Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rog mult de tot respuns, gestiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rog mult de tot respuns, gestiune

9 replies to this topic

#1 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 03 January 2006 - 10:23 AM

La multi ani!
am si eu o intrebare,
am un sc care in vara a avut o terasa si a avut pe stoc mai multe produse. in toamna au facut si un bar de interior, dar foarte multa marfa care o aveau la terasa au renuntat la ea. sunt f. multe tarii care au fost incepute si nu le-au putut face retururi au impartit-o pe la diversi. acum marea mea intrebare este:cum pot sa o scot din stocul de marfa fara sa-i fac vanzare? perisabilitati????
si cum sa o fac mai credibila si cu mai putine probleme pt. firma.


miiii de multumiri anticipate.
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#2 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 03 January 2006 - 10:27 AM

scuzati-mi exprimarile gramaticale, am inceput de la subiect cu super exprimari gramaticale, probabil sunt inca sub efectul ARTIFICIILOR.... :oops:

Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#3 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2006 - 10:59 AM

ciobanu cristina-monica a spus:

.....cum pot sa o scot din stocul de marfa fara sa-i fac vanzare? perisabilitati????
si cum sa o fac mai credibila si cu mai putine probleme pt. firma.
Sfatul meu este sa nu scoti nimic din gestiune fara un document justificativ.
Metoda cea mai simpla este inventarul.
radu_o



#4 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 03 January 2006 - 11:07 AM

da, dar la inventar o sa-mi dea cu radical, adica stoc mai mic pe teren decat in conta. marfa nefolosita a fost data de pomana la familie si prieteni, si numai marfa cu valoare mare, adica, campari, angelli lichioruri si vermuturi, votca, etc, care in stoc adunata imi dadea o valoare destul de frumusica.
cum pot sa ma justific in afara de vanzarea lor ?????
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#5 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2006 - 11:12 AM

ciobanu cristina-monica a spus:

da, dar la inventar o sa-mi dea cu radical, adica stoc mai mic pe teren decat in conta.
Tocmai acesta este si scopul inventarului de a regla stocul fizic cu cel faptic.Pentru diferente administratorul decide.
radu_o



#6 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 03 January 2006 - 11:43 AM

multumesc mult radu_o pentru raspunsuri. si acum o ultima intrebare daca ma poti ajuta, cateva exemple de decizii pe care ar trebui sa le ia adm.?/??/
este incepator si tot eu va trebui sa i-au deciziile, adica sa fie cat mai putin costisitor pt. firma.
eu sincer ma gandeam la ceva perisabilitati????, dar sincer nu stiu daca am cum sa le fac dovada.

papa
un nou an net superior celui trecut, pe toate planurile.
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#7 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2006 - 11:51 AM

Mergi la butonul cautare de pe forum.Cauta si proceduri de inventariere.
radu_o



#8 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 05 January 2006 - 12:00 PM

ai mare grija cu perisabilitatile pentru ca si acestea sunt in anumite limite si sa nu depasesti limitele legale pentru ca s-ar putea sa ai probleme cu fiscul.
Pa. :lol:
[/b]
ADITA



#9 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 09 January 2006 - 03:34 PM

adrian, imi poti da si mie legislatie vis-a-vis de limitele legale la perisabilitati?

mercic mult.
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#10 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2006 - 04:15 PM

HOTĂRÂRE nr.1.569 din 18 decembrie 2002
pentru aprobarea Normelor privind limitele legale de perisabilitate la mărfuri în procesul de comercializare
Textul actului publicat în M.Of. nr. 27/20 ian. 2003





În temeiul art. 107 din Constituție și al art. 9 alin. (6) lit. B) din Legea nr. 414/2002 privind impozitul pe profit,
Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

Art. 1. - Se aprobă Normele privind limitele legale de perisabilitate la mărfuri în procesul de comercializare, prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

Art. 2. - Pentru instituțiile publice limitele maxime de perisabilitate admise se aprobă de către ordonatorul principal de credite. În acest scop ministerele vor stabili limite proprii, care vor fi supuse spre avizare Ministerului Finanțelor Publice.


PRIM-MINISTRU
ADRIAN NĂSTASE

Contrasemnează:

Ministrul pentru întreprinderile mici și mijlocii
și cooperație,
Silvia Ciornei

Ministrul finanțelor publice,
Mihai Nicolae Tănăsescu

Ministrul sănătății și familiei,
Daniela Bartoș

Ministrul turismului,
Matei-Agathon Dan

Ministrul agriculturii, alimentației și pădurilor,
Ilie Sârbu

București, 18 decembrie 2002.
Nr. 1.569.



--------------------------------------------------------------------------------

ANEXĂ

NORME
privind limitele legale de perisabilitate la mărfuri în procesul de comercializare

Art. 1. - Prin perisabilități, în sensul prezentelor norme, se înțelege scăzămintele care se produc în timpul transportului, manipulării, depozitării și desfacerii mărfurilor, determinate de procese naturale, cum sunt: uscare, evaporare, volatilizare, pulverizare, hidroliză, răcire, înghețare, topire, oxidare, aderare la pereții vagoanelor sau vaselor în care sunt transportate, descompunere, scurgere, îmbibare, îngroșare, împrăștiere, fărâmițare, spargere, inclusiv procese de fermentare sau alte procese biofizice, în procesul de comercializare în rețeaua de distribuție (depozite cu ridicata, unități comerciale cu amănuntul și de alimentație publică).

Art. 2. - Nu constituie perisabilități pierderile incluse în normele de consum tehnologic, precum și cele produse prin neglijență, sustrageri și cele produse de alte cauze imputabile persoanelor vinovate sau cele determinate de cauze de forță majoră.

Art. 3. - Limitele maxime de perisabilitate care pot fi acordate la mărfuri potrivit prevederilor art. 1 sunt prevăzute la art. 13.

Art. 4. - Perisabilitățile produse în condițiile menționate la art. 1 se aprobă de către managerul, directorul sau administratorul persoanei juridice, după caz, la nivelul cantităților efectiv constatate ca pierderi naturale cu ocazia recepționării mărfurilor transportate, a inventarierii sau a predării gestiunii, până la limitele prevăzute la art. 13.

Art. 5. - Limitele maxime de perisabilitate pentru mărfurile ambalate în recipiente din sticlă se aplică și pentru ambalajele respective.

Art. 6. - Perisabilitățile pot fi acordate numai după o verificare faptică a cantităților de produse existente în gestiune, stabilite după cântărire, numărare, măsurare și prin alte asemenea procedee și după efectuarea compensărilor conform prevederilor legale în vigoare.

Art. 7. - Limitele maxime de perisabilitate admise la depozitare și desfacere se stabilesc la nivelul întregii activități a persoanei juridice plătitoare de impozit pe profit, prin aplicarea coeficientului stabilit pentru grupa de mărfuri la prețul de înregistrare al mărfurilor intrate sau la prețul de livrare pentru mărfurile vândute în perioada cuprinsă între două inventare.

Art. 8. - Aceleași limite maxime de perisabilitate se acordă și pentru mărfurile din stoc.

Art. 9. - Limitele maxime de perisabilitate în timpul transportului se aplică o singură dată pentru cantitățile de marfă efectiv intrate sau, după caz, livrate, în funcție de condiția de livrare stabilită între furnizor și beneficiar.

Art. 10. - Comercianții pot stabili cote de perisabilități diferențiate sortimental pe depozite, magazine, gestiuni, pentru a fi admise la cheltuieli deductibile din profitul impozabil, cu obligativitatea încadrării în limitele maxime de perisabilitate prevăzute pentru grupa respectivă de mărfuri.

Art. 11. - Pierderile sau scăderile cantitative care depășesc normele de perisabilitate stabilite nu sunt deductibile din punct de vedere fiscal.

Art. 12. - Normele privind limitele legale de perisabilitate se aplică numai persoanelor juridice care sunt obligate, potrivit legii, la plata impozitului pe profit, în limita cărora cheltuielile cu perisabilitățile sunt deductibile din veniturile realizate.

Art. 13. - Limitele maxime de perisabilitate care pot fi acordate la mărfuri în procesul de comercializare sunt cele cuprinse în tabelele următoare, și anume:

a) tabelul nr. 1, pentru produse alimentare și nealimentare;
B) tabelul nr. 2, pentru produse medicamentoase de uz uman;
c) tabelul nr. 3, pentru produse farmaceutice și alte produse de uz veterinar.
Tabelele 1 și 2 în facsimil, pot fi consultate în Monitorul Oficial, Partea I, nr.27 din 20 ianuarie 2003
radu_o






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL