilor);
-categorii de bunuri scutite de la plata datoriei vamale.
11. Contabilitate:
-obligaþiile ce revin, potrivit legii, persoanelor juridice pe linia organizãrii ºi conducerii contabilitãþii;
-contabilitatea activelor, datoriilor ºi a capitalurilor proprii;
-contabilitatea veniturilor, cheltuielilor ºi a rezultatului exerciþiului financiar;
-forma ºi conþinutul situaþiilor financiare anuale.
12. Sancþiuni ºi cãi de contestare:
-sancþionarea contravenþiilor la legislaþia fiscalã;
-contestarea sancþiunilor aplicate de organul fiscal, precum ºi a deciziilor de impunere.
13. Aspecte privind procedura fiscalã:
-principii generale de conduitã în administrarea impozitelor, taxelor, contribuþiilor ºi a altor sume datorate bugetului general consolidat;
-creditori fiscali, debitori, plãtitori ai obligaþiilor fiscale;
-domiciliul fiscal;
-competenþa organului fiscal, actele emise de organele fiscale, administrarea ºi aprecierea probelor;
-înregistrarea fiscalã a plãtitorilor de impozite, taxe ºi contribuþii;
-obligaþia de a depune declaraþii fiscale, conþinutul declaraþiei fiscale, termene de declarare, corectarea declaraþiilor fiscale ºi sancþiuni pentru nedepunerea acestora;
-procedura de stabilire a impozitelor ºi taxelor;
-procedura de colectare a creanþelor fiscale;
-soluþionarea contestaþiilor formulate împotriva actelor administrative fiscale;
-inspecþia fiscalã;
-stabilirea preþului de piaþã al tranzacþiilor dintre persoane afiliate;
-acordul de preþ în avans ºi soluþia fiscalã individualã anticipatã;
-procedura de începere, derulare ºi finalizare a inspecþiei fiscale;
-stabilirea condiþiilor ºi declararea contribuabililor inactivi.
BIBLIOGRAFIE:
1. Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
2. Legea nr. 500/2002 privind finanþele publice, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
3. Legea nr. 273/2006 privind finanþele publice locale, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
4. Legea contabilitãþii nr. 82/1991, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
5. Legea nr. 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice ºi a asociaþiilor familiale care desfãºoarã activitãþi economice în mod independent, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
6. Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea ºi combaterea evaziunii fiscale;
7. Legea nr. 31/1990 privind societãþile comerciale, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
8. Legea nr. 26/1990 privind Registrul comerþului, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
9. Legea nr. 359/2004 privind simplificarea formalitãþilor la înregistrarea în registrul comerþului a persoanelor fizice, asociaþiilor familiale ºi persoanelor juridice, înregistrarea fiscalã a acestora, precum ºi la autorizarea funcþionãrii persoanelor juridice, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
10. Legea nr. 134/2007 pentru ratificarea unor convenþii ºi acorduri privind impunerea veniturilor din economii ºi schimbul automat de informaþii referitoare la astfel de venituri;
11. Legea nr. 252/2003 privind registrul unic de control;
12. Regulamentul (CEE) nr. 2.913/1992 al Consiliului din 12 octombrie 1992 de instituire a Codului vamal comunitar, cu modificãrile ulterioare;
13. Regulamentul (CEE) nr. 2.454/1993 al Comisiei din 2 iulie 1993 privind dispoziþiile de aplicare a Regulamentului (CEE) nr. 2.913/1992 al Consiliului din 12 octombrie 1992 de instituire a Codului vamal comunitar, cu modificãrile ulterioare;
14. Codul civil, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
15. Codul comercial, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
16. Decretul nr. 31/1954 privitor la persoanele fizice ºi persoanele juridice;
17. Ordonanþa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedurã fiscalã, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
18. Ordonanþa Guvernului nr. 86/2003 privind unele reglementãri în domeniul financiar, aprobatã cu modificãri ºi completãri prin Legea nr. 609/2003, cu modificãrile ulterioare;
19. Ordonanþa Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaþii ºi fundaþii, aprobatã cu modificãri ºi completãri prin Legea nr. 246/2005;
20. Ordonanþa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenþiilor, aprobatã ºi modificatã prin Legea nr. 180/2002, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
21. Hotãrârea Guvernului nr. 44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
22. Hotãrârea Guvernului nr. 1.050/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanþei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedurã fiscalã;
23. Hotãrârea Guvernului nr. 1.766/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice ºi a asociaþiilor familiale care desfãºoarã activitãþi economice în mod independent;
24. Hotãrârea Guvernului nr. 529/2007 pentru aprobarea Procedurii de emitere a soluþiei fiscale individuale anticipate ºi a acordului de preþ în avans;
25. Ordinul ministrului finanþelor nr. 1.798/1998 pentru aprobarea formularisticii referitoare la aplicarea convenþiilor de evitare a dublei impuneri ºi stabilirea competenþelor privind semnarea acestor formulare;
26. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 94/2006 privind aprobarea modelului ºi conþinutului formularelor ºi a instrucþiunilor de completare a acestora în vederea îndeplinirii procedurii de comunicare a actelor administrative fiscale prin publicitate;
27. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 1.329/2004 pentru aprobarea modelului ºi conþinutului formularului "Declaraþie privind sediile secundare";
28. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 262/2007 pentru aprobarea formularelor de înregistrare fiscalã a contribuabililor, cu modificãrile ulterioare;
29. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 419/2007 pentru aprobarea procedurii de schimbare a sediului social, precum ºi pentru aprobarea formularului "Decizie de înregistrare a sediului social ºi a domiciliului fiscal";
30. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 273/2007 pentru aprobarea modelului ºi conþinutului formularului (300) "Decont de taxã pe valoarea adãugatã";
31. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 36/2007 pentru aprobarea modelului ºi conþinutului formularului (301) "Decont special de taxã pe valoarea adãugatã";
32. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 537/2007 pentru aprobarea modelului ºi conþinutului formularului "Declaraþie recapitulativã privind livrãrile/achiziþiile intracomunitare de bunuri";
33. Ordinul preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 101/2008 privind aprobarea modelului ºi conþinutului formularelor utilizate pentru declararea impozitelor, taxelor ºi contribuþiilor cu regim de stabilire prin autoimpunere sau reþinere la sursã;
34. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 2.371/2007 pentru aprobarea modelului ºi conþinutului unor formulare prevãzute la titlul III din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
35. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 273/2007 pentru aprobarea modelului ºi conþinutului formularului "Certificat de atestare a calitãþii de persoanã impozabilã înregistratã în scopuri de TVA";
36. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 2.224/2006 pentru aprobarea unor proceduri privind înregistrarea ºi gestiunea persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA;
37. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 1.857/2007 privind aprobarea Metodologiei de soluþionare a deconturilor cu sume negative de taxã pe valoarea adãugatã cu opþiune de rambursare;
38. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 179/2007 pentru aprobarea Instrucþiunilor de corectare a erorilor materiale din deconturile de taxã pe valoarea adãugatã;
39. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 2.216/2006 pentru aprobarea Instrucþiunilor pentru aplicarea mãsurilor de simplificare cu privire la transferuri ºi achiziþii intracomunitare asimilate prevãzute la art. 128 alin. (10) ºi art. 1301 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
40. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 2.217/2006 privind organizarea evidenþei în scopul taxei pe valoarea adãugatã, conform art. 156 alin. (1)-(3) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ulterioare;
41. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 2.218/2006 privind aprobarea Normelor de aplicare a scutirilor de taxã pe valoarea adãugatã pentru traficul internaþional de bunuri, prevãzute la art. 144 alin. (1) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ulterioare;
42. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 2.219/2006 pentru aprobarea Normelor privind stabilirea procedurii ºi a condiþiilor de autorizare a antrepozitului de taxã pe valoarea adãugatã, prevãzut la art. 144 alin. (1) lit. a) pct. 8 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
43. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 2.220/2006 pentru aprobarea Normelor privind scutirea de la plata taxei pe valoarea adãugatã ºi a accizelor pentru importurile definitive ale anumitor bunuri, prevãzutã la art. 142 alin. (1) lit. d) ºi art. 199 alin. (3) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal;
44. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 2.222/2006 privind aprobarea Instrucþiunilor de aplicare a scutirii de taxã pe valoarea adãugatã pentru operaþiunile prevãzute la art. 143 alin. (1) lit. a)-i), art. 143 alin. (2) ºi art. 1441 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
45. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 257/2007 privind Procedura pentru aprobarea perioadei fiscale semestriale/anuale pentru persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA;
46. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 523/2007 pentru aprobarea Procedurii de soluþionare a cererilor de rambursare a taxei pe valoarea adãugatã cãtre persoane impozabile neînregistrate ºi care nu sunt obligate sã se înregistreze în scopuri de TVA în România, stabilite în alt stat membru al Uniunii Europene;
47. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 530/2007 pentru aprobarea Procedurii de soluþionare a cererilor de rambursare a taxei pe valoarea adãugatã cãtre persoane impozabile neînregistrate ºi care nu sunt obligate sã se înregistreze în scopuri de TVA în România, stabilite în afara Comunitãþii;
48. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 500/2007 pentru aprobarea Normelor privind procedura de acordare a certificatului de amânare de la plata în vamã a taxei pe valoarea adãugatã ºi de eliberare a garanþiei pentru importurile de bunuri;
49. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 1.692/2007 pentru aprobarea Normelor privind restituirea taxei pe valoarea adãugatã cumpãrãtorilor, persoane fizice, care nu sunt stabiliþi în Comunitate Europeanã;
50. Ordinul preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 3/2007 privind Procedura de solicitare a certificatului de înregistrare în scopuri de TVA pentru comercianþii care se înregistreazã în scopuri de TVA de la înfiinþare;
51. Ordinul preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 1.429/2007 pentru aprobarea competenþei de administrare a unor categorii de contribuabili de cãtre Direcþia Generalã a Finanþelor Publice a Municipiului Bucureºti;
52. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 110/2007 privind aprobarea Procedurii de gestionare a documentelor administrative de însoþire, întocmite în cazul deplasãrii produselor accizabile în regim suspensiv, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
53. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 420/2007 privind aprobarea Procedurii de restituire a accizelor plãtite de cãtre utilizatorii produselor supuse accizelor armonizate, pentru care se acordã scutire indirectã;
54. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 2.157/2006 privind organizarea activitãþii de administrare a contribuabililor nerezidenþi care nu au pe teritoriul României un sediu permanent;
55. Ordinul preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 526/2004 privind procedura de modificare din oficiu a domiciliului fiscal al contribuabilului;
56. Ordinul preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 519/2005 privind aprobarea Instrucþiunilor pentru aplicarea titlului IX din Ordonanþa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedurã fiscalã, republicatã;
57. Reglementãrile contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitãþilor Economice Europene, parte componentã a reglementãrilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 1.752/2005, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
58. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 1.850/2004 privind registrele ºi formularele financiar-contabile;
59. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 2.210/2006 privind depunerea declaraþiilor fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanþã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
60. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 2.310/2007 privind procedura de înregistrare a contractelor încheiate între persoane juridice române ºi persoane juridice strãine sau persoane fizice nerezidente;
61. Ordinul preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 2.250/2007 privind aprobarea Procedurii de soluþionare a cererilor de restituire a taxei pe valoarea adãugatã depuse în condiþiile titlului VI "Taxa pe valoarea adãugatã" din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
62. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 2.226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de cãtre persoanele prevãzute la art. 1 din Legea contabilitãþii nr. 82/1991, republicatã;
63. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 172/2006 privind încadrarea produselor în categoria material lemnos pentru care se aplicã taxare inversã, cu modificãrile ulterioare;
64. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 1.579/2007 pentru modificarea art. 2 din Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 172/2006 privind încadrarea produselor în categoria material lemnos pentru care se aplicã taxarea inversã;
65. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 1.823/2007 pentru aprobarea Instrucþiunilor de aplicare a mãsurilor de simplificare în domeniul taxei pe valoarea adãugatã privind operaþiunile pluripartite din Comunitate, legate de lucrãri asupra bunurilor mobile corporale, ºi a Instrucþiunilor de aplicare a mãsurilor de simplificare în domeniul taxei pe valoarea adãugatã privind retururile de bunuri în spaþiul comunitar ºi tratamentul fiscal al reparaþiilor efectuate în perioada de garanþie ºi postgaranþie;
66. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 2.067/2007 pentru aprobarea Normelor privind aplicarea scutirii de taxã pe valoarea adãugatã prevãzute la art. 143 alin. (1) lit. j), k), l) ºi m) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, ºi la art. X ºi XI din Acordul dintre România ºi Statele Unite ale Americii privind statutul forþelor Statelor Unite ale Americii în România, semnat la Washington la 30 octombrie 2001, ratificat prin Legea nr. 260/2002;
67. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 2.180/2007 privind aprobarea Procedurii de autorizare pentru a importa bunuri în regim de scutire de la plata taxei pe valoarea adãugatã a organismelor prevãzute la art. 48, 56 ºi la art. 64 lit. c) din Normele privind scutirea de la plata taxei pe valoarea adãugatã ºi a accizelor pentru importurile definitive ale anumitor bunuri, prevãzutã la art. 142 alin. (1) lit. d) ºi art. 199 alin. (3) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 2.220/2006;
68. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 2.421/2007 pentru modificarea Instrucþiunilor de aplicare a scutirii de taxã pe valoarea adãugatã pentru operaþiunile prevãzute la art. 143 alin. (1) lit. a)-i), art. 143 alin. (2) ºi art. 1441 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
69. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 78/2007 privind indicele de inflaþie utilizat pentru actualizarea plãþilor anticipate în contul impozitului pe profit în anul fiscal 2007;
70. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 1.304/2004 privind modelul ºi conþinutul formularelor ºi documentelor utilizate în activitatea de inspecþie fiscalã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
71. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 1.422/2006 pentru modificarea ºi completarea Ordinului ministrului finanþelor publice nr. 1.304/2004 privind modelul ºi conþinutul formularelor ºi documentelor utilizate în activitatea de inspecþie fiscalã;
72. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 972/2006 privind aprobarea formularului "Decizia de impunere privind obligaþiile fiscale suplimentare de platã stabilite de inspecþia fiscalã", cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
73. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 1.046/2007 pentru modificarea unor ordine ale ministrului economiei ºi finanþelor (modificã Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 972/2006);
74. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 1.267/2006 pentru aprobarea formularului "Decizie privind nemodificarea bazei de impunere", cu modificãrile ºi completãrile ulterioare;
75. Ordinul ministrului economiei ºi finanþelor nr. 1.045/2007 privind modificarea ºi completarea Ordinului ministrului finanþelor publice nr. 1.267/2006 pentru aprobarea formularului "Decizie privind nemodificarea bazei de impunere";
76. Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 1.939/2004 pentru aprobarea formularului "Dispoziþie privind mãsurile stabilite de organele de inspecþie fiscalã", cod 14.13.27.18;
77. Ordinul preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 708/2006 privind condiþiile ºi modalitãþile de suspendare a inspecþiei fiscale;
78. Ordinul preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 1.182/2007 pentru modificarea ºi completarea Ordinului preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 708/2006 privind condiþiile ºi modalitãþile de suspendare a inspecþiei fiscale;
79. Ordinul preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 1.181/2007 privind modelul ºi conþinutul Raportului de inspecþie fiscalã;
80. Ordinul preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 575/2006 privind stabilirea condiþiilor ºi declararea contribuabililor inactivi;
81. Ordinul preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 697/2007 pentru modificarea ºi completarea Ordinului preºedintelui Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã nr. 575/2006 privind stabilirea condiþiilor ºi declararea contribuabililor inactivi.



#10 AdiM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 02 March 2008 - 06:51 PM

Pentru ce au mai dat bibliografie ??? :tongue:
Nu era acelsai lucru sa scrie simplu " Tot ce va trece prin cap si inca ceva in plus !"



#11 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 posts

Posted 03 March 2008 - 08:48 AM

Guvernul a modificat, printr-o ordonanþã de urgenþã adoptatã în ºedinþa de miercuri, Ordonanþa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedurã fiscalã, fiind operate, în principal, urmãtoarele schimbãri:........

Asistenþa ºi îndrumarea contribuabililor privind aplicarea unitarã a prevederilor legislaþiei privind impozitele, taxele, contribuþiile sociale ºi alte venituri bugetare administrate de Agenþia Naþionalã de Administrare Fiscalã se realizeazã de cãtre aceasta ºi de unitãþile sale subordonate, conform procedurii stabilite printr-un ordin ce va fi emis de preºedintele Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã.
De asemenea, prin acest act normativ a fost amânatã intrarea în vigoare a textelor referitoare la vizarea declaraþiilor fiscale anuale pânã la 1 ianuarie 2010.
sursa : site guv



#12 razvaning

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Posted 03 March 2008 - 09:30 AM

Ceva noutati?



#13 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 03 March 2008 - 12:51 PM

Vezi postarearazvaning, la Mar 3 2008, 09:30 AM, a spus:

Ceva noutati?

asteptam si noi noutati si stiri :tongue:



#14 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,675 posts
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Posted 03 March 2008 - 04:27 PM

Razvaning!

Daca vrei sa postezi foloseste butonul ADREPLY si nu REPORT.
Ai dat report de 2 ori, asta inseamna ca raportezi linkul respectiv toti moderatorilor.
Daca se intampla inca odata vei primi 10%.
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#15 razvaning

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Posted 03 March 2008 - 05:02 PM

sorry :tongue:



#16 criogenia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 posts

Posted 03 March 2008 - 05:21 PM

Este o loterie acest examen. Daca vor sa adune cotizanti dau usor daca vor sa stranga doar fonduri temporare dau greu si asta este.
Sunt foarte abatut din cauza acestor "nemernici". Ei si-au infiintat singuri o casta din care sa traiasca.
Daca vor da la fel de usor ca anul trecut in martie si iulie inseamna ca au o problema mare de tot.

Oricum ar fi tot pentru ei se fac jocurile. Nu pentru noi. Noi suntem doar cotizanti si atat.



#17 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 posts
  • Location:BUCURESTI

Posted 03 March 2008 - 10:56 PM

Daca au amanat viza pentru declaratii, ma astept la un "contraatac" din partea camerei( poate un stagiu de vreo 3 ani?)
oare unde o sa ajungem?



#18 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 posts

Posted 04 March 2008 - 12:59 AM

Eu zic sa incercati pentru ca nu se stie niciodata ce le mai trece prin cap. Nu vad la ce strica inca o stampila. Eu am luat anul trecut examenul, dar pana acum nu pot sa zic ca am facut mare lucru cu el. Totusi e posibil sa nu se fii infiintat chiar inutil Camera asta si sa platesti cotizatii aiurea, o fii avand ea un rost. Si cred ca o sa se afiseza si subiectele daca nu vor da foarte multi si va ramane o singura zi de examen.



#19 razvaning

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 posts

Posted 04 March 2008 - 07:49 AM

are cineva grilele din decembrie?



#20 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Posted 04 March 2008 - 09:39 AM

cauta pe ccf.ro






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

8 user(s) are reading this topic

0 members, 8 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL