Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 29

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#561 Mihai100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 July 2009 - 09:58 PM

Mulțumesc mult pentru ajutor, Marra! Într-adevăr, asta a funcționat.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 14 July 2009 - 08:11 AM




#562 dani77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 14 July 2009 - 10:25 AM

Buna ziua!
Cred ca cei care administreaza acest forum ma cunosc deja! Scuze pentru disperarea care emana din anumite posturi ale mele!
Azi incep sa fac contabilitatea unei case de amanet....in Saga. Exista cineva care sa imi explice si mie daca este bine ca pun inregistrarile direct in operatii in articole contabile, daca ar trebui sa inregistrez contractele in alta parte,etc....
Va multumesc pentru rabdare,
Dana
PS: Am facut bine contabilitatea acelui magazin (am trecut si de un control) multumesc frumos de ajutor! :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de dani77: 14 July 2009 - 10:27 AM




#563 GyGeo_1973

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 23 July 2009 - 12:12 PM

Vezi postareatina_ralu, la Jan 31 2006, 10:58 PM, a spus:

bonurile de benzina unde le inregistrez?la intrari?sau la casa direct?daca le bag la casa...tva nu este..

le bagi la intrari 401=3022
si scazi in reg 401=5311

asta ca sa deduci TVA



#564 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 23 July 2009 - 03:14 PM

Daca benzina nu e stocata se poate conta direct 604,4426=401.
Pentru ca au TVA bonurile de benzina trebuie introduse in intrari, ca sa apara in Jurnalul cumpararilor.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#565 loredana.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 27 July 2009 - 01:55 PM

buna,
sunt incepatoare in ale contabilitatii si sper sa gasesc ajutorul de care am nevoie la voi.
cum procedez ptr inregistrarea in saga a unui pv de deteriorate?

multumesc



#566 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 01 August 2009 - 04:36 PM

buna ziua..lucrez de vreun an in saga c,tin evidenta unor societati de comert si in ultimul timp am vazut ca am ceva nereg7uli si nu gasesc cauza:
Sa va explic:introduc factura la intrari,normal creez analitice la 401,fac plata de la registrul de casa si...cand ma duc la situatie furnizori,am la cativa si va dau un ex:cand vrea sa vad situatia facturilor+plati(e un meniu de listat) constat ca soldul contabil e de 152 si totalul general este de 80.08 lei iar eu in realitate am numai pe cei 80 de plata.Ce am facut si cum pot sa pic pe aceeasi suma pt asa mi se pare normal.....cred?1 :lostit (13):



#567 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 02 August 2009 - 07:33 PM

pt sofia1975:

cand ai operat platile in registru de casa sau jurnal de banca, ai distribuit suma pe facturi? Dupa ce introduci suma, apesi butonul ?Facturi?, de unde inchizi una sau mai multe facturi in functie de suma platita. Faptul ca nu ai facut distributia pe facturi, soldul contabil nu este egal cu suma ramasa de achitat. Cum poti corecta: te duci in Situatii furnizori, alegi furnizorul in cauza, iar cu ajutorul butonului ?Reglare avansuri/stornari? asociezi platile cu facturile.
Daca nu m-am facut inteleasa, citeste un picut in Help-ul programului?este explicat foarte bine acolo :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 02 August 2009 - 07:34 PM




#568 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 03 August 2009 - 07:35 AM

Si eu am avut aceeasi problema.
Am vorbit cu administratorul de program si au rezolvat ei problema.
Ti-as recomanda acelasi lucru.
o zi buna.



#569 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 04 August 2009 - 02:33 PM

[quote name='marra_2000' date='Aug 2 2009, 08:33 PM' post='208486']
pt sofia1975:

cand ai operat platile in registru de casa sau jurnal de banca, ai distribuit suma pe facturi? Dupa ce introduci suma, apesi butonul ?Facturi?, de unde inchizi una sau mai multe facturi in functie de suma platita. Faptul ca nu ai facut distributia pe facturi, soldul contabil nu este egal cu suma ramasa de achitat. Cum poti corecta: te duci in Situatii furnizori, alegi furnizorul in cauza, iar cu ajutorul butonului ?Reglare avansuri/stornari? asociezi platile cu facturile.
Daca nu m-am facut inteleasa, citeste un picut in Help-ul programului?este explicat foarte bine acolo :smile:


mdA :lostit (13): Multumesc mult de sfaturi dar sa stii am facut si lucrul asta inainte de a scie aici.Eu cand operez chitanta din registrul de casa merg asa cum ai zis pe facturi,operez plata intocmai.Am observat si asta ca de la meniul reglare se"regleaza ""unele plati si totusi?Nu inteleg de ce la unii furnizori nu da soldul contabil cu totalul de plata.....am listat de la furnizori situatia facturi + plati sa ma punctez si imi sparg capul ca nu stiu ce sa fac...



#570 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 04 August 2009 - 08:18 PM

Diferentele pot proveni din reluarea unei plati(steregerea initial si reintroducerea).Mai bine stergi factura si o iei de la cap.



#571 loredana.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 13 August 2009 - 01:33 PM

buna,
vreau sa conectez casa de marcat DATECS MP55 la calculator, unde am programul de contabilitate saga.
Ma poate ajuta cineva, spunandu-mi care driver imi trebuie din cele 2: DatPrint sau FPrint ?

multumesc,
lore



#572 loredana.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 13 August 2009 - 05:33 PM

BUNA,
poate cineva sa-mi spuna cum procedez ptr inregistrarea bonurilor fiscale de combustibil cu programul saga?

eu am o idee dar nu stiu daca e bine, sa fac intrare la bonul fiscal utilizand contul 3022 apoi emit bon de consum.
daca am spus o mare prostie imi cer scuze



#573 marina_marina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 August 2009 - 05:38 PM

buna buna...am si eu o mare problema...am instalat saga, am configurat societatea dar nu am reusit sa iau datele firmei care treebuie introduse la preluare date contabil si vroiam sa va intreb daca pot scoate un registru de casa pe o anumita perioada de timp, fata sa am baza de date care repet, trebuia introdusa sa preluare date contabil,daca bag bonurile pe fiecare zii si introduc soldul precedent pt luna precedenta.mai exact am numai soldul precedent, datele generale legate d locatie canturi etc etc ale firmei, furnizori, clienti si articole.si vreau sa scot registrul de casa pt luna iulie avand din iunie numai soldul final.imi cer scuze ca nu am fost prea explicita dar nu ma pricep in domneniu, mi-a cerut cineva ajutorul si incerc sa ii dau de cap programului.multumesc anticipat



#574 loredana.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 13 August 2009 - 05:46 PM

marina, din cate am citit eu despre saga, trebuiesc preluate toate datele nu doar soldul final,dar poate ne ajuta cineva cu mai multa experienta. :lostit (13):



#575 besharca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 August 2009 - 09:13 AM

am si eu o problema , la programul saga c.3.0.336 cand fac iesirile apar unele articole noi , inchid iesirile apoi merg la articole le adaug ca si produse finite inchid , apoi revin la iesiri ,dau sa introduc noul produs si nu mi-l gaseste :| , tin sa precizez ca foarte rar mi le gaseste , iar daca mi le gaseste odata merg pt totdeauna
poate ma ajuta si pe mine cineva sa repar aces lucru:|



#576 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2009 - 10:33 AM

Vezi postarealoredana.m, la Aug 13 2009, 02:33 PM, a spus:

buna,
vreau sa conectez casa de marcat DATECS MP55 la calculator, unde am programul de contabilitate saga.
Ma poate ajuta cineva, spunandu-mi care driver imi trebuie din cele 2: DatPrint sau FPrint ?

multumesc,
lore
Lore, :smile:

vezi ca sagasoft are forum propriu, poate n-ar fi rau sa incerci acolo. intra pe site-ul lor si de acolo pe forum, e f. simplu :lostit (13):

o zi buna sa ai.



#577 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 August 2009 - 12:59 PM

Vezi postareamarina_marina, la Aug 13 2009, 06:38 PM, a spus:

...vreau sa scot registrul de casa pt luna iulie avand din iunie numai soldul final....
Ar trebui sa mearga. Daca ai la luna 6 soldul lui 5311 din balanta lunii 6 corect, atunci poti sa introduci doar tranzactiile lunii 7, daca te intereseaza doar casa. Chiar daca nu ai soldul lunii 6 corect la 5311, poti sa-l corectezi cu o incasare sau plata fictiva (temporara) in luna 6. Dar dupa ce introduci facturile va trebui sa atasezi incasarile si platile din casa la aceste facturi. Solutia e temporara, doar pentru a putea lista zilnic casa pana se introduc toate datele.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#578 loredana.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 21 August 2009 - 01:55 PM

buna,
ma poate ajuta cineva spunandu-mi de ce atunci cand listez situatie furnizori rubrica ''Neachitat'' nu corespunde cu '' Sold contabil''.
mai trebuie sa specific ca lucrez in saga si mai mult ca sunt incepatoare.

multumesc



#579 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 21 August 2009 - 02:14 PM

citeste aici :
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...0&start=560
s-a discutat despre problema respectiva....nu inteleg de ce nu ai postat acolo intrebarea si ai deschis un topic nou?
- citeste Help-ul de la Saga, explica foarte bine acolo despre tot sau intra pe forum la Saga ( cum te-a sfatuit si d-na Otilia)........gasesti raspuns la toate problemele pe care le ai..
bafta!

p.s: rog un moderator sa mute topicul respectiv. :lostit (13):



#580 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2009 - 12:46 AM

Multumesc marra_2000 pt. ajutor.

Loredana
, am unit topicul tau cu acesta si ti-am sters mesajul postat ulterior aici (ai intrebat acelasi lucru).
Numai bine.
Madalina






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL