Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


examen acca

359 replies to this topic

#301 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 April 2012 - 01:51 PM

Vezi postareaMeze Bianca-Dolores, la 27 April 2012 - 11:40 AM, a spus:

Multumesc din suflet pt raspuns.
O sa ma "ingam" si eu. Decat sa fac un master aici, plus ca numai ceccarul finalizat cost 800 euro sa nu mai vorbesc si de audit, daca o sa fie nevoie si de ala.

M-ai ajutat sa ma hotarasc. Mersi mult!
Ma bucur ca, te-am putut ajuta :smile: .
In legatura cu CECCAR si CAFR... nu valoreaza mare lucru pe piata muncii. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar stim cu totii cum se copie la examenele de acces si de aptitudini de la CECCAR. Si, din pacate acest lucru se reflecta si in atitudinea angajatorilor (ma refer la companii de succes) fata de candidatii ce au calitatea de membru CECCAR.
Nici una dintre organizatiile de mai sus nu beneficiaza de recunoastere internationala (de ce oare :rolleyes: ). In cazul in care iti doresti sa lucrezi in afara tarii sau pentru o companie straina din Romania, este absolut necesar sa cunosti foarte bine engleza afacerilor si terminologia specifica domeniului economic. Avand in vedere ca, unii dintre profesorii ce predau cursurile de pregatire pentru examenul de acces la CECCAR nu sunt la curent cu legislatia si practicile contabile din Romania, nu vor contribui cu nimic la formarea ta profesionala.
In plus, modul ACCA de abordare a materiei, de testare a cunostintelor, strictetea regulilor de examinare (precum si multe alte "plusuri"), te vor face sa te intrebi de ce oare nu e posibila o astfel de abordare a procesului educational si in universitatile din Romania...cand ma gandesc cat "balast" au indesat in noi profesori pierduti de realitate (din toate punctele de vedere), ce predau materii complet depasite si absolut inutile.
Nu stiu la ce institutie studiezi tu. Din cate stiu, absolventii CIG de la ASE beneficiaza de echivalarea primelor 9 examene, motiv pentru care ma gandesc ca, mai exista o sansa pentru invatamantul economic romanesc; altfel, ACCA nu ar fi acordat astfel de echivalari, deci acolo ceva e diferit fata de alte universitati din tara (care elibereaza diplome ce "valoreaza" doar 4 examene echivalate).
Sfatul meu este sa astepti pana iti finalizezi studiile, pentru a afla de cate examene ai scapat :biggrin2: .

Aceasta postare a fost editata de luna_plina: 27 April 2012 - 01:52 PM




#302 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 May 2012 - 11:03 AM

Buna tuturor,

Ma bucur ca am gasit in sfarsit un forum din RO pe care se discuta aspecte legate de examenele ACCA... mai ales ca in jurul meu nu mai am pe nimeni care studiaza si e destul de greu cu motivatia.

Cum stati cu invatatul?

Eu m-am inscris pentru F6 (RO) si F9, este prima sesiune in care m-am "avantat" la 2 examene, dar avand in vedere timpul scurt ramas pana la sesiune ma gandesc serios sa merg pe o singura materie, avand in vedere cantitatea de informatii aferente fiecarui examen...

Pentru studiat imi raman serile dupa serviciu (si merge foarte greu....) si week-endurile. Constat ca e din ce in ce mai greu sa impac studiul cu casa si serviciul, insa sper sa fie bine intr-un final.

Ar fi bine intr-adevar daca s-ar alatura mai multi studenti ACCA pe acest forum, sa ne putem motiva si sustine reciproc. E greu pentru cineva din afara sa inteleaga efortul pe care il presupune studiul pentru aceste examene... Eu sunt multumita ca am gasit acest forum si vad ca este activ.

Spor la invatat, si daca pot ajuta cu informatii, va stau la dispozitie.




#303 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 May 2012 - 09:37 AM

Buna Alexandra,

E bine sa vezi "fete" noi pe aceasta sectiune de forum :rolleyes: . Din pacate, singura "activitate" de pe aici o reprezinta intrebarile celor care s-au inscris de curand sau isi doresc sa faca asta...
Multa bafta cu cele 2 examene, nu renunta la niciunul dintre ele. Din fericire, la F6 problemele nu implica decat partea de calcule (mie mi s-a parut cel mai usor examen ACCA). F9 e mai complicat, dar daca ai trecut prin F5 sau F7, iti va fi mai usor.
Fa un efort si da-le pe amandoua. Si inca un sfat: nu aloca foarte mult timp studiului materiei, treci repede prin asta si rezolva cat mai multe probleme.
Sa ne tii la curent cu progresele tale!



#304 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2012 - 07:39 AM

@maridragomir :

iti multumim mult pt oferta, dar nu aici o poti posta !
ai sectiune pt vanzari carti si alte materiale in "Anticariat", butonul este in bara superioara, sub sigla conta.ro !

postarea ta este marcata "invizibil" si va fi stearsa !



#305 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 May 2012 - 02:58 PM

ma intereseaza sa cumpar o copie dupa F8 study text si revision kit, valabile 2012. va rog sa imi scrieti la isiss_1978@yahoo.com



#306 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2012 - 04:37 PM

va rog, aveti grija cu legea drepturilor de autor !!

nu solicitati / oferiti materiale copiate, scanate, xeroxate fiindca ne bagati in belea pt. complicitate (gazduire mesaj) ...
postarile ce incalca aceste reguli vor fi sterse fara preaviz, iar autorii sanctionati.

materialele pe care vreti sa le vindeti, puneti-le la sectiunea de anticariat, cu respectarea legii enuntata mai sus !

va rog sa fiti atenti, dragilor !
daca, relativ la continutul mesajelor, aveti suspiciuni in legatura cu incalcarea acestei legi, este obligatoriu sa folositi DOAR conversatiile private - de preferinta in afara forumului (mess, mail... ce vreti voi ... ).

spor mare la invatat !



#307 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 28 May 2012 - 09:56 AM

Buna tuturor,

M-am hotarat sa incerc si eu sa-mi dau aceste examene, tocmai pentru a evita "plafonarea" care intervine in meseria de contabil.
Am constatat ca cel mai simplu mod de inscriere este prin aplicatia on-line de pe site-ul lor.
Ce ma intereseaza acum cel mai mult este cum a fac sa-mi echivalez cat mai multe examene.
Primul pas ar fi sa-mi traduc diplomele respectiv foile matricole. Aici am unele intrebari ca sa nu traduc aiurea documente:

- constituie vre-un avanataj ca am absolvit si liceul economic? Are rost sa-mi traduc si diploma de bac?
-am terminat cig la Timisoara, asta clar trebuie tradus
- am terminat si un master marketing, audit si expertiza contabila (merita si asta tradusa? )
- sunt expert contabil (membru ceccar) - conteaza si asta sau diploma de la cig e cea mai valoroasa?

As vrea sa ma inscriu de pe acum pentru sesiunea din decembrie, sa vad exact ce examene imi sunt echivalate si sa ma pot apuca de invatat. Multumesc in avans pentru sfaturi!



#308 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 May 2012 - 04:30 PM

Buna, Citrom05!

Din cate stiu eu, calitatea de absolvent al oricarui liceu (nu doar economic) nu are vreo relevanta in acordarea echivalarilor pentru examene ACCA.
Te sfatui sa furnizezi diplomele obtinute de la facultate si master, precum si dovezi privind calitatea de membru CECCAR.
Toate documentele doveditoare trebuie traduse de au traducator autorizat, insa nu este necesar sa fie legalizate.
ACCA acorda maximum 4 echivalari pentru diploma de CIG sau calitatea de membru CECCAR.
Avand in vedere faptul ca, esti din Timisoara, poti sustine examenele acolo, in schimbul unei taxe de 300 lei/examen.
Sper sa iti fie de folos aceste informatii si multa bafta cu inscrierea!



#309 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 29 May 2012 - 06:47 AM

Multumesc luna pentru raspuns,

Am citit pe net ca la unii cu CIG li s-au echivalat primele trei examene si altora de la aceeasi sectie patru, in functie de modul de traducere al foii matricole de la facultate.
Calitatea de expert contabil cum se demonstreaza pentru ACCA? Cu carnetul vizat sau cu o adeverinta?



#310 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2012 - 09:05 AM

Vezi postareacitrom05, la 29 May 2012 - 06:47 AM, a spus:

Multumesc luna pentru raspuns,

Am citit pe net ca la unii cu CIG li s-au echivalat primele trei examene si altora de la aceeasi sectie patru, in functie de modul de traducere al foii matricole de la facultate.
Calitatea de expert contabil cum se demonstreaza pentru ACCA? Cu carnetul vizat sau cu o adeverinta?

Asa e, numarul de examene echivalate depinde de traducerea foii matricole.
Legat de dovedirea calitatii de expert contabil, nu am informatii.
Iti recomand sa te adresezi ACCA Romania, sigur te vor lamuri.



#311 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2012 - 06:34 PM

Buna,

Pentru cine a terminat cu examenele in sesiunea asta, cum a fost?

Eu am avut F6 (UK) pe care sper sa il trec si F9 (a doua oara cand il dau). Pentru F9 nu am sperante prea mari cu toate ca m-am "chinuit" sa invat cat mai mult. La ambele, timpul de examinare a fost prea scurt pentru atatea subiecte, iar la F9 partea de "scris" m-a cam omorat...

Bafta tuturor si pe 8 august sa auzim vesti bune!



#312 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 20 June 2012 - 08:20 AM

Eu am avut ieri P2 Corporate Reporting. L-am dat a doua oara, asa ca am avut timp sa "aprofundez" materia. Subiectele mi s-au parut abordabile. Am ales problemele 2 si 4, ca am vazut ca problema 3 era cu deferred tax si nu am prea avut "dispozitia" necesara pentru a o rezolva. La probleme 4 nu am mai discutat despre current developments legate de IAS 37, m-am multumit cu calculul provizionului, ca sa iau niste puncte si acolo.



#313 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 June 2012 - 11:16 AM

Eu am avut P2 Corporate Reporting si P1 Risk, Ethics and Governance.
La P2 ma asteptam sa fie examinat SOCI sau SCF (toata lumea zicea ca, SOFP a fost de prea multe ori in ultima perioada), asa ca, am fost surprinsa sa vad tot o SOFP... care, parea usoara la prima vedere. Dar, citind comentariile altor studenti, se pare ca, am cam dat-o in bara. Sper sa iau cele 6 puncte de la Q1-c) (cu partea de ethics), care au fost un cadou pentru toti studentii :biggrin2: .
Dintre problemele de 25 de puncte, am ales Q2 si Q3 (Q4 mi s-a parut horror, de pe alta planeta, chiar n-as fi stiut ce sa scriu).
Se pare ca, voi avea parte de un "marginal failing" si de oportunitatea de a aprofunda din nou IFRS-urile, pentru sesiunea din decembrie :sad: . Keep positive...
P1 mi-a placut (desi inainte de examen aveam impresia ca, nu mai stiu nimic, datorita volumului mare de informatii ce trebuie aprofundate), mai ales Q1, unde am scris vreo 2 ore, in loc de 90 minute; dar era partea unde stiam cel mai bine, asa ca am batut fierul cat am putut. Am mai tratat Q2 si Q3, dar nu am avut timp sa scriu mare lucru; nu sunt singurul student care se plange de felul in care au fost alocate punctele, la Q1 era mult prea mult de scris, comparativ cu cele 50 de puncte repartizate.
Sper sa iau P1, dar cine stie, poate voi avea o surpriza neplacuta... la fel ca si la F8 (pe care l-am picat prima data, desi eram sigura ca-l promovez), examinarea e foarte subiectiva, tine de interpretare, de modul in care stii sa argumentezi. Poti primi puncte chiar daca, decizia indicata de tine nu e cea corecta dpdv etic, dar daca esti un bun avocat al diavolului.... chiar am auzit o studenta din sala sustinand ca, decizia corecta dpdv etic e Jayland. Deci, teoria relativitatii ("atinsa" si in P1 syllabus) se aplica foarte bine aici.
Si eu va doresc tuturor multa bafta si sa dea Dumnezeu sa avem motive de bucurie la aflarea rezultatelor!



#314 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 21 June 2012 - 12:15 PM

Sper sa nu aloce mai mult de 5 puncte pentru partea cu joint venture ca, dupa estimarile mele, nu multi au stiut exact cum sa ajusteze investitia in JV.



#315 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 June 2012 - 01:50 PM

Vezi postareadiana-veronica, la 21 June 2012 - 12:15 PM, a spus:

Sper sa nu aloce mai mult de 5 puncte pentru partea cu joint venture ca, dupa estimarile mele, nu multi au stiut exact cum sa ajusteze investitia in JV.

Asa e, eu ma incadrez intre cei care nu au stiut :sad: .

Nu mai sunt studenti ACCA dornici sa ofere un feedback pe acest forum? Ar fi foarte util sa schimbam pareri privind examenele din sesiunea ce tocmai s-a incheiat. Sau sa oferim sfaturi privind examenele la care dorim sa ne inscriem pentru decembrie.

Aceasta postare a fost editata de luna_plina: 21 June 2012 - 01:51 PM




#316 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 21 June 2012 - 02:55 PM

Pai, daca tot suntem noi doua pe aici, da-mi mie niste sfaturi despre P1, ca acela este urmatorul examen pe care vreau sa-l abordez in decembrie, cu sau fara (eu sper ca fara :biggrin: ) P2.



#317 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 June 2012 - 03:53 PM

Vezi postareadiana-veronica, la 21 June 2012 - 02:55 PM, a spus:

Pai, daca tot suntem noi doua pe aici, da-mi mie niste sfaturi despre P1, ca acela este urmatorul examen pe care vreau sa-l abordez in decembrie, cu sau fara (eu sper ca fara :biggrin: ) P2.

Diana, la tine sesiunea din decembrie va fi cu siguranta fara P2 :smile: .
Sfaturi pentru P1 nu stiu daca sunt in masura sa dau... cu cateva zile inainte de examene, ma batea gandul sa nu ma mai prezint si sa le aman pentru decembrie. Motivul: nu ma simteam deloc pregatita, intrucat P1 implica asimilarea unui volum foarte mare de informatii si multe "discursive parts".
Eu am parcurs in intregime materia, am facut o parte din subiectele anilor anteriori (asta a fost singurul Revision, fiindca culegere nu am avut), in saptamana premergatoare examenului am recapitulat din nou, si, cu toate astea, in capul meu era o mare varza ieri dimineata (inainte de a pleca spre centrul de examinare).

Primul sfat: nu te baza pe ponturile furnizorilor de manuale. Eu am facut-o, si am luat o mare teapa, cel putin cu BPP. E ultima oara cand mai citesc aceste "tips-uri, creaza false sperante (cel putin in cazul meu, fiindca ma bazam pe ele). BPP indica ca si posibil subiect cazul Olympus, si m-am documentat serios pe net, doar-doar va fi examinat (poate va fi in decembrie, mai ales ca, cazul a fost solutionat in mai 2012). Am mai aprofundat bine si internal controls reporting, peste care altfel as fi sarit fara sa-i dau mare atentie. Noroc ca, a fost examenul usor, ca ponturile lor nu au ajutat la nimic.

Second: din cate am vazut pana acum, problema de 50 puncte implica de regula o decizie, ce trebuie analizate prin prisma principiilor etice. Materia respectiva e concentrata in partea de Ethics (C, la manualul BPP). Sunt testate modelele AAA (cum a fost cazul examenului de ieri) si Tucker, teoria lui Khoelberg privind dezvoltarea morala. De asemenea, se pune accent pe agency relationship, stakeholders, corporate social responsibility, board commitees, dar si partea de internal controls, datoria contabilului privind interesul public si provocarea de a impaca capra si varza (sefii si constiinta lui).

Nu in ultimul rand, P1 e "very much life oriented", ca sa citez un alt student ACCA de pe Opentuition. Si mare dreptate are. Ti se cere sa iti exprimi pararea, sa argumentezi, dar bineinteles ca, trebuie sa cunosti si materia bine. Si, cum e multa materie, orice chichita poate fi examinata (dar asa e la toate examenele ACCA).

Examenul de ieri a fost printre cele mai usoare din ultimii ani (nu o spun doar eu, ci si ceilalti studenti de pe Opentuition). Daca il pic, nu va fi din cauza gradului de dificultate, ci doar a mea, fiindca am alocat prea mult timp primei probleme...dar, eram asa de incantata de intrebare, incat trebuia sa scriu tot ce stiu :laugh: .
Din internal controls (spaima mea) au dat obiectivele sistemului de control intern (una din putinele chestii pe care le stiam si eu :biggrin2: ) si ti se cerea sa spui de ce crezi ca va fi dificila implementarea unui astfel de sistem in respectiva entitate (asta, in conditiile in care iti dadeau mura-n gura motivele, tu trebuia doar sa detaliezi). A fost examinata partea de agency relationship si accountability, pe care o stiau probabil toti studentii, fiindca era unul din conceptele introductive. A, si cele 4 "professional marks" doar pentru niste brief notes legate de ultimele 2 concepte mentionate. Daca te exprimai clar si respectai formatul standard, ale tale erau cele 4 puncte (sper ca, si ale mele). Pe scurt, puteai obtine cele 50 de puncte necesare pentru a promova, doar din aceasta problema.
Cele 3 probleme de 25 puncte erau destul de usoare, singura dificultate a fost lipsa timpului.
Q2 testa independenta NEDs, risk commitee, diferenta privind riscurile intre firmele mari si SMEs.
Q3 era in mare parte despre ethics (easy marks, as spune eu, fiindca erau concepte deja cunoscute de la F8 si aprofundate in cadrul P1) iar Q4 (careia i-am dat "ignore") era despre corporate governance systems (insider), rules vs. principle based (aici nu imi amintesc bine, fiindca abia am avut timp sa citesc Q2 si Q3 si sa scriu ceva pe acolo).

Chiar daca credeam ca, imi va fi greu sa ma exprim si sa argumentez, faptul ca am parcurs subiectele din anii anteriori m-a ajutat foarte mult. Mai ales ca, anumite probleme se repeta intr-o forma asemanatoare. Imi amintesc o problema foarte asemanatoare cu cea de ieri (Q1), data acum 2-3 ani.

E posibil ca, in decembrie sa fie mult mai dificile subiectele. Sper sa il iau, e frustrant sa pici un examen care, chiar a fost usor.

Cam asta imi vine in minte acum, poti sa ma intrebi pe parcurs, daca vrei. Oricum, sunt concepte pe care le stii deja, de la F8. Eu mi-am batut capul mai mult cu P2, am cam neglijat P1 din cauza asta.

Spor la invatat, pentru P1. Am auzit ca, e indicat sa dai si Ethics Module inainte de sustinerea examenului. Eu nu am reusit, desi imi propusesem. Dar, dupa ce imi trag putin sufletul, imi fac curaj si incerc.



#318 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2012 - 02:53 PM

Buna la toata lumea,

Cum sunt rezultatele pentru iunie 2012?

Eu am luat F6 (UK) cu 63% insa am picat pentru a doua oara F9. Deja ma streseaza acest examen si imi pun intrebarea daca are rost sa merg mai departe sau nu. Imi dau seama ca punctul meu slab este "scrisul" pentru ca asta este un examen in care 50% din punctaj se da pentru teorie. Chiar daca in romana as sti ce sa scriu cat de cat, atunci cand trebuie sa scriu efectiv in engleza parca nu imi vin cuvintele plus ca mai am si stresul timpului scurt de examinare....

Pentru fetele care au trecut la P-uri, imi puteti spune daca e la la fel de greu cu teoria sau sunt mai accesibile decat F9? Mai concret, daca nu sunt in stare sa iau F9 am sanse reale sa trec P-urile?

Multumesc anticipat si felicitari tuturor!



#319 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 08 August 2012 - 03:40 PM

Am luat P2 cu 52 puncte (a fost din a doua "incercare"). Urmeaza P1 in decembrie 2012. Sa-l dau... cu luatul inca nu stiu...
Marcela, nu dispera, si eu am dat F9 de doua ori iar, inainte de intrarea in sala de examen, am auzit pe cineva care zicea ca era a saptea oara cand il dadea, ceea nu iti doresc sa ti se intample si tie. Dar este un examen dificil, intr-adevar, ceea ce nu inseamna insa ca ar trebui sa renunti. Gandeste-te, cel putin, la eforturile pe care le-ai facut pana acum ca sa ajungi aici. N-ar fi pacat sa renunti?
O sa termini si cu F-urile si apoi o sa treci la P-uri care nu sunt mai usoare decat primele. Dar sunt atatia care reusesc sa termine toate examenele si nu toti sunt mai capabili decat tine. Asa ca poti si tu! Felicitari pentru F6 si bucura-te ca ai mai facut un pas spre Marea Victorie :biggrin: !



#320 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2012 - 04:45 PM

Eu am luat P1 si P2, slava Domnului.
Marcela, nu dispera si nu renunta nici in ruptul capului.
Examenele ACCA nu sunt usoare si tu stii asta. De aici si prestigiul de care se bucura aceasta organizatie si membrii sai.
Eu am luat F8 la a treia incercare: prima oara nu m-am prezentat si a doua oara l-am picat.
La F5 si F6 nu m-am prezentat prima data, am tras chiulul si le-am platit si a doua oara. Din fericire nule-am picat.
Morala: daca ma impiedicam de aceste esecuri, nu ajungeam sa am 11 examene promovate (de fapt 7, fiindca 4 au fost echivalate). Pe mine m-a motivat faptul ca am picat F8, e singurul examen picat in viata mea si sper sa ramana singurul.
Multa bafta!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL