Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONCEDIU FARA PLATA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


CONCEDIU FARA PLATA

40 replies to this topic

#21 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2005 - 09:07 AM

In orice cerere de concediu trebuie mentionata perioada.
In cererea de concediu de odihna nu mentionezi perioada de relaxare ? :D



#22 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 08 July 2005 - 10:35 PM

si daca concediu fara plata, nu este mentionat in CCM? Cum se procedeaza?




#23 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 10 July 2005 - 08:15 AM

e mentionat in codul muncii



#24 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 10 July 2005 - 10:16 PM

ai putea sa-mi spui articolul care sa refera la concediu fara plata?
te rog



#25 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 10 July 2005 - 10:20 PM

art.150



#26 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 12 July 2005 - 12:01 PM

Art. 150. - (1) Concediile fără plată pentru formare profesională se acordă la solicitarea salariatului, pe perioada formării profesionale pe care salariatul o urmează din iniţiativa sa.
(2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai cu acordul sindicatului sau, după caz, cu acordul reprezentanţilor salariaţilor şi numai dacă absenţa salariatului ar prejudicia grav desfăşurarea activităţii.


Are vreo legatura cu concediul fara plata?!



#27 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 12 July 2005 - 10:59 PM

nu spune ceva clar.
si daca "concediu fara plata", la cererea angajatului, nu influenteaza activitatea intreprinderii, acesta nu poate sta in concediu fara plata? ce perioada?



#28 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 15 July 2005 - 12:18 PM

Ce acte terbuiesc intocmite si depuse pt acest caz?
1.Trebuie intocmita decizie sau act aditinal la contractul de munca cu suspendarea acestuia pe perioada concediului fara salar? Daca sa zicem salariatul nu stie exact cat va sta in c.f.s. fac periodic cate un act? La itm se depune si o cere de c.f.s. aprobata de angajator?
2.La CAS am citit ca se depune o adresa dar nu era mentionat cum sa fie conceputa. (e suficient ceva de genul: Prin prezenta va instintam ca 2.Ce se depune la Somaj? Tot ceva ca la CAS? Nu de alta dar la o adica ar trebui sa am o justivicare pt. nedepunerea declaratiilor.
3.Declatatia 100 pe 0

Alceva?
Va rog daca ati avut acest caz sa ma ajutati, sau daca s-a mai raspuns la intrebare si n-am observat eu pe forum sa-mi dati un link.



#29 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 July 2005 - 10:50 PM

nu ati avut asfel de cazuri?



#30 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 15 July 2005 - 11:20 PM

Pai daca vrea omul sa stea acasa sau unde s-o duce , 8 luni,de ce nu -i desfaceti cm cu acordul partilor,si dupa 8 luni il angajati din nou. In concediu fara plata cred ca are aceleasi ,,drepturi" pe care le are si daca nu e angajat. Doar contr. de munca e suspendat pe timpul CFP.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#31 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 16 July 2005 - 11:35 AM

Dinu are dreptate, desfacerea contractului si reangajarea.



#32 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2005 - 01:58 PM

nu-i chiar asa! pt ca angajatul POATE beneficia de unele drepturi pe perioada in care contractul sau e suspendat! depinde de ceea ce scrie in contractele de acolo



#33 mariuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia/constanta

Postat 21 July 2005 - 05:35 PM

si eu am un caz de concediu fara plata
se face o decizie de suspendare a contractului de munca
nu se specifica perioada
iar cand se reincepe activitatea, se face o noua decizie de incetare a suspendarii
eu asa am procedat
vezi exemplu...concediu de maternitate..se face dezicie de suspendare pt maternitate, dupa cele 126 zile se face o decizie de incetare a suspendarii pt maternitate
si , concomitent se face decizie de suspendare pt cresterea copilului, in cazul in care indeplineste stagiul



#34 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 July 2005 - 12:54 PM

mariuca, unde scrie ca trebuie decizie de suspendare?

eu ca patron nu pot sa decid suspendarea pt ca la maternitate e suspendare de drept iar la cic e suspendare din decizia angajatului, eu pot cel mult sa constat suspendarea!

de fapt, ce ma omor eu, ca o prostie mai mare ca actele aditionale de marire a sal la sal minim sau denominarea, de parca noi decidem chestiile astea!



#35 mariuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia/constanta

Postat 22 July 2005 - 08:20 PM

codul muncii are art. si alin. care corespund unor situatii de incetare, suspendare, concediere....
daca nu ar trebui...la ce le-au mai pus in codul muncii?
Am intrat pe site-ul ITM Constanta si de acolo am luat modele de decizii si de acte aditionale
Spun cum am procedat, cum mi s-a cerut la ITM.
si in cazul unui concediu medical (altul decat sarcina si lehuzie si crestere copil), daca se depaseste o anumita perioada, CM se suspenda.
in cazul unui concediu de sarcina si lehuzie, sau a altor concedii medicale, se aduce certificatul medical, in cazul concediului de crestere a copilului,salariata/salariatul in cauza, face o cerere prin care solicita concediu 2 ani/3 ani..iar administratorul/patronul, aproba.
Eu cred ca astea sunt formalitati care trebuiesc respectate.
Asa cum si in cazul in care salariata nu a anuntat ca este insarcinata, angajatorul nu poate fi tras la raspundere daca da salariata afara :!:



#36 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 July 2005 - 01:28 PM

stai un pic, eu nu am spus ca nu respect articolele despre suspendare doar ca e o problema de principiu!

NU POT SA APROB cererea pt CIC din simplu motiv ca asiguratul are dreptul prin lege, nu e la latitudinea mea, mai mult, chiar cererea lui este o decizie personala de a-si suspenda contractul!

la fel si cu maternitatea, acolo fiind si mai clar mentionat ca suspendarea se face "de drept".

repet, nu e o formalitate, e o problema de principiu! dar nu ma mira ca asa se cere la itm :x

iar anuntul angajatei insarcinate nu e chiar o formalitate, cel putin teoretic, angajatorul poate sa nu stie despre starea angajatei pana fff tarziu



#37 monciq

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 October 2006 - 12:22 PM

Va supun si eu un caz in speranta ca ma puteti ajuta.
In februarie 2004 m-am titularizat la o universitate pe post de preparator universitar; in octombrie 2004 mi-am luat concediu fara plata (3 ani ) plecand la studii in strainatate. In octombrie 2007 imi expira concediul fara plata si preconizam ca aproximativ in acea perioada sa se nasca si primul nostru copil sau sa fie deja nascut, de 1-2 luni, sa zicem. Intrebarea mea era: pot obtine inca un concediu de 2 ani pentru ingrijirea copilului ? Indemnizatia o pot primi ?Pot obtine concediu pentru ingrijirea copilului cu pastrarea postului??? Situatia e putin mai complicata avand in vedere ca nu pot functiona ca preparator decat maxim 3 ani, dupa care tb sa dau examen pt gradul de asistent universitar. Daca intru in concediu si nu-l dau mi se poate desfiinta postul? Ceea ce ma intereseaza e daca pot lua concediu dar sa mi se pastreze postul si deci sa nu fiu data afara si care ar fi temeiul legal.
Inca o neclaritate:concediul fara plata nu se considera tot perioada de stagiu de cotizare?Doar sunt angajata aflata in concediu...
In cazul in care chiar nu pot beneficia de acest concediu fara plata indemnizatiei desigur, sotul sau alta persoana imputernicita poate beneficia dc sunt indeplinite conditiile legii?Asa reiese din act, dar voi ce ma sfatuiti?
Inca o data aduc multumiri pentru rabdarea de a-mi raspunde!



#38 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 10 October 2006 - 01:36 PM

Vezi postareamonciq, la Oct 10 2006, 01:22 PM, a spus:

Va supun si eu un caz in speranta ca ma puteti ajuta.
In februarie 2004 m-am titularizat la o universitate pe post de preparator universitar; in octombrie 2004 mi-am luat concediu fara plata (3 ani ) plecand la studii in strainatate. In octombrie 2007 imi expira concediul fara plata si preconizam ca aproximativ in acea perioada sa se nasca si primul nostru copil sau sa fie deja nascut, de 1-2 luni, sa zicem. Intrebarea mea era: pot obtine inca un concediu de 2 ani pentru ingrijirea copilului ? Indemnizatia o pot primi ?Pot obtine concediu pentru ingrijirea copilului cu pastrarea postului??? Situatia e putin mai complicata avand in vedere ca nu pot functiona ca preparator decat maxim 3 ani, dupa care tb sa dau examen pt gradul de asistent universitar. Daca intru in concediu si nu-l dau mi se poate desfiinta postul? Ceea ce ma intereseaza e daca pot lua concediu dar sa mi se pastreze postul si deci sa nu fiu data afara si care ar fi temeiul legal.
Inca o neclaritate:concediul fara plata nu se considera tot perioada de stagiu de cotizare?Doar sunt angajata aflata in concediu...
In cazul in care chiar nu pot beneficia de acest concediu fara plata indemnizatiei desigur, sotul sau alta persoana imputernicita poate beneficia dc sunt indeplinite conditiile legii?Asa reiese din act, dar voi ce ma sfatuiti?
Inca o data aduc multumiri pentru rabdarea de a-mi raspunde!


Scuze, am butonat aiurea!
De indemnizatie de maternitate si pentru ingrizire copil beneficiaza persoanele care indeplinesc anumite conditii de stagiu de cotizare. Avand contractul suspendat ultimii ani, nu intrunesti conditiile de stagiu, asadar nu vei primi indemnizatie de lauzie, maternitate, ingrijire copil. Poate sotul, daca el a lucrat!
iuliana



#39 monciq

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 October 2006 - 03:45 PM

Multumesc pentru raspuns dar totusi pot beneficia de concediu de ingrijire al copilului fara plata indemnizatiei?Ma intereseaza daca pot sta in ingrijire copil chiar daca nu beneficiez de celelate drepturi materiale.

Aceasta postare a fost editata de monciq: 10 October 2006 - 03:46 PM




#40 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 October 2006 - 07:56 PM

ba da. poti sta in cic fara sa primesti bani pana la 2/3 ani.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL