Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate punct de lucru - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate punct de lucru

3 replies to this topic

#1 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2006 - 03:01 PM

Cf OMF 1752/2005, pct 12 din Reglementari spune:

"12. Subunitatile fara personalitate juridica, care apartin persoanelor juridice cu sediul sau domiciliul in Romania organizeaza si conduc contabilitatea proprie la nivel de balanta de verificare, fara a intocmi situatii financiare."

Am urmatoarea situatie: un punct de lucru in acelasi sector cu sediul social, are cod fiscal distinct( mai mult de 5 salariati), dar nu are cont bancar distinct..(firma n-are destui bani ca sa-i imprastii la n banci, si mi-e si mai comod asa) Toate actele vin la sediu si acolo se inregistreaza pana acum cel putin se intocmea o singura balanta pt sediu+ pctul de lucru.Nici macar registru de casa nu avea tinand cont de faptul ca n-avea cont bancar, platile cu cash se faceau cu bani trimisi de la sediu.
Tinand cont de pct 12 din Reglementari m-am decis sa intocmesc 2 balante cate una pt fiecare inregistrand transferurile prin 481.
Pt numerar
sediu 481=5311
pct lucru 5311=481
Factura chirie afer pct lucru:
pct lucru 612=401 100
4426=401 19
401=481 119
iar la sediu:
481=401 119
401=5121 119
Acum am doua probleme:
1. facturile aferente punctului de lucru( de curent, chirie, telefon etc) vin toate pe numele firmei nu pe firma-punct de lucru, fiindca la momentul incheierii contractelor in cauza nu se punea problema asta; asta se poate rezolva incepand din februarie 2006 cu cereri + bataia de cap aferenta, dar nu si pe ianuarie. Deci nu stiu daca-i corect sa le inregistrez la pct -ul de lucru... Cum ar trebui procedat?
2.Dintr-un raspuns al lui Lorenzo am priceput ca balantele societatii si punctului sau de lucru se insumeaza in timp ce a unei societati si filiala sa se consolideaza. Nu stiu care-i diferenta ma poate lamuri cineva?
Practic nu stiu cum o sa insumez balantele, programul meu nu-mi permite asta dar ... ma rog ... o sa vad

Multumiri anticipate celor care ma lumineaza!



#2 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 02 February 2006 - 05:38 PM

GABRIELAD a spus:

.....am priceput ca balantele societatii si  punctului sau de lucru se insumeaza in timp ce a unei societati si filiala sa se consolideaza. Nu stiu care-i diferenta ma poate lamuri cineva?
Ai aici un mic exemplu de consolidare a conturilor

Fisiere atasate





#3 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 02 February 2006 - 11:10 PM

Am sesizat si eu formularea din OMF 1752 si am intrebat la Brasov.
Mi s-a raspuns ca e valabil numai pt. subunitatile fara pers.jur. (adica nu e valabil pt.filiale, care au pers.jur. si intocmesc propriul bilant) ci pt. subunitatile de tip sucursala, agentie, nu si pt. pcte de lucru.
Ar fi culmea sa facem balanta la fiecare pct. de lucru.
Exprimarea e cam nefericita pt. ca se intelege orice.
Logica spune ca e valabil numai pt.subunitatile inregistrate la Reg.Com., cu exceptia filialelor.

Sunt in pregatire la MFP niste monografii exemplificative pt. noile reglementari. Poate acolo vom afla raspunsul.



#4 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2006 - 12:33 AM

Sper sa fie asa numai ca intr-adevar din OMF 1752/2005 pct 12 nu reiese ca ar exista exceptii(vezi punctele de lucru).
In ce priveste inregistrarea la Reg.Comertului credeam ca toate punctele de lucru se inregistreaza la R.C., numai inregistratea fiscala fiind obligatorie doar daca nr. salariatilor este >= 5(Pct-ul nostru de lucru este inregistrat la Reg Comertului).
Inteleg ca deocamdata las lucrurile asa cum sunt, poate apar norme( cand oare ca azi suntem deja in 03.02.2006 ) ?

Cand spui ca balantele se insumeaza asta inseamna ca soldurile initiale si rulajele se insumeaza rezultand un sold final-suma a contului X ?

Mii de multumiri lui DanL si Lorenzo!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL