Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reevaluare / inventariere leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


reevaluare / inventariere leasing

73 replies to this topic

#21 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 06 February 2006 - 09:33 PM

Diferentele de curs de inreg :658=168 sau 168=758 scrie in normele de contabilizare ale leasingului.Credeti-ma ca am si firma care da in leasing si firma care ia in leasig.Mai mult nu se numesc diferente de curs ci diferente de pret (pt ca chiar daca leasingul e incheiat in eur ,tot pe teritorul ROMANIEI ),si tb facturate pe un rand separat fata de rata normala care se fact la cursul DVI (tot in norme scrie).
Si revin daca reev se face 658=168 sau 168=758 cf normelor at este clar ca tb create analitice separate pt aceste reev ,mai ales ca ele tb facturate pe un rand distinct => ca solul lui 471 se va vf cu soldul lui 168 (la curs DVI).
Am vb si cu un auditor care si el spune ca ac dif de curs sunt tratate ca si niste dif de pret .El considera ca dif de curs ap at cand ai relatii cu parteneri externi sau cand iei credite in valuta tot pt rel cu parteneri externi.
Firmele care dau in leasing tb sa intocm fact a.i sa se vada clar rata la curs DVI , dif de pret intre 31.12.2005 si DVI si dif de pret intre ziua fact si 31.12.2005. Cine nu face asa greseste.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#22 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 06 February 2006 - 10:04 PM

Reev la leasing se face prin 758 si 658.
Nu faci nimic cu 471.Adica : 471=168.1 la val DVI
168.2=758 la curs de 31.12.2005
Cand iti faci vf de leasig Soldul lui 471 = soldul lui 168.1.Si gata

da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#23 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 06 February 2006 - 11:01 PM

Mi-a mai venit o idee . Nu poti face 471=168 la curs reactualizat pt ca ar insemna sa nu contbilizezi veniturile aferente lui 2005 ,decet pe masura facturarii ,respectiv in 2006 si nu ar fi corect.
Asta in cazul in care ai avea dif nefav :
471=168
168=404
666=471 pe masura facturarii
Dar daca ai avea dif favorabile venituri? Cum ai mai descarca contul 471?Si deci rezulta ca nu poti face 471=168 la un curs reevaluat.

Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic ca e cam tarziu si poate nu mai sunt asa coerenta.Noapte buna
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#24 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 06 February 2006 - 11:09 PM

Scuze ca am raspuns si nu ti-am citit mesajul. Daca nu poti face analitice nu e o pb dar sa ai in vedere ca te mai poti vf 471 cu 168.(Nu prea am inteles nota 471=7588 ).
Daca bagi reev in 168 sa ai in vedre si extracontabil in contul 803 sa bagi aceasta reev pt ca daca nu nu itit mai iese vf 168+167=803
Sigur ca acelasi principiu se aplica si la 167.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 12:23 AM

dana77 a spus:

Dar daca ai avea dif favorabile venituri? Cum ai mai descarca contul 471?Si deci rezulta ca nu poti face 471=168 la un curs reevaluat.

ba pot, ca fac 471=168 in rosu ! sic... :lol: glumesc, Danutza.



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 12:33 AM

aimmee a spus:

Pentru creantele exprimate contractual in valuta dar incasate in lei este obligatoriu sa se intocmeasca facturi de diferente de curs, si asta nu doar la inchiderea de an. Aceasta era si opinia d-nei Petre anul trecut pentru inchiderea exercitiului financiar 2004 iar d-na Stoianov era si mai ferma pe pozitie, inclusiv cu impozitarea lor.
aimmee, te rog mult de tot sa detaliezi ca a zis d-na Stoianov in leg. cu reevaluarea leasingului intern. pt. mine, parerea dansei e f. importanta.

mai fratilor, haideti sa clarificam problema reevaluarii leasingului financiar intern, cu baza legala clara, va rog.
.....ma apasa chestia asta, deja... :cry:



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 12:16 PM

dragilor,

stop joc ca s-a cantat bingo ! :)

am vb la MF si am aflat ca DA, se face reeval. la ctr. de leasing intern.
167 se reevalueaza SIGUR si puteti sau nu sa faceti si 471=168 pt. reeval. dobanzii. (dana77 stia :) )

eu o sa fac fiindca vreau sa-mi fie mai usor la inreg. ulterioare avand un curs valutar comun/unic pe contract. nu are importanta daca soc. de leasing face si ea reeval. sau nu, noi tre' s-o facem la data bilantului pt. inventarierea posturilor bilantiere. pe urma facem reglarile, daca e cazul.



#28 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 February 2006 - 12:56 PM

multumesc frumos!
in sfarsit s-a terminat. ce frumoasa e contabilitatea! :wink:



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 01:03 PM

quore a spus:

in sfarsit s-a terminat.

uff... ai dreptate ! :) m-am agitat ca nu vreau sa risc o amenda pt. neindeplinirea inventarierii la 31.12.2005.

va multumesc inca o data, in special danei77 pt. sprijinul acordat pana spre miezul noptii trecute :smt058

spor la treaba tuturor.



#30 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 07 February 2006 - 01:43 PM

Am citit parerile voastre si cred ca aveti dreptate in urmatoarea privinta:
se face 665 = 167 si 665 = 1687.2, urmand ca intotdeauna sa verficam egalitatea 471 = 1687.1.
Nu cred ca trebuie facut articolul 471 = 765.

Referitor la problema contului in care se inregistreaza aceste diferente eu raman la parerea ca se inregistreaza in 665 si 765.
Daca nu ar mai fi vorba de diferente de curs valutar ci de diferente de pret, unde scrie ca este obligatorie reevaluarea lor la cursul de inchidere?

In OMF 306/2002, la 3.1 scrie ca la fiecare data a bilantului elementele monetare exprimate in valuta trebuie raportate utilizand cursul de schimb de la data incheierii exercitiului. De asemenea, punctul 4.95 detaliaza aceasta problema.

Deci,
* ori sunt diferente de pret pe care le inregistrezi lunar si atunci nu vad unde scrie ca trebuie reevaluate
* ori sunt diferente de curs valutar si se inregistreaza in 665 si 765 si se reevalueaza la sfarsitul anului

Nu mai stiu ce sa zic, m-ati bagat rau de tot in ceata. Cu cat citesc mai mult cu atat mai nedumerita sunt.
Ideea e ca nu cred ca conteaza foarte mult contul in care le inregistrezi atata timp cat obligatiile fiscale sunt aceleasi.



#31 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 07 February 2006 - 01:49 PM

Scuze, nu citisem raspunsurile de la MF.

Otilia, spune-mi te rog ti-au zis si in ce cont se inregistreaza diferentele de curs de la sfarsitul anului ? 665 sau 6588?

Si diferentele din cursul anului?



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 01:55 PM

ana, logic si eu zic ca tine cu ct. de dif. de curs in 665/765 la sumele din reeval. de la 31.12., desi le-am pus in 6588 ca asa au zis si cei de la MF.
din fericire pt. mine, eu m-am lamurit cum e cu reevaluarea leasingului intern si v-am zis si voua ce am aflat, tocmai pt. ca am fost in aceeasi ceata.
sincer ? in 2004 nu am facut aceasta reevaluare si s-a discutat pe forum despre ea, dar nimeni nu m-a contrazis clar. asa ca nu am facut-o si nici soc. de leasing cu care lucram nu a facut-o. am vb cu mai multa lume, unii o fac, altii nu. unii care nu au facut-o si au avut control nu au patit nimic din cauza asta.
eu o voi face anul asta, in primul rand fiindca si soc. de leasing a facut-o si fiindca am si o confirmare clara de la MF ca se face. nu vreau sa risc o amenda pe tema inventarierii, draga mea. :)



#33 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 07 February 2006 - 02:22 PM

Deci m-am lamurit, cei de la MF au zis ca la sfarsitul anului se inregistreaza pe 6588 si 7588? Dar in cursul anului, tu cum le-ai inregistrat?
E corect sa le fi inregistrat in cursul anului in 665 si 765 si acum sa vin cu 6588 si 7588?

Multumesc mult pentru amabilitate.

Si daca tot ne conversam, spune-mi te rog, tu faci confirmarea furnizorilor si clientilor prin scrisori de confirmare?
Eu lucrez de vreo 6 ani si in aceasta perioada nu am primit din partea clientilor/furnizorilor decat o singura cerere de confirmare a soldului, si asta pentru ca firma era auditata. Asa din curiozitate ma intereseaza.



#34 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 07 February 2006 - 03:45 PM

Cornelia Cozos a spus:

Din experienta va zic ca sunt societati de leasing care reevalueaza si societati care nu reevalueaza. Personal, nu prea am fost de principiul sa se reevalueze la sfirsit de an nefiind o suma care se deconta in final in valuta, dar in "lumina ultimelor directive"  :) se pare ca se reevalueaza. Am fost la un seminar de inchidere de an si lectorii au sustinut ca se reevalueaza si in plus de asta, in ordinul 1752/2005 care este adevarat ca se aplica incepand cu 2006 dar e bun orientativ ca principii de lucru, la pct. 59 alin 1b se precizeaza ca se reevalueaza la fiecare data a bilantului.
Si parerea ta e ca se inregistreaza la cheltuieli si venituri financiare, nu?

Am citit si eu pct.59 alin 1b din OMF 1752/2005 si spune clar acest lucru.



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 04:27 PM

ana, eu am inreg. tot anul dif. de curs ca dif. de pret si le-am pus in 6588/7588. la fel si la sf. anului. :D

cat priveste confirmarile de sold, pana anul asta, trimiteam faxuri si la clienti si la fz. care nu erau mai harnici ca mine, cu specificarea ca, daca nu-mi rasp. in 5 zile, inseamna ca imi confirma soldul. dadeam si telefoane, ce sa-ti zic, pierdeam cateva zile bune cu asta pana aveam confirmarile de la marea majoritate a lor.
anul asta, am trimis in special la clienti. la fz. am trimis numai la cei cu care pot lua leg. mai usor, dar am facut hartia in numele lor, deci le-am dat mura-n gura. pt. Romtelecom am ultima fact, la fel si la connex si la electrica. am facut copii si le-am atasat la dosarul de inventar. pt. leasing am scadentarul pe care am scris calc. cu cursul valutar de la 31.12 si, deasupra am listat bal. analitica sa se vada ca sunt aceleasi sume. la fel. pt. ct. 471 si 472 (tot scadentare)
la mijl. fixe am o sit. de amortizari unde am toate datele si am pus-o si pe aia la dosar + bal. analitica.
la 303 in folosinta am o lista a lor.
la casa am copie dupa ultima pag. a registrului de casa si la banci ultimele extrase de cont pe 2005, cu stampila bancii.
ce mai, la toate soldurile din balanta am cate ceva justificativ.

ideea e ca le-am facut nu numai ca asa zice legea ci pt. ca vreau sa se vada clar componenta pe sold. daca imi cade o caramida in cap, sa fie limpede ce e in conta.
sit. astea sunt extrem de utile si cred ca ele ar trebui facute chiar si fara reglementari legale exprese. iti spun cu sinceritate ca am preluat o firma varza rau de tot, fara inventare facute de la infiintare (2003) si nu stiu de unde sa o apuc ca sa fie mai putin de refacut. nu am alta sansa decat s-o iau de la capat de tot, ca e dezastru ce-i acolo. nu se pupa nimic cu nimic... nu am nici un alt punct de plecare. macar daca aveam acest inventar la sf. lui 2003 sau/si 2004 o luam de acolo inainte, dar sa fie cava clar, macar la un sf. de an...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 May 2009 - 07:51 PM




#36 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 08 February 2006 - 12:35 PM

Pt. ALUPEI OTILIA
Ai scris .."fiindca am si o confirmare clara de la MF ca se face"
Poti posta aceasta confirmare?????
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2006 - 12:47 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

am vb la MF ......
am scris ce am vb., cateva mesaje mai sus de cel din care ai citat tu.
doru, in nici un caz nu urmaresc sa impun parerea mea ci sa va ajut cu ce informatii am. nu credeti ca sunt credibile, f. bine, nu le aplicati.

o zi buna.



#38 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 08 February 2006 - 01:05 PM

Prin "confirmare" am crezut ca ai ceva scris, oricum este buna si confirmare verbala mai ales ca intareste legislatia ....
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#39 leea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 08 February 2006 - 01:22 PM

Otilia, te rog sa mi spui cum procedezi cu clientii externi?eu le am facut scrisori in Italiana(am in italia) si le am trimis cu confirmare de pprimire.anul trecut nu a vrut nici unul sa mi raspunda.am doar niste scrisori ale mele puse la dosar.dar fara confiremare de la posta. ptr ca anul trecut nu am facut o
merci mult



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2006 - 02:28 PM

ai procedat f. bine. eu mai folosesc si faxul, iar in lista faxurilor trimise apare nr. respectiv, care, de obicei, e trecut si in datele de identificare ale cl., cuprinse in contract. :) astfel dovedesc ca eu mi-am indeplinit sarcinile de inventariere. daca cl. nu-mi raspunde e problema lui, iar cei interni sunt pasibili de amenda pt. asta.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL