Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
raport Z - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


raport Z


65 replies to this topic

#21 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 posts

Posted 12 June 2009 - 09:22 AM

Am o nelamurire, cu raportul Z te inregistrezi si colectezi Tva ,
daca intocmesti chitanta , pe aceeasi sume, dublezi inregistrarile ???, ramane sa intocmesti un document care nu-l vei inregistra in contabilitate. :sad:



#22 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 posts
  • Location:Timisoara

Posted 12 June 2009 - 09:45 AM

cu raportul Z vei face inreg:
411. analitic colector populatie=%
707
4427

si chitanta:
5311=411.analitic colector

sau 461.-analitic pe numele vanzatoarei in loc de 411

Bea



#23 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 posts
  • Gender:Female

Posted 12 June 2009 - 11:46 AM

Avand in vedere ce am subliniat, consider ca DI nu s-ar incadra...


DISPOZIȚIE DE PLATĂ/ÎNCASARE CĂTRE CASIERIE (Cod 14-4-4)
1. Servește ca:
- dispoziție pentru casierie, în vederea achitării în numerar a unor sume, potrivit dispozițiilor legale, inclusiv a avansurilor aprobate pentru cheltuieli de deplasare, precum și a diferenței de încasat de către titularul de avans în cazul justificării unor sume mai mari decât avansul primit, pentru procurare de materiale etc.;
- dispoziție pentru casierie, în vederea încasării în numerar a unor sume care nu reprezintă venituri din activitatea de exploatare, potrivit dispozițiilor legale;
- document justificativ de înregistrare în registrul de casă și în contabilitate, în cazul plăților în numerar efectuate fără alt document justificativ.
2. Se întocmește în două exemplare de către compartimentul financiar-contabil:
- în cazul utilizării ca dispoziție de plată, când nu există alte documente prin care se dispune plata (exemplu: stat de salarii sau lista de avans chenzinal etc.);
- în cazul utilizării ca dispoziție de plată a avansurilor pentru cheltuielile de deplasare, procurare de materiale etc.;
- în cazul utilizării ca dispoziție de încasare, când nu există alte documente prin care se dispune încasarea (avize de plată, somații de plată etc.).

Edited by a.d.n., 12 June 2009 - 11:47 AM.




#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 12 June 2009 - 12:09 PM

daca o judecam la rece, aceasta operatiune nu e o incasare propriu-zisa ci doar un transfer de nr., asa cum sunt transferurile de nr. din caserie in banca si invers, ele sunt doar transferuri intre trezorerii (ct. 581). in cazul transferului de nr din banca se face dpc la inmanarea nr. spre a fi depus in banca (581=5311) si pe baza oin (ord. de incas. nr. ) se face 5121=581, corect ?

la asta m-am gandit cand am zis de dp ...



#25 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 posts
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Posted 17 June 2009 - 04:00 PM

la un control avut cu ceva timp in urma ( septembrie 2008) am discutat aceasta problema: tai sau chitanta, tai sau nu monetar, si in final am ajuns la urmatoarea concluzie:

- daca am un raport Z de la un chiosc si merg sa ridic banii, pot intocmi un monetar pentru suma ridicata si pe care mentionez la punctul de lucru de unde am luat banii, casierul primitor si casierul predator;

- daca am un magazin care este un punct de lucru unde se tine registrul de casa, inregistrez in registrul de casa valoarea Z-ului la incasari, dar pot face un monetar cu banii primiti in caserie de la operatorul de la casa de marcat, suma care poate diferi de cea incasata pentru ca din numerarul casei de marcat se fac plati la furnizori; daca nu s-a gresit nicaieri, atunci suma primita de la casa de marcat in caseria unitatii este egala cu total vanzari ( Z) minus plati (chitante furnizori); daca exita diferente, se intocmeste un proces verbal de minus sau plus de bani la casa de marcat, care se va inregistra si in registrul unitatii; daca de la acest magazin ridic numerar si il duc la sediu, se intocmeste chitanta cu explicatia " transfer de numerar"



#26 symonica07

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 06 July 2009 - 01:26 PM

inteleg sa faci chitanta la raportele z, cand ai mai multe puncte de lucru.
dar ce faci cand esti PFA (adica eu am PFA frizerie si coafura) sau un simplu magazin in care vand haine , cand ai un singur punct de lucr , nu ai angajati, si tu este si vanz, si casier si contabil si tot

cum trec pe chitanta : la antet si de la cine pt ca sunt cea care a utilizat casa de marcat si cea care predau banii in caserie

antet : PFA FORIS MARIA

CHITANTA seria nr. data

Am primit de la FORIS MARIA
Adresa
Suma de : RON adica
Reprezentand :" incasari pe baza de bon fiscal de la clienti" sau " incasari clienti conform raport z"

este corect??

iar in registrul de inasari si plati , ce trec, raportu z sau chitanta ?? (dupa mine zic raportul z)



#27 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 08 July 2009 - 10:51 PM

nu poti sa faci chitanta la raportul z, citeste O.3512 si vei vedea pentru ce se emite chitanta, sau cauta aici pe forum



#28 symonica07

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 09 July 2009 - 05:59 PM

bunn, ok
dar atunci de ce la noi in jud. si adica mures ,finantele au dat amenzi ??
iar magazinele alimentare au inceput sa faca cu data de 1 iunie, chitante la raport z sau la monetar
pt ca zic ei ,dupa ce scoti raportul z, acesta sta la baza inregistrarii veniturilor , dar.........pentru inregistrarea incasarilor in registrul de casa , transferul de bani se face pe baza de chitanta.
problema mea e daca se face la fel si pt PFA ???



#29 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,877 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 11 July 2009 - 01:51 AM

Pt ce au dat amenzi ?
pentru inregistrarea directa a raportului Z fara a face chitanta ?
pentru transferul de bani folosesc dispozitia de plata /incasare de la punctul de lucru si pana acum nu am avut probleme.
Iar dispozitia de plata e mai mult cu regim intern .



#30 symonica07

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 11 July 2009 - 12:37 PM

da, au dat amenzi pentru inregistrarea raportului Z fara a face chitanta



#31 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 11 July 2009 - 01:32 PM

cum au incadrat fapta? ce scrie in P.verbal? Ce anume (articol lege) nu s-a respectat?

Edited by mihaela_cva, 11 July 2009 - 01:33 PM.




#32 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 posts
  • Gender:Male

Posted 11 July 2009 - 04:07 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 11 2009, 02:32 PM, a spus:

cum au incadrat fapta? ce scrie in P.verbal? Ce anume (articol lege) nu s-a respectat?
Va spun eu cam ce se scrie de regula:
- S-au incalcat prevederile art. 41, pct. 2, lit. b) din Legea 82/91 rep.,
nerespectandu-se reglementările emise de Ministerul Finanțelor Publice
cu privire la întocmirea și utilizarea documentelor justificative și contabile pentru toate operațiunile efectuate;
- Fapta de mai sus constituie contraventie prevazuta la art. 42, alin (1) si se sanctioneaza cu amenda de 4.000 lei.

@symonica07
Intocmirea chitantei este prevazuta si pentru contabilitatea in partida simpla a PFA.



#33 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,877 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 13 July 2009 - 12:14 AM

Da , aveti dreptate ca nu prea zice si ce anume sa facut .



#34 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Posted 13 July 2009 - 12:38 PM

Vezi postareasymonica07, la Jul 11 2009, 01:37 PM, a spus:

da, au dat amenzi pentru inregistrarea raportului Z fara a face chitanta

Sfideaza logica si legea ceea ce spui tu ca ti-au facut.
Raportul Z prezinta incasarile totalizate pe o zi (intrare in casa de marcat).
Chitanta ce sa caute suplimentar in reg. de casa, sa iti confirme ca iti functioneaza casa de marcat?
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#35 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,877 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 14 July 2009 - 10:51 PM

Ei considera Raportul Z ca fiind doar venit si predarea banilor in caserie sa se faca pe chitanta.



#36 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 15 July 2009 - 09:39 AM

Pai si asa trebuie? Adica taiem chitanta la raportul z?



#37 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 posts
  • Gender:Female

Posted 15 July 2009 - 09:55 AM

Eu asa am decis sa fac.
In momentul in care vanzatorii de la punctele de lucru depun banii la casieria unitatii, primesc chitanta pentru banii depusi.
Trecem "Am primit de la Popescu Maria, vanzator la pct. de lucru Magazin Piata Dunarea...., reprezentand numerar din vanzare cu amanuntul".
Chitanta este documentul din registrul de casa. Am pastrat si monetarul, deoarece cu ajutorul lui se verifica mai usor cupiurile pentru sumele depuse.
Dar monetarul nu il folosim ca document de inregistrare a sumelor in contabilitate.
Daca vanzatorul nu depune banii la casierie, ci la banca, atunci avem documentul "depunere numerar".
Pentru inregistrarea veniturilor, folosim un "document de vanzari zilnice" pentru care am dat decizie de inseriere si numerotare, la care atasam raportul Z emis de casa de marcat.

Edited by a.d.n., 15 July 2009 - 09:55 AM.




#38 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 15 July 2009 - 10:11 AM

dar eu am un singur punct de lucru, cu casierie proprie, credeti ca trebuie sa fac chitanta la raportul z? In prezent vanzatoarea inregistreaza in registrul de casa pe baza de raport z.
Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by mihaela_cva, 15 July 2009 - 10:11 AM.




#39 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 posts
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Posted 15 July 2009 - 11:19 AM

Vezi postareaa.d.n., la Jul 15 2009, 10:55 AM, a spus:

Eu asa am decis sa fac.
In momentul in care vanzatorii de la punctele de lucru depun banii la casieria unitatii, primesc chitanta pentru banii depusi.
Trecem "Am primit de la Popescu Maria, vanzator la pct. de lucru Magazin Piata Dunarea...., reprezentand numerar din vanzare cu amanuntul".
Chitanta este documentul din registrul de casa. Am pastrat si monetarul, deoarece cu ajutorul lui se verifica mai usor cupiurile pentru sumele depuse.
Dar monetarul nu il folosim ca document de inregistrare a sumelor in contabilitate.
Daca vanzatorul nu depune banii la casierie, ci la banca, atunci avem documentul "depunere numerar".
Pentru inregistrarea veniturilor, folosim un "document de vanzari zilnice" pentru care am dat decizie de inseriere si numerotare, la care atasam raportul Z emis de casa de marcat.
Si ce inregistrari contabile faci???Toata filiera...Dupa cum stim ,in contabilitate veniturile se inregistreaza in corespondenta cu ceva...fie cu ct.4111 /pe clienti _pe baza facturilor emise pe fiecare client _fie cu ct.5311 in comertul cu amanuntul -servicii ,in care caz veniturile se inregistreaza ca venituri incasate deja si nu DE INCASAT , in momentul inregistrarii x.:incasari in numerar din vanzari cu amanuntul.
Raportul Z in acest caz sta la baza inregistrarii atat a veniturilor,a taxei pe valoarea adaugata cat si a incasarii acestora , in acelasi timp,sub forma
pretului de vanzare cu amanuntul, nc. 5311=707/4427 . Daca se intocmeste chitanta pentru predarea banilor in casierie atunci asta presupune un alt mod de inregistrare a veniturilor din comertul cu amanuntul (si nu e cazul), anume :4111/(global="toti clientii magazinului") =707/4427 ,pe baza raportului Z
si o alta inregistrare 5311=4111 pentru incasare (de la "toti clientii magazinului"),pe baza chitantei ....Predarea sumei la casierie se poate face cu
monetarul intocmit de casier in momentul primirii sumei de la vanzator ,monetar care se anexa la raportul Z,fara a fi inregistrat in contab.separat .In ceea ce priveste depunerea la banca a banilor de catre vanzator,in primul rand acesti bani trebuie incasati in casierie si dupa aceea depusi la banca,prin depunere de numerar,altfel cum inregistrezi in contab. ,direct 5121=4111 ? nu !pentru ca nu clientii ti-au virat suma in contul tau bancar.Deci mai intai iti intra in caserie.
Alte conturi de ex.debitori nu pot fi folosite pentru inregistrarea vanzarilor in numerar -cu amanuntul-(cum ar fi ,ad absurdum:461/vanzator=707/4427 si incasarea cu chitanta :5311=461 ..) Deci,'ramane cum am stabilit '??



#40 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 posts
  • Gender:Female

Posted 15 July 2009 - 11:58 AM

Iata toata filiera:

1.inregistrarea veniturilor din vanzare cu amanuntul

411=% 707,4427

concomitent,

5311.002 analitic "casa magazin" = 411 , pentru incasari de numerar

2.incasarea vanzarilor cu amanuntul prin card

5121.001 analitic "banca xxx" = 411 , pe baza extrasului de cont


3.depunerea numerarului din "casa magazin" la "casa sediu" sau la banca

581=5311.002

4.inregistrarea incasarii depunerii numerarului la "casa sediu" sau la banca

5311.001 analitic "casa sediu" = 581
sau
5121.001 analitic "banca XXX" = 581

Dupa cum se stie, trebuie intocmit registru de casa si la magazinele cu amanuntul, adica la punctele de lucru unde se desfasoara operatiuni cu numerar.


Cred ca asta am omis sa spun in mesajul anterior:
pe baza "documentului de vanzari zilnice" inregistram veniturile din vanzarea cu amanuntul si incasarea acestora (total sau partial, daca se achita si cu card) in casieria magazinului.

Edited by a.d.n., 15 July 2009 - 11:59 AM.







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL