Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDONANTA 34 / 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 20

Salt la continut


ORDONANTA 34 / 2009


508 replies to this topic

#381 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 08 May 2009 - 09:12 PM

Aoleu! Si uitam cadoul de la finante de unde va veti convinge ca cineva ''trage cu ochiul'' pe forum.


,,V-AM PUTAT!'' si eu :wink:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de DENISA GRIGORITA: 08 May 2009 - 09:13 PM

%%%




***



#382 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 09:38 PM

Denisa esti grozava, multumim ,da acum mi-a venit intrebarea : oare la leasingurile anterioare care se termina dupa 1mai, se aplica prevederile cu valoarea reziduala ??? Cat despre rate eram decisa sa le consider servicii.




#383 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 10:01 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la May 8 2009, 10:12 PM, a spus:

Aoleu! Si uitam cadoul de la finante de unde va veti convinge ca cineva ''trage cu ochiul'' pe forum.
excelent !! sa traga !!
asa vor vedea ce ne "doare", poate or sa faca norme clare si complete si poate or sa stie sa ne dea rasp. la problemele pe care le ridicam !!

adevarul e ca de unde sa primeasca un feedback mai bun decat de pe forumurile de conta ?? acum sincer ... :sad:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 May 2009 - 10:03 PM




#384 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 May 2009 - 07:10 AM

Care persoane, in cadrul unei firme, au functii de conducere si de administrare? Ma gandesc ca doar administratorul societatii.
oare unde o sa ajungem?



#385 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 May 2009 - 08:59 AM

Nu stiu de ce dar eu nu pot sa deschid nicicum documentul postat de Denisa, imi da eroare in Word, oare ce sa fac ?

Dana




#386 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 09 May 2009 - 10:00 AM

Pentru Doina P
eu am concluzionat ca alin (3) al art.145^1 nu se refera la avansul dat pt. un contract de leasing ci pt. o achizitie de auto XXX !
Deci la intrebarea ta ,,oare la leasingurile anterioare care se termina dupa 1mai, se aplica prevederile cu valoarea reziduala ???"
Daca ai un contr. de leasing pt. un auto XXX, care se termina pana la 31.12.2010, diferit ca forma de contractare de Art7 alin (a), inseamna ca la sfârşitul perioadei de leasing, dacă locatorul/ finanţatorul transferă locatarului/ utilizatorului dreptul de proprietate asupra bunului, la solicitarea acestuia, operaţiunea reprezintă o livrare de bunuri pentru valoarea la care se face transferul.
Valoarea la care se face tranferul poate fi diferita de valoarea reziduala (vezi contract) si doar la aceasta valoare nu deduci TVA.

Pentru DANA 42
mai atasez odata documentul in alt format.

Fisiere atasate


%%%




***



#387 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 09 May 2009 - 10:03 AM

Buna Denisa ,

te rog mult sa postezi inca o data documentul din atasament ( de la ANAF) , eu nu vad decat prima pagina .

Multumesc mult :sad:



#388 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 May 2009 - 10:16 AM

La mine ultima fraza este: ". Pentru determinarea impozitului minim datorat de către societăţile beneficiare în cazul fuziunilor prin absorbţie sau în cazul divizărilor prin care activele şi pasivele se transferă către una sau mai multe societăţi, la veniturile totale anuale înregistrate la 31 decembrie a anului precedent, se iau în calcul şi veniturile totale anuale ale societăţilor cedente, proporţional cu valoarea activelor şi pasivelor transferate. AMAVS-Biroul metodologie si asistenta pentru contribuabili.", nu stiu daca este textul integral sau nu.
Multumesc Denisa :sad: !

Dana




#389 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2009 - 11:06 AM

Da Denisa asa este cu alin (3) , m-a strafurgerat pe moment intrebarea cu leas. vechi
Esti o draguta si o sufletista



#390 luca luca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 May 2009 - 01:09 PM

Buna ziua!

Simpla solicitarea si aprobarea regimului de declarare derogatoriu de la Adm. Financiara anuleaza obligativitatea platii impozitului forfetar, sau numai suspendarea activitatii ne absolva de plata acestui impozit?
Din cate stiu, solicitarea regimului derogatoriu se poate face fara obligativitatea suspendarii activitatii la registrul comertului.
Stie cineva mai multe despre acest subiect?
Multumesc!



#391 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2009 - 01:32 PM

Vezi postarealuca luca, la May 9 2009, 02:09 PM, a spus:

Buna ziua!

Simpla solicitarea si aprobarea regimului de declarare derogatoriu de la Adm. Financiara anuleaza obligativitatea platii impozitului forfetar, sau numai suspendarea activitatii ne absolva de plata acestui impozit?
Din cate stiu, solicitarea regimului derogatoriu se poate face fara obligativitatea suspendarii activitatii la registrul comertului.
Stie cineva mai multe despre acest subiect?
Multumesc!

Cred ca e pe dos, adica activitatea trebuie suspendata la Registrul Comertului. Ca-ti iei si regim derogatoriu de la administratie e alta treaba, ei te scutesc doar de depunerea declaratiilor dar nu pot certifica suspendarea activitatii, care este atributul ONRC.



#392 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 09 May 2009 - 04:45 PM

In plus, trebuie sa duci la Administratie actele de la Registrul Comertului ca ai declarat suspendarea firmei, precum si Certificat fiscal ca s-au achitat toate obligatiile.



#393 stiutor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:bani

Postat 11 May 2009 - 12:55 AM

Vezi postareabibilica, la May 7 2009, 09:29 AM, a spus:

Am fost ieri la administratorul unei firme la care tin contabilitatea. I-am explicat ca nu mai poate sa deduca tva-ul la masina lui, ci pentru agenti de vanzari si alte exceptii. El mai are o alta firma care ii tine contabilitatea o alta persoana. Ulterior, a discutat si cu ea referitor la minunata ordonanta si la deducerea tva-ului la combustibil. Stiti ce solutie a dat contabila?
" Nu-i nici o problema, ca putem introduce combustibilul pe protocol sau din cei 2% cheltuieli sociale" :sad:
Binenteles ca am picat drept fraiera. Ori eu sunt dusa cu pluta, in sensul ca se practica asa ceva, ori trebuie facut ceva cu aceste persoane care vin cu " solutii salvatoare ".

recomandare, explicai scurt si la obiect, iar daca penalizarile si cu baza daca se acumule batut in cap renunta la el.
unul pleaca altul vine, clint.
si apoi totm pe unde scoate ca,mes bu, si atunci sa o vezi ce face cu ne si frumoase pana o sa aiba control pe impozit pe profit, sa vedem ce face cu penalizarile si cubaza cand s-or acumula valori mai mari, sa vedem pe unde scoate camasa...



#394 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 11 May 2009 - 07:39 AM

Vezi postareastiutor, la May 11 2009, 01:55 AM, a spus:

Vezi postareabibilica, la May 7 2009, 09:29 AM, a spus:

Am fost ieri la administratorul unei firme la care tin contabilitatea. I-am explicat ca nu mai poate sa deduca tva-ul la masina lui, ci pentru agenti de vanzari si alte exceptii. El mai are o alta firma care ii tine contabilitatea o alta persoana. Ulterior, a discutat si cu ea referitor la minunata ordonanta si la deducerea tva-ului la combustibil. Stiti ce solutie a dat contabila?
" Nu-i nici o problema, ca putem introduce combustibilul pe protocol sau din cei 2% cheltuieli sociale" :sad:
Binenteles ca am picat drept fraiera. Ori eu sunt dusa cu pluta, in sensul ca se practica asa ceva, ori trebuie facut ceva cu aceste persoane care vin cu " solutii salvatoare ".

recomandare, explicai scurt si la obiect, iar daca penalizarile si cu baza daca se acumule batut in cap renunta la el.
unul pleaca altul vine, clint.
si apoi totm pe unde scoate ca,mes bu, si atunci sa o vezi ce face cu ne si frumoase pana o sa aiba control pe impozit pe profit, sa vedem ce face cu penalizarile si cubaza cand s-or acumula valori mai mari, sa vedem pe unde scoate camasa...


Io n-am inteles nimic, textul asta cred ca merge dat la revista "Urzica"
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#395 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 May 2009 - 12:05 PM

la "Urzica " trebuie data toata ordonanta asta nenorocita

cine e mai lamurit, ca eu nu mai inteleg nimic din cheltuielile cu combustibilul..
sa facem o recapitulare:
-deci pt cei din conducere se deduc chelt combustibil si intretinere pt un auto de persoana, dar sa cumuleze:"administrare si conducere"
-pt restul , daca nu se incadreaza la exceptii, nu se deduce
-la camioane, utilitare, etc, ramane deductibil

alte observatii?...
chelt de intretinere la masinile mici, se deduc sau nu (cele la care NU se deduce benzina)
(asigurare, reparatii, piese, casco).



#396 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2009 - 05:06 PM

Pentu o firma prestatoare de servicii care se ocupa cu instalatii electrice si bransamente se mai poate deduce carburantul sau nu?
Oare ar fi mai bine sa mearga cu tranvaiul si cu sacul plin de scule la reparatii?????????????



#397 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2009 - 05:34 PM

Vezi postareadanbonta, la May 11 2009, 08:39 AM, a spus:

Vezi postareastiutor, la May 11 2009, 01:55 AM, a spus:

recomandare, explicai scurt si la obiect, iar daca penalizarile si cu baza daca se acumule batut in cap renunta la el.
unul pleaca altul vine, clint.
si apoi totm pe unde scoate ca,mes bu, si atunci sa o vezi ce face cu ne si frumoase pana o sa aiba control pe impozit pe profit, sa vedem ce face cu penalizarile si cubaza cand s-or acumula valori mai mari, sa vedem pe unde scoate camasa...

Io n-am inteles nimic, textul asta cred ca merge dat la revista "Urzica"
la "urzica" si aici, la "perle, perlute " :bann: unde il citez chiar acum, ca e maxim :lnr (29):

dragilor, m-am rupt de ras .... nu-i adevarat cum pot scrie unii :lnr (21):
Dane, ai fost minunat, baniesc ca asa o fata aveai cand ai terminat de citit (asa :sad: ) si cred ca aceeasi fata am avut-o si eu ... :smile:

Vezi postareastelicad, la May 11 2009, 06:06 PM, a spus:

Pentu o firma prestatoare de servicii care se ocupa cu instalatii electrice si bransamente se mai poate deduce carburantul sau nu?
Oare ar fi mai bine sa mearga cu tranvaiul si cu sacul plin de scule la reparatii?????????????
da, stelicad, se poate deduce, intri la "transport la si de la locul desfasurarii activitatii"



#398 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 May 2009 - 10:24 PM

Fratilor, romani si... straini, dupa ce am verificat daca nu am gresit site-ul, am ras cu lacrimi, este total textul, acum mi se pare usoara interpretarea Ordonantei :sad: !
Stiutor, (ai un nume predestinat scrierii in limba romana) multumim pt.recomandarea "la obiect", incerc o traducere : dragi colegi, nu fiti suparati: daca un "clint" este batut in cap, renuntam la el, nu disperati, un "clint" pleaca, altul vine... :smile: !
Atat am reusit sa traduc... :bann:

Dana




#399 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2009 - 10:35 PM

Hai, mai Dana42, chiar asa... ? :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 11 May 2009 - 10:36 PM




#400 cristina_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2009 - 06:42 AM

Pentru masinile cu care se merge in scop administrativ in timpul programului de lucru (avem un sofer care alearga pe la cumparaturi toata ziua) combustibilul este deductibil? :sad:

PS tot el duce si declaratii, aduce extrase de la banca etc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL