Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 28

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#541 GyGeo_1973

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 26 June 2009 - 03:38 PM

Salut tuturor ....

am si io ceva nelamuriri cine poate sa ma ajute .... ii multumesc frumos ....

am achitat un avans sub forma de garantie la o licitatie pe un spatiu comercial la care am părimit doar chitanta .... am castigat licitatia dupa care am primit facturi pt doua chirii in avans si restul banilor inapoi cu chitanta de la mine .... cum incarc toate astea in sagac .... :sad:


multumesc tuturor pt sfaturi .....



#542 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2009 - 10:15 PM

Facturile le inregistrati in Operatii - intrari ca , cheltuiala in avans.
Nu inteleg faza cu bani si chitanta inapoiata, va rog sa fiti mai explicita.
Daca suma restituita a fost garantia atunci se inregistreaza in operatii - casa , atat plata garantiei pe cont 461 cat si restituirea garantiti tot cont 461 cu minus. ( dar repet , nu sunt sigur ca am inteles corec care e faza cu chitanta si bani )




#543 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 June 2009 - 11:10 PM

de fapt intrebarea tine de inregistrarea in programul SAGA sau de inregistrare in contabilitate? Nici eu nu am inteles cum e cu "restul banilor inapoi cu chitanta de la mine" si nici ce legatura are licitatia cu facturile de chirie in avans. Explicati daca vreti sa vi se raspunda.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 26 June 2009 - 11:11 PM




#544 GyGeo_1973

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 27 June 2009 - 06:45 AM

ca sa inchiriez spatiul respectiv s a tinut o licitatie ..... participarea la licitatie a fost conditionata de acest avans care trebuia dat (o garantie au zis) ...... in final am castigat licitatia ..... si din toti bani care iau vrut garantie a ramas doua chirii in avans si restul iam primit inapoi ....

avans hale chit 2080lei (garantia)

factura chiria 1 - 550lei
factura chiria 2 - 550lei

restul banilor inapoi cu chitanta emisa de mine catre hale ...

inreg contabila ..... am specificat programu poate ajuta ...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 June 2009 - 06:26 PM




#545 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 June 2009 - 09:59 AM

in saga nu ma pricep, dar ca inreg ctb eu as face asa:
473=5311 2080 (garantia platita in mom. participarii la licitatie, despre care nu stii ce se va intampla -ti se da inapoi daca nu castigi sau se considera avans pentru plata facturilor)-rog colegii sa corecteze inreg, daca gresesc
4092=473 2080 (sau 4092=473 1100)
612=401 550
612=401 550
401=4092 1100
5311=4092 980 suma restituita din garantie (sau 5311=473 980)
Cred ca garantia ar putea fi inregistrata si in 267.



#546 GyGeo_1973

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 27 June 2009 - 10:36 AM

asa am facut cu o exceptie si nu stiu ce sa fac

o parte din suma 2080 a ramas garantie ... la ea nu am primit nici o factura am doar chitanta acea ..... daca o bag in 473 nu sthiu daca e corect .... garantia aceasta poate sa stea asa si ani de zile pana cand am sa plec din spatiul respectiv ....


cu facturile m-am lamurit .....


despre diferenta acea practic este doua chirii in avans ..... ca sa fiu mai explicit

mihaela te-am adaugat la sista mea de prieteni pe yahoo .... daca vrei sa vb acolo acceptama ..... savu_g

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 June 2009 - 06:26 PM




#547 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 27 June 2009 - 10:47 AM

Contul 267 ''Creanțe imobilizate''
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența creanțelor imobilizate sub forma împrumuturilor acordate pe termen lung altor entități, precum și a altor creanțe imobilizate, cum sunt depozite, garanții și cauțiuni depuse de entitate la terți.
Contul 267 ''Creanțe imobilizate'' este un cont de activ.
În debitul contului 267 ''Creanțe imobilizate'' se înregistrează:
- sume plătite reprezentând valoarea împrumuturilor acordate altor entități (512, 531);
- dobânzile aferente creanțelor imobilizate (763);
- valoarea garanțiilor depuse la terți (411);
- valoarea bunurilor cedate în regim de leasing financiar (212, 213, 214);
- diferențele favorabile de curs valutar, aferente împrumuturilor acordate în valută, rezultate din evaluarea acestora la cursul de la închiderea exercițiului (765);
- diferențele favorabile aferente creanțelor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora, la închiderea exercițiului financiar (768);
- dobânzi aferente creanțelor imobilizate (766).
În creditul contului 267 ''Creanțe imobilizate'' se înregistrează:
- valoarea împrumuturilor restituite de terți (512);
- dobânzile încasate, aferente creanțelor imobilizate (512);
- valoarea garanțiilor restituite de terți (512);
- creanța reprezentând ratele aferente leasingului financiar (411);
- valoarea pierderilor din creanțe imobilizate (663);
- diferențele nefavorabile de curs valutar, aferente împrumuturilor acordate, rezultate în urma evaluării acestora la cursul de la închiderea exercițiului sau în urma încasării creanțelor (665);
- diferențele nefavorabile aferente creanțelor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora, la închiderea exercițiului financiar (668).
Soldul contului reprezintă valoarea împrumuturilor acordate și a altor creanțe imobilizate.

Contul 167 ''Alte împrumuturi și datorii asimilate''
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența altor împrumuturi și datorii asimilate, cum sunt: depozite, garanții primite și alte datorii asimilate.
Contul 167 ''Alte împrumuturi și datorii asimilate'' este un cont de pasiv.
În creditul contului 167 ''Alte împrumuturi și datorii asimilate'' se înregistrează:
- sumele de încasat/încasate reprezentând alte împrumuturi și datorii asimilate (461, 512);
- valoarea concesiunilor primite (205);
- valoarea imobilizărilor corporale primite în leasing financiar, conform prevederilor contractuale (212, 213, 214);
- sumele reprezentând garanțiile de bună execuție reținute, conform contractelor încheiate (404);
- diferențele nefavorabile de curs valutar rezultate din evaluarea, la închiderea exercițiului financiar, a împrumuturilor și datoriilor asimilate în valută (665);
- diferențele nefavorabile aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora, la închiderea exercițiului financiar (668).
În debitul contului 167 ''Alte împrumuturi și datorii asimilate'' se înregistrează:
- sumele reprezentând alte împrumuturi și datorii asimilate rambursate (512);
- obligația de plată a ratelor pe baza facturilor emise de locator, în cazul leasingului financiar (404);
- garanțiile de bună execuție restituite terților (512);
- diferențele favorabile de curs valutar rezultate din evaluarea, la închiderea exercițiului financiar, a împrumuturilor și datoriilor asimilate, în valută, precum și la rambursarea acestora (765);
- diferențele favorabile aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate din evaluarea acestora, la închiderea exercițiului financiar (768).
Soldul contului reprezintă alte împrumuturi și datorii asimilate, nerestituite.

Eu cred ca 267 ar fi ok. Asteapta si alte pareri.

Nu pot sa raspund acum pe yahoo, dar te voi adauga la prieteni. Am probleme cu calculatorul, e in moarte clinica, trebuie sa cumpar altul si... il las sa mearga 30 min, il inchid si mai tarziu o iau de la capat. Scuze.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 27 June 2009 - 10:50 AM




#548 GyGeo_1973

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 02 July 2009 - 11:52 AM

istoricul meu cre sthhiti ... incerc sa scutesc ceva bani in vremurile astea de criza :sad:

am nevoie de ceva sfaturi (lucrez in SacaC)

am in fata extrasul de la banca

1. la capitalul social am primit dobanda in luna a 5a 0.01 ron
2. si in luna a 6a a luat banca comisionul de gestonare 16.88 ron

unde incarc si in ce conturi


mersik frumos anticipat



#549 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 July 2009 - 12:07 PM

1. 5121=766 0.01(dar de ce nu transferi capitalul social in cont curent sa te folosesti de bani?)
2. 627=5121 16.88
Nu stiu saga



#550 GyGeo_1973

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 02 July 2009 - 12:49 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 2 2009, 01:07 PM, a spus:

1. 5121=766 0.01(dar de ce nu transferi capitalul social in cont curent sa te folosesti de bani?)
2. 627=5121 16.88
Nu stiu saga

cum fac asta

cap soc lam bagat asa 456=1011
1011-1012

extrasul de cont incepe cu incasare de brd 200ron

ce fac incarc 5121-456



#551 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 July 2009 - 12:50 PM

cand ai depus capitalul social la banca ai primit o f.v. in baza careia trebuia sa faci 5121=456. Intoarce-te la luna depunerii capitalului.



#552 GyGeo_1973

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 02 July 2009 - 12:57 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 2 2009, 01:50 PM, a spus:

cand ai depus capitalul social la banca ai primit o f.v. in baza careia trebuia sa faci 5121=456. Intoarce-te la luna depunerii capitalului.


dei sa inteleg ca foia aceea de varsamant nu o bag la reg de casa ca depunere in banca ????

ci o bag in jurnal de banca ....



#553 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 July 2009 - 01:08 PM

in acest caz da. Este vorba de capital social si banii asociatului sunt varsati direct in banca, casa firmei oricum nu are bani si nu exista pana nu ai personalitate juridica.
in alte cazuri fv se inregistreaza si in casa 581=5311 si in banca (extras cont) 5121=581

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 02 July 2009 - 01:09 PM




#554 Mihai100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 July 2009 - 01:29 PM

Bună ziua,

În primul rând, aș dori să-mi cer scuze dacă acesta nu este locul potrivit pentru acest mesaj. Aș aprecia orice îndrumare privind locul în care aș putea găsi răspunsul sau în care ar trebui să pun această întrebare.

Problema este că anumite câmpuri nu îmi apar decât în fereastra de previzualizare, unde nu este posibilă editarea. Aș dori să aflu dacă/cum pot face să văd în Saga, în fereastra editabilă (captura 1), câmpurile încadrate cu roșu în captura 2.

Mulțumesc anticipat pentru orice sugestii sau comentarii.

Mihai

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1.jpg   74.73K   35 downloads




#555 Mihai100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 July 2009 - 01:46 PM

Se pare că nu am reușit să anexez și captura 2. Aceasta este: http://img14.imagesh...93/92006897.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mihai100: 13 July 2009 - 01:51 PM




#556 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 13 July 2009 - 02:09 PM

verifica in meniu: Actualizare->Configurare societati-> Setari diverse, ai o optiune "dezactiveaza ecranele de stocuri pt aceasta firma", verifica daca ai bifa. In cazul in care exista bifa, scoate bifa de acolo. Apoi verifica la Intrari, daca apar aceste campuri.

p.s. : vorbim despre Saga PS ( partida simpla), corect?



#557 Mihai100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 July 2009 - 02:38 PM

Vezi postareamarra_2000, la Jul 13 2009, 03:09 PM, a spus:

verifica in meniu: Actualizare->Configurare societati-> Setari diverse, ai o optiune "dezactiveaza ecranele de stocuri pt aceasta firma", verifica daca ai bifa. In cazul in care exista bifa, scoate bifa de acolo. Apoi verifica la Intrari, daca apar aceste campuri.

p.s. : vorbim despre Saga PS ( partida simpla), corect?

Mulțumesc frumos pentru răspunsul prompt, Marra. Da, despre Saga PS 3.0 este vorba. Am verificat și, dacă m-am uitat într-adevăr unde trebuie, setarea respectivă nu pare să existe în Saga PS: http://img27.imagesh...68/66250372.jpg .



#558 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 July 2009 - 04:12 PM

Nu stiu in ce masura SAGA PS permite gestiunea stocurilor, dar in SagaC trebuie creata o gestiune de produse finite si articolele din aceasta gestiune (paine etc.). Trebuie achizitionat modulul de stocuri al versiunii SagaC, caci se poate livra (la un pret mai mic) versiunea fara stocuri. Cel mai bine e sa le dati un e-mail sau telefon si sa intrebati.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#559 Mihai100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 July 2009 - 04:23 PM

Vezi postareanopris, la Jul 13 2009, 05:12 PM, a spus:

Nu stiu in ce masura SAGA PS permite gestiunea stocurilor, dar in SagaC trebuie creata o gestiune de produse finite si articolele din aceasta gestiune (paine etc.). Trebuie achizitionat modulul de stocuri al versiunii SagaC, caci se poate livra (la un pret mai mic) versiunea fara stocuri. Cel mai bine e sa le dati un e-mail sau telefon si sa intrebati.

Mulțumesc frumos pentru răspuns, nopris. O să iau legătura cu ei.

Toate cele bune,

Mihai



#560 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 13 July 2009 - 04:23 PM

Vezi postareaMihai100, la Jul 13 2009, 03:38 PM, a spus:

setarea respectivă nu pare să existe în Saga PS

ai dreptate, scuze....am incurcat versiunile.
Tot acolo la configurare societati, ai optiunea pentru evaluarea marfurilor la pret de vanzare cu TVA ( aceasta optiune, asa cum scrie si acolo este doar pt gestiunile care se tin global-valoric). Daca tii gestiune global valoric, pui bifa acolo....astfel se rezolva si problema cu campurile respective :lostit (13):






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL