Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit nerezidenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Impozit nerezidenti

impozit pe venit nerezidenti
139 replies to this topic

#81 doru_p

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 March 2008 - 10:16 AM

buna ziua.
va rog frumos daca aveti pe undeva textul aceste conventii de evitare a dublei impuneri intre romania si germania. semnata la berlin la 04.07.2001, intrata in vigoare la 17.12.2003 cu aplicare de la 01.01.2004. n-o gasesc nicaieri si imi trebuie pentru a vedea care este procentul de impozitare.


va multumesc frumos.



#82 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 12 March 2008 - 10:48 AM

Incerc sa atasez ce am gasit.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de nopris: 12 March 2008 - 10:49 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#83 teo_b

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 March 2008 - 09:21 PM

am si eu o intrebare. ca si angajat cu carte de munca in romania full time, daca vreau sa lucrez in belgia citeva zile pe luna de exemplu, in fiecare luna, cu contract, cum voi plati impozitul pe ceea ce voi cistiga afara?? stie cineva? multumesc



#84 x

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 March 2008 - 11:41 AM

Intrebare: O firma din Romania are contract pentru servicii de management cu o firma din Estonia. Serviciile se defasoara in Romania, in concluzie contractul trebuie declarat la administratia financiara conform Ordinului 2310. Firma din Estonia are certificatul de rezidenta fiscala (precum ca plateste taxe in Estonia). In aceasta situatie pentru impozitul care se retine la sursa trebuie sa aplic convetia dintre Romania si Estonia.

Problema este urmatoarea: avem pareri diferite vis-a-vis de articolul din conventie pe care trebuie sa-l aplicam. Am colegi care sustin ca trebuie aplicat art. 12 Comisioane si sa retinem in Romania 2%, iar alti colegi sustin ca trebuie aplicat art. 23 - Alte venituri si sa nu retinem nimic in Romania urmand ca firma estoniana sa plateasca impozitul in Estonia.

La art. 12 Comisioane in conventie scrie astfel:
ART. 12

Comisioane

1. Comisioanele provenind dintr-un stat contractant și plătite unui rezident al celuilalt stat contractant pot fi impuse în celălalt stat.

2. Totuși, aceste comisioane pot fi, de asemenea, impuse în statul contractant din care provin, potrivit legislației acestuia, dar, dacă beneficiarul efectiv al comisioanelor este rezident al celuilalt stat contractant, impozitul astfel stabilit nu va depăși 2% din suma brută a comisioanelor.

3. Termenul comisioane folosit în prezentul articol înseamnă plăți făcute către un broker, agent comisionar general sau oricărei alte persoane asimilate unui broker ori unui agent de către legislația fiscală a statului contractant din care provin asemenea plăți.

4. Prevederile paragrafelor 1 și 2 nu se aplică dacă beneficiarul efectiv al comisioanelor, fiind un rezident al unui stat contractant, desfășoară o activitate de afaceri în celălalt stat contractant din care provin comisioanele, printr-un sediu permanent situat acolo, sau prestează în celălalt stat profesii independente, printr-o bază fixă situată acolo, iar activitățile pentru care se plătesc comisioanele sunt efectiv legate de un asemenea sediu permanent sau bază fixă. În această situație se aplică prevederile art. 7 sau ale art. 15, după caz.

5. Comisioanele se consideră că provin dintr-un stat contractant când plătitorul este un rezident al acestuia. Totuși, când plătitorul comisioanelor, fie că este sau nu este rezident al unui stat contractant, are într-un stat contractant un sediu permanent sau o bază fixă de care sunt legate activitățile care generează obligația de a plăti comisioanele și aceste comisioane se suportă de acest sediu permanent ori bază fixă, atunci aceste comisioane se consideră că provin din statul contractant în care este situat sediul permanent sau baza fixă.

6. Când, datorită relațiilor speciale existente între plătitor și beneficiarul efectiv sau între ambii și o altă persoană, suma comisioanelor, ținându-se seama de activitățile pentru care sunt plătite, depășește suma care s-ar fi convenit între plătitor și beneficiarul efectiv în lipsa unor astfel de relații, prevederile prezentului articol se aplică numai la această ultimă sumă menționată. În acest caz, partea excedentară a plăților este impozabilă potrivit legislației fiecărui stat contractant, ținându-se seama de celelalte prevederi ale prezentei convenții.

IAR LA ART 23 -24

ART. 23

Alte venituri

1. Elementele de venit ale unui rezident al unui stat contractant, indiferent de unde provin, care nu sunt tratate la articolele precedente ale prezentei convenții sunt impozabile numai în acel stat.

2. Prevederile paragrafului 1 nu se vor aplica veniturilor, altele decât veniturile provenind din proprietățile imobiliare, așa cum sunt definite în paragraful 2 al art. 6, dacă primitorul unor astfel de venituri, fiind rezident al unui stat contractant, desfășoară activitate de afaceri în celălalt stat contractant, printr-un sediu permanent situat acolo, sau exercită în celălalt stat profesii independente, printr-o bază fixă situată acolo, și dreptul sau proprietatea în legătură cu care veniturile sunt plătite este efectiv legată de un asemenea sediu permanent sau bază fixă. În această situație se aplică prevederile art. 7 sau ale art. 15, după caz.


Ce parere aveti?

Multumesc anticipat.

Revin cu intrebarea pentru ca este urgent. ma puteti ajuta cu parerile voastre? Multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:34 PM




#85 miadi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 April 2008 - 10:29 AM

Buna,

Urmaresc de ceva timp acest forum, dar este prima data cand postez.
Fac primii pasi in acest domeniu si ma intalnesc cu tot felul de probleme.
Una dintre ele este impozitarea veniturilor din Romania obtinute de nerezidenti. Primesc o factura de drepturi de autor din SUA. Trebuie sa retin 10% din suma inscrisa pe factura pentru a o plati ca impozit la stat? Asa mi-au spus cei care ne tin in momentul de fata contabilitatea.
Mai este in vigoare impozitarea cu retinere la sursa pt redevente? Conform CF, aceasta impozitare se aplica pentru redevente de la rezidenti.

Art. 115. - (1) Veniturile impozabile obtinute din Romania, indiferent daca veniturile sunt primite in Romania sau in strainatate, sunt:

a) dividende de la o persoana juridica romana;

b) dobanzi de la un rezident;

c) dobanzi de la un nerezident care are un sediu permanent in Romania, daca dobanda este o cheltuiala a sediului permanent;

d) redevente de la un rezident;

e) redevente de la un nerezident care are un sediu permanent in Romania, daca redeventa este o cheltuiala a sediului permanent;


Art. 116. - (1) Impozitul datorat de nerezidenti pentru veniturile impozabile obtinute din Romania se calculeaza, se retine si se varsa la bugetul de stat de catre platitorii de venituri.

(2) Impozitul datorat se calculeaza prin aplicarea urmatoarelor cote asupra veniturilor brute:

a) 10% pentru veniturile din dobanzi si redevente, daca beneficiarul efectiv al acestor venituri este o persoana juridica rezidenta intr-un stat membru sau un sediu permanent al unei intreprinderi dintr-un stat membru, situat intr-un alt stat membru. Aceasta cota de impunere se aplica in perioada de tranzitie, de la data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana si pana la data de 31 decembrie 2010, cu conditia ca beneficiarul efectiv al dobanzilor sau redeventelor sa detina minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare la persoana juridica romana, pe o perioada neintrerupta de cel putin 2 ani, care se incheie la data platii dobanzii sau redeventelor;



Voi ce parere aveti?



#86 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 April 2008 - 06:07 PM

Doresc sa supun atentiei dvs. urmatoarea problema:

Suntem societate cu raspundere limitata cu capital privat roman si avem un contract de impumut cu o Corporatie Financiara Internationala.

In cadrul acestui contract , pe langa imprumut, Corporatia ne-a prestat si servicii de consultanta si asistenta tehnica.

Stiti daca aceste venituri obtinute de nerezidenti din Romania trebuie impozitate ?

Va multumesc foarte mult.



#87 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 10 April 2008 - 11:51 AM

Da , aceste venituri se impoziteaza.Vezi titlul V din Codul Fiscal.Deasemenea eu stiu ca aceste contracte se inregistreaza la fisc si trebuie sa anexezi in acest sens si o copie a certificatului de inregistrare fiscala a Corporatiei ( in cazul tau).



#88 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 16 April 2008 - 02:13 PM

Serviciile de consultanta si asistenta tehnica se impoziteaza -vezi Codul Fiscal, Conventia incheiata intre statul roman si partener si OMEF 2310/03.12.2007 publicat in MO 858/13.12.2007. Corporatia va trebui sa-ti trimita un Certificat de Rezidenta Fiscala in original pe care il traduci si legalizezi. Daca ai certificat impozitul va fi cel stabilit prin Conventie daca nu-ti trimit certificat atunci impozitul este 16%.



#89 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 16 April 2008 - 02:42 PM

Vezi postareamiadi, la Apr 6 2008, 10:29 AM, a spus:

Buna,
Urmaresc de ceva timp acest forum, dar este prima data cand postez.
Fac primii pasi in acest domeniu si ma intalnesc cu tot felul de probleme.
Una dintre ele este impozitarea veniturilor din Romania obtinute de nerezidenti. Primesc o factura de drepturi de autor din SUA. Trebuie sa retin 10% din suma inscrisa pe factura pentru a o plati ca impozit la stat? Asa mi-au spus cei care ne tin in momentul de fata contabilitatea.
Mai este in vigoare impozitarea cu retinere la sursa pt redevente? Conform CF, aceasta impozitare se aplica pentru redevente de la rezidenti. [...]Voi ce parere aveti?

Sigur mai este valabila. Cota de impozit este in functie de felul redeventelor culturale sau industriale (vezi art 12 din Conventia pentru evitarea dublei impuneri incheiata cu SUA -decret 238/ 1974) si daca partenerul ti-a trimis sau nu Certificat de rezidenta fiscala (forma originala care se traduce si legalizeaza) Daca ai certificat aplici cota din conventie daca nu 16% (CF art.116 c). Vezi si OMEF 2310/31.12.2007 publicat in MO 858/13.12.2007-va trebui sa inregistrezi contractul la AF.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:56 PM




#90 miadi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 April 2008 - 01:43 PM

Multumesc pentru raspuns! Situatia este similara si pentru facturile de redevente primite din UE?
Contractul este de ceva timp si nu a fost inregistrat pana acum. Voi avea probleme daca il inregistrez cu aproape 2 ani intarziere? Va trebui sa platesc impozitul facturilor platite pana acum (si din care nu s-a retinut impozitul) plus accesorii?
Contractul il voi inregistra la AF tradus in limba romana, nu?
Pun atatea intrebari pt ca nu stiu cum se procedeaza si as vrea sa rezolv aceasta problema.

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:51 PM




#91 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 April 2008 - 05:13 PM

Multumesc pentru raspunsuri.



#92 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 18 April 2008 - 10:40 AM

Vezi postareamiadi, la Apr 17 2008, 01:43 PM, a spus:

Multumesc pentru raspuns! Situatia este similara si pentru facturile de redevente primite din UE?
Contractul este de ceva timp si nu a fost inregistrat pana acum. Voi avea probleme daca il inregistrez cu aproape 2 ani intarziere? Va trebui sa platesc impozitul facturilor platite pana acum (si din care nu s-a retinut impozitul) plus accesorii?
Contractul il voi inregistra la AF tradus in limba romana, nu?
Pun atatea intrebari pt ca nu stiu cum se procedeaza si as vrea sa rezolv aceasta problema.Multumesc!
Sigur ca da pentru toate statele-diferentele sunt in functie de prevederile Conventiilor incheiat.Amenda pentru nedepunere este prev in Codul de procedura fiscala-art 219 alin2 d (vezi art 5 din OMEF 2310/2007). Noua nu ne-au cerut contractele traduse la Marii contribuabili dar am auzit ca la alte AF au cerut si traducerea, in ordin parca nu se specifica. Cu restul daca n-ai retinut ce sa-ti spun ... vezi si tu cum te descurci. Platesti acum si o sa platesti si penalizari sau astepti control daca vine bine daca nu .. norocul tau

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:59 PM




#93 miadi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 April 2008 - 01:36 PM

Multumesc pentru raspuns! Trebuie sa o scot la capat cumva!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:51 PM




#94 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 19 September 2008 - 02:10 PM

Vezi postareamiadi, la Apr 18 2008, 01:36 PM, a spus:

Multumesc pentru raspuns! Trebuie sa o scot la capat cumva!

Buna,

poti sa-mi spui si mie te rog daca ai reusit sa depui la administratie contractul si certificatul fiscal cu intaziere mare? in aceeasi situatie ma aflu si eu, am un furnizor nerezident de servicii de telecomunicatii, si nu stiu daca sa-i platesc sau nu impozit. Tu ai platit 10% peste factura si ai trecut cheltuiala nedeductibila, sau ai retinut 10% din factura? Mie mi-a spus cineva ca nu prea e corect sa retii procent din factura...


Merci

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 March 2009 - 04:54 PM




#95 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 19 September 2008 - 02:18 PM

Am si eu o intrebare in legatura cu subiectul acesta. Daca ai certificat de rezidenta dar nu ai contract cu furnizorul respectiv, mai poti aplica regula?


Multumesc



#96 theodor40

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 September 2008 - 08:21 PM

Am de achitat o factura reprezentand o taxa oficiala unui Oficiu International de Brevete si Marci cu sediul in Spania.Aplic impozitarea la sursa cu 16% in lipsa unui Certificat de Rezidenta Fiscala?Multumesc pentru raspuns.



#97 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 October 2008 - 03:06 PM

va rog frumos, daca stie cineva, sa-mi trimiteti un numar de M.O. in care a aparut conventia de evitare a dublei impuneri Romania-Reg Unite al Marii Britanii si Irlandei de Nord?
(exista?)

multumesc.
Bea



#98 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 22 October 2008 - 11:56 AM

cap v :schimb de informatii in domeniul impozitelor directe , conform conventiilor de evitare a dublei impuneri
art.12428
alin (1) In conformitate cu prevederile acestui capitol , autoritatile competente ale statelor membre vor schimba orice informatie care poate sa le indreptateasca sa efectueze o corecta stabilire a impozitelor pe venit si pe capital si orice informatie referitoare la stabilirea impozitelor asupra primelor de asigurare la care se face referire la art3 paragraful 6 din Directiva 76/308/CEE a consiliului , din 15 martie 1976 , privind asistenta reciproca in materie de recuperare a creantelor legate de anumite obligatii fiscale ,taxe,impozite si alte masuri , cu amendamentele ulterioare
alin.(2) Vor fi privite ca impozite pe venit si capital , indiferent de modul in care sunt stabilite , toate imp pe venitul total , pe capitalul total sau pe elemente de venit sau de capital , inclusiv impozitele pe castigurile din instrainarea proprietatii mobiliare sau imobiliare , impozitul pe sumele totale ale salariilor platite de intreprinderi , precum si impozitele pe cresterea de capital.
(3) Impozitele la care se face referire la alin(2) sunt in prezent , in mod special :
...........
o) in Marea Britanie :
-impozitul pe venit;
-impozitul pe corporatii;
-impozitul pe castigurile de capital;
-imp. pe venitul petrolier;
-imp.pe imbunatatiri funciare;
.........
(4)Prevederile alin (1) se aplica , de aseemenea, asupra oricaror impozite identice sau similare stabilite ulterior , in plus , sau in locul impozitelor prevazute la alin(3) . Autoritatile competente ale statelor membre se vor informa reciproc asupra datei de intrare in vigoare a unor asemenea impozite .




asta te interesa? sau am inteles eu gresit?



#99 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 October 2008 - 12:11 PM

nu asta era, Conventia de evitare a dublei impuneri UK-RO, am gasit, e din 1975/aprobat in 1976, de asta nu gaseam niciunde, in fine, atasez, poate mai este cineva care lucreaza cu Microsoft, si o sa aiba nevoie.

merci, oricum, uana.be :thumbup:

@oitza:

contractul nu are legatura cu stabilirea/retinerea/virarea impozitului.
contractul - daca este incheiat - cu un partener extern, trebuie declarat la finante, in rest, daca e vorba de prestari-servicii(altele decat cele cu exceptie), iti trebuie pentru deducerea cheltuielilor(in caz ca esti platitor de impozit pe profit).

Fisiere atasate


Bea



#100 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 13 February 2009 - 10:58 AM

Am o inchiriere de piese de schimb din Anglia. Ma poate ajuta cineva cu cota de impozit?? E 15% sau 10%?. Eu m-am uitat in conventie si zic ca e 15 dar anii trecuti 2007-2008 au fost inpozitate cu 10% si ma gandesc ca-mi scapa mie ceva.

Multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL