Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 36

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#701 emilia mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2010 - 05:21 PM

Am pus intrebarea , acum astept raspunsul , sper sa ma ajute careva de acolo



#702 GabrielD1967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 03 May 2010 - 05:30 PM

Vezi postareaemilia mihaela, la May 3 2010, 06:21 PM, a spus:

Am pus intrebarea , acum astept raspunsul , sper sa ma ajute careva de acolo

Multumesc frumos inca o data!
Gabriel




#703 loredana.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 08 May 2010 - 09:52 AM

Buna ziua,
am o mare dilema. Am o societate care are atat vanzare cu amanuntul cat si cu ridicata. Pot crea 2 gestiuni alegand la tip cantitativ-valoriv, ptr ambele? am incercat la cea cu amanutul sa aleg global valoric dar cand bat bon nu imi ia automat nici pret, nici cont. Tipul de gestiune cantitativ -valoric este doar ptr gestiunea de en-gros?
Nu am prea multe cunostinte de contabilitate dar incerc sa acumulez.

Multumesc,
lore



#704 criscont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:campina

Postat 08 May 2010 - 10:36 AM

:frusty: de ce nu cauti pe forumul Saga ? sigur vei gasi acolo ; in principiu merge dar sigur nu faci tu ceva corect



#705 criscont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:campina

Postat 08 May 2010 - 10:47 AM

Vezi postarealoredana.m, la May 8 2010, 10:52 AM, a spus:

Buna ziua,
am o mare dilema. Am o societate care are atat vanzare cu amanuntul cat si cu ridicata. Pot crea 2 gestiuni alegand la tip cantitativ-valoriv, ptr ambele? am incercat la cea cu amanutul sa aleg global valoric dar cand bat bon nu imi ia automat nici pret, nici cont. Tipul de gestiune cantitativ -valoric este doar ptr gestiunea de en-gros?
Nu am prea multe cunostinte de contabilitate dar incerc sa acumulez.

Multumesc,
lore

incaearca pe link-ul asta:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php...hlight=gestiuni



#706 GabrielD1967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 11 May 2010 - 11:15 AM

Poate aveti idee.... Incerc in Saga sa introduc la articolele contabile, la "nr. doc" un numar foarte lung... Bineinteles ca nu il poate afisa atunci cand il printez sau il printeaza trunchiat.
Ma refer la situatia cand am un bon fiscal care are un numar al lui destul de lung... si mai ales atunci cand am un extras de cont de la BCR, de la o depunere... oricat am cautat pe extras nu vad nici un numar al lui... ci apare in dreptul la referinta operatiune... ordin de incasare numerar... si apoi un numar format din 16 cifre... :frusty:

Poate eu nu stiu bine si in loc sa incerc sa introduc un asemenea numar in casuta aia de care am spus, poate este legal sa ii dau eu un numar de ordine pe care sa il scriu pe bon sau pe extras si astfel sa fie mai mic. De exemplu sa scriu: BF 12, adica bonul fiscal cu numarul 12 (ordinea in care le-am decontat noi) sau EX 15, adica extras de cont numarul 15 (pe care l-am inregistrat noi). Voi cum procedati?



#707 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2010 - 10:46 PM

Daca numarul e intradevar prea lung , incerc sa ignor caracterele inutile " gen o insiruire inutia de cifre 0 " si sa ma incadrez in numarul de caractere acceptat de saga.



#708 GabrielD1967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 13 May 2010 - 05:43 PM

Din pacate nu am o insiruire inutila de zerouri... Sunt primele 5-6 cifre care se repeta si probabil identifica banca si sucursala... deci sa spunem ca numai urmatoarele 10 cifre sunt specifice extrasului respectiv... dar chiar si asa cine imi da dreptul sa consider ca cifrele care se repeta pot sa le ignor si sa trec numai un numar trunchiat? Eu as vrea sa stiu daca e legal sa scriu eu cu pixul un cod intern, sa spunem EX 23, pe extrasul respectiv si codul acesta sa il introduc in casuta la "nr. doc". Daca asta e o procedura obisnuita sau nu am voie sa fac asa ceva decat cu documentele emise de catre noi (chitante, dispozitii de plata/incasare, note contabile) despre care imi e clar ca e OK sa fac cum am spus. Din pacate asa ceva nu se invata in facultate... adica adevarata practica de organizare a contabilitatii si daca nu ai norocul sa lucrezi intr-un departament de contabilitate si sa furi meseria si incepi de unul singur intr-o firma/asociatie care nu isi permite sa angajeze prea mult personal (citeste mai deloc) atunci asta se intampla...

Multumesc pentru orice sfat!



#709 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 12:34 AM

Desi raspunsul meu e cam tarziu , sper sa va ajute.
Da puteti folosi si o numerotare interna, legea nu am vazut sa limiteze asa ceva.
Niciodata la controale cand am trecut un numar doar partial " datorita lungimi lui " nu am avut probleme.



#710 GabrielD1967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 31 May 2010 - 08:10 AM

Vezi postareaFlorin_76, la May 31 2010, 01:34 AM, a spus:

Desi raspunsul meu e cam tarziu , sper sa va ajute.
Da puteti folosi si o numerotare interna, legea nu am vazut sa limiteze asa ceva.
Niciodata la controale cand am trecut un numar doar partial " datorita lungimi lui " nu am avut probleme.

Multumesc Florin... orice sfat e bun mai tarziu decat deloc. Intre timp am primit un sfat de la altcineva... care mi-a spus ca neaparat trebuie sa trec numerele de pe bonurile fiscale, ordine de incasare... etc... tot ce inregistrez si este emis din afara... ca am voie sa scriu numerele mele numai pe chitantele, facturile, ordinele de plata etc pe care le emite firma noastra (in cazul meu asociatia)... Am citit apoi prin legislatie ca pentru asta trebuie sa scriu o decizie interna in care sa specific pentru anul respectiv (exercitiul cum se spune) ce serie si ce numar de inceput acordam la fiecare document. Deci sa spunem ca intentionez ca chitantele sa aiba seria CH si numarul de la 1 in sus pentru primul an. Asta ca sa le introduc frumos in SAGA sub forma "CH 043" de exemplu sau "DP 025" pt dispozitii de plata.
Referitor la numarul trunchiat se pare ca este ceva obisnuit si nu se face caz din asta. Asa mi-a spus persoana respectiva... o contabila in varsta... Am vazut ca SAGA desi accepta orice lungime de numar, va printa numai 13 caractere. Deci mi-am gasit raspunsul... multumesc...

Inca nu mi-a gasit nimeni raspunsul la o intrebare mai devreme. Daca in SAGA se poate schimba sa scrie in loc de "Director economic" sa scrie "Contabil-Sef"... in balantele de verificare. O sa inteleg ca raspunsul este "NU" si ca fiecare sterge si scrie peste... daca nu corespunde exact sau ignora... Probabil eu sunt prea atent la detalii... si par a fi ridicol sau paranoic... asta e daca nu am pe cineva pe care sa pot intreba mai des si care sa ma invete...



#711 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2010 - 07:01 PM

Nu se poate schimba si de regula se ignora acest lucru, important e sa fie corect intocmita

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 31 May 2010 - 07:02 PM




#712 Pantaleon

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 12 June 2010 - 10:56 AM

Buna ziua. Vreau sa specific mai intai ca lucrez in SAGA, de nu prea mult timp si pentru prima data am o nelamurire. La o firma neplatitoare de TVA, care face termopane, cum introduc facturile de cumparari ( nirurile ) ?. Daca fac intrarea cu TVA, apar conturi de TVA in balanta, ceea ce nu e bine, daca pun decat valoarea, nu o sa pot cupla in registrul de casa cu chitanta, ramanand o suma restanta (respectiv TVA-ul din total factura). Deci cum e corect sa ii fac intrarile ? Numai pe valoare ? Cumuland valoarea cu TVA-ul ca o singura suma reprezentand valoarea ? Va multumesc.



#713 aludmy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 June 2010 - 02:34 PM

Suma totala cu tva cu tot.



#714 GabrielD1967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 June 2010 - 01:25 PM

Referitor la o intrebare pusa de mine anterior, m-am lamurit recent. Cifrele care apareau in ordinele de incasare de la BCR (adica depunerile in contul de la BCR) si spuneam ca sunt un sir lung de cifre. Am crezut ca primele identifica banca, sucursala etc... Am gresit. De fapt numarul este compus sub forma: AAAALLZZ000XXXXX, in care AAAALLZZ reprezinta data tranzactiei, apoi niste zerouri si XXXXX numarul propriu-zis al documentului care poate fi inregistrat in contabilitate, ca sa nu scriem toata insiruirea lunga de cifre.

Acum am alta nelamurire si cer ajutorul oricarui suflet de contabil generos:
SAGA scoate registrul de casa in 2 moduri: printare compacta, mai multe zile pe o pagina sau fiecare zi separat. Prima metoda economiseste hartie, mai ales atunci cand nu ai multe operatii in ziua respectiva. A doua este mai corecta, deoarece se presupune ca la sfarsitul fiecarei zi, casiera a inchis casa, verifica soldul cu contabilul si semneaza in registru. Daca se printeaza compact atunci e ilogic cum anume s-a respectat prevederea legala de mai sus... ca sa se consemne zilnic operatiile in registrul de casa. Sau implica sa existe un registru de casa tinut manual din care se transcrie pe calculator si se printeaza pe o luna intreaga. Cum procedati dvs?

Alta nelamurire: In contabilitate fac dosar pe fiecare luna, corect? Si in acel dosar prind un exemplar din registrul de casa (al doilea e pt casierie), registrul jurnal, balanta sintetica si balanta analitica. Dedesupt prind chitantele, disp de plata si incasari, state de salarii, bonuri fiscale, facturi etc. Pana aici e corect? Ma intreb... daca printez Jurnal de Banca, unde e corect sa se afle? Tot in dosarul de conta sau la casierie? Sa fie anexat sau liber de sine statator? De asemenea, oare e corect ca am introdus Registrul Jurnal la un loc cu toate din dosarul pe luna respectiva sau trebuie sa fie un dosar separat?
Si ce se intampla cu Cartea Mare? O printez o singura data pe an inainte de a scoate bilantul?

Scuze daca pun intrebari de incepator... dar nimeni nu te invata practic la facultate cum sa aranjezi hartogaraia...



#715 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 June 2010 - 02:29 PM

1. Registrul CASA compact este scos de contabil ca sa-l compare cu cel facut de casier (de mana sau in Excel sau chiar in Saga).
Registrul CASA pe zile joaca rolul de jurnal facut de casier. Problema e ca fiecare zi a casei trebuie listata zilnic, pe pagina noua. Eu imi puneam problema daca se poate liasta a 2-a zi pe vorso la prima zi sau trebuie fila noua.

2. Reglementarile legale cer doar sa ai o contabilitate ordonata si documentele primare sa fie pe categorii si in ordine cronologica. In rest exista obiceiuri diferite.
In ce ma priveste, am urmatoarele obiceiuri, care pot fi imbunatatite in timp:
- la firmele cu putine documente, fara salariati si cu raportari trimestriale se pot indosaria trimestrial documentele;
- la fiecare luna (sau trimestru) se fac 2-3 dosare:
- - - dosarul actelor primare (primite de contabil);
- - - dosarul actelor secundare (rezultate), facute de contabil
- - - dosarul declaratiilor (fiscale, ITM etc.).
Pentru ca nu prea suport incopcierile, ultimele doua "dosare" le pun in folii de plastic.
La firme cu putine documente ultimele 2 dosare se pot uni in unul singur.
Pe fiecare dosar scriu cu marker: firma, luna si anul contabil (sau trimestrul), si metiunea privind continutul: "Acte primare", "Acte secundare", "Declaratii".

Astept si eu propuneri de imbunatatire a organizarii evidentei.
Eventual daca se stiu critici sau recomandari de la controale.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#716 GabrielD1967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 June 2010 - 03:24 PM

Multumesc frumos "nopris". Am primit un raspuns promt, coerent si logic.

1. O sa printez registrul de casa pentru casierita cu fiecare zi pe o foaie separata... asta e... ca sa nu am discutii la vreun control. Uite asa se termina copacii. :frusty:

2. Suntem o asociatie CAR de pensionari nou infiintata... activitate scazuta (citeste maximum 7-8 operatii pe zi, zile destule fara nimic sau 2-3 operatii, sper sa reziste in vremurile astea).
Ideea e buna cu dosar separat pe acte primare si secundare si altul cu declaratii fiscale. In cazul nostru o sa fac doar o separare fizica (de exemplu o foaie alba pe care sa scriu "documente primare" si alta foaie cu "declaratii fiscale"), deoarece avem un volum mic de documente.

3. Poate ai un raspuns la intrebarea despre "Cartea Mare". Teoretic ar trebui sa existe in orice moment ne trezim cu un control, fiind un document obligatoriu. Practic am auzit ca se printeaza la sfarsit de an si nimeni nu se leaga de asta. Si e logic asa, deoarece se modifica continuu prin rulajul conturilor. Nu am gasit in legislatie nici o referire la perioadele cand trebuie sa existe acest registru. Se deduce ca trebuie sa existe tot timpul fizic si palpabil... :laugh:

4. Poate imi spui si care din ele se stampileaza, nu doar semneaza. Ma gandesc sa ma uit iar prin legislatie... logic ar fi sa se stampileze numai ceea ce pleaca din sediul firmei/asociatiei... Cum ar fi bilantul la sfarsit de an.

As mai avea si alte intrebari, dar nu vreau sa abuzez prea mult de bunavointa ta. :laugh:



#717 cristyna76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 June 2010 - 07:23 PM

va rog , daca mai are cineva , softul de instalare Saga C 3.0.350 m-a scoate din mare incurcatura ! mailul meu - cristyna76@yahoo.com . multumesc ! raman datoare !



#718 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2010 - 11:14 AM

1. softul de instalare e "personalizat", adica e cu cod de acces pt fiecare abonat in parte si astfel NU e transmisibil !

2. reciteste regulamentul fiindca l-ai incalcat deschizand un nou topic despre programul saga atata vreme cat exista unul deja, chiar activ.
:lnr (1): ai avertisment public !

extras regulament :
Cautare.
Puteti gasi usor informatii si topice folosind functia : cautare.
Inainte de a deschide un topic nou, este OBLIGATORIU sa verificati daca acest subiect nu a mai fost discutat.
Daca exista, scrieti in acel topic. Daca nu exista, cautati cel mai potrivit forum pentru mesajele dumneavostra.



#719 Guttuso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 10 July 2010 - 07:49 PM

m-am "jucat" putin cu saga C demo si am gasit cateva buguri si nu prea ma trage inima sa-l cumpar
stie cineva, cei de la saga au un demo pe 30 de zile dar sa aiba activat si varianta cu stocuri

vreau sa vad daca la o varianta full intampin aceleasi probleme.

Aceasta postare a fost editata de Guttuso: 10 July 2010 - 07:49 PM




#720 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2010 - 02:51 PM

Nu stiu unde a-ti gasit versiune demo, saga c e program complet ( conta, stocuri, sal etc) si se poate lucra cu el fara limitari, programul fiind gratuit, singurul lucru care costa la el sunt actualizarile.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 11 July 2010 - 02:51 PM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL