Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legea 507/17.11.2004 pt aprobarea OG 94/2004 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


legea 507/17.11.2004 pt aprobarea OG 94/2004

78 replies to this topic

#1 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 November 2004 - 04:43 PM

A mai citit cineva Legea 507? Voi ce intelegeti ca nu mai avem restrictie la sold?

Astept cu nerabdare parerile voastre!!!!

OG 94/2004
2. Alineatul 6 al articolului 5 va avea urmatorul cuprins:
"Sumele in numerar aflate in casieriile proprii ale persoanelor juridice nu pot depasi la sfarsitul fiecarei zile plafonul de 50.000.000 lei. Se admite depasirea acestui plafon numai cu sumele aferente platii salariilor si a altor drepturi de personal, precum si altor operatiuni programate, pe baza de documente justificative, cu persoane fizice pentru perioada de 3 zile lucratoare de la data prevazuta pentru plata acestora. Prevederile prezentului alineat nu se aplica unitatilor bancare, ale Trezoreriei Statului, de asigurari si financiare."
Lg 507/2004
12. La capitolul II sectiunea a 2-a articolul II, punctul 2 va avea urmatorul cuprins:
"2. Alineatele 6 si 7 ale articolului 5 se abroga."




#2 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 23 November 2004 - 05:49 PM

Am intrat acum pe forum ca sa ma lamuresc si eu... Nu stiu ce s-a intamplat. Totusi inca nu e 1 aprilie. Inseamna ca o sa pot tine in casierie 500.000.000 lei si chiar mai mult.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2004 - 01:39 PM

Dragilor,

Dupa parerea mea, Iliutza are dreptate. Daca s-ar fi dorit revenirea la plafonul de casa vechi = 20 mil. ar fi trebuit sa se spuna in Legea 507 astfel:
" 12. La capitolul II sectiunea a 2-a articolul II, punctul 2 SE ABROGA."
si atunci intelegeam acea revenire la plafonul anterior. In formularea pe care o are art. 12 din L. 507 eu inteleg ca s-a abrogat cu totul plafonul de casa. Pe la ora 16 voi reveni cu un telefon la D.G.F.P. Bucuresti si va tin la curent.
O zi buna tuturor.



#4 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 24 November 2004 - 01:50 PM

Iata textul legii:
11. La capitolul II sectiunea a 2-a articolul II punctul 1, litera c) a alineatului 2 al articolului 5 va avea urmatorul cuprins:
"c) plati catre persoane juridice an limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise an limita unui plafon zilnic an suma de 50.000.000 lei. Sunt interzise platile fragmentate an numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plati catre o singura persoana juridica an limita unui plafon zilnic an numerar an suma de 100.000.000 lei, an cazul platilor catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate si functioneaza an baza legislatiei an vigoare. Sunt interzise platile fragmentate an numerar catre astfel de magazine, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 100.000.000 lei."
12. La capitolul II sectiunea a 2-a articolul II, punctul 2 va avea urmatorul cuprins:
"2. Alineatele 6 si 7 ale articolului 5 se abroga."
Interesant......
[/quote]
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#5 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 24 November 2004 - 01:55 PM

Nu mai exista plafon de casa. Legea e asa cum ai inteles-o adica se abroga articolele privitoare la plafonul de casa



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2004 - 02:05 PM

11. La capitolul II sectiunea a 2-a articolul II punctul 1, litera c) a alineatului 2 al articolului 5 va avea urmatorul cuprins:
"c) ......... Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. "
Deci "furnizorii de bunuri si servicii" , ocazie cu care s-au incheiat si interpretarile privind posibilitatea platilor fragmentate ale facturilor emise de furnizorii de marfa... problema discutata pe forum acum aprox. 1 luna, in alt topic. Va mai amintiti ? Ce-mi place cand am dreptate, Adrian ! :P
Dar de ce n-au formulat-o asa de la inceput, ei stiu... Nu s-ar mai fi nascut atatea interpretari privind produsele finite...



#7 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 November 2004 - 02:43 PM

Multumesc mult pentru pareri!!!!!
E bine sa ai cu cine te consulta.
Totusi mi se pare ciudat ca scot plafonul de casa pentru care au dat atatea amenzi si puteau sa mai dea. In felul asta au micsorat veniturile bugetare. Dar se pare ca au facut si ei un lucru bun.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2004 - 02:49 PM

Multumiri, Ioana, pt. deschiderea subiectului ! Ai fost pe faza !
Ai dreptate cand spui ca e ciudata ridicarea plafonului de casa; eu nu gasesc, la repezeala, alt motiv decat cel electoral... Sigur ca, de la o suma in sus, tot va trebui sa se depuna banii in banca pt. ca au ramas limitate platile in numerar, dar macar am scapat de stresul plafonului de casa, fapt foarte bun mai ales pt. cei cu caserii la punctele de lucru.

O zi buna.



#9 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 24 November 2004 - 02:54 PM

Nu am citit inca Leg.507/2004 de aprobare a OG 94/2004,dar daca suna asa cum a spus Ioana_R inseamna ca plafonul de casa poate fi oricat,adica nu ma poate fi sanctionabil indiferent ce suma este in casa.E,ok!



#10 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2004 - 03:08 PM

Buna,
Cred ca nu e chiar asa!
Legea 507/2004 aproba si modifica OG.94/2004 care, reglementeaza (modifica si completeaza) mai multe acte normative, printre care este si OG.15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare.
De fapt, alin.6 si 5 ale art.5 din OG.15/1996 sunt abrogate prin Legea 507/2004.
Ca de atatea ori, trebuie sa apara un intreg lant de modificare la modificare modificata a ... ordonantei, de nu mai intelege nimeni. Trebuie sa mergi de la coada la cap ca sa-i dai de urma (daca reusesti).
Ada



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2004 - 03:36 PM

SANDA ILIUTA a spus:

Buna,
Cred ca nu e chiar asa!
....De fapt, alin.6 si 5 ale art.5 din OG.15/1996 sunt abrogate prin Legea 507/2004......

Cum crezi tu, Ada, "ca nu e chiar asa!" ? Ce vrei sa spui ? Daca accepti ca alin. in discutie au fost abrogate, la ce te gandesti cand ai indoieli privind eliminarea plafonului de casa ?
http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#12 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 November 2004 - 03:39 PM

Eu cred totusi ca abroga alin 6 modificat cu OG 94 si alin 7 din lg 15/1996.
Pentru ca modifica cu totul cum se vede "La capitolul II sectiunea a 2-a articolul II, punctul 2 va avea urmatorul cuprins", deci va fi schimbat cu ce scrie in lege si nu se adauga la ce a fost deja scris in OG 94. Si chiar daca se aboga alin 6 si 7 din lg 15/1996, aliniatul 6 a fost deja modificat cu Og 94, deci acel aliniat cu plafonul de casa. Am Copiat Og 94 si ce este scris cu bold sunt modificarile aduse lui OG 94.
Sper ca am fost logica
Mai asteptam pareri



Articol unic.
Se aproba O.G. 94 din 26 august 2004 privind reglementarea unor masuri financiare, adoptata in temeiul art. 1 pct. I.3 din Legea 291/2004 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante, publicata in M.Of. 803 din 31 august 2004, cu urmatoarele modificari si completari
:
SECTIUNEA a 2-a - Modificarea O.G. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare

Art. II.
O.G. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, publicata in M.Of. 24 din 31 ianuarie 1996, aprobata cu modificari prin Legea 131/1996, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:

1. La articolul 5 alineatul 2, litera c) va avea urmatorul cuprins:
"c) plati catre persoane juridice in limita unui plafon maxim de 100.000.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon in suma de 50.000.000 lei. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de materii prime, materiale, semifabricate, produse finite, obiecte de inventar, prestari de servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plati catre o singura persoana juridica in limita unui plafon in numerar in suma de 100.000.000 lei in cazul platilor catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre astfel de magazine, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 100.000.000 lei."
c) plati catre persoane juridice in limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon zilnic in suma de 50.000.000 lei. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plati catre o singura persoana juridica in limita unui plafon zilnic in numerar in suma de 100.000.000 lei, in cazul platilor catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre astfel de magazine, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 100.000.000 lei."
2. Alineatul 6 al articolului 5 va avea urmatorul cuprins:
"Sumele in numerar aflate in casieriile proprii ale persoanelor juridice nu pot depasi la sfarsitul fiecarei zile plafonul de 50.000.000 lei. Se admite depasirea acestui plafon numai cu sumele aferente platii salariilor si a altor drepturi de personal, precum si altor operatiuni programate, pe baza de documente justificative, cu persoane fizice pentru perioada de 3 zile lucratoare de la data prevazuta pentru plata acestora. Prevederile prezentului alineat nu se aplica unitatilor bancare, ale Trezoreriei Statului, de asigurari si financiare."
12. La capitolul II sectiunea a 2-a articolul II, punctul 2 va avea urmatorul cuprins: "2. Alineatele 6 si 7 ale articolului 5 se abroga."[/b]

3. Alineatul 2 al articolului 6 va avea urmatorul cuprins:
"Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 2 lit. c), alin. 4, 6 si 7 ale aceluiasi articol si ale art. 6 alin. 1, dupa caz, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 50.000.000 lei la 100.000.000 lei." 13. La capitolul II sectiunea a 2-a articolul II punctul 3, alineatul 2 al articolului 6 va avea urmatorul cuprins:
"Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 2 lit. c), alin. 4 si ale art. 6 alin. 1, dupa caz, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 50.000.000 lei la 100.000.000 lei."


4. Alineatul 3 al articolului 6 va avea urmatorul cuprins:
"Nerespectarea prevederilor art. 5 alin. 5 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 25.000.000 lei la 50.000.000 lei."

5. AArt. III.
In termen de 30 de zile de la intrarea in vigoare a prezentei ordonante, se vor modifica Normele metodologice pentru aplicarea prevederilor O.G. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar- valutare, aprobate prin H.G. 92/1996, cu modificarile si completarile ulterioare.
La capitolul II sectiunea a 2-a, articolul III va avea urmatorul cuprins:
"Art. III.
In termen de 30 de zile de la intrarea in vigoare a legii de aprobare a prezentei ordonante se vor modifica Normele metodologice pentru aplicarea prevederilor O.G. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, aprobate prin H.G. 92/1996, cu modificarile si completarile ulterioare."


Art. IV.
Prezenta sectiune intra in vigoare dupa 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante.

Art. V.
O.G. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, publicata in M.Of. 24 din 31 ianuarie 1996, aprobata cu modificari prin Legea 131/1996, cu modificarile si completarile ulterioare si cu cele aduse prin prezenta ordonanta, va fi republicata dupa aprobarea prin lege a prezentei ordonante, dandu-se textelor o noua numerotare.
rticolul 8 se abroga.



#13 munteanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 25 November 2004 - 09:29 AM

vezi ca legea 507 s-a abrogat prin legea 300 pe 2004



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2004 - 09:43 AM

Noi vorbim de L. 507/2004 si NU de cea pe 2002. Ai facut confunzie la anul aparitiei !!!



#15 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2004 - 10:21 AM

Si eu cred ca s-a renuntat la plafonul de casa.
Dar, incercand sa anticipez ce se va intampla, ma gandesc ca vor afla patronii si vor "tine" in casa cat mai mult. Va mai amintiti ca s-au mai discutat probleme pe forum legate de scoaterea numerarului din societate (ba pe dividende, ba pe avansuri de trezorerie). Acum se pare ca s-au rezolvat. De ce spun se pare? Pentru ca din punctul de vedere al "baietzilor" care vin in control e acelasi lucru. N-o sa mai ceara registrul de casa ci direct casa (adica sa vada leii usori). Si daca pana acum mai puteai sa faci rost de 20 mil. sau sa faci repede un avans de trezorerie ce mai faci cand trebuie sa le numeri 500 mil.(de ex.) cat scrie in reg. de casa?
Am dreptate sau ma gandesc la "drobul de sare"?



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2004 - 11:16 AM

Eu cred ca ai perfecta dreptate, Mihai !



#17 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2004 - 02:17 PM

in concluzie mie nu mi se pare deloc un avantaj eliminarea plafonului; si mai sunt si alte motive:
- nu mi se pare deloc rentabil sa tin banii in caserie (dobanzi bancare, depozite overnight etc..) mai ales acum cand leul este cel mai profitabil instrument de economisire - dupa piata de capital , of course;
- ce casier isi asuma raspunderea sa pastreze cash 1-2 miliarde de lei sa zicem timp de 1-2 saptamani?
- n-are nici un iz electoral (cum zicea Oti. ) ori e o scapare ori e pregatirea pt trecerea la leul greu (plafon de casa 5.000 lei .ce ziceti? :twisted: ) -ha ha ha



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2004 - 02:51 PM

LEXUS a spus:

...- n-are nici un iz electoral (cum zicea Oti. ) ori e o scapare ori e pregatirea pt trecerea la leul greu (plafon de casa 5.000 lei .ce ziceti? :twisted: ) -ha ha ha

Chiar crezi ca se pregatesc de pe acum pt. plafonul de casa de 5.000 lei ? Mai e timp berechet pana in vara lui 2005, daca si atunci se va face trecerea la leul greu, ca sa nu mai zic de faptul ca va fi mijlocul anului d.p.d.v. contabil... In plus, nu este obligatorie casa in lei grei, nu? Scapare din partea lor ? N-as crede... :roll:
Oricum, mi se pare cel putin ciudata aparitia legii chiar inainte de alegeri si la asa scurt timp dupa Ord. 94 care prevedea un nou plafon de casa. De aceea m-am gandit la un motiv electoral... In rest, sunt de acord cu tine, LEXUS ! http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
O zi buna.



#19 maryana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:galati

Postat 25 November 2004 - 03:15 PM

In expunerea de motive pe care am gasit-o pe site-ul Camerei Deputatilor se spune ca plafonul de casa nu mai corespunde necesitatilor ag. economici si legislatiei europene. De aici motivul abrogarii alin cu plafonul de casa.



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2004 - 03:32 PM

Multumesc, Maryana.
Iata si explicatia oficiala, numai ca revin si zic: de ce s-au luminat tocmai acum ? Ca problema e veche ... :twisted:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL