Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legea 507/17.11.2004 pt aprobarea OG 94/2004 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


legea 507/17.11.2004 pt aprobarea OG 94/2004

78 replies to this topic

#61 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 14 December 2004 - 09:33 AM

Viorache ....vad ca oricat de bine argumentat ti se raspunde ...tu chiar nu vrei sa intelegi..
cluj napoca



#62 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2004 - 09:42 AM

SIMPLU: pt. ca se poate plati FRAGMENTAT PRIN BANCA !!!!!!!!!!!!!
Daca nu ar fi specificat "fragmentate in numerar" ci doar "fragmentate", insemna ca trebuia sa achiti toata fact. o data. Asa, n-ai voie sa o platesti partial CU NUMERAR, dar ai voie sa o platesti partial PRIN BANCA !!!
Mare lucru de inteles, mai fratilor.... Insistati atata pe acceasi problema... Daca nici acum nu e clar... Cititi si voi legea aia cap-coada, dar mai cu atentie!!!




#63 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2004 - 09:51 AM

Cecilia, m-au disperat viorache si altii ca el/ea. Dupa 4 pagini de raspunsuri si comentarii pe subiect, ei tot o tin pe-a lor ! Pt. Dumnezeu !!!
Si zici sa nu fii nepoliticos, dar e, deja, "peste poate"...



#64 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 14 December 2004 - 10:12 AM

Otilia......toata stima!!!!!!!!!!!!!!!!
cluj napoca



#65 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 14 December 2004 - 12:04 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

ConDor a citat gresit legea , dar nici tu n-ai sesizat greseala (dupa atata timp si discutii) ! E vorba de plati fragmentate in numerar, pt. fact. > 50 mil. Evident, poti plati fragmentat PRIN BANCA !!!!!
o zi buna.

Otilia, nu am citat legea ci m-am referit la ea.Evident, in acest context, ma refeream strict la platile in numerar, chiar daca nu am mai subliniat acest lucru.
Dar ady_ro nu cred ca a fost indus in eroare de cele afirmate de mine, ci pur si simplu a sesizat un fapt extrem de simplu, ca era mult mai lesne de inteles si de lipsit de interpretari, daca in lege se mentiona clar ca este interzis a se plati in numerar facturile care depasesc 50 respectiv 100 milioane (ceea ce implicit rezulta) fara a mai adauga cuvantul fragmentat, care provoaca "deruta"...Asa ca trebuie sa privim cu intelegere, chiar daca devine enervant, pe unii membrii ai forumului care inca nu sunt lamuriti si pun intrebari legate de acest subiect.



#66 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2004 - 12:29 PM

ConDor a spus:

...Asa ca trebuie sa privim cu intelegere, chiar daca devine enervant, pe unii membrii ai forumului care inca nu sunt lamuriti si pun intrebari legate de acest subiect.

Draga ConDor, daca ei ar avea bunavointa sa citeasca toate comentariile facute aici pe acest subiect, vreau sa cred ca nu ar mai avea motive sa fie derutati. Problema lor a devenit enervanta dupa aproape 60 de raspunsuri date aici ... si degeaba pt. ei. Sigur ca trebuie sa privim cu intelegere pe unii membrii ai forumului care au nelamuriri, in general vorbind, si crede-ma ca am rabdare sa explic fiecaruia nu doar o data (si asta se poate vedea in mesajele mele), dar, in acest caz, parca e prea mult ... si total neconstructiv !

O zi frumoasa.



#67 ConDor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica

Postat 14 December 2004 - 12:48 PM

Draga Otilia, mersi la fel !

P.S. Si eu cred ca ar fi cazul sa nu mai existe neantelegeri si intrebari legate de acest subiect ...



#68 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 14 December 2004 - 06:05 PM

Este f buna observatia ta finala cu privire la soldul casei vis a vis de organele de control.Trebuie sa retinem si noi,dar mai mult patronii ca ce e scris trebuie sa si existe in casa.
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#69

  • Guests

Postat 17 December 2004 - 05:36 PM

Salut.Ma numesc Dana, am 35 de ani, si doresc sa particip si eu la aceste consultante care m-au surprins in mod placut, pentru a-mi perfectiona cunostintele.Astept instructiuni de participare. Multumesc anticipat.



#70 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 17 December 2004 - 09:31 PM

Iertati-ma ca intreb, va rog, dar in buna traditie a legislatiei, nu cumva s-a revenit la reglementarea anterioara (O.G. 15/1996 cu modificarile si completarile ulterioare), adica s-a revenit la plafonul de casa de 20.000.000 lei? Sunteti siguri?



#71 ady_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 18 December 2004 - 11:07 PM

Actul prin care înceteaza existenta unei norme juridice se numeste ABROGARE. Ea poate fi:
1. Abrogare expresa direct când într-un act normativ nou se arata în mod expres ca actul normativ anterior sau doar unele articole se abroga.
2. Abrogare expresa indirect când legea noua se limiteaza sa mentioneze ca dispozitiile anterioare contrare prevederilor ei se abroga, fara a se mentiona direct actul normativ sau articole care se abroga.
3. Abrogare tacita când noul act normativ nu abroga expres pe cele vechi, dar prin regulile pe care le prescrie se abate de la vechea reglementare. Abrogarea tacita este o manifestare de vointa a organelor statului ce emit actul normativ, care chiar daca nu contine o clauza expresa de abrogare poate fi considerat act de abrogare prin conduita contrara impusa.
4. Caderea în desuetudine reprezinta încetarea efectelor unei norme neabrogate, dar care îsi înceteaza aplicarea, întrucât relatiile sociale pe care le reglementeaza sunt depasite
In toate legislatiile exista si norme a caror actiune este determinata în timp. Acestea sunt legile temporare, adica au numai o anume durata de existenta.
Au un caracter temporar actele normativecare sunt elaborate pentru anume situatii provizorii: stare de razboi, calamitati naturale, iar o data cu încetarea conditiilor care au determinat aparitia lor, este firesc sa iese din vigoare si actele de reglementare ale acestora.

Intrebarea este ce fel de abrogare este in cazul articolelor din legea 507 :roll:



#72 ady_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 18 December 2004 - 11:28 PM

Pe de alta parte...
un dictionar juridic spune:
abrogare: anulare, desfiintare a unui act normativ.

abrogare expresã: desfiintarea vechiului act normativ este precizatã în mod direct

abrogare tacitã: reglementãrile din noul act normativ sunt incompatibile cu prevederile anterioare

in aceste conditii, as spune ca s-a eliminat plafonul de casa



#73 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 22 December 2004 - 10:40 PM

Subiectul acesta a fost definitiv clarificat in sensul ca se admit plati numerar <50 mil. lei restul fara numerar.
Vezi subiectul " Norme pentru aplicarea art 5 si 6 OG 15/1996"



#74 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 14 January 2005 - 12:34 PM

am o factura de 500.milioane catre pers fizica in data de 03.09.2004 ...persoana respectiva imi plateste fragmentat....
ce parere aveti ... e vreo pb?
parerea mea e ca nu... nu e vb in lg.507 de pers fizice..
dar sunt pareri impartite pe aici.
astept si opinia voastra
cluj napoca



#75 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 17 January 2005 - 11:35 AM

cecilia,precizarile nu se refera la plati catre persoane fizice iar incasarile de la orice persoana fizica in orice suma (peste 50 mil.lei) nu intra sub incidenta legii.Deci,puteai sa-i incasezi toata suma odata -500 mil.leiSucces!!!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#76 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 18 January 2005 - 09:33 AM

stiu ca puteam .... dar nu putea el...
multumesc ptr raspuns..stiam ca legea nu se refera decat la pers juridice dar a venit cineva de la finante cu ideea asta si am zis ca nu strica sa mai pun o intrebare in plus.
cluj napoca



#77 raluca gavril

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:mizil

Postat 04 February 2005 - 08:19 AM

IN M.O. PARTEA I, NR. 1224/20.12.2004 LA NORME METODOLOGICE SCRIE:
"PERSOANELE JURIDICE POT ACHITA FACTURILE CU VALORI CARE DEPASESC PLAFONUL DE 50.000.000 LEI CATRE FURNIZORII DE BUNURI SI SERVICII ASTFEL: 50.000.000 LEI IN NUMERAR, SUMA CARE DEPASESTE ACEST PLAFON PUTAND FI ACHITATA NUMAI PRIN INSTRUMENTE DE PLATA FARA NUMERAR"
SE PARE DOAMNA ALUPEI CA TOTUSI NU ERA FOARTE CLAR TEXTUL LEGII. VA MULTUMESC!



#78 cerc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 19 July 2006 - 02:02 AM

"ALUPEI OTILIA" a spus:

"viorache" a spus:

Legea imi permite achitarea in numerar de maxim 50.000.000 lei. Apoi imi interzice achitarea fragmentata in numerar pentru facturi mai mari. Citit in context devine evident ca pot plati 50 mil. in numerar iar diferenta fara numerar.
V-am convins?

Din pacate, NU ! Gresesti daca faci asa si controalele pe care le vei avea de acum inainte iti vor arata asta! Am si confirmarea Garzii Financiare pe acest subiect, asa ca te sfatuiesc sa-ti reconsideri interpretarea legii...
Succes !

Doamna Otilea se pare ca 90% este un procent cam mare pentru Dumneavoastra...cu tot cu menajamente si cu susmentionata confirmare:roll: ... si mai aveti si dreptate cateodata, Garda Financiara chiar apartine genului feminin :oops: . Hehehe, atunci cand dati sfaturi imperative sunteti "eu" iar atunci cand cautati o justificare cat de mica sunteti "noi"...asta nu este prea etic.



#79 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2006 - 02:34 AM

cerc a spus:

Doamna Otilea se pare ca 90% este un procent cam mare pentru Dumneavoastra...cu tot cu menajamente si cu susmentionata confirmare:roll:  ... si mai aveti si dreptate cateodata, Garda Financiara chiar apartine genului feminin :oops: . Hehehe, atunci cand dati sfaturi imperative sunteti "eu" iar atunci cand cautati o justificare cat de mica sunteti "noi"...asta nu este prea etic.
stiti bancul cu ursul ?
*garda financiara nu apartine genului feminin, ci celui masculin, angajatii ei sunt numai barbati... (aaa... dar va refereati la substantiv, nu ? :lol: :lol: )
*luati toate mesajele scrise pe forum - avand ca subiect platile fragmentate in numerar, faceti corect adunarea si proportia si o sa iasa procentul asa cum am zis, daca nu si mai mare; cat despre etica ... ati dat dovada ca sunteti ultima persoana indreptatita sa vb despre asta...
*inca o dovada in acest sens este tocmai ce faceti aici, mesajul pe care mi l-ati citat e f. vechi (04.12.2004 ), postat de mine in perioada in care legea se aplica asa cum am zis (normele au aparut pe 20.12.2004), iar nu m-ati nimerit... inca n-ati obosit ?
*oricat ati dezgropa mortii, nu veti reusi sa dovediti decat ce v-am zis eu in alt topic, prietenii stiu care...

haideti, ca incepeti sa ma distrati deja... :lol:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL