Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006

200 replies to this topic

#41 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 10 February 2006 - 09:50 AM

Eu am inteles ca data angajarii respectiv plecarii se refera la angajarea si plecarea din societate nu si la CM. Daca este in CM el tot la mine este.
Si atunci fac 2 inregistrari: una cu S si data plecarii din luna ian. si una cu CM si data angajarii in luna ian., si luna urmatoare ii trec data angajarii ?
Iar cu CIC , cei de la ITM vor sa fie pe statul de plata (am inteles ca si somajul cu zile suspendate)



#42 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 10 February 2006 - 09:56 AM

marius_good a spus:

salut,cred ca s-a strecurat o greseala:
hai sa punem si inregistrarile.
asa este bine:


641 - 421 - fond. salarii
421 - 4372 - 1%
421 - 4313 - 6,5% este corect 421 = 4314
421 - 4312 - 9,5%
6453 - 4314 - 7% este corect 6453 = 4313
6452 - 4371 - 2,5%
6451 - 4311.1 - 19,75%
6451 - 4311.2 - 0,75%
6453 - 4381 - cota accidente este corect 6458 = 4381 sau 6458 = 4311.X
635 - 447 - 0,75 itm
421 - 444 - impozit venit din salarii

eu asa fac inregistrarile...


are ceva daca am inversat 4313 cu 4314. si inca ceva - deci 0,75% pentru c.m. se inregistreaza - 6451 - 4311.1 - eu asa am facut.




#43 mirceapavel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 10 February 2006 - 12:37 PM

Cum facem pana la urma cu CIC, il trecem pe stat si facem declaratii ?
Eu stiam ca se ocupa Directiile teritoriale de munca de aceste cazuri, de ce sa le mai trecem pe state.
Dupa ce ne luam dupa legi sau dupa vorbele doamnelor de la ghiseu care cred ca habar n-au ce vorbesc. Inca nu au toate programele necesare declaratiilor si noi trebuie sa ghicim cum trebuie facut.

Anexa 1.3 si anexa explicativa 1.4.1 pentru raportarea concediilor si indemnizatiilor pentru cresterea copilului conform OUG nr.148/2005 de catre Directiile Teritoriale de Munca, Solidaritate Sociala si Familie si de catre unitatile din sectorul de aparare, ordine publica si siguranta nationala, platitoare a acestei indemnizatii in temeiul art.29 din OUG nr.148/2005

La somaj se trec pe declaratii CIC cu zile suspendate ? Asa era pana acum dar nu au noua varianta de program cred ca de o saptamana tot incerc sa copiez programul dar " site-ul este in reconstructie"

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum ati procedat



#44 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 11 February 2006 - 04:12 PM

[quote="mirceapavel"]Cum facem pana la urma cu CIC, il trecem pe stat si facem declaratii ?
Eu le trec in stat cu zero peste tot si nu le declar nicaeri. Nici macar la somaj cu zile suspendate. Si nici pana acum nu le-am declarat. Pentru ca am avut o soc cu o singura persoana in CIC si cand am facut decl la somaj cu zile suspendate mi-a respins declaratia (la sect 6).



#45 morardan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:zalau
  • Interests:conta

Postat 11 February 2006 - 04:28 PM

conform legii somajului bla bla bla stagiu de cotizare la bugetul de somaj sint cuprinse si zilele de medical de ci 330 *1/100 = 3
am avut control si stiu asta ....
inspectorul spunea si daca lucreaza 2 zile si pleaca la alta firma se socoteste 1 /100*330 la fiecare ...eu calculez doar pentru total zile 2 cind pleaca ... e o aberatie sa platesc somaj pentru toata luna ...

In rest mai vedem cu bazele de caclul, astia chiar nu sint in tema

Apropo uitat-te la aberatiea din anexa 4 de la cass ...la persoane care ies din societate trebuie trecut Cf pentru ultima loc de munca, de parca nu societatea raportaore il da afara ....hahahahaha



#46 simonel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:

Postat 11 February 2006 - 05:34 PM

szega a spus:

Stat de plata pentru 2006 actualizat

Fond CAS Firma
Fond Salar Realizat (Orele lucrate+Conc.Odihna+Spor,etc)
Procent = 30% - 9,5% - 0,75 % = 19,75 %
-se scade Ajutor Deces ; se scade Sanataea pt. FAAMBP
Sanatate din FAAMBP
Pentru zile FaamBp = (2*salar minim*6.5%*zile Faambp/Zile de lucru luna)

Fond Accidente de Munca
Fond Salar Realizat (Orele lucrate+Conc.Odihna+Spor,etc)
Procent = conform Cod CAEN
Din suma obtinuta se scade suma de Fond Accidente suportata de FAAMBP

Fond CAS Angajat
Salar Realizat + (Salar Minim * Zile Conc.Medical/Zile lucr.luna)
Procent = 9,5 %

Fond Somaj Angajat  
Salar incadrare *(zile lucrate + zile CO + zile CM ) / zile lucr. Luna
Procent = 1 %

Fond Somaj Firma  
Fond Salar Realizat + Conc.Medical platit de Firma + Fond Accidente platit de Firma
Procent = 2,5 %

Fond Sanatate Angajat
Salar realizat + C.Odihna  
Procent = 6.5 %

Fond Sanatate Firma
Fond Salar Realizat + Conc.Medical platit de Firma + Fond Accident de Munca platit de Firma
Procent = 7 %

Fond Sanatate 0,75 % pt. caz Bola
(Fond Salar Realizat+Conc.Medical pl.de Firma+Fond FAAMBP pl.de Firma)* 0,75 %  
Din care se scade suma de Concediu Medical. Sup de Sanatate

[u][b]Exemplu
am un Angajat care
in  luna Ianuarie 2006 (21 zile lucratoare) a lucrat :
-10 zile in care a realizat un salar brut de 400 lei
-6 zile Conc.Medical din care 2 platite de Angajator (50 lei) si 4 zile platite din BASS (100 lei)
-5 zile Accidente/boli profesionale din care 3 zile platite de Angajator (80 lei) + 2 platite din FAAMBP (40 lei)
Procent conform Cod Caen = 0,776 %

Sanatate din CAS pt. Faambp = 2*330*6.5%*5/21   =   10
CAS Firma      :  400 * 19,75 % = 79 -10                 =   69  
Acc.de Munca  :  400 * 0,776 % = 3 lei – 40 lei         = - 37 (de Recup.)
CAS Agajat     :  400 * 9,5% + (330 * 6 / 21)*9,5 % =   47  
Somaj Angajat:  (330 * 10 / 21 ) * 1 %                    =    2
Somaj Firma    :  (400+80+50)= 530 * 2,5 %           =   13
Sanatate Firma :  (400+80+50)= 530 * 7 %             =   37  
Sanatate 0,75 %:  (400+80+50) * 0,75% = 4 - 100  = - 96 (de Recup.)
Sanatate Angajat: 400 * 6,5 %                                =   26
Impozit Salar …670 –47 –2 -26 = 595 – ded.250 = 345 * 16% =   55
Camera de Munca  …530 * 0,75 %                           =    4


Poti sa-mi spui si mie in decl.100 la ce rand corespunde acuma Sanatate din CAS ?



#47 mirceapavel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 February 2006 - 08:55 PM

pentru CIC eu stiu ca nu s-a platit nicodata 1% deoarece nu poate intra in somaj atata timp cat este in CIC daca a lucrat o zi sau 2 da, ii calculez somaj aferent zilelor lucrate



#48 goreXP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2006 - 01:32 PM

Sanatate 6,5% la CM (vezi oug150+norme) se mai datoreaza cu plata din alte surse (cas) numai in cazul CM pentru acc.de munca si boli profesionale si se raporteaza pe D100 la rd42 (care in 2006 are o alta denumire, are un al cod de evidenta si un alt IBAN).



#49 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 12 February 2006 - 06:11 PM

ART. 27 LG 76
(1) Angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, in cota de 1%, aplicata asupra salariului de baza lunar brut, pentru asiguratii prevazuti la art. 19 lit. a)-d) sau, dupa caz, pentru asiguratii prevazuti la art. 19 lit. e), asupra veniturilor brute lunare realizate.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica pe perioada in care raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19, sunt suspendate potrivit legii, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile.
--------------
Alin. (2) al art. 27 a fost introdus de LEGEA nr. 107 din 7 aprilie 2004 publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19 aprilie 2004.



#50 nelly2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 14 February 2006 - 12:34 PM

Buna la toata lumea!
Intrebarea mea este la suma se aplica cei 0,75% (contrib.pt concedii si indemnizatii-nu aveau ce altceva sa mai gaseasca!!!), la fondul de salarii brut lunar? sau ca si somajul (1%) care se aplica la salariul brut de incadrare (chiar daca nu are luna lucrata in totalitate!)?!??! Caci am ametit cu atitea schimbari si procente si procentute.... :smt067
Va multumesc... si o zi de ...refaceri...cit mai buna!!!



#51 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 14 February 2006 - 02:26 PM

Se aplica la fondul de salarii brut lunar... (Nu ca 1% somaj)
(se includ indemnizatiile platite de angajator)



#52 mirceapavel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 14 February 2006 - 02:30 PM

ana_c
in fond salarii brut intra boala unitate sau cu medicale (indiferent cine le suporta) ?



#53 Zuz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 14 February 2006 - 03:38 PM

Intrebare de profan :
De ce se scade sanatate pt FAAMBP din CAS Firma si nu din FAAMBP ?
Din cate am vazut si in programul de CAS sanatate pt FAAMBP se scade tot din FAAMBP .



#54 nelly2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 14 February 2006 - 04:24 PM

ANA C multumesc frumos! :)



#55 ioana panescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:brasov

Postat 14 February 2006 - 05:21 PM

Eu am urmat de curand un curs de insp. resurse umane si ni s-au predat inclusiv "retinerile" de catre o doamna de la AJOFM si citez: " .... contributia de 1% pt somaj se plateste la salariul de incadrare. In lunile in care raporturile de munca/serviciu se stabilesc, inceteaza, se suspenda sau se reiau dupa suspendare 1% se calculeaza proportional cu timpul lucrat in luna respectiva". Concediile medicale platite de societate nu reprezinta perioade de suspendare.
Deci, intr-o luna cand persoana este in conced med, 1% se calc la salariul de pe Carnetul de Munca, nu dupa cel realizat (in functie de ore lucrate, sporuri etc.) la fel ca la celelalte contributii. Exemplul dat de szega este "deformat": nu ai cum sa ai doar doua zile CM suportat de angajator si mai multe din restul fondurilor.
Daca tot dam exemple, nu s-ar putea sa fie cat mai conforme cu realitatea?
Cu scuzele de rigoare daca am suparat pe cineva.



#56 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 15 February 2006 - 09:52 AM

ioana panescu a spus:

Deci, intr-o luna cand persoana este in conced med, 1% se calc la salariul de pe Carnetul de Munca, nu dupa cel realizat (in functie de ore lucrate, sporuri etc.) la fel ca la celelalte contributii. Exemplul dat de szega este "deformat": nu ai cum sa ai doar doua zile CM suportat de angajator si mai multe din restul fondurilor.
Daca tot dam exemple, nu s-ar putea sa fie cat mai conforme cu realitatea?
Cu somajul remarca e corecta. Adica il calculeza la toate zilele inclusiv medicalele. Daca CM depaseste 30 de zile nu se mai calculeza si deasemenea or cate zile ar fi fost daca era in sarcina sau lehuzie.
Ar putea sa aibe aceasta configuratie de zile CM daca certificatul cu boala "normala" era in continuarea unuia de luna trecuta iar cel cu acc.sa fie din luna curenta.



#57 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 16 February 2006 - 08:07 AM

ioana panescu a spus:

Exemplul dat de szega este "deformat": nu ai cum sa ai doar doua zile CM suportat de angajator si mai multe din restul fondurilor.
Daca tot dam exemple, nu s-ar putea sa fie cat mai conforme cu realitatea?
Cu scuzele de rigoare daca am suparat pe cineva.

De suparat nu cred ca ai suparat. Dar poti fi mai atenta. Ia exemplu:
Firma cu 9 angajati, suporta primele 7 zile de concediu medical angajatorul. Luna anterioara a avut concediu 5 zile un angajat. Luna asta are concediu in continuare 10 zile. Automat primele 2 zile le suporta angajatorul si restul de 8 din CCI. Mi se pare destul de reala situatia si cred ca chiar am avut un caz similar anul trecut.



#58 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 February 2006 - 12:33 PM

Deducerea personala este de 250 RON daca are venituri < 1000 RON sau mai mica (este o formula la programul de fise fiscale 2005) si se acorda in limita venitului realizat - nu conteaza daca are 2,3.... ore in norma de lucru, dar conditia este sa declare unde are functia de baza.
Daca iti da 0 la impozit datorat de salariat, in declaratie 100 pui 0 la impozit datorat de societate.



#59 Catalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2006 - 08:16 PM

Buna seara,
In legatura cu contarea comisionului pentru concedii si indemnizatii (0.75%) de ce 6453 la 4381? Ca el se retine din Cas firma. Nu ar trebui
6453=4311 20.5% cas
4311=4311.x 0.75% comis pt indemnizatii
Multumesc pt lamuriri



#60 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 01 March 2006 - 08:14 AM

Catalina a spus:

Buna seara,  
In legatura cu contarea comisionului pentru concedii si indemnizatii (0.75%) de ce 6453 la 4381? Ca el se retine din Cas firma. Nu ar trebui
6453=4311 20.5% cas
4311=4311.x  0.75% comis pt indemnizatii
Multumesc pt lamuriri

S-a disuctat pe nu stiu cate topicuri. Vezi si comunicatul Casei Nationale de Pensii din 18.01.2006. 0.75% este o contribuitie care se caluleaza si se varsa separat in FNUASS. Cota de CAS este cea care s-a dedus cu 0.75% (19.5%=30-9.5-0.75). Contributia de concedii si indemnizatii nu se mai deduce de nici unde. Din CAS, daca vezi si noul program de raportare a evidentei asiguratilor se mai deduc doar ajutorul de decesa si indmenizatiile aferente concediilor pentru accidente de munca si boli profesionale






Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL