Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de comodat!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


- - - - -

contract de comodat!!!!

pfa contract comodat fara cheltuieli utilizare intretinere energie utilitati
221 replies to this topic

#81 angeliq

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Petrosani
  • Interests:contabilitate

Postat 14 June 2006 - 08:32 PM

nu inteleg. Proprietarul cine este firma locator sau patronul.
Daca proprietar este patronul contractul de comodat este intre proprietar (locator) si locatar(beneficiar). Daca locator(proprietar este una din firme ce traba are patronul cu plata impozitelor(amortizmentelor).
Altfel firma locator stabileste valoarea de comodat (uzufructus) asfel sa includa valoarea de cheltuieli cu intretinere, chirie, impozite, cons. energetic, etc.
Oricum valoarea contractului de comodat sunt venituri pentru locator cu toate repercursiunile mai putin cheltuielile.
Pt. locatar valoarea contractului de comodat sunt cheltuieli.
Diferenta fata de un contract de inchiriere o face faptul ca platile pot fi stabilite in mai putine transe decat lunare. Pot fi o singura data pt. intreaga valoare pt. un contr. de 5 ani, si stabilita prin contract.
Pot fi trecute clauze de intretinere, amenaj., etc
relatiile cu statul roman sunt intotdeauna "cordiale....."



#82 Donatella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 14 June 2006 - 08:59 PM

Hai sa-ti spun cum fac eu. Eu X, administrator al SC Y SRL, inchei un contract de comodat intre mine ca administrator si tot eu ca proprietar(pers fizica) al apartamentului, in cazul tau teren. Contractul de comodat poate fi cu titlu gratuit, nu este obligatoriu sa existe o suma. Administratorul terenului devine in baza contractului administratorul terenului cu pricina, el plateste taxele si impozitele, bine-nteles daca sunt stipulate in contract. Iti trimit o forma de contract de comodat si ti-l adaptezi. Eu asa procedez si este perfect legal.

Fisiere atasate





#83 c_mari

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:iasi

Postat 15 June 2006 - 09:46 AM

Din cate ni s-a spus la Drept comercial, contracte de comodat se pot incheia doar pt bunuri mobile. Pt cele imobile(terenuri, spatii) se incheie doar contracte de arenda sau inchiriere.
Poate cineva cu mai multe cunostinte in domeniu ne poate ajuta cu informatii suplimentare!
Mutumesc!



#84 MONNA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 June 2006 - 10:02 AM

cf.control fiscal,numai intretinerea e ded.
altfel trb.ctr.inch.la adm f.
MIRELA



#85 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2006 - 12:30 PM

c_mari a spus:

Din cate ni s-a spus la Drept comercial, contracte de comodat se pot incheia doar pt bunuri mobile.
daca ar fi cum zici tu, ce explicatie dai faptului ca se admit si contractele de comodat pe spatiile resp. ca dovada sediu la INFIINTAREA de firme (deci la Reg. Com. ) ? am cazuri din astea, ultimul anul trecut in august.



#86 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 10:16 AM

Se poate face contract de comondat intre 2 societati (pentru un autoturism)?



#87 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 June 2006 - 02:29 PM

da si nici nu trebuie autentificat la notar.



#88 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 23 June 2006 - 08:45 PM

am inteles ca in baza unui contract de comodat ,poti folosi bunul imprumutat in mod gratuit.
vreau sa stiu daca proprietarul bunului imprumutat se schimba.din cite am inteles eu ,se pare ca nu.
concret-pot trece masina personala pe firma mea,deoarece am nevoie de ea.toate cheltuielile legate de masina vor fi pe numele meu ca persoana fizica,dar in baza contractului de comodat le trec pe firma.corect?
cineva sa ma lamureasca si pe mine.va rog



#89 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 June 2006 - 09:23 PM

Dragi colegi,
Oare de ce nu folositi butonul CAUTARE asa cum cere regulamentul Forumului? E mai comod sa deschideti nenumarate topicuri care trateza ?acelasi subiect ?



#90 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 23 June 2006 - 09:35 PM

nu era mai simplu daca raspundeai ?
pina acum am citit despre contract.cu "cautare"v-am gasit
cind am o factura cu cheltuieli,pe cine o fac?persoana fizica sau firma?lamureste-ma si promit ca alta data sint mai atenta la postarea mesajului.



#91 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 June 2006 - 09:43 PM

Poate ca ai fi primit un raspuns, dar cum tonul folosit de Dta nu este tocmai reverentios m-am razgandit.
Repet la intrebarea pusa s-a tot raspuns, asa ca fa bine si foloseste cu rabdare butonul Cautare.
Vorba dulce mult aduce
_______________________________________________-
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#92 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 24 June 2006 - 09:16 AM

Studiu de caz: contract de comodat avand ca obiect un imobil proprietatea patronului - se fac cheltuieli de amenajare si modernizare ce se scad in contabilitatea firmei.
Vine contro; fiscal si nu recunoaste aceste cheltuieli pe motiv ca acel contracy de comodat nu este dat in fata notarului.
Ce parere aveti?



#93 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2006 - 10:19 AM

nicole33 a spus:

da si nici nu trebuie autentificat la notar.
nicole, esti sigura ca da ?? nu de notar zic...

n-ar trebui ca firma care imprumuta (da in comodat) sa aiba si acest obiect de activitate mentionat in actele constitutive ? chiar daca nu obtine venituri de pe urma lui... sa nu zica garda ca efectuezi activitati fara sa le ai in obiectul de activitate si sa te amendeze, ca venituri n-are ce sa-ti confiste ...

zic si eu, nu sunt sigura ... ce bine ar fi sa se poata fara probleme fiindca si eu as folosi asta :D

ma mai ajuta cineva, va rog mult ? :smt058



#94 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 June 2006 - 01:22 PM

am zis ca fiind un contract intre 2 firme este tratat ca orice contract comercial si de asta nu tebuie autentificat la notar. am intalnit situatia asta intre firme care aveau un asociat comun si, evident, aveau cu totul alt profil decat activitatea de inchirieri. se poate argumenta ca se degreveaza de niste cheltuieli firma proprietara a auto pt. ca utilizatorul suporta cheltuielile cu asigurarile, revizii, reparatii, nu doar combustibilul consumat. am uitat sa mentionez ca auto in cauza era complet amortizat, deci nu mai apareau cheltuieli pt. proprietar.
de asemenea, se poate face contract de inchiriere pe o suma simbolica, ex. 100.000 lei vechi. ai fi mai linistita asa?



#95 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2006 - 02:05 PM

nicole33 a spus:

de asemenea, se poate face contract de inchiriere pe o suma simbolica, ex. 100.000 lei vechi. ai fi mai linistita asa?
as mai ingrijorata asa pt. ca in acest mod chiar as obtine si venituri dintr-o activitate nedeclarata. exact de ce ma tem mai tare, asta as face = as intra in gura lupului cu totul, draga mea :D

:lol: dulce ai fost ... :smt058



#96 Mihai Hr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 24 June 2006 - 08:27 PM

Cred ca nu am fost foarte clar.
-Acelasi patron are 2 firme.
-Una dintre firme are in proprietate o cladire pe care o da cu contract de
comodat celeilalte firme.
-Intrebare: Pot include in acel contract o clauza prin care firma care primeste spatiul sa plateasca proprietarei c/v impozitului pe cladire si a amortizarii?
- Daca da, cum sa fac treaba asta:
a) sa emit o factura de la proprietara la comodatar prin care refacturez aceste cheltuieli(cu sau fara TVA);
B) fac o simpla chitanta la proprietara si DP la comodatar.



#97 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 12:09 AM

Nu sunt sigura ,dar consider ca numai proprietarul cladirii poate achita taxe+imp.si aplica amortizarea. Daca patronul vrea sa primeasca bani pt.spatiu, de ce nu face contract de de inchiriere?



#98 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 30 June 2006 - 03:54 PM

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...ontract+donatie
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#99 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 July 2006 - 11:39 PM

Pentru Rona
Potrivit Codului civil, comodatul este un contract prin care cineva imprumuta altuia un bun spre a se servi de el, cu obligatia de a-l inapoia.
Acest transfer al dreptului de folosinta este gratuit, iar imprumutatorul ramane proprietarul lucrului dat imprumut..



#100 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2006 - 09:09 AM

rona a spus:

am inteles ca in baza unui contract de comodat ,poti folosi bunul imprumutat in mod gratuit.
vreau sa stiu daca proprietarul bunului imprumutat se schimba.din cite am inteles eu ,se pare ca nu.
concret-pot trece masina personala pe firma mea,deoarece am nevoie de ea.toate cheltuielile legate de masina vor fi pe numele meu ca persoana fizica,dar in baza contractului de comodat le trec pe firma.corect?
cineva sa ma lamureasca si pe mine.va rog

chiar daca ai contract de comodat cheltuielile OBLIGATORIU trebuie facute pe firma si nu pe persoana fizica ca sa se poate deconta pe firma






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL