Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit profit - Sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 20

Salt la continut


Impozit profit - Sponsorizare


396 replies to this topic

#381 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 20 May 2010 - 02:53 PM

Buna ziua, am o nelamurire in ce priveste impozitul pe profit la sf anului 2009, in conditiile in care am avut o sponosrizare de 1500 care se incadreaza la ambele conditii.
Cum inregistrez la sf anului 691 = 491? Daca inregistrez mai putin suma de 1500 imi afecteaza 121, si nu mai da cu cel din 101.
Va multumesc frumos pt raspuns.
CristianaC



#382 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 May 2010 - 06:15 PM

Citeaza

CristianaC : Cum inregistrez la sf anului 691 = 491? Daca inregistrez mai putin suma de 1500 imi afecteaza 121, si nu mai da cu cel din 101.
De ce sa nu iti dea rezultatul contabil din balanta cu ceea ce declari in 101? Nu anulezi din balanta chelt. de sponsorizare, ele exista inreg.in ct. de cheltuiala, calculul af. incadrarii in cele 2 conditii se face in Reg.de evidenta fiscala finalizandu-se cu stabilirea imp.pe profit.
Vei inregistra 691=4411 impozit profit inainte de scaderea ch. de sponsorizare (din calcul, nu din balanta)-1500. Postez ex. dat in Normele de aplicare ale CF (observ ca este acelasi exemplu antic...) :
" Norme metodologice :
49^1. Exemplu de calcul privind scaderea din impozitul pe profit datorat a cheltuielilor reprezentand sponsorizarea.
Un contribuabil platitor de impozit pe profit incheie un contract de sponsorizare conform legii privind sponsorizarea, in calitate de sponsor, in valoare de 15.000.000 lei. Contractul de sponsorizare se incheie in data de 2 februarie 2005.
La calculul profitului impozabil pentru trimestrul I 2005, contribuabilul prezinta urmatoarele date financiare:

Venituri din vanzarea marfurilor = 1.000.000.000 lei
Venituri din prestari de servicii = 2.000.000 lei
___________________
Total cifra de afaceri 1.002.000.000 lei
Cheltuieli privind marfurile = 750.000.000 lei
Cheltuieli cu personalul = 20.000.000 lei
Alte cheltuieli de exploatare = 90.000.000 lei
din care:
15.000.000 lei sponsorizare
Total cheltuieli 860.000.000 lei

Calculul profitului impozabil pentru trimestrul I 2005:

Profitul impozabil = 1.002.000.000 - 860.000.000 + 15.000.000 =
= 157.000.000 lei.

Impozitul pe profit inainte de scaderea cheltuielii cu
sponsorizarea:

157.000.000 x 16% = 25.120.000 lei.
*ST*

Avandu-se in vedere conditiile de deducere prevazute la art. 21 alin. (4) lit. p) din Codul fiscal, prin aplicarea limitelor, valorile sunt:
- 3 la mie din cifra de afaceri reprezinta 3.006.000 lei;
- 20% din impozitul pe profit inainte de deducerea cheltuielilor de sponsorizare reprezinta 5.024.000 lei.
Suma de scazut din impozitul pe profit este 3.006.000 lei.
Pentru trimestrul I 2005 impozitul pe profit datorat este de:
25.120.000 - 3.006.000 = 22.114.000 lei."

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 20 May 2010 - 06:16 PM

Dana




#383 the little walker

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 October 2010 - 12:25 AM

Salut,
am postat deja odata, dar gresit, la impozit pe dividende (imi cer scuze) dar am realizat mai tarziu ca aici e locul..
Problema mea a fost discutata deja in acest topic, dar nu am gasit un raspuns; O mai expun o data, pe scurt:

Contabila a repartizat profitul din 2009 in contul "alte rezerve". Din ce am citit mai sus, inteleg ca este o actiune definitiva si ca practic nu mai pot dispune de acesti bani pana la dizolvarea societatii, ceea ce mi se pare incredibil.
Totusi, daca hotarasc sa anulez aceasta repartizare si sa repartizez dividende, la ce ar trebui sa ma astept?

Multumesc
Radu



#384 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 October 2010 - 09:16 AM

Probabil ca ai postat gresit si de data asta.

Ordinul ministerului economiei si finantelor nr. 2374/2007 privind modificarea si completarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 1.752/2005 preciza la punctul 17 ca: Evidentierea in contabilitate a destinatiilor profitului contabil se efectueaza dupa adunarea generala a actionarilor sau asociatilor care a aprobat repartizarea profitului, prin inregistrarea sumelor reprezentand dividende cuvenite actionarilor sau asociatilor, rezerve si alte destinatii, potrivit legii. Entitatile nu pot reveni asupra inregistrarilor efectuate cu privire la repartizarea profitului.

Incepand cu 1 ianuarie 2010 se aplică Reglementările contabile (...) aprobate prin Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 3.055/2009. Odată cu intrarea în vigoare a acestor reglementări a fost abrogat Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 1752/2005 (implicit si Ordinul 2374), iar la repartizarea profitului a fost scoasa fraza ca nu poti reveni la repartizarea profitului.

Eu cred ca poti lua o noua hotarare in AGA si sa repartizezi profitul pe dividende. Dar n-ar strica o vizita si la Registrul Comertului pentru a depune aceasta hotarare, care o va modifica pe cea depusa deja odata cu bilantul.



#385 the little walker

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 October 2010 - 11:02 AM

Vezi postareaBrigante, la Oct 26 2010, 10:16 AM, a spus:

Eu cred ca poti lua o noua hotarare in AGA si sa repartizezi profitul pe dividende. Dar n-ar strica o vizita si la Registrul Comertului pentru a depune aceasta hotarare, care o va modifica pe cea depusa deja odata cu bilantul.

La RC am depus situatia inainte de repartizarea profitului..
Voi lua o noua hotarare AGA pentru repartizarea profitului care acum e in "alte rezerve".. Sper sa fie in regula.

Multumesc pentru raspuns
Radu



#386 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 October 2010 - 12:22 PM

Eu ziceam ca la Registrul Comertului trebuie sa depui si noua hotarare AGA, tocmai pentru ca pe prima ai depus-o tot la ei, odata cu bilantul.



#387 gabriel2011

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 December 2010 - 12:02 AM

Va rog sa ma lamuriti daca in cazul unei sponsorizari catre un ONG trebuie sa platesc impozit 16%, firma a iesit pe pierderi in 2009 si in 2010.

Plata se poate face si cash eliberand 2 chitante pana in 5000 ron sau exista o lege care ma obliga sa o efectuez numai prin virament bancar? Platesc un comision bancii si la depunere si la tranzactie.

multumesc mult !



#388 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 03 January 2011 - 12:43 PM

Cheltuielile cu sponsorizarea sunt cheltuieli nedeductibile la calculul impozitului pe profit, insa ele se pot scadea din impozitul pe profit datorat daca suma nu depaseste 3 la mie din cifra de afaceti si 20% din impozitul pe profit datorat.
Daca societatea dumneavoastra are pierdere, nu se datoreaza impozit pe profit (cu exceptia impozitului minim datorat pana in 30 septembrie 2010.) si prin urmare nici nu se beneficiaza de aceasta facilitate.
Conform Ordinului 15/1996 nu s epot face plati prin casierie catre persoane juridice peste plafonul de 5.000 lei. Deci sau platiti suma cu virament sau intocmiti mai multe chitante pe zile diferite.



#389 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 06 January 2011 - 01:43 PM

pt cei care s-au intalnit, la ce ma pot asteptapta in afara de nedeductibilitate la calculul impozitului pe profit pt sponsorizarea unui club sportiv dintr-o tara terta, va multumesc pt raspunsuri



#390 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 07 January 2011 - 11:21 AM

Buna ziua!
Pentru a plati la o persoana o suma de bani drept sponsorizare, procurare medicamente, se intocmeste un contract de sponsorizare . Acesta se inregistreaza la finante ?



#391 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 07 January 2011 - 11:32 AM

Grig, da "translate" si tradu, te rog, ce ai dorit sa scrii.

Pt. mariusoana : nu.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 07 January 2011 - 11:36 AM

Dana




#392 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2011 - 03:51 PM

Vezi postareamariusoana, la Jan 7 2011, 11:21 AM, a spus:

Buna ziua!
Pentru a plati la o persoana o suma de bani drept sponsorizare, procurare medicamente, se intocmeste un contract de sponsorizare . Acesta se inregistreaza la finante ?
Pentru mai multe lamuriri legate de sponsorizare, la adresa
de mai jos gasiti un Ghid complet si gratuit.
http://www.altermedi...ponsorizare.pdf
Contractul de sponsorizare este un contact intocmit sub semnatura privata
si nu se inregistreaza la finante !



#393 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 10 January 2011 - 10:30 AM

Vezi postareaDana42, la Jan 7 2011, 11:32 AM, a spus:

Grig, da "translate" si tradu, te rog, ce ai dorit sa scrii.

Pt. mariusoana : nu.


daca nu ma trezesc si cu vreo-un impozit pe nerezidenti, avand in vedere ca scot bani din tara fara sa am o contraprestatie vizibila



#394 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 18 January 2011 - 08:05 PM

Daca inchei un contract de sponsorizare in decembrie 2010, sposorizare in bani, insa fac plata acestora in ianuarie 2011, cheltuiala cu sponsorizarea se considera ca fiind a exercitiului 2010, ca atunci am incheiat contractul SAU a exercitiului 2011, ca atunci am facut plata?

Din ce am citit eu pe CF si norme, cheltuiala cu sponsorizarea nu este legata de plata acesteia.
Ma gandesc in ideea ca poate ar face unii sponsorizari aferente anului 2010, insa cum s-a impartit anul fiscal in 2, din p.d.v. al calcului impozitului pe profit, s-au cam dat peste cap calculele.Si la o adica, de ca sa-i dau la stat, cand pot ajuta niste copii cu banii astia.Dar, efectiv, cat pot sponsoriza aflu abia in ianuarie 2011.De aici se naste intrebarea mea de mai sus.
Multumesc.



#395 marius44

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 January 2011 - 08:27 PM

Am pierdere tot anul 2010, firma a facut insa sponsorizari pe parcursul anului (sindicatului, cf contractului colectiv de munca). Ce ma sfatuiti? Le tratez ca si chelt nedeductibile dar nu sunt pasibil si de vreo amenda?



#396 Mega_Bytu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 January 2011 - 09:07 AM

Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie, as putea sa fac o sponsorizare de 200 RON aferent T4 - 2010.

- Am depus declaratia de impozit pe profit la ANAF, si am platit impozitul pe profit, cu anul incheiat acum, platind impozitul din T3 2010, urmand ca impozitul regularizat sa se plateasca in T1 2011.
- Nu am cuprins in contabilitate sponzorizarea deoarece nu stiam exact care poate fi valoarea ei. Daca imi da cineva un contract de sponsorizare datat pe 2010, pot sa il sponsorizez si sa scad din suma ce urmeaza a fi platita in T1 2011 in contul impoz. pe profit? Trebuia sa il inregistrez deja, sau inregistrez doar plata?

Daca plata se face in ian. 2011 poate intra aferenta 2010? Multumesc!



#397 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 04 February 2011 - 12:56 PM

Vezi postareaMega_Bytu, la Jan 26 2011, 11:07 AM, a spus:

Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie, as putea sa fac o sponsorizare de 200 RON aferent T4 - 2010.

- Am depus declaratia de impozit pe profit la ANAF, si am platit impozitul pe profit, cu anul incheiat acum, platind impozitul din T3 2010, urmand ca impozitul regularizat sa se plateasca in T1 2011.
- Nu am cuprins in contabilitate sponzorizarea deoarece nu stiam exact care poate fi valoarea ei. Daca imi da cineva un contract de sponsorizare datat pe 2010, pot sa il sponsorizez si sa scad din suma ce urmeaza a fi platita in T1 2011 in contul impoz. pe profit? Trebuia sa il inregistrez deja, sau inregistrez doar plata?

Daca plata se face in ian. 2011 poate intra aferenta 2010? Multumesc!

Avand in vedere ca ai depus D100 la trim IV 2010 cu echivalentul trim III 2010, termenul tau de inchidere al ex. va fi 25 apr..2011, deci abia atunci va trebui sa platesti impozitul definitiv aferent trim IV 2010.Bineinteles ca nu te tine nimeni sa-l platesti mai repede daca vrei, insa daca nu vrei sa bagi banii mai repede in buzunarul statului, atunci o mai poti amana pana atunci.
In ceea ce priveste inregistrarea sau nu a cheltuielii cu sponsorizarea in 2010 si diminuarea impozitului pe profit aferent trim.IV 2010 cu valoarea ei (daca se incadreaza in limite), am si eu aceeasi situatie si am decis sa procedez la inregistrarea ei ca si cheltuiala nedeductibila, bineinteles, a ex.2010 si sa scad din imp. pe prof datorat pt trim IV valoarea acesteia. (eu am deja contractul incheiat in 2010, decontat in 2011, iar valoarea ei se incadreaza in ambele limite, deci pot sa o scad integral).
Iti atasez cateva puncte de vedere legislative care au determinat adoptarea acestei decizii, care nu spun ca e 100% corecta.Punctelede vedere sunt impartite, iar fiscul in mod sigur nu va fi de partea ta.Dar poate te ajuta aceste indicii:

1. In conformitate cu prevederile art. 17 alin. 1 din Legea contabilitatii nr. 82 din 24 decembrie 1991,
republicată, contabilitatea cheltuielilor se ține pe feluri de cheltuieli, după natura sau destinația lor, după
caz.
Totodata, potrivit prevederilor pct. 262, alin.1, Sectiunea 8.10.2 "Cheltuieli" din Ordinul nr. 3.055 din
29 octombrie 2009 (*actualizat*) pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene,
cheltuielile entității reprezintă valorile plătite sau de plătit pentru:
- consumuri de stocuri și servicii prestate, de care beneficiază entitatea;
- cheltuieli cu personalul;
- executarea unor obligații legale sau contractuale etc.
În toate cazurile se vor avea în vedere clauzele cuprinse în contractele încheiate între părți.


2.Codul fiscal recunoaste ca data a cheltuielii data incheierii contractului, dupa cum rezulta din Norme. Iti trimit textul art. 21 alin. 4 lit. p din Codul fiscal, cu Normele aferente:

Art. 21 alin. 4 lit. p) cheltuielile de sponsorizare și/sau mecenat și cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează sponsorizări și/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările ulterioare, și ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările și completările ulterioare, precum și cei care acordă burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente în limita minimă precizată mai jos:
1. 30/00 din cifra de afaceri;
2. 20% din impozitul pe profit datorat.
În limitele respective se încadrează și cheltuielile de sponsorizare a bibliotecilor de drept public, în scopul construcției de localuri, al dotărilor, achizițiilor de tehnologie a informației și de documente specifice, finanțării programelor de formare continuă a bibliotecarilor, schimburilor de specialiști, a burselor de specializare, a participării la congrese internaționale;

3.De asemenea, in Ordinul 3055/2009 este prevazut principiul independentei exercitiului, care cred ca te ajuta:
42 - Principiul independenței exercițiului. Trebuie să se țină cont de veniturile și cheltuielile aferente exercițiului financiar, indiferent de data încasării veniturilor sau data plății cheltuielilor.
Astfel, se vor evidenția în conturile de venituri și creanțele pentru care nu a fost întocmită încă factura (contul 418 "Clienți - facturi de întocmit"), respectiv în conturile de cheltuieli sau bunuri, datoriile pentru care nu s-a primit încă factura (contul 408 "Furnizori - facturi nesosite"). În toate cazurile, înregistrarea în aceste conturi se efectuează pe baza documentelor care atestă livrarea bunurilor, respectiv prestarea serviciilor (de exemplu, avize de însoțire a mărfii, situații de lucrări etc.)

4. Mai vezi din O.3055/2009 pct.180, alin 2 si 3. De-asemenea pct.36 din acelasi Ordin.Intr-adevar acest Ordin aproba reglementari CONTABILE, nu FISCALE.

Cam pe astea m-am bazat cand am luat decizia






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL