Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reevaluare / inventariere leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


reevaluare / inventariere leasing

73 replies to this topic

#41 thorpion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 13 February 2006 - 12:50 PM

In cazul in care societatea de leasing nu foloseste cursul BNR si nici nu a trimis factura de diferente dintre cursul din contract si cursul la 31.12, eu trebuie sa fac reevaluare?? Daca da, la ce ma raportez ? cursul din contract si cursul BNR de inchidere a exercitiului financiar ?



#42 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2006 - 01:18 PM

se face 665 = 167 si 665 = 1687.2, urmand ca intotdeauna sa verficam egalitatea 471 = 1687.1.
Nu cred ca trebuie facut articolul 471 = 765
.


Dar cum faceti sa fie totusi egal 471 cu 1687? Daca fac 6588=1687 100 lei, lui 471 ce-i mai fac sa fie si el cu 100 lei mai mare?




#43 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2006 - 03:50 PM

Da Ligia, corect. Parerea mea este ca trebuie efectuata si actualizarea lui 471 pentru ca altfel nu ai cum sa-l faci egal cu 1687. Mai mult in fiecare luna cand primesti facturile pentru ratele de leasing trebuie sa inregistrezi dobanda prin formulele 1687=404 si 666=471 cu aceeasi suma, nu ? Si daca nu actualizam si 471 cum vom putea ajunge la egalitatea intre soldul lui 471 si 1687 ?
Si eu cu parerea ...



#44 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 12:18 PM

ana maria a spus:

Cornelia Cozos a spus:

Din experienta va zic ca sunt societati de leasing care reevalueaza si societati care nu reevalueaza. Personal, nu prea am fost de principiul sa se reevalueze la sfirsit de an nefiind o suma care se deconta in final in valuta, dar in "lumina ultimelor directive" :) se pare ca se reevalueaza. Am fost la un seminar de inchidere de an si lectorii au sustinut ca se reevalueaza si in plus de asta, in ordinul 1752/2005 care este adevarat ca se aplica incepand cu 2006 dar e bun orientativ ca principii de lucru, la pct. 59 alin 1b se precizeaza ca se reevalueaza la fiecare data a bilantului.
Si parerea ta e ca se inregistreaza la cheltuieli si venituri financiare, nu?

Am citit si eu pct.59 alin 1b din OMF 1752/2005 si spune clar acest lucru.
Parerea mea este ca pana la 31.12.2005 diferentele de pret se inregistrau in 6588/7588 si incepand cu 2006 in 665/765. De altfel eu am o varianta de proiect a ordinului 1752 (cred ca este postata si pe forum) in care varianta era ca se inregistreaza la venituri/cheltuieli de exploatare respectiv financiare dupa caz. Ulterior au revenit si au lasat doar financiarele. Cred ca este legat de gradul de deductibilitate a cheltuielilor financiare si s-au gandit ca mai castige 1 leu pomana.
Baza legala pentru inregistrarile in 6588/7588 erau Ordinul 686/1999 si "Precizare din 23/12/2002 publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 21 din 16/01/2003" din care citez:
20. Evaluarea creanțelor și a datoriilor se face la valoarea lor probabilă de încasare sau de plată. Pentru respectarea principiului independenței exercițiului, creanțele și datoriile pentru care, prin contractele încheiate între părți, se prevede ajustarea sumelor de încasat sau de plătit în funcție de cursul unor valute se evaluează la sfârșitul exercițiului în funcție de evoluția cursului valutar la această dată, iar diferențele rezultate se evidențiază pe seama veniturilor, respectiv a cheltuielilor din exploatare, după caz.
Actualizarea creanțelor și datoriilor se efectuează utilizându-se conturile 408 "Furnizori - facturi nesosite", respectiv 418 "Clienți - facturi de întocmit", astfel:

a) În contabilitatea persoanei juridice care are evidențiată creanța:
- actualizarea creanței la data de 31 decembrie:
418 = 758
- emiterea facturii la scadență pentru diferențele de preț și T.V.A. aferentă:
411 = % - valoarea diferențelor de preț, plus T.V.A.
418 - diferența de preț până la data de 31 decembrie
758 - diferența de preț între data de 31 decembrie și data scadenței
4427 - T.V.A. aferentă diferențelor de preț facturate

B) În contabilitatea persoanei juridice care are evidențiată datoria:
- actualizarea datoriei la data de 31 decembrie:
658 = 408
- primirea facturii la scadență pentru diferențele de preț și T.V.A. aferentă:
% = 401 - valoarea diferențelor de preț, plus T.V.A.,
408 - diferența de preț până la data de 31 decembrie
658 - diferența de preț între data de 31 decembrie și data scadenței
4426 - T.V.A. aferentă diferențelor de preț facturate

Bineinteles ca aceste prevederi legale sunt abrogate dar pentru ca nu au existat alte precizari au fost folosite ca atare. In sprijinul raspunsului meu sta si raspunsul din Tribuna Economica 51-52/2005 pag. 36. Este exact speta pe care o discutam.
Oricum in 2005 ne vom inregistra in acelasi cont ca si inregistrarile din timpul anului.



#45 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2006 - 04:30 PM

Dragilor, imi vine sa inalt multi sfinti....

am reevaluat un leasing financiar intern cu BCR Leasing, dar ei nu au reevaluat nimic !!!!

in fact. de ian. 2006 am cursul de contract initial, din sept. 2005 cand s-a facut leasingul !! si nu ma mai pup cu facturile lor in veci de veci daca nu revin la cursul initial de contract !!
sunt obligata sa inreg. fact. fz. asa cum e ea si asta n-o pot face decat daca fac in cel mai bun caz 473 = 167 in rosu si 471 = 168 tot in rosu ca am c.v contract = 35.134 (fata de c.v. la sf. de an 37.671 sau asa ceva)

ce naiba fac ?? voi cum ati facut ??

ca eu sa trec suma din dif. de curs pe venit dupa ce a fost chelt anul trecut si sa mai si impozitez... dupa ce ca l-am parlit fortat pe patron de niste dividende pe 2005 acum ii mai iau si impozit pe un venit care reprezinta "anularea" unei chelt. cu devalorizarea monedei nationale. ani de zile au functionat f. bine 476 si 477, dar nu le mai ajungeau dividendele exportatorilor, trebuiau sa-si treaca in venit devalorizarea monedei nationale, de parca deval. asta era rodul unei cresteri economice ...

inca ceva: eu sunt obligata sa inreg. facturile emise de fz. exact asa cum sunt ele intocmite. nu am voie sa schimb natura pozitiilor facturate, adica sa trec mai mult la rata/dob. si mai putin la dif. de pret, ca asa imi convine mie sau asa ma potrivesc cu un anume curs folosit de mine. eu cred ca suntem obligati sa respectam toate datele facturate, asa cum sunt ele.
in acest caz, mi se pare evident ca trebuie sa revin la cursul de referinta al furnizorului si sa nu-l folosesc pe cel de la 31.12.2005.
fratilor, eu cred ca (asa cum se trateaza si cum se factureaza leasingul intern) reevaluand la 31.12.2005 nu facem decat sa trecem in anul 2005, ceva chelt. cu dif. de pret aferente anului 2006, 2007... asa cum vor fi ele fact. in acesti ani urmatori. vi se pare logic ?? dar corect ??
ma intreb, o banca de calibrul BCR chiar sa nu stie ca are ac. obligatie de reeval. ? parca-i prea de tot !!



#46 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 19 February 2006 - 08:12 PM

Ai dreptate, Otilia, fiecare soc. de leasig face cum le taie capul.
Ex. eu am un leasing de la RCI Leasing, ei NU reevaluază nimic, merge pe cursul de contract si-mi facturează diferențele raportate la cursul de contract. Initial la sf. lui 2004 si eu am reevaluat leasingul, dar m-am văzut nevoit să stornez totul. Alt caz, anul trecut am terminat un alt contract de leasing cu Porsche Leasing, ei de exemplu reevaluau la sf. de an și mergeau mai departe cu cursul din 31.12. Așa că părerea mea e ca când cineva are un contract de leasing să nu efectueze nici o reevaluare a lui până nu vine prima factură pe anul următor să vadă politica firmei respective de leasing.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#47 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2006 - 09:23 PM

Mie nu mi se pare OK nici ultima parere expusa de Ocsi, care spunea cu alte cuvinte ca daca partenerul nu reevalueaza nu trebuie nici eu sa reevaluez.
Eu ma confrunt cu doua situatii.
Am contracte de leasing cu doua societati. Una dintre ele factureaza 4 pozitii pe factura:capital, dif.curs.la capital, dobanda, dif curs la dobanda. Din diferentele de curs mi-am dat seama ca nu reevalueaza, ele fiind calculate ca diferenta intre cursul de la data facturarii si cursul initial al contractului, de acum 3 ani. Cu toate ca mi-am dat seama ca nu reevalueaza, eu am continuat sa reevaluez. Astfel, factura o contez conform datelor mele, si a cursului meu reevaluat. Este adevarat ca in lei nu corespund datele mele cu ale lui dar... de ce sa fac ca el, daca el greseste? La un posibil control incrucisat - sa zicem- pe cine credeti ca va pune Fiscul sa refaca, pe mine sau pe el? Eu cred ca pe el pentru ca eu am respectat legislatia. Cealalta societate nici nu se oboseste sa-mi evidentieze diferentele de curs, pur si simplu factura are doar doua randuri, capitalul si dobanda, ambele calculate la cursul din ziua facturarii. Astfel, nu stiu daca reevalueaza sau nu.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#48 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2006 - 11:02 PM

beatrice1971 a spus:

Eu zic ca nu. Decontarea(incasare/plata) presupun ca se face in lei, nu? Si eu sunt in aceeasi situatie dar nu am reevaluat niciodata desi contractele intr-adevar sunt exprimate in valuta. Nu cred ca este corect sa le reevaluezi.Din pacate nu stiu sa-ti spun acum baza legala cf.careia afirm cele de mai sus.

te-ai razgindit ca si mine :lol: :lol: tu ai trecut de la "nu" la "da" si acolo ai ramas, eu am trecut de "nu" la "da" si inapoi la "nu" fiindca, iertati-ma dragilor, dar sa dea dracu' daca sunt convinsa ca se face reevaluare. daca ati sti cat de multi colegi de ai mei, oameni cu experienta, nu fac acesta reevaluare a leasingului financiar intern.... ati fi surprinsi ! am recitit toate mesajele de aici ... nu mai stiu ce sa cred, inclin spre nu, mai ales dupa ce am vazut ca nici BCR-ul nu reevalueaza ! mie mi se pare ca ocsi are o parere f. logica si de bun simt. din pacate nu stiu daca e si cea legala... eu o sa innebunesc cu problema asta careia nu reusesc sa ii dau de cap si cred ca voi face ca ocsi.

v-am mai zis: pana acum nu am reevaluat si nici societatile de leasing cu care am lucrat nu au facut-o. asa, toata lumea a fost fericita si corelata.

beatrice, cred ca gresesti ca nu respecti pozitiile din factura asa cum sunt ele facturate. parerea mea este ca nu ai dreptul sa o faci ! nu te supara pe mine, dar n-am mai auzit niciodata de asa ceva: sa inreg. o factura cum crezi de cuviinta schimband sumele facturate in interiorul facturii... mi se pare gresit, beatrice !

va multumesc din suflet pt. raspunsuri ! :)



#49 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2006 - 11:40 PM

Nu m-am razgandit, acolo vorbeam de contractele de media care toate sunt exprimate in valuta dar decontarile se fac in lei si pe care intr-adevar nu le-am reevaluat, iar acum, cu cateva randuri mai sus vorbeam strict despre leasing. Ca si tine sunt cumva bulversata, nu mai stiu ce sa fac si cum e mai corect.:?: In ceea ce priveste facturile, eu nu consider ca gresesc ingrozitor, avand in vedere faptul ca abordam diferit problema ... eu si partenerul-firma de leasing. Eu stiu ca ai dreptate in ceea ce-mi spui dar asta e compromisul la care am ajuns dupa lungi cugetari. Acuma pe bune, ei de ce nu reevalueaza daca asa trebuie?? Si eu de ce trebuie sa fac la fel? Imi asum greseala, daca chiar o fi o greseala. Si daca privim strict cealalta firma de care povesteam, despre care nu stiu daca reevalueaza? Eu daca aveam contracte numai cu aceasta din urma, nici prin cap nu-mi trecea ca sunt unele firme de leasing care nu reevalueaza.
Anul trecut am fost la un seminar sustinut in mare parte de cei care au fost anul acesta la Brasov. A curs multa cerneala si s-a insistat foarte mult pe partea cu reevaluarile contractelor de leasing. Este adevarat strict problema de mai sus nu s-a ridicat, adica ce se intampla cand unul reev.si celalalt nu. Ar fi foarte bine daca acum, la partea a doua a seminarului de la Brasov ar ridica cineva aceasta problema. Din pacate nu pot fi eu aceea, pentru ca imi este imposibil sa ma deplasez in provincie, dar intentionez sa ma duc la un seminar in Bucuresti si cu siguranta voi intreba. Si sa fii sigura ca te anunt.
Mare dreptate ai Otilia, noi ce sa mai intelegem ???
Numai bine.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#50 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 20 February 2006 - 12:54 AM

Hai ca am gasit si eu la spartul targului o un raspuns primit de la finante pe aceasta tema:

"Evaluarea creantelor si a datoriilor se face la valoarea lor probabila de incasare sau de plata. Pentru respectarea principiului independentei exercitiului, creantele si datoriile pentru care prin contractele incheiate intre parti se prevede ajustarea sumelor de incasat sau de platit in functie de cursul unor valute, acestea se evalueaza la sfirsitul exercitiului in functie de evolutia cursului valutar la aceasta data, iar diferentele rezultate se evidentiaza pe seama veniturilor, respectiv a cheltuielilor din exploatare, dupa caz.
Actualizarea datoriei (imprumut si dobinda) la data de 31 decembrie:
% = 408
658
666
Primirea facturii la scadenta pentru diferentele de pret si TVA aferenta:
% = 401 valoarea diferentelor de pret, plus TVA
408 diferenta de pret pina la data de 31 dec.
658 diferenta de pret intre data de 31 dec. si data scadentei 659 diferenta de pret intre data de 31 dec. si data scadentei."

Dar nu va suparati pe mine daca nu-l comentez :-k



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 11:13 AM

nu ne suparam, dar cred ca e exact ce a postat Cornelia cateva mesaje mai sus.
si e abrogat.

beatrice1971 a spus:

Nu m-am razgandit, acolo vorbeam de contractele de media care toate sunt exprimate in valuta dar decontarile se fac in lei si pe care intr-adevar nu le-am reevaluat, iar acum, cu cateva randuri mai sus vorbeam strict despre leasing.
ambele se supun aceluias principiu, de aceea ti-am citat acel mesaj. si leasingul financiar intern e tot un contract exprimat in valuta, dar decontarile se fac in lei. nu-i asa, beatrice ?
fata draga, daca nu era chestia asta eram gata de mult cu bilanturile... stii ceva ? eu sun la BCR si revin la voi, dupa aceea.



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 12:06 PM

sa va spun :
1. am sunat la BCR si am incurcat-o de tot pe d-na cu care am vb. mi-a zis ca ei fac reeval. dar nu pe fact. catre clienti. am intrebat-o cum inreg. ei factuirle pe care le emit chiar ei daca au curs de ctr unul si curs de reeval. altul... n-a stiut ce sa zica, cica ma suna in 10 min. .. au trecut deja cele 10 min...
2. am sunat din nou la MF si d-na cu care am vb. mi-a zis ca am dreptate, dupa ea NU ar trebui facuta reeval. , mai ales ca primesc in contiunuare fact. cu cursul de ctr., dar sa sun peste o ora sa vb. cu d-na Tatiana Brega.
3. am sunat la o alta prietena a mea (pe care nu o sunasem inca) cu firma de conta si mi-a zis ca ea reeval. si ca, ulterior, nu respecta sumele din facturile emise de soc. de leasing, adica face ca Beatrice, ca n-are incotro.

ei, copii, acu' sa-mi spuneti ce dracu se poate intelege din asta...



#53 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 12:46 PM

Dar daca societatea de leasing factureaza la cursul BNR+0.5%? Si-si reevalueaza soldul la 31.12.2005?

Eu am reevaluat. TOT. Si am si depus Declaratia 101. Dumnezeu cu mila....



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 12:55 PM

alta :

m-a sunat d-na de la BCR (incredibil, dar adevarat !) si mi-a zis (tineti-va bine) ca ei fac reeval., dar numai in conta lor si ca factureaza in continuare la cursul de ctr. pt. ca nu mi-au emis fact. de dif. si pt. ca sunt clienti /firme care nu fac reeval.
cand isi inreg. propriile fact. in conta lor , ei ISI IGNORA PROPRIILE POZITII FACTURATE SI FACT TRANSFER DE SUME DE LA DIF. DE PRET LA RATA !!! i-am intrebat de ce mai fact. separat dif. de pret si nu fact, doar 2 pozitii : rata si dobanda la cursul din ziua facturarii ?? mi-au zis ca fac asa pt. firmele care nu reeval. , de parca nu ar fi obligatoriu pt. toti aceasta reeval.

deci, copii: voi cum faceti pana la urma ??? te doare mintea...

beatrice, oricat de naspa ar fi faza cu nerespectarea sumelor, uite ca esti pe linie cu BCR Leasing.



#55 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 01:13 PM

Nu ma mira, eram sigura ca se intampla si pe "la case mai mari". Ce pot sa-ti spun este ca voi continua in aceeasi maniera. Este adevarat ca si contractele de media sunt exprimate in valuta si logic, mergand pe acelasi rationament si avand aceeasi legislatie in spate, ar trebui reevaluate, dar din zecile de parteneri pe care-i am, NICI UNUL nu reevalueaza, nici macar televizunile care sunt super-auditate. Sunt intr-o mare ceata, ca si tine Otilia. Aseara am postat pe forum o rugaminte: i-am rugat pe colegii care merg la Brasov sa puna o intrebare referitoare la ceea ce vorbeam aseara.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#56 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 01:32 PM

copii, pt. ma macina rau de tot, mai insist:

am vb, din nou, la MF, cred ca cu d-na Brega - eu cu dansa am cerut, o scumpa de altfel, si mi-a zis asa: 1. cf. 306/2002 (ca eu acolo ma incadrez), pct. 4.13 se face reeval.,
2. monografia de inreg. e aia cu 408
3. societ. de leasing. e obligata sa-mi emita fact. de dif. de curs la 31.12 si sa-si alinieze facturarea ulterioara la acest curs.
4. daca soc. de leasing nu o face, eu trebuie sa mentionez ca am alte sume din reeval., pe confirmarea de sold care ar trebui sa o primesc de la ei
5. daca ei tot nu o fac, cum e cazul BCR Leasing, eu raman in sold cu 408 pana la anu si la multi ani si tot nu ma mai pot inreg. ca lumea cu fact. lor ulterioare. cica sa vb cu ei, sa le dau baza legala, ca au obligatia sa o respecte !! am vb deja si asta-i mersul, ce naiba sa mai fac ??



#57 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 03:06 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

copii, pt. ma macina rau de tot, mai insist:

am vb, din nou, la MF, cred ca cu d-na Brega - eu cu dansa am cerut, o scumpa de altfel, si mi-a zis asa: 1. cf. 306/2002 (ca eu acolo ma incadrez), pct. 4.13 se face reeval.,
2. monografia de inreg. e aia cu 408
3. societ. de leasing. e obligata sa-mi emita fact. de dif. de curs la 31.12 si sa-si alinieze facturarea ulterioara la acest curs.
4. daca soc. de leasing nu o face, eu trebuie sa mentionez ca am alte sume din reeval., pe confirmarea de sold care ar trebui sa o primesc de la ei
5. daca ei tot nu o fac, cum e cazul BCR Leasing, eu raman in sold cu 408 pana la anu si la multi ani si tot nu ma mai pot inreg. ca lumea cu fact. lor ulterioare. cica sa vb cu ei, sa le dau baza legala, ca au obligatia sa o respecte !! am vb deja si asta-i mersul, ce naiba sa mai fac ??
Incerc sa explic cat mai clar cum ar trebui facut si cred eu ca asa va rezolvati problemele. Inregistrarile se fac pe 408 dar atentie fara a fi nevoie de factura de la furnizor (ca de-aia se face pe 408). Inchiderea lui 408 se face la sosirea lunara a facturilor asa cum am scris in postul meu anterior. Problema este insa ce cont treci pe debitul notei contabile ? Cred ca cel mai bine ar fi ca in 167 si 1687 sa lasati valorile de contract si reevaluarea sa o afceti in 6588 = 408 si sa tineti o evidenta aparte daca programul nu o permite. Daca furnizorii ar face facturi ar trebui sa le si incaseze si mai rau ar fi cu TVA-ul (ia ganditi-va ce diferente ar fi la un inceput de leasing pe mai multi ani) pe care ei ar trebui sa-l plateasca si voi sa-l deduceti. Devalmasie totala....
Si inca ceva. Eu nu as reevalua decat sumele din 167 pentru ca asta este o datorie certa.
Eu mi-as permite sa va zgandar putin si sa va intreb (pentru ca este adevarat ca inchidem 2005 dar lucram deja si 2006) cum facem in cursul anului cu diferentele de pe aceste facturi. Adica vreau sa spun ca in Ordinul 1752 la pct. 59 spune ca reevaluarea la data bilantului se trece pe chelt/venituri financiare. Deci concluzia fireasca ar fi ca si in cursul anului sa trecem tot pe financiare. asta ar insemna sa nu mai fie considerate diferente de pret ci diferente de curs. Si iar apare o anomalie... TVA la o cheltuiala financiara. Ce ziceti? Sa nu dati cu pietre...(nici daca rationamentul meu nu este corect).



#58 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 03:08 PM

dragilor, mai am un gand:

acum: daca eu fac ce zice reprez. MF-ului, adica 658=408 si BCR-ul (de ex.) nu-mi trimite fact de dif., eu va trebui sa ma inreg. cu 167 si 168 la cursul de contract, asa cum e si in fact., cu dif. de curs de la cel din 31.12. la cel din ziua facturarii fiindca eu am facut deja reeval. si cu restul, ca sa ajung la nivelul fact. , in 408 si resp. 4426, papand putin cate putin din acel 408 inreg. la sf. anului. zic prostii ? ca nici nu mai stiu daca judec cum trebuie, asa nervi am din cauza asta...



#59 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 03:09 PM

Da, da, da....



#60 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 03:16 PM

Cornelia, scuza-ma , dar pe urma am vazut ca si tu ai zis acelasi lucru, nu exact in cuvintele astea, dar f. aproape si ideea e fix tot aia.

Iubito, cred ca n-am citit cu atentie sau n-am priceput asta din mesajele tale anterioare, ca nu ma mai chinuiam atata. offff, Doamne !! a trebuit sa intreb o multime de lume si sa-mi omor creierii ca sa ajung la o concluzie pe care si tu zici ca ai expus-o deja...

va multumesc mult celor ce ati participat la elucidarea "misterului" :)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL