Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 38

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#741 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 October 2010 - 09:06 AM

Introdu pe meniul Clienti un client cu numele "Vanzari zilnice" sau "Raportul zilnic Z" si-l folosesti in iesiri pe acesta, un bon pe zi, de tip "B".
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#742 calin88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 October 2010 - 01:48 PM

Multumesc mult pentru aceasta solutie. :lnr (1):




#743 mirella24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 October 2010 - 01:16 PM

AS AVEA SI EU O INTREBARE PT CEI CARE LUCREZA CU PROGRAMUL SAVA. DACA O FACTURA NU ESTE BAGATA ,ESTE BAGATA DOAR PLATA EI ,IN BALANTA SE POATE VEDEA ASTA SAU NU? ADICA SE POATE DA SEAMA K ESTE O GRESEALA? CA LIPSESTE FACTURA DE FAPT???



#744 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2010 - 04:47 PM

@mirella24 : intr-un singur post ai incalcat de 3 ori regulamentul priv. postarea :
1. ai postat la un capitol gresit "diverse probleme contabile" cand exista capitol special pt intrebari priv. functionarea programelor de contabilitate, chiar aici (topic mutat)
2. ai deschis topic nou, desi exista unul deschis deja pe tema programului saga (ca despre el cred ca vrei sa stii), ti-am unit topicul cu cel precedent
3. ai scris mesajul integral cu majuscule

trebuie sa citesti regulamentul si sa-l respecti, altfel iti vei pierde dreptul de a posta pe acest forum

ai avertisment public !



#745 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2010 - 05:40 PM

Vezi postareamirella24, la Oct 16 2010, 02:16 PM, a spus:

AS AVEA SI EU O INTREBARE PT CEI CARE LUCREZA CU PROGRAMUL SAVA. DACA O FACTURA NU ESTE BAGATA ,ESTE BAGATA DOAR PLATA EI ,IN BALANTA SE POATE VEDEA ASTA SAU NU? ADICA SE POATE DA SEAMA K ESTE O GRESEALA? CA LIPSESTE FACTURA DE FAPT???
Daca ai o singura operatie cu acel Furnizor o sa apara in balanta ca e platit in plus, daca ai multe facturi si sunt si cu termen de plata peste X zile nu poti vede in balanta ca sa operat decat chitanta, decat daca stii cumva care e soldul acelui Furnizor.



#746 moniquecri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 04 November 2010 - 12:21 AM

buna. cum inregistrez un schimb valutar intr-un cont de pay pal?
multumesc.



#747 cristinutza89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 November 2010 - 11:03 PM

Vezi postareamyrelutza, la Jun 22 2009, 03:35 PM, a spus:

Vezi postareaGyGeo_1973, la Jun 22 2009, 02:09 PM, a spus:

:thumbup: refac contabilitatea la o firma si dupa ce am introdus o factura cu obiecte inventar nu ma lasa sa o validez .... spune ca data documentului este precedenta ultimei inchideri de gestiuni ..... ajutor ce sa fac :smile:
ai luna in care vrei sa introduci factura validata, devalideaza, introdu factura si operezi stocurile.
buna....am si eu aceiasi problema...am bagat o factura cu ob de inventar si nu ma lasa sa o salvez...imi apare eroarea data documentului este precedenta ultimei inchideri de gestiuni...tu cum ai rezolvat problema asta?
pls...dak stii ajuta-ma..



#748 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 November 2010 - 11:42 PM

Vezi postareacristinutza89, la Nov 19 2010, 12:03 AM, a spus:

...imi apare eroarea data documentului este precedenta ultimei inchideri de gestiuni...tu cum ai rezolvat problema asta?
Inseamna ca data documentului nu este din luna contabila curenta ci cade intr-o luna deja inchisa (validata).
Ce e de facut:
1) Intai vedeti care e luna si anul documentului, sa nu fie o eroare de tastare.
2) Vedeti care e ultima luna deschisa:
- pe meniul Operatii, click pe "Inchidere luna" si observati luna curenta, afisata in dreapta sus;
- comparati luna curenta cu luna (si anul) documentului (facturii etc.);
- toate butoanele de validare din partea dreapta a fisei "Inchidere luna" trebuie sa fie devalidate;
- daca vreti sa redeschideti o luna anterioara, devalidati toate butoanele din fisa "Inchidere luna" si apoi devalidati si luna curenta apasand butonul de devalidare din partea de jos a fisei.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#749 Pufyy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 December 2010 - 09:47 PM

am o problema, ma poate ajuta cineva? la o gestiuneglobal-valorica am iesiri cu tva 24% si cu 9%. nc este corecta, in reg casa duce corect, dar in raportul de gestiune la iesirile care ar trebui sa aiba 9%, adauga la baza 24%. ce e gresit?



#750 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2010 - 09:01 AM

Raportul de gestiune nu are legatura cu TVA, el arata doar rulajul si soldul marfii la pret de vanzare.

Gestiunea desi global-valorica o tineti la pret de vanzare sau la pret de cumparare ?

A-ti configurat gestiuni dinstincte in functie de TVA , sau e o singura gestiune cu ambele procente de TVA ?



#751 Pufyy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 December 2010 - 09:31 AM

Evidenta gestiunii este la pret de vanzare, deci include tva-ul.

Da, este o singura gestiune, chiar marfurile vin pe aceeasi factura si cu tva de 24, si cu tva de 9%.



#752 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 09 December 2010 - 11:21 AM

Vezi postareaPufyy, la Dec 8 2010, 09:47 PM, a spus:

am o problema, ma poate ajuta cineva? la o gestiuneglobal-valorica am iesiri cu tva 24% si cu 9%. nc este corecta, in reg casa duce corect, dar in raportul de gestiune la iesirile care ar trebui sa aiba 9%, adauga la baza 24%. ce e gresit?
trebuie sa configurezi 2 gestiuni: una cu 24% si una cu 9% (la "Gestiuni", pe ultima coloana tb sa treci cota tva, programul nu are cum sa ia 2 cote de tva pt o singura gestiune...la tine cu siguranta este 24%, din cauza asta descarcarea de gestiune o face cu 24%, chiar daca intrarile si iesirile le ai cu 24% cat si cu 9%).

Faci analitice pt fiecare gestiune, astfel:
- pt 24%: 371.00001; 378.00001; 4428.0001;607.00001;707.00001 TVA 24%
- pt 9%: 371.00002;378.00002; 4428.0002;607.00001; 707.00002 TVA 9%

Intrarile le faci pe "Nedefenit", treci cota de tva (24% sau 9%)si analiticul 371.xxx corespunzator.

Iesirile tot pe "Nedefinit" ( banuiesc ca ai casa de marcat, in raportul Z ai 2 cote de tva:24 si 9), in acest caz introduci iesirile cu 24% cu 707.xxx corespunzator si iesiri cu 9% cu 707.xxx corespunzator.

Astfel configurate gestiunile, vei avea si descarcarea de gestiune corecta :thumbup:

p.s: uita-te in manualul de utiilizare" Help" (Nomenclatoare -> Gestiuni), gasesti acolo modul cum de configureaza gestiunile

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 09 December 2010 - 11:26 AM




#753 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 December 2010 - 12:44 PM

In cazul incasarilor si platilor in lei prin banca, dar care sunt decontate in functie de o moneda straina (usd) cum se inregistreaza?

am incercat la ''Articole contabile'' dar nu apare cursul valutar....

Multumesc



#754 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 09 December 2010 - 01:59 PM

pt ionuca:

bifeaza la Configurare societati "Cu operatii in valuta", astfel apare in Articole contabile si cursul valutar , apoi selectezi (manual) moneda si pui cursul valutar
sau poti ai posibilitatea sa introduci la Jurnal de banca in valuta
:thumbup:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 09 December 2010 - 02:09 PM




#755 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 09 December 2010 - 02:12 PM

nu am reusit sa editez mesajul in timpul cerut, drept urmare revin cu completare pt mesajul anterior: bifand optiunea de mai sus, ai posibilitatea sa operezi direct in "Jurnal de banca-valuta"

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 09 December 2010 - 02:13 PM




#756 Pufyy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 December 2010 - 02:18 PM

Multumesc marra



#757 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 December 2010 - 04:56 PM

Vezi postareamarra_2000, la Dec 9 2010, 03:59 PM, a spus:

pt ionuca:

bifeaza la Configurare societati "Cu operatii in valuta", astfel apare in Articole contabile si cursul valutar , apoi selectezi (manual) moneda si pui cursul valutar
sau poti ai posibilitatea sa introduci la Jurnal de banca in valuta
:thumbup:

Multumesc mult, marra_2000
la Articole Contabile trebuie sa scriu cursul valutar de mana, credeam ca apare automat fiind bifata optiunea Preluare curs valutar din: www.bnr.ro
iar dincolo la Jurnal de banca, nu apare de niciun fel cursul valutar la inreg cu 5121, pt ca nu le inreg la banca in valuta.



#758 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 09 December 2010 - 05:09 PM

Vezi postareaPufyy, la Dec 9 2010, 02:18 PM, a spus:

Multumesc marra

Vezi postareaionuca, la Dec 9 2010, 04:56 PM, a spus:

Multumesc mult, marra_2000
Cu placere!

cursul valutar se preia automat doar la :
-Registrul de casa-valuta (5314)
-Jurnal de banca-valuta (5124)
- Intrari-Iesiri-valuta.
In Articole contabile, se trece manual cursul... :wink:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 09 December 2010 - 05:13 PM




#759 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 January 2011 - 12:00 AM

Va rog sa-mi spuneti daca programul Saga este potrivit pentru o societate care face productie, are 2 depozite si 3 magazine, inclusiv importuri, aproximativ 1000 articole. Din cate am vazut este foarte "prietenos", dar face fata la mai multe gestiuni? Pana acum am lucrat cu Ciel, dar vreau sa-l schimb si trebuie sa aleg intre Saga si Contab sql. Ma mira faptul ca Saga nu apare in topurile softurilor contabile..



#760 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2011 - 07:07 PM

Eu lucrez cu el in comert cu 9 gestiuni si am per total cam 400 intrari si 3000 de iesiri si un numar de 6000 de articole.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL