Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FNUASS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


FNUASS

212 replies to this topic

#101 dabuf

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2006 - 12:26 PM

am fost ca casmb sector 5, 6 -nu a aparut programul inca.
Se astepta varianta finala dupa 1 martie.
Declaratiile din ian se depun odata cu cele din feb.



#102 Adyd77

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 12:31 PM

Referitor la programul pentru declaratia standard de sanatate (6,5+7%)
"Buna ziua.
A fost publicata pe site-ul CASMB versiunea 1.2 (de productie) a aplicatiei Atlas Asigurati.

Modificari aparute in aceasta versiune:
- corectarea denumirii coloanei 4 din anexa 3c
- introducerea salariului realizat si calcul automat pentru 6.5% si 7%
- generarea de rapoarte electronice
- serverul MySql ruleaza pe portul 3336, altul decat cel implicit 3306
- serverul MySql este inchis automat la parasirea aplicatiei
- import de date din aplicatia veche "Asigurati CASMB 3.7"
- data lichidarii drepturilor salariale poate fi intre 1 si 31 (cu ajustare automata in functie de luna de raportare)
- obligatiile sunt rotunjite la RON, nu se mai folosesc zecimale
- tipareste rapoartele chiar daca nu exista inregistrari in ele (in special lista de coasigurati)
- vizualizarea informatiilor de tiparit inainte de tiparire

Aplicatia poate fi descarcata de aici:
http://www.casmb.ro/...i_asigurati.php

Va multumim,
Echipa CASMB.
"




#103 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 February 2006 - 12:35 PM

Din textul "Despre cum se raporteaza concediile medicale" rezulta clar (daca nu este o gresala de scriere) urmatoarele: primele 7 zile de CM platite de firma sunt zile lucratoare -
"societatile cu mai putin de 20 de salariati datoreaza doar 7% pentru primele 7 zile de concediu. Dupa aceasta perioada, nu se datoreaza nimic, iar salariatul este asigurat din oficiu. Nu se datoreaza de catre asigurat 6.5%."
Pe forum au fost mai multe opinii in legatura cu zile calendaristice/zile lucratoare la CM.



#104 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 12:38 PM

carolina3 a spus:

Cornelia,
Se declara toate CM la CASMB.
CASAOPSNAJ are un program special de raportare, dar este numai pentru evidenta asiguratilor si plata cotelor de CASS.
Plata nu se face unitar la Trezoreria unde ai sediul social ?
Inteleg legat de depunere ca ar trebui sa fac asa (in ipoteza ca am asigurati la CASMB si alta casa):
- anexele 3a+3b si 4 din Ordinul 221/2005 se depun la Casa de sanatate de unde ai sediul social si punctul de lucru declarat (mai putin asiguratii de la CASAOPSNAJ sau Transporturi care se depun la aceste case)
- anexa 3c se depune la Casa de sanatate de unde ai sediul social (centralizatorul este facut sa completezi separat pe fiecare casa la care ai declarat anexele 3a, b si 4)
- declaratiile pentru CM cf OGU 158/2005 se declara doar la casa de unde ai sediul social pentru toti asiguratii
O fi bine, nu o fi bine ? Ce ziceti....



#105 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 01:04 PM

carolina3 a spus:

Din textul "Despre cum se raporteaza concediile medicale" rezulta clar (daca nu este o gresala de scriere) urmatoarele: primele 7 zile de CM platite de firma sunt zile lucratoare

Chiar nu inteleg de unde reiese asa clar, nu stiu cum interpretezi asta ...
In norme, la art 71, scrie, citez: "Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate in zile calendaristice, se platesc zilele lucratoare.
Deci toate duratele sunt calendaristice, iar noi platim doar zilele lucratoare. Ei au scris foarte bine in precizari "7 zile de concediu medical", si daca te uiti pe un concediu medical vezi ca doctorul ti-l acorda in zile calendaristice, ca esti bolnav si in week-end!
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu



#106 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 16 February 2006 - 02:23 PM

Are cineva posibilitatea sa posteze din Monitorul Oficial nr. 147/16.02.2006 Ordinul 60/32 al ministrului sanatatii si presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate pentru aprobarea Normelor de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate?
mdtru



#107 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2006 - 10:26 PM

Iti pot trimite pe mail monitorul respectiv, daca-mi dai adresa de e-mail, dar abia maine dimineata cand ajung la servici.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#108 militaru liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 17 February 2006 - 02:21 AM

Va rog dinn suflet cum recuperez pr saga am incercat sa copiez progamul se sanatate si acum nu mai merge sa deschis pr de conta, al sters porcaria de progam dar degeaba multumiri



#109 Doriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 17 February 2006 - 06:21 AM

dezinstaleaza ambele variante atlas si 1 si 2 si progr de raportari o sa mearga, dar nu le stergi le dezinstalezi prin panou de ctrl, si o sa mearga !



#110 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 17 February 2006 - 08:14 AM

pentru beatrice1971 daca poti trimitemi si mie monotorul 147. Adresa este dragos@ewp.ro



#111 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 17 February 2006 - 09:09 AM

Beatrice1971, adresa de mail este: mihaela_dtru@yahoo.com.
Cu multumiri, :D.
mdtru



#112 militaru liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 17 February 2006 - 09:44 AM

Dorina daca doresti sa ma ajuci te rog fi mai explicita nu ma descurc,unde trebuie sa merg sa gasesc fisierele daca le-an sters si cum se dezinstaleaza pentru ca nu le mai gasesc si sunt fffff suparata pentru ca am lucrat catev firme in ac program si so iau de la acpat i-ti dai seama dezastru



#113 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 17 February 2006 - 09:45 AM

beatrice1971 a spus:

Iti pot trimite pe mail monitorul respectiv, daca-mi dai adresa de e-mail, dar abia maine dimineata cand ajung la servici.
Te rog, poti sa-mi trimiti si mie?
Cu multumiri! Adresa mea de mail este izaroman@transimart.ro.



#114 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2006 - 11:21 AM

Vi l-am trimis tuturor celor care l-ati solicitat (MO147). Va rog sa-mi confirmati primirea.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#115 mirceapavel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 17 February 2006 - 11:26 AM

il vreau si eu mircea_pavel@yahoo.com

multumesc



#116 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 17 February 2006 - 11:38 AM

beatrice1971 a spus:

Vi l-am trimis tuturor celor care l-ati solicitat (MO147). Va rog sa-mi confirmati primirea.
robert@dainet.ro

merci



#117 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 17 February 2006 - 11:50 AM

"militaru liliana" a spus:

Dorina daca doresti sa ma ajuci te rog fi mai explicita nu ma descurc,unde trebuie sa merg sa gasesc fisierele daca le-an sters si cum se dezinstaleaza pentru ca nu le mai gasesc si sunt fffff suparata pentru ca am lucrat catev firme in ac program si so iau de la acpat i-ti dai seama dezastru
Te duci in CONTROL PANEL la ADD/REMOVE si de acolo dezintalezi NU stergi pur si simplu fisierele.



#118 misha

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Interests:contabilitate,finante,banci

Postat 17 February 2006 - 12:53 PM

Am postat MO.147 :lol: http://rapidshare.de...9/0147.pdf.html



#119 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 17 February 2006 - 04:56 PM

Va rog spuneti-mi si mie unde si cum se inregistraza compensarile in SAGA
Scuze, dar sunt incepatoare si nu gasesc solutia.
marighe



#120 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2006 - 09:31 PM

beatrice1971 a spus:

Iti pot trimite pe mail monitorul respectiv, daca-mi dai adresa de e-mail, dar abia maine dimineata cand ajung la servici.

te rog trimite-mi si mie MO la panaelenacca@yahoo.com

Multumesc mult!
elenacca






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL