Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
omf 3055/2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


omf 3055/2009


81 replies to this topic

#41 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 16 March 2010 - 09:00 AM

[quote name='DENISA GRIGORITA' date='Mar 15 2010, 11:06 PM' post='222348']

(3) Pentru livrări de bunuri sau prestări de servicii în interiorul țării, contractate în valută cu decontare în lei [u]la cursul de schimb din data plății[/u], diferențele de curs dintre cursul de schimb menționat în factura întocmită conform alin. (1) și cursul de schimb utilizat la data încasării[u][size=6] nu [/size]sunt considerate diferențe de preț și [size=6]nu [/size]se emite o factură în acest sens.[/u]

Denisa, tu nu intelegi din asta ca diferentele de curs nu sunt purtatoare de TVA? Am primit o factura de la un furnizor cu diferente de curs aferente unui contract de acest gen (cu decontare in functie de cursul de schimb din data platii) si mi-a calculat TVA la valoarea diferentei de curs! Desi eu i-am cerut stornarea si facturarea fara TVA, nu ma inteleg cu ei...Oricum, chiar in lipsa acestui aliniat din Normele la Codul Fiscal, eu tot as fi considerat diferenta de curs ca nefiind o operatiune in sfera TVA (nu este practic o prestare de serviciu, deci o opertiune impozabila : "O operatiune este impozabila in conditiile in care aceasta operatiune aduce un avantaj clientului, iar contrapartida obtinuta, este aferenta avantajului primit").



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 09:59 AM

buna dimineata, dragilor

lasand la o parte exemple mai mult sau mai putin fortate, eu - la logica simpla, de baza, zic ca vom reevalua lunar numai soldurile pe care le reevaluam anual pana anul asta.
mai tineti minte ca pana prin anul 2002 (parca) reeval. trimestrial ?? tin minte bine ?

@ mariana : art. citat de tine zice ca intre data facturarii si cea a platii nu se mai emite dif de curs, nu ca ea nu ar fi purtatoare de tva din plecare, eu asa inteleg. :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 March 2010 - 10:09 AM




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 10:59 AM

@Beatrice :laugh: , cred ca deja te-ai lamurit cu dif. de curs intre data facturarii si cea a platii, pt. pentru livrări de bunuri sau prestări de servicii în interiorul țării, contractate în valută cu decontare în lei la cursul de schimb din data plății, adica nu se mai emite factura. DIN ACEASTA CAUZA, urmand ex. nostru, fz. ar trebui achitat la val din factura fiindca altfel iti ramane sold la fact. resp. in modului de fz.

practic, facand aceste reeval. asa cum ziceti voi si ca sa nu raman cu sold neacoperit, ar trebui sa intru in programul de conta, modul comercial si sa fac operatiunile bucata cu bucata, la toate fact. de acest tip, astfel incat sa am soldul la c.v. din ultima zi a lunii :frusty:
nu, tatii :nono:

apoi, zic ca trebuie reevaluat NUMAI :
* ce s-a constituit ca datorie valutara in contabilitate, adica leasingul - 167,
* conturile de trezorerie in valuta - 5124, 5314,
* conturile de cl. si fz. in valuta - 401/404 (importuri), 4111 (exporturi) inreg. ca atare in modulul comercial la fz/cl. in valuta (intrari/iesiri in valuta)

restul creanțelor și datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute (telefonie mobila, servicii de paza, etc ... ), NU sunt constituite ca datorii in totalitatea lor = ca la leasing - in ct. 167, nu e recunoscuta datoria - adica nu avem incarcat analiticul de fz./ client cu intreaga suma contractata in valuta (de ex., ctr. pe un an cu 100 euro/luna si m-am incarcat in 401 cu toti cei 1200 euro din care pap lunar cate 100), ci vine cate o fact la anumite termene si aia e singura incarcare a contului.
cu asta cred ca ti-am dat explicatia ceruta, draga Bea, cand intrebai care ar fi diferenta intre leasing cu facturi emise in lei, decontarea (plata) in lei fata de un contract cu un furnizor oarecare din Romania, valoarea totala a contractului tot in valuta, facturile emise in lei raportate la o valuta si decontarea in tot in lei.

va las pt. moment, ca am de refacut inchideri la ian. 2010 :laugh: , mai vb ... ooff, Doamne !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 March 2010 - 11:10 AM




#44 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 11:41 AM

Pe scurt: daca la leasing se inregistreaza valoarea contractului in conta, la un alt contract (cu valoare in euro) nu exista aceasta inregistrare initiala.
gandesc...gandesc...
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#45 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 11:48 AM

exact :frusty: la leasing recunosc toata datoria si ma incarc cu ea, la celelalte nu.

la leasing ma incarc cu datoria fiindca produsul l-am primit deja, e la mine - de fapt e o plata in rate, pe cand in celelalte cazuri nu -produsul/serviciul inca nu l-am primit ci urmeaza sa-l primesc in fiecare per. stabilita (in ex. date, lunar) . :laugh:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 March 2010 - 11:54 AM




#46 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 16 March 2010 - 01:15 PM

Vezi postareamariana07, la Mar 16 2010, 09:00 AM, a spus:

Denisa, tu nu intelegi din asta ca diferentele de curs nu sunt purtatoare de TVA? Am primit o factura de la un furnizor cu diferente de curs aferente unui contract de acest gen (cu decontare in functie de cursul de schimb din data platii) si mi-a calculat TVA la valoarea diferentei de curs! Desi eu i-am cerut stornarea si facturarea fara TVA, nu ma inteleg cu ei...Oricum, chiar in lipsa acestui aliniat din Normele la Codul Fiscal, eu tot as fi considerat diferenta de curs ca nefiind o operatiune in sfera TVA (nu este practic o prestare de serviciu, deci o opertiune impozabila : "O operatiune este impozabila in conditiile in care aceasta operatiune aduce un avantaj clientului, iar contrapartida obtinuta, este aferenta avantajului primit").
ART. 134^1
Faptul generator pentru livrări de bunuri și prestări de servicii
(1) Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor
ART. 134^2
Exigibilitatea pentru livrări de bunuri și prestări de servicii
(1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
a) la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;
mai departe ii trimiti la art.cu baza impozabila si ajustarea acesteia si le refuzi factura.
Adica tu, dupa decontare mai ramai oricum datoare cu Tva din factura ulterioara?!! Pai si daca le platasti in alta data diferenta asta, iar vor face o factura de dif de curs? ;)) E aiurea!

Argumentul meu vis-a-vis de ,,creanțe și datorii exprimate în lei, în funcție de cursul unei valute, daaaar decontarea acestora se face in lei"-
in contractul meu spune asa:
,, Pret contract:datorez 1eur/luna pt. serv prestate"
,,Facturarea: se face trimestrial la curs BNR din ultima zi bancara a trimestrului respectiv"
''Plata: se face in lei la valoarea fact.
Pt. neplata in termen de 90 zile, de la emiterea facturii se datoreaza majorari de intarziere de 0.1%/zi din suma facturata si neachitata"
bla, bla
Deci eu zic, ca la acest tip de contract nu am de ce sa evaluez ceva pentru ca nu se supune definitiilor din OMF3.055 ca datorie/creanta asimilata a fi in valuta.
Eu datorez sau imi datoreaza VALOAREA ,,X" IN LEI-PLATIBILA IN ACEEASI LEI, daaaar acceptand ideea ca s-ar supune reevaluarii lunare si am face aceste diferente pana la plata facturii, ar insemna ca acestea sunt false deoarece noi tot ,,X" datoram sau avem de primit.
*** Pe cand daca vorbim de decontarea in fct. de o valuta- este cu totul alceva (balanta in lei va fi echivalentul in valuta la fiecare sf. de luna) pt. ca OMF3055 zice asa:
,, 2 - (1) Contabilitatea se ține în limba română și în moneda națională. Contabilitatea operațiunilor efectuate în valută se ține atât în moneda națională, cât și în valută. "
Deasemenea cred ca si factura de telefon-mentionata prin posturile de mai sus, sunt aceeasi speta=pe care eu nu o vad sa se supuna reeval. lunare, ca sa nu mai vorbim ca in CF, sunt exceptie de la faptul generator art.134^1:
(8) În cazul livrărilor de bunuri și al prestărilor de servicii care se efectuează continuu, altele decât cele prevăzute la alin. (7), cum sunt: livrările de gaze naturale, de apă, serviciile de telefonie, livrările de energie electrică și altele asemenea, se consideră că livrarea/prestarea este efectuată la datele specificate în contract pentru plata bunurilor livrate sau a serviciilor prestate sau la data emiterii unei facturi, dar perioada de decontare nu poate depăși un an.
Subiectul este foarte amplu si nu imi gasesc coerenta necesara abordarii in totalitate atat contabil cat si fiscal.
De aceea propun sa facem o adaptare a Ghidului ANAF- privind aplicarea OMF1.752/2005 cu OMF 3.055. In acest scop am extras partial din cap.5-TERTI si postez ca atasament-pentru ,,reimprospatarea memoriei si o noua analiza adaptata".
Mai analizam, mai dormim si mai discutam pana o descoasem si pe asta!

Fisiere atasate


%%%




***



#47 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2010 - 02:50 PM

Cred ca ai dreptate Denisa. Avem doua variante:

1. Contract (intre doi parteneri romani) cu valoare specificata in valuta, factura emisa in lei, raportata la valuta, cu decontare in lei, cu mentiunea - plata se va face la curs factura
2. Contract (intre doi parteneri romani) cu valoare specificata in valuta, factura emisa in lei, raportata la valuta, cu decontarea in lei, cu mentiunea - plata se va face la cursul din ziua platii

186. - La finele fiecărei luni, creanțele și datoriile în valută se evaluează la cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României din ultima zi bancară a lunii în cauză. Diferențele de curs înregistrate se recunosc în contabilitate la venituri sau cheltuieli din diferențe de curs valutar, după caz.

Prevederile de mai sus se aplică și creanțelor și datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute. În acest caz, diferențele înregistrate se recunosc în contabilitate la alte venituri financiare sau alte cheltuieli financiare, după caz.

Cred ca asta e propozitia de care va trebui sa ne legam, cea cu rosu. Doar nu exista obligativitatea ca atunci cand valoarea unui contract este exprimata intr-o valuta sa decontez neaparat in functie de cursul resp.valute? Adica nu-mi impune nimeni modul de decontare! Eu nu stiu sa scrie undeva ca atunci cand am un contract exprimat in valuta, cu plata in lei, sa ma oblige sa decontez la cursul din ziua platii?! Voi aveti cunostinta de o asemenea prevedere legislativa ? eu zic pot sa decontez asa cum ma coafeaza, si daca vreau la curs factura si specific asta in contract...e vreo problema?

Concluzia mea de azi :frusty: :
In primul caz NU reevaluez, in al doilea DA.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#48 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 14 April 2010 - 10:17 PM

Mda! Concluzia finala reevaluam, reevaluam si tot asa pana in luna a douasprezecea si sa ne rugam sa nu mai avem situatii ca in luna martie unde facem operatiunile in 31.03.2010 la curs BNR comunicat in 30.03.2010 si reevaluam la curs din ultima zi bancara a lunii- respectiv 31.03.2010. Doamne fereste!
Trebuie sa ne interesam cat este biletul la Socola, zau!!!
%%%




***



#49 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2010 - 01:09 PM

...si, totusi la o firma de leasing imi calculeaza diferenta de curs valutar (rata si dobanda) tinand cont de cursul de la 31.12.2009 ! :frusty:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#50 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2010 - 02:43 PM

pai da...se stie ca asa ar trebui dar cica norma BNR dupa care lucreaza ei inca nu a fost modificata astfel incat sa fie in concordanta cu omf 3055
A avut loc o intrunire a membrilor ALB si unul din subiecte a fost modul de facturare a dif.de curs, existand presiuni din partea clientilor care le fluturau OMF 3055.
... urmeaza sa modifice si BNR-ul norma.

Cine factureaza altfel, o face pe barba lui pana la publicarea Normei BNR.

Asta e informatia pe care am primit-o de la firma de leasing cu care lucrez eu si care imi factureaza la fel cum ti se factureaza si tie.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#51 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2010 - 05:40 PM

Si eu am primit acelasi raspuns ....normele BNR !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#52 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 24 April 2010 - 09:43 AM

La ei, norma in vigoare cred ca e asta:

extras ORD.13
(2) Prin derogare de la prevederile alin.(1), instituțiile financiare nebancare vor
aplica prevederile punctului 321 din Reglementările contabile conforme cu directivele
europene cel târziu începând cu data de 31.03.2009, perioadă în care vor proceda la adaptarea
corespunzătoare a sistemelor informatice.
ANEXA O13
321. (1) În cazul creanțelor de leasing financiar exprimate în lei, a căror decontare
se face în funcție de cursul unei devize, componentele ratelor de încasat, respectiv
valoarea principalului (cota parte din valoarea de intrare a bunului) și a dobânzii vor fi
consemnate în mod distinct în documentele justificative (facturi), la cursul de
facturare prevăzut în contractul de leasing financiar. Diferențele favorabile /
nefavorabile care apar la data facturării respectivelor creanțe vor fi evidențiate distinct
în factură, astfel:
- pentru contractele în cazul cărora finanțarea a fost acordată în exercițiul
financiar curent, vor fi prezentate diferențele între cursul de facturare
prevăzut în contractul de leasing financiar și cursul de schimb al pieței
valutare comunicat de Banca Națională a României la data acordării
finanțării;
- pentru contractele în cazul cărora finanțarea a fost acordată într-un
exercițiu financiar anterior, vor fi prezentate diferențele între cursul de
facturare prevăzut în contractul de leasing financiar și cursul de schimb al
pieței valutare comunicat de Banca Națională a României la data încheierii
exercițiului financiar precedent.
(2) În situația în care data acordării finanțării sau data încheierii exercițiului
financiar precedent este zi nebancară, la calculul respectivelor diferențe de curs se va
avea în vedere cursul de schimb al pieței valutare comunicat de Banca Națională a
României în ultima zi bancară anterioară acesteia.
%%%




***



#53 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2010 - 02:05 PM

da, probabil ca acesta este
inca un exemplu de necorelare a legislatiei!
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#54 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 April 2010 - 06:52 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Apr 14 2010, 11:17 PM, a spus:

Mda! Concluzia finala reevaluam, reevaluam si tot asa pana in luna a douasprezecea si sa ne rugam sa nu mai avem situatii ca in luna martie unde facem operatiunile in 31.03.2010 la curs BNR comunicat in 30.03.2010 si reevaluam la curs din ultima zi bancara a lunii- respectiv 31.03.2010. Doamne fereste!
Asa este Denisa, reevaluam pana la data platii:
Pct. 185 - (7) In cazul datoriilor de leasing financiar in valuta, acestea se inregistreaza la cursul de schimb al pietei valutare comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data acordarii finantarii. In situatia in care data acordarii finantarii este zi nebancara, la calculul diferentelor de curs valutar aferente se va avea in vedere cursul de schimb al pietei valutare comunicat de Banca Nationala a Romaniei in ultima zi bancara anterioara acesteia
Prevederile prezentului alineat se aplica si in cazul datoriilor de leasing financiar in lei, cu decontare in functie de cursul unei valute.
.................................................
Pct. 185 - (9) Diferentele de valoare care apar cu ocazia decontarii creantelor si datoriilor exprimate in lei, in functie de un curs valutar diferit de cel la care au fost inregistrate initial pe parcursul lunii sau fata de cele la care sunt inregistrate in contabilitate trebuie recunoscute in luna in care apar, la alte venituri sau cheltuieli financiare.
Atunci cand creanta sau datoria este decontata in decursul aceleiasi luni in care a survenit, intreaga diferenta rezultata este recunoscuta in acea luna.
Atunci cand creanta sau datoria este decontata intr-o luna ulterioara, diferenta recunoscuta in fiecare luna, care intervine pana in luna decontarii, se determina tinand seama de modificarea cursurilor de schimb, survenita in cursul fiecarei luni.



#55 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 July 2010 - 11:45 AM

Imi cer scuze daca revin cu acelasi subiect, dar tot nu inteleg care este cursul valutar corect pentru reevaluarea datoriilor in valuta la sfarsitul lunii, de exemplu la 30 iunie, este cursul comunicat in 29 iunie valabil pentru 30 iunie sau cursul comunicat in 30 iunie valabil pentru 1 iulie?



#56 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 July 2010 - 07:16 PM

cursul valutar corect pentru reevaluarea datoriilor in valuta la sfarsitul lunii, de exemplu: la 30 iunie, este cursul comunicat in 01 iulie valabil pentru 30 iunie



#57 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 06 July 2010 - 08:20 PM

Acest lucru este valabil pentru facturare .
Pentru reevaluare se utilizeaza cursul din ultima zi a lunii . s-a dezbatut subiectul, da-ti o cautare.



#58 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 08:33 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 6 2010, 08:16 PM, a spus:

cursul valutar corect pentru reevaluarea datoriilor in valuta la sfarsitul lunii, de exemplu: la 30 iunie, este cursul comunicat in 01 iulie valabil pentru 30 iunie

Cum se poate ?
'Cursul comunicat pe 01 iulie sa fie valabil pt. 30 iunie' ?
Procedura este de fapt urmatoarea: BNR comunica zilnic, de obicei
intre orele 13-14 , cursul stabilit, care se foloseste drept referinta
in tranzactiile de a doua zi !.
Pentru evaluarea datoriilor la sfarsit de luna se va lua in calcul
ultimul curs comunicat de BNR pentru luna respectiva !
De exemplu, pentru 30.06, se va lua in calcul cursul comunicat
de BNR in ziua de 30.06, (comunicat ce apare intre orele 13-14, asa cum am spus),
chiar daca acest curs va fi folosit pe 1.07. drept curs de referinta pentru
tranzactiile care au legatura cu acest curs stabilit de BNR !.



#59 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 July 2010 - 08:59 PM

:lnr (1):
scuze de dezinformare, asa e cuceritor, nu stiu unde mi-a fost capul....doar si practic asta... :laugh:



#60 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2010 - 11:16 PM

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/...id_27092010.pdf

Ghidul practic pentru aplicarea Reglementarilor contabile conforme cu Directiva a IV-a, elaborat de Directia de legislatie si reglementari contabile din M.F.
Ghidul are 119 pagini, cuprinde precizari, exemple practice si monografii contabile.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL