Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
licente software - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


licente software

13 replies to this topic

#1 bibi2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 14 January 2006 - 08:42 AM

cumpar o licenta de program calculator si o inreg. in ct. 205. nota contabila e corecta?
% 404
205
4426

681=208
si atat! ce fac mai departe? licenta o las in ct.205?pana cand? multumesc!



#2 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 14 January 2006 - 09:50 AM

bibi2006 a spus:

cumpar o licenta de program calculator si o inreg. in ct. 205. nota contabila e corecta?
% 404
205
4426

681=208
si atat! ce fac mai departe? licenta o las in ct.205?pana cand? multumesc!

Incearca
% = 404
208
4426

si amortizarea lunara
6811=2808
Iar in 208 - 2808 vei avea valoarea bilantiera neta a imob necorporale, iar in 208 valoarea contabila. :wink:

Dezbatem, descurcam, dezamorsam!!!



#3 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 January 2006 - 11:55 AM

Si eu le trec in 205, iar amortizarea am 6811= 2805. De obicei le amotrizez in doi ani, nu stiu care este termenul legal.



#4 bibi2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 14 January 2006 - 12:12 PM

scuze! cred ca dormeam cand am scris amortizarea 681=208, corect tb.681=2805. Ideea este daca atunci cand o amortizez total ( cred ca pot si imediat, daca are valoare mica ), ce fac atunci? Raman valorile in ct.205 si 2805 sau pot sa le sting intre ele? Daca raman valorile in balanta - pana cand ?



#5 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 14 January 2006 - 01:05 PM

...conform Ordin 1752/2005 si nu numai ..."art.84 - Un activ necorporal trebuie prezentat in bilant la valoarea de intrare, mai putin ajustarile cumulate de valoare.
art.85 Un activ necorporal trebuie scos din evidenta la cedare sau atunci cand nici un beneficiu economic viitor nu mai este asteptat din utilizarea sa ulterioara."
Dezbatem, descurcam, dezamorsam!!!



#6 bibi2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 14 January 2006 - 03:16 PM

multumesc!



#7 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 January 2006 - 04:05 PM

Totusi atunci care este perioada de amortizare?



#8 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 14 January 2006 - 08:33 PM

"IngeMihalik" a spus:

Totusi atunci care este perioada de amortizare?
O adaugi la valoarea calculatorului pentru care ai cumparat licenta.



#9 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 14 January 2006 - 08:35 PM

perioada de amortizare este durata de utilizare a licentei



#10 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 14 January 2006 - 08:36 PM

"IngeMihalik" a spus:

Si eu le trec in 205, iar amortizarea am 6811= 2805. De obicei le amotrizez in doi ani, nu stiu care este termenul legal.
termenul legal este intre 2-4 ani



#11 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 14 January 2006 - 08:44 PM

PARTEA 45 III: Codul fiscal:
(10)Cheltuielile aferente achiziţionării de brevete, drepturi de autor, licenţe, mărci de comerţ sau fabrică şi alte valori similare, precum şi cheltuielile de dezvoltare care din punct de vedere contabil reprezintă imobilizări necorporale se recuperează prin intermediul deducerilor de amortizare liniară pe perioada contractului sau pe durata de utilizare, după caz. Cheltuielile aferente achiziţionării sau producerii programelor informatice se recuperează prin intermediul deducerilor de amortizare liniară pe o perioadă de 3 ani. Pentru brevetele de invenţie se poate utiliza şi metoda de amortizare degresivă sau accelerată.



#12 aidatoma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate, Informatica

Postat 29 January 2006 - 11:17 PM

Si eu sunt interesata sa stiu daca este vreo problema ca nu am amortizat licentele. Eu le tin in 205 pentru ca le folosesc in scopul inchirierii la o sala de internet. Pot incepe amortizarea mai tarziu?
Aida Toma



#13 janika0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 February 2006 - 08:03 PM

Daca nu le am pe o anumita perioada, eu le amortizez pe 3 ani! Daca este specificata perioada atunci o amortizez pe perioada specificatata!
JaNik@ :wink:



#14 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 28 February 2006 - 09:40 AM

Conform Codului Fiscal:
"(10) Cheltuielile aferente achizitionarii de brevete, drepturi de autor, marci de comert sau fabrica si alte valori similare, precum si cheltuielile de dezvoltare care din punct de vedere contabil reprezinta imobilizari necorporale se recupereaza prin intermediul deducerilor de amortizare liniara pe perioada contractului sau pe durata de utilizare, dupa caz. Cheltuielile aferente achizitionarii sau producerii programelor informatice se recupereaza prin intermediul deducerilor de amortizare liniara pe o perioada de 3 ani. Pentru brevetele de inventie se poate utiliza si metoda de amortizare degresiva sau accelerata."






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL