Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 33

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#641 mogaatica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 24 February 2010 - 08:14 AM

La voi functioneaza forumul saga?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 February 2010 - 10:43 AM
eliminare citare integrala mesaj imediat anterior




#642 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 10:42 AM

acum nu, nu se poate intra in momentul asta :smile:




#643 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 24 February 2010 - 11:52 AM

eu de aseara nu mai pot intra pe sagasoft, nu stiu ce se intampla?



#644 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 24 February 2010 - 12:08 PM

asa este, de aseara nu merge :smile:



#645 danynet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 24 February 2010 - 12:54 PM

Momentan au probleme cu conexiunea la internet



#646 CristianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 24 February 2010 - 02:26 PM

Mi se par niste acuzatii nefondate la adresa SagaSoft, mai ales ca domnul nu a dat nici un examplu concret problemelor pe care le-a avut la program.Eu lucrez cu ei de ceva vreme, si sunt foarte incantata.
CristianaC



#647 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 03:31 PM

Am folosit contul 609 si constat ca la inchiderea contului 121 se denatureaza rulajul corespunzator clasei 6, cum se procedeaza? Saga face automat inregistrarea 401=609 si de aici apare problema, se respecta ordinul 3055, dar cum ramane cu 121? Multumesc



#648 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2010 - 08:05 PM

Acum am verificat si eu forumul lor si vad ca e functional.



#649 ddumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 26 February 2010 - 11:12 AM

Folosesc programul Saga C.3.0.349 pentru a obtine bilantul. In formularul 10 randul 5 programul foloseste formula
(301, d) + (302, d) + (303, d) + (308, d) + (331, d) + (332, d) + (341, c) + (345, d) + (346, d) + (348, d) + (351, d) + (354, d) + (356, d) + (357,d) + (358, d) + (361, d) + (368, d) - (368, c) + (371,d) + (378,d) + (381,d) + (388,d) - (391, c) - (392, c) - (393, c) - (394, c) - (395, c) - (396, c) - (397, c) - (398, c) + (4091,d) - (4428,c).
Problema mea este la contul 378, unde programul aduna soldul debitor, care este 0 (am sold creditor>0, contul fiind definit in Planul de conturi ca B=bifunctional). Dupa mine, ar trebui scazut soldul debitor si adunat soldul creditor. Ce parere aveti? Va multumesc.



#650 corina_84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 February 2010 - 11:18 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema. Am o achizitie intracomunitara de marfuri in valoare de 600 Eur, iar factura contine si cheltuielile cu transpotul 62 Euro. Cand am introdus factura in saga am repartizat transportul in valoarea bunurilor achizitionate, dar totusi imi arata valoarea neachitata a furnizorului 600 Euro(nu tine cont de transportul repartizat). Intrebarea mea este daca trebuie sa mai introduc o pozitie cu transportul, chiar daca acesta este repartizat in valoarea marfii. Multumesc mult.



#651 marius.marcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 01 March 2010 - 06:25 PM

Buna ziua, dragi colege si colegi!

Sa aveti o primavara frumoasa.
Cu toate ca am absolvit de putin timp facultatea de CIG, utilizez cu multa placere Saga C tocmai din cauza interfetei mai mult decat prietenoase a acestuia.
De curand am dat de o mica problema la care nu stiu sa ma descurc in utilizarea programului.
Avand versiunea Saga C 3.0.350 si trebuind sa inregistrez marfuri importate din spatiul extracomunitar al UE, inca nu imi dau seama unde trebuie sa operez urmatoarele inregistrari:

371 = %
446.01 (taxa vamala)
446.02 (comision vamal).

Din punctul meu de vedere le-am operat direct in articole contabile, neobservand deocamdata vreo alternativa la aceasta solutie.
Apoi, achitarea in vama a taxei vamale si comisionului vamal sunt sigur ca le-am operat unde trebuie (Operatii- Jurnal de banca), prin:

% = 5121.
446.01 (taxa vamala)
446.02 (comisionul vamal)

Insa, aici imi pun inca o intrebare dpdv al corectitudinii operarii platii TVA deductibile in vama direct prin jurnalul de banca (Operatii - Jurnal de banca)

4426 = 5121 ?

(Stiut ca TVA deductibila se evidentiaza de obicei prin jurnalul de cumparari, dar numai la operatiuni la intern, caci la operatiuni de import TVA deductibila nu ajunge niciodata sa fie incasata de furnizorul extern al marfurilor, ci de catre vama statului pe teritoriul caruia se consuma/recomercializeaza marfurile importate).

Apoi, pentru plata facturii furnizorului extern la y zile dupa livrarea marfurilor si in situatia in care eu, ca importator, obtin venituri din diferente favorabile de curs valutar , nu am gasit o solutie mai buna decat a opera:

inregistrarea: 401 = 5124 la cursul (mai mic) al monedei straine din data inregistrarii efective a platii, operata in "Jurnalul de banca in valuta" (mi se pare OK si operata exact acolo unde ii este locul);

iar inregistrarea 401 = 765 (obtinerea de venituri din diferente de curs valutar favorabile), operata direct in "Articole contabile") - nu sunt sigur ca am operat-o exact acolo unde ii este locul, dar pe moment alta solutie nu intrevad.

Rog unul sau mai multi utilizatori mai experimentati ai Saga C 3.0.350 sa ma ajute daca au bunavointa necesara sa operez inregistrarile contabile referitoare la inregistrarea taxei vamale si comisionului vamal in costul de achizitie al marfurilor si la inregistrarea diferentelor favorabile de curs valutar acolo unde le este locul fie ca acesta difera de ceea ce am presupus personal ajutandu-ma de propria experienta destul de limitata in utilizarea Saga C, fie ca nu difera...).


Sper sa nu fi obosit pe nimeni cu lungimea acestei postari.

Zi placuta tuturor,

Marius Marcu



#652 marius.marcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 07 March 2010 - 02:39 PM

Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu o simpla explicatie:

In cazul unui import de marfa cu obtinerea de venituri din diferente favorabile de curs valutar, inregistrarea aferenta:
401=765 x lei, poate fi operata direct in "Articole contabile" in cazul programului Saga C 3.0.350? Sau e cumva singura optiune posibila si nu mi-am dat seama pana in prezent?

Aceasta postare a fost editata de marius.marcu: 07 March 2010 - 02:47 PM




#653 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2010 - 11:10 AM

Marius :smile: , pt. probleme de conta pe Saga, vezi ca ei au forum propriu la www.sagasoft.ro/forum , acolo mai repede iti rasp. cineva. Nu poti sa intri pe acel forum, sau ce ?

Dif. de curs valutar le face programul automat la achitarea facturii in valuta. Furnizorii iv valuta se achita din alt modul decat cei in lei. NU e recomandabil sa faci inreg. din articole contabile, mult mai bine si ami usor se imprecheaza sumele din modulul valutar aferent.



#654 marius.marcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 08 March 2010 - 02:53 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 8 2010, 11:10 AM, a spus:

Marius :smile: , pt. probleme de conta pe Saga, vezi ca ei au forum propriu la www.sagasoft.ro/forum , acolo mai repede iti rasp. cineva. Nu poti sa intri pe acel forum, sau ce ?

Dif. de curs valutar le face programul automat la achitarea facturii in valuta. Furnizorii iv valuta se achita din alt modul decat cei in lei. NU e recomandabil sa faci inreg. din articole contabile, mult mai bine si ami usor se imprecheaza sumele din modulul valutar aferent.

Multumesc pentru lamurire, d-na Otilia.
Deci, sa inteleg ca operatiunea mentionata si pe care aveam in gand s-o inregistrez direct la articole contabile 401 = 765 in caz de diferenta favorabila de curs valutar la import o va inregistra automat programul saga, dupa ce voi opera in jurnalul de banca in valuta la data achitarii furnizorului extern articolul contabil:

401 = 5124 .

Pot intra pe forumul celor de la sagasoft. Problema care se ridica in cazul meu este ca inca mai sunt in faza de testare a programului utilizand versiunea lui gratuita (pana nu va mai avea secrete pentru mine) si ca urmare nu am dreptul la a pune intrebari pe acel forum. Dupa ce nu va mai avea nici un fel de secret, evident il voi achizitiona de la firma sagasoft.



#655 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2010 - 05:52 PM

Vezi postareamarius.marcu, la Mar 1 2010, 08:25 PM, a spus:

371 = %
446.01 (taxa vamala)
446.02 (comision vamal).
Chiar si asa este o inregistrare un pic altfel decat se practica deobicei.
Inregistrarea corecta este prin 462.
Am fi avut urmatoarele note contabile:
371 = 401
4426 = 462 (TVA in vama, comision vama)
462 = 5121
SAGA C este un program intuitiv si foarte, foarte, foarte flexibil. Nu te complica si lucra de mana. In SAGA in 99% din cazuri totul este automatizat daca lucrezi corect.
Daca intrarea extracomunitara de care faci vorbire se facea folosind:
Operatii----->Intrari valuta----> iar aici se crea eventual furnizorul in situatia in care nu era, totul ar fi mers de la sine.
Acest lucru este valabil pentru toti care folosim programe de contabilitate. Daca suntem incepatori nu mergem "pe scurtatura".
Pentru Dumnezeu, nu! Dupa ce vei castiga experienta vei putea sa faci pe "scurtatura" in cazul in care esti strans cu usa din cauza timpului. Nu te irosi crezand ca vei invata asa. Nu! Pasii la inceput de carierea sunt mici, desi precum pasii piticului, si adesea nu sunt in fata ci in spate. Totul este sa ai rabdare si sa fi perseverent! Va veni si ziua in care vei spune STIU! Eu inca o astept si lucrez de 15 ani in contabilitate.

Vezi postareamarius.marcu, la Mar 1 2010, 08:25 PM, a spus:

Apoi, pentru plata facturii furnizorului extern la y zile dupa livrarea marfurilor si in situatia in care eu, ca importator, obtin venituri din diferente favorabile de curs valutar , nu am gasit o solutie....

Referitor la inregistrarea platilor facturilor "manual", externele:
371 = 401 pentru 100 EUR x 4,0111 curs DVI = 401,11 lei
Plata facturii furnizorului extern (in data platii cursul este de 4,2200 lei)
401 = 5124 pentru 100 EUR x 4,0111 (ne conformam cursului istoric de inregistrare in contabilitate pe care trebuie sa-l respectam) pentru 401,11 lei
si concomitent (adica mai fac inca o nota contabila)
665 = 5124 pentru ZERO eur x nimic pentru (4,2200 lei curs plata x 100 EUR datoria mea catre furnizor MINUS 4,0111 x 100 EUR datoria mea catre furnizor----->mai pe scurt diferenta dintre curs inregistrare si curs DVI, in cazul nostru 4,2200-4,0111= 0,2089 x 100 EUR) 20,89 lei

In general forumurile de contabilitate iti arata si iti explica situatii mult mai serioase.
Nu ma intelege gresit! SIgur pentru tine este serioasa problema ca esti la inceput, dar sincer, nu cred ca o sa stea cineva sa te ghideze pas cu pas si mai ales sa te faca sa si pricepi.
Contabilitatea este o meserie pe care o inveti "furand" de la altii (nu clientii, cel putin deocamdata), se face cu cineva "viu" langa tine pe care sa-l storci de informatie.
Forumul mai degraba iti da sau nu dreptate intr-o problema pe care deja o cunosti dar nu sti sa o aplici.
Forumul nu te invata contabilitate.
Putem sa cerem sa existe o sectiune de ucenicie. Problema stii care este? Timpul. Cine are timp sa-i explice unui incepator. Toti muncim Marius si ne ajutam unii pe altii printre picaturi.
Sunt sigur ca ai sa intelegi exact si nu ai sa te superi pe mine.
Otilia ti-a dat un sfat. Urmeaza-l!
Mergi pe forum la SAGA. Poate ma gasesti pe acolo si poate....poate....nu se stie.....o sa-mi fac ceva timp.
Daca Otilia considera ca fac reclama am sa o rog sa editeze aceasta portiune: versiunea de testare a lui SAGA C nu are limitari de niciun fel si mai mult de atat NU EXPIRA NICIODATA. Chiar e gratis.
Succesuri nebanuite!

Aceasta postare a fost editata de Paturcai: 08 March 2010 - 05:54 PM

Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#656 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2010 - 05:57 PM

Vezi postareaddumi, la Feb 26 2010, 01:12 PM, a spus:

Folosesc programul Saga C.3.0.349 pentru a obtine bilantul.
Redescarcati si instalati ultima versiune 350. Sincer nu am avut nici cea mai mica problema.
Nu am incercat cu 349 dar am facut cu 350. Merge de "rupeeeeeeeeeeeee".
:biggrin:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#657 marius.marcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 08 March 2010 - 10:18 PM

Draga utilizatorule/utilizatoare paturcai,

Credeam ca am precizat destul de clar ca am facut abstractie de factura emisa de furnizorul extern:

371 = 401 (la cursul din data realizarii operatiunii, sa zic pentru simplitate: 1 martie 2010, curs USD$/RON = 2,9182 RON/USD$, cursul istoric al datoriei mele fata de furnizorul din USA).
Sa inteleg ca pentru achitarea taxei si comisionului vamal se putea crea un utilizator fictiv universal in SAGA (pare-mi-se ca am mai vazut expusa ideea chiar tot in acest topic, daca nu ma insel).

Sa zic ca in data de 10 martie 2010 (poimaine) la cursul de 1 USD$ = 2,9032 RON (curs de inregistrare)voi achita factura furnizorului extern, sa iau pentru simplitatea calculului valoarea de 10.000 USD$.

Ce operatiuni voi avea de inregistrat:

1. Achitarea propriu-zisa a facturii furnizorului din USA: 401 = 5124 (analitic pentru operatiunile in USD$) la cursul de inregistrare de 10.000 USD$ X 2,9032 lei/USD$ = 29302 lei (efectiv de achitat catre furnizor).

Iar nota contabila as intocmi-o pentru diferenta de curs valutar, favorabila mie ca importator, respectiv: 10.000 USD$ X (2,9182 - 2,9032) lei/USD$ =
10.000 USD$ X 0,0150 lei (diferenta favorabila de curs valutar)/USD$ = 150 lei, cu alte cuvinte pentru o inregistrare de genul:

401 = 765 150 lei. Aceasta din urma ma interesa daca pot s-o trec direct in articole contabile, insa d-na Otilia m-a asigurat ca SAGA C este suficient de inteligent incat sa faca automat o astfel de inregistrare si nu era cazul sa ma arunc singur in mare ca tiganul naufragiat.

Multumesc pentru indicarea contului 462 (probabil "Creditori diversi", n-am acum planul de conturi langa mine) pentru a evita operarea TVA deductibila direct prin jurnalul de banca.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 09 March 2010 - 08:54 PM




#658 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2010 - 10:08 AM

Programele moderne si care "stiu" contabilitate nu vor face decat intr-un singur caz aceasta inregistrare de care faci vorbire:
401 = 765, sau 665 = 401 NUMAI LA REEVALUAREA SOLDULUI IN VALUTA A FURNIZORULUI.
Niciodata, NICIODATA, in cursul anului nu vei avea o astfel de inregistrare. SAGA nu face nico inregistrare "impotriva firii".
Utilizatorul din mine si practicianul din mine ti-a explicat dar nu doresti sa intelegi:
NU SE LUCREAZA IN ARTICOLE CONTABILE decat lucruri foarte putine. Repet in 99% din cazuri SGA C face inregistrarile automat. Numai in 1% (cred ca procentul e mult mai mic) SAGA C nu face inregistrari automate.
Ca sa te edifici lucreaza factura respectiva in INTRARI VALUTA. La tip de factura nu vei alege nimic (nici T, nici E, ci vei lasa "blank"; SAGA stie daca pui codul tarii respective ce sa puna automat).
Daca totusi alegi sa faci inregistrari in articole contabile:
Ai cursul instoric:
401=5124 pentru cursul cu care a intrat marfa la un moment dat
Diferenta de curs:
5124=765
Daca vei face 401 = 765 datoria ta in lei catre furnizor va creste si vei ramane cu o suma in lei neachitata. Prin inregistrarea 401 = 765 reevaluezi soldul furnizorului tau aducandu-l la cursul din ziua platii ceea ce nu este corect, mai mult, faci o operatiune in plus care nu exista pe firul logicii contabile.
Cand doamna Otilia a spus ca SAGA C este suficient de inteligent, s-a referit la faptul ca trebuie sa lucrezi corect si sa lasi SAGA C sa faca inregistrarile pentru tine. Nu ai ales acest sfat!
Ti-am scris acelasi lucru si refuzi in continuare sfaturile.
Ma incapatanez sa te sfatuiesc sa nu faci singur inregistrari contabile altele decat cele firesti pentru ca vei iesi pe forum si vei spune cat de prost este progamul, oricare ar fi el.
Pentru folosirea unui program de contabilitate, trebuie si noi ca utilizatori, consumatori de servicii ale programului respectiv, sa stim noi in primul rand contabilitate.
Din cele scrise de tine rezulta ca esti foarte la inceput si stai cu cartea de contabilitate pe genunchi si cauti sa inveti. Nu-i rau! Dar asculta si sfaturile celor care au ceva experienta in domeniu. Candva ai sa fi in locul meu sa explici unui incepator si sunt convins ca-ti vei aduce aminte cat de incapatanat ai fost si vei sti mult mai elegant sa explici acest lucru decat fac eu acum.
Spui la un moment dat: nu am planul de conturi langa mine (este si pe NET, este si in SAGA), unde ar trebui sa ai planul? Langa cartea de identitate in portofel?
:smile:
Succes.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#659 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2010 - 10:14 AM

Nu vreau sa fiu malitios, dar se pare ca ai lucrat ceva contabilitate cu un alt program.
A fost un pas.
Sunt "binevoitori" care-ti dau inregistrarile contabile fara sa ti le explice. NU LE URMA NICIODATA SFATUL!
Orice monografie cat de simpla trebuie sa aiba o explicatie nu savanta ci care sa te faca sa intelegi de ce trebuie sa faci acea inregistrare.
Inregistrarile contabile pe care le facem sunt o istorie pe care o lasam spre descifrare colegilor contabili care ne verifica. Colegii care preiau contabilitatilucrate de noi vor putea sa exclame:
1. In viata mea nu am gasit o varza mai mare ca asta, sau:
2. Nu-mi vine sa cred ca un om poate sa lucreze atat de curat si sa nu am ce sa-i reprosez.
Ce-ai alege din variantele de uimire de mai sus?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#660 marius.marcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 09 March 2010 - 08:52 PM

Vezi postareaPaturcai, la Mar 9 2010, 10:14 AM, a spus:

Nu vreau sa fiu malitios, dar se pare ca ai lucrat ceva contabilitate cu un alt program.
A fost un pas.
Sunt "binevoitori" care-ti dau inregistrarile contabile fara sa ti le explice. NU LE URMA NICIODATA SFATUL!
Orice monografie cat de simpla trebuie sa aiba o explicatie nu savanta ci care sa te faca sa intelegi de ce trebuie sa faci acea inregistrare.

Voi incerca sa urmez ceea ce mi-ai propus in precedentele doua mesaje.
Si sa reconsider locul ce i se cuvine principiului costului istoric ca si principiu fundamental al contabilitatii.
Ca sa fiu concis, desi cred ca e cumva offtopic, eu sunt inginer electrotehnist si in vara anului trecut am obtinut diploma de licenta in contabilitate la Fac. de Stiinte Economice si Admin. Publica a Univ. "Stefan cel Mare" din Suceava (rog pe moderator sa stearga aceasta fraza din mesaj in cazul in care considera ca fac reclama unei anumite institutii de invatamant superior!). Ca sa nu raman in"in afara profesiei" cum se spune am iceput sa studiez de ceva timp OMFP 3055/2009, iar dupa mi-am propus o trecere in revista a Codului Fiscal 2010.

Intr-o situatie ca si cea mentionata anterior (import cu obtinerea de venituri din diferente favorabile de cursuri valutare), la cursurile de contabilitate financiara operatiunea respectiva era inregistrata astfel:

401 = % 10.000 USD$ (29.182 lei la cursul istoric al datoriei catre furnizorul extern de marfuri)
5124 10.000 USD$ (29.032 lei la cursul datoriei din ziua platii efective)
765 0 USD$ ( 150 lei venituri din diferente favorabile de curs valutar).

Dupa cum observ, la un practician al profesiei contabile, articolele contabile aferente operatiunii ar arata astfel:

401 = 5124 10.000 USD$ (la cursul istoric de 29.182 lei) --> achitarea facturii aferente marfurilor la cursul istoric al datoriei
si:
5124 = 765 0 USD$ (venituri din diferente favorabile de curs valutar, 150 lei).

Recunosc ca am ramas oarecum bulversat din cauza diferentelor aparute la articolele contabile in varianta propusa de profesorii universitari fata de aceea propusa de tine, cea propusa de tine avand avantajul unei coerente logice fata de cealalta, care are un grad de abstractie mai mare si din care fiecare poate intelege ce vrea daca nu i se furnizeaza o explicatie potrivita.

Citeaza

Inregistrarile contabile pe care le facem sunt o istorie pe care o lasam spre descifrare colegilor contabili care ne verifica. Colegii care preiau contabilitati lucrate de noi vor putea sa exclame:
1. In viata mea nu am gasit o varza mai mare ca asta, sau:
2. Nu-mi vine sa cred ca un om poate sa lucreze atat de curat si sa nu am ce sa-i reprosez.

Raspuns la intrebarea propusa: evident, as alege a doua dintre variantele de uimire expuse.

Aceasta postare a fost editata de marius.marcu: 09 March 2010 - 08:54 PM







Similar Topics Collapse

8 useri citesc topicul

0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL