Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 41

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#801 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 October 2011 - 02:10 PM

Lucrez in programul Saga de la inceputul anului, mai exact pe salarii.
La nr zile concediu de odihnna din "Configurare Salariati" am trecut 25 de zile, exact cate avem cf CIM.
In cursul anului 2011 am evidentiat in pontaj toate zilele de concediul care s-au luat, si aici precizez ca au fost si zile aferente anului 2010.
Scotind raportul din Saga 'Situatie concedii de odihna' observ ca pana acum unii salariati si-au luat mai mult de 25 zile cate am predefinit eu.

intrebare:
este corect asa cum am facut?
sau trebuia la Configurare Salariati sa trec nr de zile ramase aferente 2010 + nr zile pe 2011?

va multumesc mult



#802 Toni Bauman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 October 2011 - 06:44 PM

Pentru orice raspuns de genul asta, cred ca e cel mai bine sa sunati la numarul de telefon mentionat in datele de contact de pe www.sagasoft.ro , pe mine cel putin m-au lamurit in problema mea. Oamenii sunt destul de prompti, si astept cu interes sa imi inchid luna octombrie in softul ala nasol de trebuie sa ii dai recalcule (vezi postul de mai sus)si sa trec la un soft integrat. Pentru probleme mai dificile in ceea ce priveste Saga, va recomand sa-l contactati pe d-l Sorin Nica, de obicei dupa-amiaza il gasiti la sediu daca sunati pe fix.




#803 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2011 - 09:28 PM

Revisal in Saga, tutoriale excelente !

http://www.youtube.c...feature=related

http://www.youtube.c...feature=related



#804 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 November 2011 - 09:30 PM

bravo lor! si eu ma andesc sa il iau de la 01.01.2012



#805 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2011 - 10:26 PM

te asigur ca nu vei regreta !!

eu lucrez cu el de ani de zile si este din ce in ce mai bun, mi-a usurat munca f mult ! nici nu concep sa schimb acest soft cu altul, asa de bine ma impac el !!
a evoluat f mult din 2005 incoace si iata ca echipa Saga a reusit sa mestereasca un program de toata isprava ! merita fiecare leutz, iar lumea de la asistenta e f amabila si receptiva.

parerea mea ... :biggrin:



#806 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 November 2011 - 12:30 AM

multumesc mult, otilia, cu siguranta il voi lua



#807 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2011 - 10:57 PM

Pe langa asistenta au si forum in care se discuta eventuale probleme ale utilizatorilor si nu numai.



#808 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2011 - 10:39 PM

Buna seara,

Ce versiune de Saga s-ar potrivi cel mai bine la o asociatie / fundatie, neplatitor de TVA, emite doar cateva facturi pe luna ptr. cotizatii, cassa, banca, ceva achizitii birotica, telefoanele, gunoiul etc. si 4 salariati.
E cazul de Saga C, sau ar fi suficienta Saga PS?

Merci.

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 22 November 2011 - 10:42 PM

Dan



#809 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2011 - 08:00 PM

Nu are importanta ce documente justificative are asociatia/fundatia. Daca nu este printre cele cateva exceptii care mai pot intocmi evidenta in partida simpla (asociatii proprietari, unitati de cult) atunci evidenta se conduce in partida dubla si SAGA C este cel potrivit.
letalica



#810 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2011 - 01:40 AM

Multumesc mult, Letalica!
Dan



#811 elamoldovan12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 November 2011 - 12:06 PM

Buna ziua,
Poate cineva a intalnit problema mea. Am descarcat Saga PS gratuit si a fost totul OK, imi place dar la o luna din "Intrari" mi-au disparut unele coloane- adaos comercial, pret vanzare (detalile). In manual scrie ca trebuie sa dai click pe cele doua sagetute din partea dreapta a ecranului sa iti apara coloanele ascunse. Dau dar nu se intampla nimic. Sincer nu as vrea sa imi fac contract doar pentru aceasta problena. Pioate ma ajuta cineva. Am setat eu ceva gresit? Ajutati-ma va rog. Multumesc.



#812 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2011 - 01:12 PM

La o sc vreau sa:
a) incetez un contract de munca, cf Saga ultima zi de lucru 29.11.2011, adica maine
b) sa angajez un salariat cu 01.12.2011,
daca trimit maine, 29.11.2011 revisalul cu ambele modificari, este corect? fiind in aceeasi zi cu incetare CIM, respectiv cu doua zile inainte de angajare salariat nou?
Pentru salariatul nou, daca are domiciliul din cartea de identitate intr`un judet, iar firma la care e angajat e din Bucuresti, ce casa de sanatate trec ? cea din judet sau poate fi CASMB? pentru inginer constructor, salariul minim e 670*2=1340?

Alta situatie:
Se poate angaja un salariat cu 8 ore zilnic pe durata determinata de 6 luni? motivul ar fi Codul Muncii art 82 lit b - cresterea activitatii firmei
Unde se specifica in revisal durata determinata? trebuie anuntat la ITM?
Pentru cod COR clasa 7 ex jonctor, salariul minim poate fi 670 lei? salariatul avand certificat de absolvire a scolii de ucenici, meseria jonctor, pe care am gasit`o la clasa 7.

Cum se opereaza in revisal un act aditional cu Saga, de ex modificare timp de lucru de la 2 ore zilnic la 8 ore pe luna si modificare salariu? daca modificare este cu 01.12.2011, revisalul se trimite in 19 zile lucratoare incepand cu 02.12.2011?

Multumesc



#813 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2011 - 02:47 PM

Ai modificat elemente in configurarea societatii.
Pentru a putea introduce adaosul comercial la intocmirea NIR trebuie sa ai bifata optiunea "evaluare marfuri la pret de vanzare cu TVA".
letalica



#814 elamoldovan12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 November 2011 - 08:04 PM

Multumesc mult letalica!!!



#815 CONTAR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 29 January 2012 - 04:29 PM

am si eu o intrebare....
am primit zilele trecute facturi din luna a 5 a...si mi s a mai zis ca e foarte probabil sa mai primesc astfel de facturi. Pentru a mi usura mie munca ...cum as putea inregistra in luna a 12 a facturile din a 5a si sa mi apara si in jurnal?

multumesc



#816 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2012 - 11:17 PM

Vezi postareaCONTAR, la 29 January 2012 - 04:29 PM, a spus:

Am primit zilele trecute facturi din luna a 5 a...si mi s a mai zis ca e foarte probabil sa mai primesc astfel de facturi. Pentru a mi usura mie munca ...cum as putea inregistra in luna a 12 a facturile din a 5a si sa mi apara si in jurnal?
In ecranul de intrari ai in sectiunea de sus o ultima coloana, numita "data document" - dupa "neachitat".
Acolo introduci data documentului.
Vezi si discutia de aici pe tema asta.

Have fun!

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 30 January 2012 - 11:19 PM

Dan



#817 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 11 February 2012 - 12:01 PM

http://www.youtube.c...eature=youtu.be

http://www.youtube.c...feature=related



#818 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2012 - 10:24 PM

Ce vrea sa fie acest lucru ?
Reclama mascata la programul Saga ?



#819 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 13 February 2012 - 11:37 PM

Florin>
Mi-am permis sa pun respectivele tutoriale, doar pentru ca am vazut ca exista precedent.Daca sunt considerate lipsite de importanta, ba chiar reclama comerciala, rog moderatorii sa stearga respectivul post.



#820 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2012 - 12:07 AM

Lipsite de importanta nu sunt.
Dar trebuia sa lasi macar un mesaj ca nu faci reclama neautorizata la Saga.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL